علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

4.4 (88.89%) 117 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام 36 ساله هستم
  بعضی مواقع بعد از تحریک که فقط باعث نعوظ میشود ولی انزال صورت نمیگیرد در قسمت پشت کیسه بیضه نزدیک مقعد درد زیادی بوجود می آید این نشانه چیست؟ با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   سونو از بیضه کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر مجتبي پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير آقاي دكتر.مرد 4٧ ساله اي هستم متاهل و داراي سه فرزند با سابقه عمل واريكوسل ٣٠ سال پيش،علائم :درد گاهي در دوبيضه، شل بودن پوست بيضه، آويزان بودن آن و درد رگ زير بيضه به سمت مقعد ونيز مشكل زودانزالي حالا،آيا ورزش حرفه اي ايراد ندارد؟؟ براي توليد مثلم مشكلي نيست؟؟ ونياز به عمل هست يا دارو؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)
   علتش کیست است باید عمل کنید02122642744 02171062350
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر روی بیضه سمت چپ یه رگ برجسته سیاه هست ، ازمایش اسپرم هم دادم زیر 12 میلیون بود ممنون میشم پاسخگو باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   این واریکوسل نمیباشد
 • تصویر کاربر ناشناس-هستم جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من پسر 21 ساله هستم. تقریبا یکی دوماه هست که این نقطه های سفید رو روی پوست و سر آلت تناسلیم مشاهده میکنم. هیچ درد یا سوزشی احساس نمیکنم ولی کاملا برجستگی این نقاط زیر دست قابل احساسه. مخصوصا سر آلت که حس پوست به کل نغییر کرده و یک حس ترک ترک دارد. مطالب اینترنت اشاره میکرد که به صورت خود به خود این نقاط از بین میروند و جای نگرانی نیست. برای همین به دکتر مراجعه نکردم. میخواستم نظ شما رو بدونم بابت این مسئله...

  فقط یک مسئله ای هست. تقریبا هفته قبل از این که این اتفاق بیفته من هنگام اصلاح آلت بر حسب اتفاق قسمت خیلی کوچیکی رو بریدم و زخم شد و بعد هم خوب شد. نمیدونم میتونه مرتبط باشه یا نه.
  1. تصویر کاربر ناشناس-هستم چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر جان، جواب نمیدید؟ من خیلی نگرانم...
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   چند روز با سرکه سیب بشورید از بین نرفت بیایید ببینم هر ۸ ساعت بشورید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  در سونوگرافی از بیضه میکروکلسیفیکاسیون در سراسر پارانشیم هر دو بیضه مشهود است.اکوی هردو بیضه یکنواخت بوده و ضایعه کیستیک یا سالید مشهود نشد.ایا میکروکلسیفیکاسیون بیضه خطرناک است؟ممنون از راهنماییتون جناب پروفسور
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   سالی یک بار تکرار سونو کافی است
 • تصویر کاربر محمدحسين جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  رو كلاهك آلت تناسلي من چند لكه ي سفيد بوجود اومده

  كه درد نداره
  خارش هم نداره
  فقط در زمان نعوظ به رنگ قرمز درمياد
  بنده تا به حال رابطه ي جنسي نداشتم و از اين بابت كه اين بيماري مقاربتي نيست خيالم راحته
  منتها نميدونم ممكنه برص يا همچين چيزي يا قارچ يا چيز ديگه اي باشه يا خير. ضمنا قسمت زيرين آلت تناسليه من يه چيزي شبيه به غده يا برآمدگي وجود داره كه اون هم درد و خارش نداره و از بچگي بوده و من فكر ميكردم طبيعيه، بعضا هم از توش چيزي شبيه به ماده اي زرد رنگ يا سفيد رنگ بدبو خارج ميشه اگر فشارش بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   از نظر من سالمید واینها ناشی از کم شدن رنگدانه پوست است ومرضی نیست
 • تصویر کاربر علي سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
  بنده ٢روز پيش عمل واريكوسل چپ انجام دادم
  ميخواستم بدونم تحريك شدن و امدن پيشاب ضرري ندارد و نزديكي چطور؟
  ممنونم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ، مدتی هست که از هر دو طرف بین بیضه و پاهام پوست پوستی میشه و بعد از ریختن پوست سوزش کم و خارش احساس میکنم ، سلنیوم سولفاید استفاده کردم بهتر نشده و بلکه پیش رفتم کرده ، لطفاً راهنماییم کنین ، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   ظاهرش شبیه قارچ تست دکتر پوست بروید
 • تصویر کاربر عمران سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  خدمت جناب دکتر
  بنده 6 ساله ازدواج کردم سال اول اسپرمم22 میلیون بود بعدش شد18 میلیون وکم کم باهرآزمایش کمتر می شد تارسید به 3 میلیون و2میلیون چندروزپیش رفتم شیراز دکتربهم گفت بیضه هات خیلی کوچکند تو این 6 سال خیلی دکتررفتم وهزینه کردم خواهشن راهنماییم کن مشکل بیضه هام حل میشه که بیام خدمتت؟ البته یک ماه پیش آی وی اف انجام دادم جواب نداد
  خواهشن اگر مشکلم باعمل یا دارو حل میشه تا بیایم خدمتت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   کیفیت خیلی پایین است باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالمه وقتی با نامزدم میرم بیرون بعد از اینکه جدا میشم ازش بعد نیم ساعت درد از بیضه سمت راستم شروع میشه و اون رگی ک به بیضه وصله یکم ورم داره بعد یک ساعتم دردش میفته. تا وقتی ک بعد چند وقت دوباره باهم بریم بیرون ک دوباره این اتفاق میافته.ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   سونو بیضه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر