علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

4.4 (88.75%) 112 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام سالهاست كه از درد بيضه رنج مي برم و در سالهاي اخير بيشتر شده
  بعد از ادرار مايع غليظي از آلتم خارج مي شود كه منجر به درد بيضه و آلتم مي شود. هر شب دچار نعوظ آلت هستم و اين موضوع برايم خسته كتتده شده. بيضه ام حالت عادي ندارد و رشته هايي رو درون كيسه بيضه حس ميكنم كه بعضا خيلي ورم مي كند. با لمس بيضه درد رو احساس مي كنم. اكثر اوقات بعد از نزديكي انزال دردناك دارم. زود انزال هستم و با كوچك ترين تحريك نعوظ پيدا كرده و همين هم علتي است كه به پزشك مراجعه نكنم خلاصه خجالت از مطرح كردن اين موضوع باعث شده كه اين درد رو ساليان طولاني تحمل كنم.
  ٤٥ سال دارم و متاهل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)
   سونو بیضه کنید سالم باشد مشکلی نیست
 • تصویر کاربر محمدرضاسیف سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدودا ده سال پیش ضربه ای به بیضه من خورد از اون موقع گاهی اوقات درد داشتم و همچنین پوستش خیلی چسبنده بود که نمی دونم ربطی به این موضوع داره یا نه زیر بیضه هم رگهای خونی خیلی زیاده که نمیدونم طبیعیه یا نه حدودا از یک ماه پیش دردش شدت کرده و هر روز درگیرش هستم و اصلا نمی دونم باید چیکار کنم در ضمن سن من هم 28 هست مرسی واسه جوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سلام شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان 35 سال دارم . 20 سال پیش باد فتخ داشتم و عمل کردم. از همون موقع دچار افتادگی بیضه شدم و از همون موقع بعضی وقت ها درد شدیدی در ناحیه بیضه دارم. اخیرا بالای آلت تناسلی سمت چپ ورم دارم. از طرفی یک ماهی پیش آلت تناسلی از وسط دچار حالت کجی شده و هنگام نعوظ درد به همراه دارد. ضمنا زمان ارضای بنده نیز بشدت کاهش پیدا کرده به شکلی که بلا فاصله بعد از دخول دچار ارضای زود رس می شوم. حالا می خوام بدونم اینا نشونه چیه و جزو سرطان حساب میشه یا قابل در مانه و چقدر هزینه در مان داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 37سال دارم حدودا بیش از شیش ماهه اطراف بیضه ام سفیدک میزنه حتی بعضا شبیه زخم و همراه با درد بیضه سمت راست و تقریبا درهمین مدت اندازه بیضه سمت راسمت از بیضه سمت چپم خیلی کوچیکتر شده اولا اهمیت نمیدادم چون ورزشکارم فک میکردم بخاطر فشارهست اما کم کم هم درد بیشتر شده هم سفیدک دورآن خیلی ناراحت کنده هست وهمچنین اگه درطول 24 ساعت دوش نگیرم بوی بدی از همون قسمت میده دکتر نرفتم ولی یکی دوهفته کرم ضد قارچ زدم اما هیچ تاثیری نداشت و همچنان هم درد هم سفید وهم بوی بدو خارش شدید تر شده ممنون میشم کمکم کنید دکتر ضمنا من مقاربت جنسی نداشتم باکسی اصلا طی یکی دوسال ،باسپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، ۲۷ ساله هستم، رابطه جنسی دیر به دیر دارم ، زیاد جنب میشوم، به تازگی هنگام جنب شدن با سوزش زیاد سر آلت همراه است ( با کنترل برای جلوگیری ) که بعد از ادرار تا نیم ساعت بعد باقی می ماند سپس از بین می رود ، لازم به ذکر است تنها تغیر در این مدت استفاده از قرص فینپشیا می باشد ، آیا جز عوارض این قرص می باشد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   از نظر من دارو نخورید بهتر است
 • تصویر کاربر علیرضاخانزاده شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام .دکترپسرم 1ساله هست بردیم دکتراورولوژی برای چیزدیگه دکتریکدفعه بیضه هاشومعاینه کرد گفت این بیضه هاش داخل کیسه نیست مااصلا خبرنداشتیم چون موقع بدنیا اومدنش پیش خودم معاینه کردند گفتندمشکلی نداره ولی الان تو کیسه بیضه نیست هردوتاش حالا دکترگفته بایدعمل بشه بیارم داخل کیسه بیضه .میخواستم ببینم باداروی هورمونی یا چیزدیگه حل نمیشه عمل نکنیم .قربان شماممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   باید بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ یا02122642744
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سن من 53ازحدود25سال قبل گاهی درددرناحیه بیضه دارم که گاهی به ناحیه شکم وکمرکشیده میشودخیلی دردشدیدنیست ولی آزاردهنده است.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر جناب چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر با سلام مجدد گفتید مشکلی نیست نرمال پس واریکسول گرید 1 زده با 2.1میلیمتر یعنی مشکلی نیست پس چرا واسه بچه اقدام میکنم نمیشه 6 ماهه خانمم آزمایش داده هیچ مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 27 سالمهدوباربرای بچه دار شدن اقدام کردم اما جواب نگرفتم این جواب سنو و آزمایشمه
  ازمایش مجدد همگرفتم هر دو را ارسال کردم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر پویا شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما من در زیر بیضم چند روزی هست خیلی کم میسوزه وقتی در حمام هستم آب روش میگیرم میسوزه و احساس خارش در اطراف آلتم گاهی دارم در شب ها، سر آلتم هم از داخل مقداری سوزش بسیار خفیفی حس میشه و چند روزی هست که ادرارم مقداری غلیض و زرد تیره هست چندین سال هست که روی بیضه هام جوش های سفید زده میشه و در یک نقطه مقداری بزرگ میشه که من با فشار دادنش مقداری چرک خالی میکنم آیا مشکل جدیی وجود داره یا بیماری خاصی گرفتم واقعا ترس جدی دارم جناب دکتر . متشکرم از پیگیری شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر