علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر 6130063954 شنبه ۷ تیر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوب هستید بنده ۲۲سال سن دارم چندسال پیش یه ضربه به بیضه هام واردشد یکی دوسال پیش تهران کارمیکردم چیزسنگین جابه جا میکردم بیضه هام دردمیکرد همون موقع رفتم دکتر دکتر گفت سونوگرافی انجام بده انجام دادم درپاسخ گفت هیچ مشکلی نداری الانم بعضی موقع ها درد میکنه میشه نظرشما روبدونم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام، سنو مجدد انجام دهید
 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  جناب دکتر، پسری 33 ساله هستم
  من به دلیل خودارضایی های مکرری که داشتم(سالهای طولانی) احساس میکنم که ازم منی بدون اختیار خارج میشه!
  خواستم بدونم این موضوع درمان پذیر هست ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام، دیگه انجام ندهید، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر م.خ یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.من چند ماه پيش درد در بيضه داشتم رفتم سونوگفتن يه کوچولو فتق داري چيزي نيست واريکوسلم. گفتن نداري ازمايش اسپرم دادم ولي با دستگاه نبود معمولي بود گفتن خوبه بد نيست.الان دوباره درد دارم رشته بيضه درد ميکنه دست دست که ميزنم متورم ميشه.يه سالم هست اقدام ميکنيم براي بچه نميشه راهنمايي کنيد.اگرم چيزي قرار براتون بفرستم چه جوري بفرستم برسه به دستتون ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، باید سونو بشید، معاینه بشید، در صورت نیاز عمل بشید
 • تصویر کاربر yasin شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  شما در مطب ختنه برای بزرگسال انجام میدهید ؟
  اگر در بیمارستان در روز جراحی مریض ترخیص میشه

  الت تناسلی از پوسته به اندازه 3 سانت بیرون میباشد و مادر زادی به این شیوه بوده
  الان به مدت چند ماهه که شریک جنسی دچار عفونت واژینال شده

  ختنه در این مورد امکان پذیر میباشد
  سوال دیگه
  بعد از ادرار تکرار ادرار به اندازه چند قطره دارم امکان رفع این مورد هم هست و با چه روشی
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   02122642744بیایید اول ببینم
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 22 سالم هست 3 روزی هست بیضه سمت چپم و سمت چپ باسنم درد دردش خیلی شدت نداره اما نگرانم کرده از دوچرخه ثابت برای ورزش استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر تهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بعضی مواقع درد نسبتا خفیفی در بیضه ی راستم احساس میکنم...علتش چی میتونه باشه ایا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، شاید واریکوسل
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود ۲۰ روز پیش درد خفیف بیضه راست داشتم. به متخصص مراجعه کردم و ایشون بعد از معاینه گفتن که کمی ورم اپیدیدیم دارم و ناپروکسین ۲۵۰ و سفکسین ۴۰۰ برای یک هفته برای بنده تجویز کردند. بعد از اتمام مصرف داروها هنوز هم درد به صورت مقطعی داشتم‌ سونوگرافی هم انجام دادم و همه چیز توی سونو کاملا طبیعی بود(توی سونو نوشته واریکوسل و هیدروسل و توده اسکروتال مشاهده نشده و اندازه بیضه ها طبیعی است و اپیدیدیم های دو طرف اندازه و اکوی طبیعی دارند. شما برای رفع درد بنده چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، شورت تنگ بپوشید که بیضه ها بالا قرار بگیره
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پسر دو ساله دارم که از بدو تولد 2 بیضه نزول نکرده داشت در یک ماهگی بیضه راست پایین اومد اما ثابت نبود و بیضه بعد از انجام سونوگرافی وام ار ای در 15 ماهگی جراحی شد بیضه راست فیکس وپزشک با لاپاراسگپی بیضه چپو پیدا نکردن در 2 سالگی با سی تی پیدا شد وفیکسش کردن ولی در حال حاضر بیضه راست نیست بعضی ها میگن اب شده بعضی ها میگن رفته بالاالان برای حفظ بیضه های اون چکار باید انجام بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، مجدد به پزشک معالج مراجعه کنید چون کاملا در جریان بیماری پسرتون هستن،
 • تصویر کاربر سیامک جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  در پایین ترین قسمت کیسه بیضه اندازه یه نخود توده احساس میکنم ،خیلی هم سفت هست درد درد عمقی نداره ولی وقتی روی سطحش رو لمس میکنم یک مقدار درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، حتما سونوگرافی انجام دهید و اطلاع دهید
 • تصویر کاربر صامان جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۱۹ سالم هست ورزشکار حرفه ای مدتی پیش هنگام کار با لپ تاپ پشت میز ناگهانی حس ناخوشایندی در بیضه چپ و به تدریج در پای چپ حس کردم فعالیتم رو سبک کردم و با لباس زیر مخصوص بیضه رو بالاتر از سطحش نگه داشتم و حدود ۱۲ روز بعد کاملا بهبود یافتم و حس ناخوشایند از بین رفت و الان کاملا خوبم و ورزش رو دوباره شروع کردم اما درست زمانی که میشینم پشت سیستم روی صندلی دوباره حس ناخوشایند ایجاد میشه و بعد از خوابیدن یا بلند شدن و راه رفتن از بین میره و رفع میشه اما کلا دردی ندارم حتی خفیف بنده ۴ سال پیش همین مشکل رو داشتم به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی گفت هیچ مشکلی نداری و کاملا سالم هستی

  بنده هیچ علائمی نظیر – سوزش – درد بسیار شدید – ترشحات عفونی – تغیر شکل بیضه – وجود توده – ورم – قرمز شدن – تهوع – سرگیجه – کاهش میل جنسی – درد نعوظ – نداشتم و ندارم
  علت چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام باید معاینه و سونوگرافی انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر