جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند. واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است. با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بارهای سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

درمان خارش بیضه

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند. اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است. حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود. سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

عکس سرطان بیضه:

توده در بیضه
توده در بیضه

علت ایجاد سرطان بیضه در آقایان

 در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست، ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برند که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل کیسه بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف، ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید، که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر، این معاینه را انجام می دهند. ممکن است بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد به صورت خود بخودی پایین بیایند و در غیر اینصورت شانس نزول خود به خودی، بسیار پایین می آید و کودک باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شدگی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجستگی توده سفت در کیسه بیضه به همراه احساس سنگینی نشان می دهد. این بیماری اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم، ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. 

در صورت بزرگی و سفت شدن بیضه چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر اورولوژی مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان مثانه درمان می شود؟

طول عمر سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

معاینه بیضه توسط خود فرد

بهترین زمان برای معاینه و بررسی وضعیت بیضه ها پس از یک حمام گرم و در حالت ایستاده است، چرا که در این حالت کیسه های بیضه در حالت آرام و ریلکس قرار دارند. این کار تنها چند دقیقه از شما زمان می گیرد. برای شروع به موارد زیر در معاینه فردی بیضه های خود دقت کنید:

معاینه بیضه

 خیلی آرام هر بیضه را در بین شصت و انگشتان خود بچرخانید. سطح هر بیضه را به شکل کامل لمس کنید. میزان سختی بیضه ها باید در همه نواحی آن ها یکسان باشد. همچنین باید بگوییم که بزرگتر بودن یک بیضه به نسبت بیضه دیگر کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 این دو ساختار های نرم و لوله مانند، در بالا و پشت بیضه های آقایان هستند. این لوله ها مسئولیت جمع آوری و حمل اسپرم ها را بر عهده دارند. باید با شکل و حس کلی این رشته ها در حالت نرمال آشنا باشید.

 توده های مختلف و برآمدگی بر روی بیضه ها موضوع عادی نیست، حتی اگر این موارد منجر به ایجاد درد نشده باشند. داشتن درد در حین دست زدن بیضه ها نیز موضوع غیر عادی است.

همیشه حواستان به هر گونه تغییر سایز، حالت و حس این ناحیه از بدنتان باشد. در صورت حس کردن توده و یا هر گونه تغییر در این ناحیه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکل شما عامل نگران کننده ای نباشد، اما اگر مشکل سرطان بیضه باشد، این مورد به زودی به نواحی مختلف بدن پخش می شود و باید هر چه سریعتر آن را متوقف کرد. در صورت تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه، درمان آن بسیار راحت تر از مراحل دیگر است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، حتما آن را با پزشک اورولوژی خود در میان بگذارید.

درمان سرطان بیضه

معمولا یک تیم متشکل از متخصص اورولوژی ، انکولوژیست و انکولوژیست تشعشعات با همکاری هم به دنبال بهترین راهکار درمانی برای هر بیمار هستند. گزینه های درمانی پیش رو به تشخیص دقیق پزشک و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. از جمله گزینه های روی میز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نظارت و مراقبت بیمار
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

قبل از این که هرگونه پروسه درمانی آغاز شود، آقایان باید با متخصص اورولوژی خود در مورد تصمیمی که در زمینه بچه دار شدن دارند صحبت کنند. عقیم شدن و ایجاد تغییرات در هورمون های مردانه از جمله موارد شایع پس از برخی پروسه های درمانی هستند. ذخیره سازی اسپرم قبل از پیگیری پروسه های درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد آن هم برای افرادی که قصد دارند در آینده فرزند داشته باشند. همچنین آقایان می توانند قبل از عمل جراحی درخواست یک پروتز بیضوی بدهند، بدین ترتیب اگر نیاز باشد در حین پروسه درمانی یکی از بیضه ها از بدن خارج شود، ظاهر این ناحیه فرد نامناسب نباشد.

اندازه بیضه ها

نظارت و مراقبت از سرطان بیضه

تحت نظر قرار داشتن به معنای این است که تغییرات بدن فرد در ناحیه مربوطه به کمک جلسات معاینه متعدد بررسی شوند. این موارد شامل آزمایش بدنی، آزمایش های تومور سرطانی و آزمایش های تصویربرداری می شوند. آزمایش های تصویری به کمک سونوگرافی کیسه بیضه های آقایان آغاز می شوند. همچنین ممکن است در این آزمایش ها از ایکس ری و سی تی اسکن قفسه سینه استفاده شود.

مهم نیست از چه روش درمانی استفاده شود، همه آقایان باید برای نشانه های کاهش تستسرون نیز تحت آزمایش قرار گیرند. تحت نظر بودن برای سرطان های سطح 0 و گاهی اوقات سطح 1 پس از عمل جراحی پیشنهاد می شود:

تحت مراقبت بودن شامل یک آزمایش بدنی، آزمایش تومور و تصویر برداری می شود: برای دو سال اول هر 4 الی 6 ماه و برای 3 تا 5 سال آینده هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT)، پس از عمل جراحی، شامل یک آزمایش بدنی و آزمایش شناسایی تومور می شود: در سال اول هر 2 الی 3 ماه، در سال دوم هر 2 الی 4 ماه، در سال سوم هر 4 الی 6 ماه و در سال چهارم و پنجم هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 مشکل تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT) ، پس از عمل جراحی، شامل آزمایش تصویر برداری قفسه سینه و دیگر آزمایش ها می شود: هر چهار الی شش ماه برای سال اول، هر 4 الی 12 ماه برای سال دوم، هر سال یکبار برای سال سوم تا پنجم.

جراحی سرطان بیضه

راه درمان اصلی برای سرطان بیضه در آقایان عمل جراحی است. در بیشتر موارد، از ارکیکتومی استفاده می شود تا بیضه را به شکل کامل از بدن فرد خارج کنند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است راهکارهای دیگری پیشنهاد داده شوند. ایجاد تغییرات در امکان بچه دار شدن افراد باید قبل از انجام پروسه درمانی مورد بحث قرار گیرد.

جراحی بیضه

برداشتن سرطان بیضه با ارکیکتومی

از ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان بیضه در مرحله اولیه و یا پیشرفته استفاده می شود. در این روش، بیضه و توده به شکل کامل از طریق ایجاد یک شکاف در کشاله ران خارج می شوند. رشته اسپرماتیک نیز در این پروسه از بدن فرد خارج خواهد شد.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود. با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

برداشتن سرطان بیضه با رتروپریتونی RPLND

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود. در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

پرتو درمانی سرطان بیضه

از این روش درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی اطراف بیضه ها و یا گره لنفاوی استفاده می شود. از پرتو درمانی و تشعشعات جهت از بین بردن سلول های سمینوما سرطانی استفاده می شود، چرا که برخی از سلول های غیر سمینومایی سرطان در مقابل پرو و اشعه مقاوم هستند. در صورتی که سرطان بیضوی به سایر ارگان های بدن نظیر مغز رسیده باشد می توان از پرتو درمانی استفاده کرد. از انواع مختلفی از پرتو درمانی برای بیماران سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان بیضه

از شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که به بیرون از بیضه ها پخش می شوند و یا علائم تومور و سرطان پس از عمل جراحی بیشتر می شوند. نشانگر های تومور سرطانی و آزمایش های تصویری می توانند نشان دهند به چه میزان شیمی درمانی نیاز است و یا اینکه آیا شیمی درمانی می تواند کمکی کند یا خیر.

این داروها از طریق جریان خون در بدن پخش می شوند و دارای عوارض جانبی خاصی هستند. شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی که به گره لنفاوی رسیده اند را از بین ببرند، همچنین شیمی درمانی در کاهش ریسک بازگشت سرطان پس از عمل جراحی نیز موثر است.

گاهی اوقات ممکن است بیش از یک داروی شیمی درمانی برای سرطان بیضه مورد استفاده قرار گیرد و در چرخه های سه هفته ای این پروسه پیگیری می شود. گاهی اوقات جهت از بین بردن تومور ها پس از شیمی درمانی ، عمل جراحی انجام می شود.

سوالات متداول شما درباره سرطان بیضه

خبر خوب اینجاست که عمل جراحی در کنار شیمی درمانی و پرتو درمانی ( به تنهایی یا با هم) می توانند تقریبا 100 درصد از تومور های سرطانی سطح اولیه را درمان کنند، همچنین این روش های درمانی توانایی درمان حدود 85 درصد از تومور های پیشرفته تر را نیز دارند.

برای بیمارانی که در سن کم سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد شدن تومور های جدید پس از درمان، احتمال پایینی دارد. در بزرگسالان حدود 2 الی 3 درصد احتمال رشد کردن یک تومور در سمت دیگر وجود دارد. برای از بین رفتن نگرانی ها می توانید خودتان ناحیه بیضه ها را مرتب بررسی و آزمایش کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.2/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  موقع وایسادن بیضه هام خیلی درد میکنه در حدی که نمیتونم ایستاده بایستم حتما باید جایی بشینم
  وقتی هم درد شدید میشه تنها راهی که درد از بین میره خودارضایی هستش یکبار هم تخلیه مثانه انجام دادم اما دوباره حالت قبلی برگشت. بنظر این شما درد برای چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ باید معاینه بیضه شوید
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 سال پیش)
   21سال دکتر من جزیره قشم هستم حتما باید بیام تهران؟
  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 سال پیش)
   ۲۱ سال سن دارم
   آقای دکتر من قشم هستم حتما باید بیام تهران؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ آذر ۱( 1 سال پیش)
   خیر انجا توسط پزشک معاینه شوید اگر مشکلی نداشتید اقدامی لازم نیست . بهتر است ارولوژیست معاینه کند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  باسلام
  من در کلاهک آلتم احساس لرزش مثل ویبره موبایل
  دارم
  شما در جواب سوال های بقیه که همین سوال رو پرسیدن گفتید که دلیلش علت های عصبی هستش اما راهکارش رو نگفتید میشه بگید کِی خوب میشه؟؟؟!! تا آخر عمر یعنی با آدمه؟؟؟راهکارش چیه؟؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام علت مسائل عصبی دارویی ندارد بیشتر کاهش استرس روزمره صحبت با روانشناس
 • تصویر کاربر بنیامین جمعه ۱۱ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ممنون میشم جواب منو بدین خیییلی نگران بچمم پسرم 3 سال و6 ماهشه ازدوسالگی فهمیدیم بیضه هاش شن ریزه داره .....جواب سونو اینه هردوبیضه سایز طبیعی دارن درحال حاضر شواهدی ازهیدروسل واریکوسل وتوده اسکروتال دیده نمیشود کانونهای میکرو کلسیفیه ظریف درسرتاسرپارانشیم بیضه دوسمت دیده شد ک میتواند ناشی ازرسوبات کلسیفیه باشد کلیه ها وسایزاکوی پارانشیمال وضخامت کورتیکال نرمال دارند سنگ وهیدرونفروز درکلیه ها دیده نشد مثانه باضخامت جداری نرمال بدون ضایعه ....اقای دکتر نگرانم همین ی بچه دارم ممنون میشم جواب بدین ایا امکان داره این شن ریضه ها دراینده سرطانی بشه ؟؟؟؟نگران اینم چون این شین ریزه ها از بین نمیرن درآینده سرطانی بشه..امکان داره تا اخر عمرشن ریزه ها باشه ومشکلی براش پیش نیاد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام فعلا جای نگرانی ندارد سالیانه سونوگرافی کنید دررصودت تورم بیضه ها سریعا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پویا یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  اقای دکتر در جواب سوالتون که گفته بودم رترکتایل بیضه راست داشته در بچگی فیکس شده پرسیدین بیماری خاص دیگه ای داره یا نه بیماری دیگه ای نداره فقط کلیه هاش هم نعل اسبی هست ولی تا حالا مشکلی نداشته و سونوی کلیه هم انجام داده مشکلی نبوده میشه بگید در جواب سوالم احتمال خطر با وجود این علائم چقد هست و چه کاری باید بکنیم با وجود میکرولیتیازیس بیضه و رترکتایل بیضه راست که فیکس شده و کلیه نعل اسبی ولی مشکلی براش ایجاد نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ آبان ۱( 1 سال پیش)
   در بچه هایی که سابقه هیپوسپاد و بالا قرار گرفتن بیضه و کلیه نعل اسبی مطرح است یعنی با یک سری مسائل سندرومیک روبه رو هستیم . بهتر است به دقت سالیانه معاینه شوند . شاید در اینده از نظر ناباروری مشکل داشته باشند . بهتر است توسط متخصص غدد اطفال نیز بررسی گردد
 • تصویر کاربر پویا شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم 8 سال و 7 ما6 داره الان در بچگی عمل هایپوسپادیاس و کوردی و فیکس کردن رترکتایل بیضه انجام داده در 9 ماهگی الان که برای چکاب رفته هر دو بیضه میکرولیتیازیس بیضه داره خیلی نگرانم دو فاکتور سرطان بیضه رو داره الان باید چی کار کنم تروخدا راهنمایی کنید احتما خطر میکرولیتیازیس بیضه در این سن و اینکه در بچگی فیکس کردن رترکتایل بیضه هم داشته چقد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش)
   با سلام میکرولیتیاز اهمیت ندارد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام و تشکر از شما
  من ۲۷ سال سن دارم مدتیه بیضه سمت راستم جمع میشه که با دست به کیسه برمیگرده اما این عمل مکرر انجام میشه البته این مورد فقط مدت زمانی از روز اتفاق میفته و گاهی اوقات اتفاق میفته البته در دوران بلوغ هم این مشکل رو داشتم که بعدا برطرف شد،ایا نرمال یا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 سال پیش)
   با سلام و احترام بیضه بالاتر قرار میگیره و توی کیسه بیضه نیست ؟
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 1 سال پیش)
   داخل خود کیسه هست ولی بطور کامل به بالا میچسبه و حالت چسبندگی یا گره خوردگی داره البته زیاد هم این یکی دو روزه که اینطور شده زیاد با دست به پایین میکشونمش که مکررا به سمت بالا کشیده میشه
  3. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 1 سال پیش)
   البته ناگفته نماند یک سال و نیم قبلم تقریبا همچین مشکلی رو داشتم و چون سرباز بودم به بیمارستان بعثت رفتم و معاینه و سونوگرافی شدم که گفتن هیچ مشکلی نداری و اندازه بیضه‌هات و حالت رگ ها طبیعیه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 1 سال پیش)
   نگران نباشید مسئله ای نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دکتر مدتیه بیضه سمت راستم درد میکنه دو بار سونو انجام دادم سونو اول ۸ ماه پیش انجام دادم که ارسال کردم براتون طبق سونو اول دکتر برام قرص داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین تجویز کرد ولی خوب نشدم دوباره رفتم پیش دکتر دیگه قرص گاباپنتین و سلکوسیب نوشت تا مدتی خوب بودم ولی بازم درد میکنه
  سونو دوم هم تقریبا یکماه پیش انجام دادم مشکلی نداشتم که براتون هم ارسال کردم ولی باز هم بیضم درد میکنه و فقط هم بیضه سمت راستم درد میکنه و بیشتر اوقاتی هم که کار مینم بیشتر درد میگره خیلی هم نگرانم حالا میشه راهنمایی کنید چکار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش)
   با سلام و احترام احتمالا دچار اپیدیدیموارکیت شده اید شورت تنگ بپوشید بیضه هادبالا قرار بگیرند از تاوانکس و ژلوفن استفاده کنید
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 سال پیش)
   دکتر احساس میکنم منشا درد رگی که به بیضه وصله است
   بعضی موقع درد به کشاله ران و شکمم هم سرایت میکند به نظرت با مصرف این قرص ها دردش فروکش میشه چون قبلا هم آنتی بیوتیک هایی نظیر داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین مصرف کردم ولی دردش خوب نشده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 1 سال پیش)
   بهتر است معاینه شوید و سونوگرافی رویت شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی عزیز
  ۲۱ ساله و از دوران بلوغ تابحال جنب نشده ام نه در خواب و نه در بیداری،و عادت به خودارضایی هم ندارم،اما هیچ مشکلی در نعوظ و انزال ندارم،بسیار هم استرسی هستم
  به نظر خودم اندازه بیضه ها از همان ابتدا به نسبت کوچک بوده و انگار فعالیتی ندارند
  ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   بعد از ترک خودارضایی علایم رفع میشه
 • تصویر کاربر بسم پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۹ سالم تقریبن ۲ساله که این مشکل رو دارم من توپ بازی می کردم توپ خورد رو بیضه هم من جدی نگرفتم ولی الان بزرگ شده مثل یه سیب زمینی هست اسلان دردی رو احساس نمی کنم رفتم دکتر عکس سونوگرافی کرد وگفت باید عمل بشه این خیلی سفت هست الان خجالت می کشم به کس چیزی بگم و۷ ماه که عروسی کردم ازنظر بچه داری مشکلی نداره خانمم بارداره من چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر Msh شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلام

  شرح موضوع:

  من با مشکل کم بودن ریش های صورت به دکتر اورولوژی مراجعه کردم و آزمایش خون (12121400) و سونوگرافی بیضه دادم بر اساس نتایج آزمایش به دلیل بالابودن نسبتا زیاد پرولاکتین دکتر 12 عدد قرص داستینکس  0.5 تجویز کردن اما یک روز قبل از شروع خوردن قرص یک آزمایش خون (05041398) که دو سال پیش توسط دانشجویان جنابعالی در بیمارستان تجریش انجام دادم (ولی به دلایلی متاسفانه پیگیری نکردم) پیدا کردم که با نتایج آزمایش خون قبلی در برخی موارد متناقض بود بنابراین به دکتر عمومی مراجعه کردم و بر اساس توصیه ایشان آزمایش خون (26121400) انجام دادم که پرولاکتین فقط اندکی از رنج بالای تعیین شده بیشتر بود. سوال:

  1.     با توجه به نتایج تکرار آزمایش خون آیا نیاز هست داستینکس را مصرف کنم ؟

  2.     آیا برای درمان بهتر است تحت نظر متخصص اورولوژی باشم یا متخصص غدد؟

  3.     با توجه به نتایج آزمایش ممنون می شوم نظرتون را بفرمایید که آیا مشکل بزرگی بر فرآیند ازدواج است؟ پی نوشت:

  * از دیدگاه خودم مشکل میل جنسی ندارم و طول آلت تناسلی ام در حالت نعوظ 10.5 سانتی متر است.

  * سن : 29 سال و در حال حاضر مجرد هستم.

  * قرص داستینکس تجویز شده خارجی بود که به سختی از داروخانه ای که می گفت مسافری می‌آورند تهیه کردم.

  * آزمایش خون (12121400) را که پرولاکتین بالا بود در با گذشت 4 ساعت از بیدار شدن و ناشتا انجام دادم و در حین آزمایش استرس داشتم و شاید به همین دلیل میزان پرولاکتین بالا شد.

  * آزمایش خون (26121400) را که پرولاکتین فقط اندکی بالا بود در با گذشت 4 ساعت از بیدار شدن و غیر ناشتا انجام دادم.

  * آزمایش خون (05041398) بعد ظهر انجام شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر