علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ابعاد بیضه در سونوگرافی 4.1*2.6*2.1 هست آیا نرمال هستش یا نه
  با این ابعاد حجم بیضه نرمال هست یا نه
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   T
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر قاسم پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر چون من شهرستانم نفرمودین که این ابعاد نرمال هست یاخیر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله نرمال است ازمایش اسپرم هم بدهید
  5. تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   واقعا ممنون از راهنماییتون جناب پرفسور
   آزمایش اسپرم از ۱۵ سالگی اسپرم خیلی کم و با حرکت کم‌رو نشون میده آخرین آزمایش اسپرم ۶میلیون در هر میلی و کلا ۶۰ میلیون تو کل نمونه بوده
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   در خدمتم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohammad پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر ، بنده چند سالی هست که بیضه هایم در طول روز چندین بار و بدون هیچ دلیلی بالا میروند و این امر باعث کوچک نشان داده شدن بیضه میشود ، بیضه بنده حدود ۵.۵ سانتی متر می باشد .
  خواستم بپرسم آیا مشکلی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سعيد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٣ بار عمل سينوس مويي تو ناحيه بالاي باسنم داشتم و باز عود كرده به غير اون يه مشكل ديگه هم دارم تو ناحيه بيضه هام
  زير بيضه هام چند تيكه هاي سفت ايجاد شده و ترشح ميكنه و بعضي وقت ها كنار بيضه هام چسبيده به رونم زخم باز ميشه و ترشح ميكنه بعد چند وقت از بين ميره
  تو روخدا كمكم كنيد
  اين مشكلم خيلي وقته دارم تقريبا ٢ سال بيشتره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   سمت چپ بيضه هام الان اين جوري متورم شده بعد از يه مدت ميشه مثل سمت راست
  3. تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   عكس
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Hamed پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵ ساله هستم و دردی از ناحیه بیضه ها داشتم به دکتر مراجعه کردم و بعد از سنوگرافی بیضه وسینه هام تشخیص داده شد که میکرولیتازیس بیضه دارم و ژنیکو ماستی سینه که جواب رو به صورت عکس براتون فرستادم لطفا راهنمایی کنین چیکار میتونم برای درمان این عارضه انجام بدهم؟ آیا امکان داره که در آینده دچار سرطان بیضه بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر ا شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  شکل اسپرم من ضعیف هست چیکار میتونم بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۱ساله هستم مدتی است دردبیضه دارم کارم طوری است که ۸ ساعت یا ۱۰ساعت سرپاهستم وکارسنگین است.سنوانجام دادم مراجعه کردم پزشک ارولوژی که گفته شدواریکوسل میباشدودارو تجویزکردودرحال حاضردارومصرف میکنم ولی هنوزدرددارم وبعضی وقت هاحتی حالم بدمیشه ازاین دردخواستم بدونم چکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   سنو انجام دادم ارسال کردم خدمت شما
  3. تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   سنو انجام شده ارسال شد شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام د خسته نباشید محضر پرفسور گرانقدر دکتر کرمی بنده اون یکی سایتتون سوالی هم مطرح کردم که گفتین سونوگرافی و جواب اسپرم رو برایم ارسال کنید بنده حدود دوسالی هست که بیضه هام درد میکنن تو سونوگرافی واریکوسل دو طرفه تشخیص داده شده و دو بار هم ازمایش اسپرم دادم دکتر هم گفته سمت چپ شدیده بیضه سمت چپم هم کوچک تر از بیضه سمت راسته درد بیضه هام میزنه به باسنم و پایین باسن هام ران هام ازدواج کردم ولی تو دوران نامزدی ام و هنوز اقدامی به بارداری نشده ممنون میشم بهترین راهنمایی رو برام بکنید بنظرتون نیاز به جراحی هست یا نه اگه باید جراحی کنم کدوم روش جراحی بهتره من تبریز هستم و نمیدونم اینجا کدوم دکتر میکروسرجری انجام میده هزینه عمل تقریبا چقدره بازم ممنون از لطفتان و وقت گران بهایتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من به دلیل افسردگی پیش روانشناس رفتم و به من گفت بهترین راه خودارضایی به شکم خوابیدن است و من این کار رو انجام میدادم و برای من یه عادت شده بود حتی در خواب این کار رو میکردم بعضی روزا اینقد بیضه ام درد میگرفت نمیتوانستم راه بروم و الان احساس میکنم بیضه ام کوچک شده اند شما درمانی برای کوچک شدن بیضه به این دلیل فشار دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پرفسور کرمی عزیز بنده حدود دو ساله درد بیضه دارم بیشتر درد میزنه به باسنم و پایین باسنم پاهام رفتم دکتر سونو نوشت جواب سونو واریکوسل دو طرفه است من جواب آزمایش اسپرم رو همراه سونو برایتان ارسال میکنم اگه نیاز به جراحی هست بیام خدمتتان ممنون از لطفتان دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر Dariush دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دو سال پیش عمل هیدروسل واریکوسل انجام دادم هفته پیش اومدم تهران پیش دکتر خودم معاینم کرد گفت عفونت بیضه داری دوتا قرص برام نوشت ملکسیکام75 اون یکی قرص نمیدونم چی بودنسخرو گم کردم بنظرتون چ قرصی استفاده کنم برای عفونت بیضم و تا چن روز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات