علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
4.4 (88%) 105 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسری 18 ساله هستم که علائم بلوغ را ندارم پزشک سونوگرافی بیضه خواسته می خواستم نتیجه سونوگرافی را تفسیر نمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 روز پیش)
   باید دکتر غدد بروید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 روز پیش)
   هورمون جنسی باید بررسی شود تیرویید هم مشکل دارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صفایی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر لطفا ازمایش تومور مارکر اینجانب را در فاصله زمانی 4ماهه مورد برسی قراردهید(کانسربیضه راست سیمینوما کلاسیک )
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)
   باید با سیتی ایکن تحت نظر باشید نه تومور مارکر چون در سمین
   وما اینها ملاک نیستن
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر
  من دو‌روز پیش از نوره یا همان پودر موبر استفاده کردم بعد از استفاده و‌شسشو دچار سوزش در پوست بیضه و قسمتهای چروک و‌ روی بدنه الت شدم سوزش و قرمزی پوست و التهاب با دکتر متخصص پوست تماس گرفتم عکس فرستادم گفت با پوماد زینک اکساید و کالاندولا استفاده کن و هر کدام دو‌ساعت دو‌ساعت بماند یعنی دو‌ساعت زینک بعد کالاندولا. و‌البته شبها هم پوماد ترمسیالون ان ان بزنم ما زینک زدیم امدیم بعد دو‌ساعت بشوریم موضع را دیدم لک سفید رو‌بدنه الت کمی زبر که انگار به تصور مقداری ساییده شده لک کرم رنگه کوچک به وجود امده و همچنینن روی بیضه به شکل رگه رگه که الته پوست بیضه خیس باشه نشان داده نمیشه با دکتر مجددا تماس گرفتم گفت طبیعی هست مشکلی نیست..نظره شما چیه اقای دکتر؟؟بنده قبلا واکسن hpv سه مرحله کامل هم زدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر بهمن چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ‎سلام و عرضه خسته نباشی خدمت اقای دکتر کرمی عزیز من 2 ماه پیش عمل واریکاسل انجام دادم الان پوست بیضه سمت چپ من بالاش انگار چروک شد نمیدونم برای چیه طبیعی یا واریکاسل عود کرد ا، بی زحمت به من بگین علت چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوبین؟ آلت من یه مقدار رو به پایین کح هستش، مبخواستم ببینم آلت من نیاز به عمل داره؟ عملش چطوره؟ هزینش چقده؟ مزایا و معایب عمل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   از نظر من شدتش کمتر ایت ونیاز به عمل ندارد
 • تصویر کاربر مجیدی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..وقتتون بخیر
  من 30 سالمه و متاهل هستم
  چند روزی هست بیضه سمت راستم درد می کنه..درد خفیفی داره ..یهو تیر می کشه و کلیه هم پشت سرش یه تیر می کشه و یه درد خفیفی ایجاد می کنه.درد طولانی نداره ..چند بار در روز اتفاق می افته
  مسئله مهمیه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر راد یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سال95طي آزمايشي سطح تستسترون از حدنرمال پايين تر نشان داد
  من داراي44سال سن هستم دوسال پيش عدد8در آزمايش بود دكتر ارولوژيست تزريق تستسترون 100را تجويز كرد 5عدد هر 20روز
  بعد مدت كوتاهي علائم نارسائي پديدار شد دوباره همان دكتر تستسترون را تجويز كردند كه پس از تزريق 3 عدد متوجه شدم راه درمان خوبي نيست به فوق غدد مراجعه كردم كه ايشان آمپول پرگنيل را تجويز كردن وگفتن هومون هاي هيپوفيزي سطحش كم شده و18عدد هر پنج روز
  و بعداز آن دوماه عدم تجويز
  ولي بعداز دوماه بازم سطح تستسترون پايين آمد
  دكتر دستور تزريق آمپول براي هميشه بين يك هفته تا ده روز رو دادند
  حال سؤالم اينه كه آيا اين بيماري قابل درمان كامل هست يا نه
  واينكه احساس ميكنم بيضه هام وآلتم كوچتر شده
  وبسيار نگرانم
  لطفأ راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید شما کاملا تحت نظر دکتر غدد باشید
 • تصویر کاربر Em یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر بنده حدود ۵ ماه پیش با جواب سونوگرافی و ازمایش اسپرم خدمتوون رسیدم که در سونوگرافی من تشخیص واریکوسل سمت چپ داده شده بود شما پس از معاینه فرمودین خفیف هست و هیچ نیازی به جراحی نیست بنده عرض کردم خدمتتوون ایا نیازی هست دوباره برسم خدممتون که گفتید نه نیازی نیست من در این مدت چند باری پیش اومده که بیضه چپ ام یک درد خفیفی داشته که معمولا بعد چند روز خوب شده الان دوباره حدود ۲ روزی هست که این درد دارم یک درد خفیف و مبهمی هست یک بار هم قبلن اینجا گفتم خدمتتون که عرض کردیدد به این دردها توجه نکنم ولی حقیقتن هر دفعه این درد میگیره نگران میشم که نکنه با توجه به این که ۲۷ سال ام هست و مجرد هستم در اینده برام در باروری مشکل اینجاد کنه میخواستم ببینم ایا نیازی هست با توجه به این که ۵ ماهی از معاینه شما گذشته دوباره برسم خدممتون برای معاینه؟؟ و این که قرص و یا مسکن خاصی میتونید بهم معرفی کنید که هنگام این درد مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   بیخودی نگرانی اهمیت ندهید بارور هم خواهید شد
  2. تصویر کاربر Em چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   نیاز نیست برای معاینه مجدد برسم خدممتون؟ و میشه بفرمایید دلیل این درد بیضه که چند وقت یکبار میاد سراغ هم چی هست آقای دکتر
  3. تصویر کاربر Em چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   اقای دکتر نیاز نیست برای معاینه مجدد مزاحمتون بشم و این که میشه بگید دلیل این درد که هر از گاهی میاد و میره از چی میتونه باشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   از نظر من باید اقدام کنید فعلا نیاز نیست
  5. تصویر کاربر Em جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   اقدام به چه کاری کنم اقای دکتر؟؟؟
  6. تصویر کاربر Em جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   اقدام به چه کاری اقای دکتر متوجه نشدم
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   یعنی اقدام به باروری
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من ۲۶ سال سن دارم حدود ۱ سال پیش یک جوش در بیضه ام ظاهر شد اما ب پزشک مراجعه نکردم بعد از یک سال جوشها تقریبا ب ۴ تا افزایش یافت که جوشهای روی پوست بیضه سفید رنگ سفت بدون درد و خارش
  به پزشک مراجعه کردم تشخیص پزشک گفت که چربی هست ب علت پلاسمای خون و گفت که با عمل درست میشه عمل انجام دادم نمونه را فرستادن برا پاتولوژی
  طبق جواب پاتولوژی رسوب کلیسم بود
  ایا خطری برای سرطان بیضه هست؟ علت بروز این بیماری چیه و درمان ان چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بنده از حدود دو سه روز قبل متوجه شدم که آلتم به سختی بلند می شود و در حالت ایستاده نیز به سختی می ماند. بعد از ارضا شدن نیز متوجه شدم منی بدون جهش بیرون می آید و آروم بیرون می ریزد. این موضوع نگرانم کرده است. لطفا راهنمایی کنید. متاهل هستم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   این بیشتر زوحی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   روحی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر