021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 690,183 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید
سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریکوسل و کوچک شدن بیضه

سلام خدمت شما درکتر عزیز
اقای دکتر من درد در بیضه چپ و راستم دارم چپم بیشتر .چپ رو پنج ساله عمل کردم ولی سه تا سونو دادم که گفتن باز واریکوسل دارم
که قطر ورید بنده الان 5 تا 5.5 هست
اقای دکتر سوال دارم
1-اقای دکتر در سه سونو من بیضه ها سایزشون متفاوت و هی کمتر نشون میدن که این خ منو ترسونده
سونو اول
چپ
53*23
راست
51*25
سونو دوم
چپ
50*26
راست
47*25
سونو اخرم که دیروزه که خ ترسیدم
49*24
44*23
اقای دکتر من بیضه چپم داره کوچیک میشه ؟
خیلی از باب نگرانم
2-و بیضه ای که کوچیک میشه باز بزرگ میشه و به حالت نرمال برمیگرده یا نه ؟

3-ایا به عمل نیاز دارم با توجه توضیحات ؟

اقای دکتر در معاینه های دکترها میگن گرید دو هست
ازمایش اسپرمم نرماله
مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل واریکوسل

سلام خسته نباشید.من 10 روزه پیش عمل واریکوسل گرید 1 و همچنین فتق داشتم که عمل کردم هر دو در سمت چپ، الان بعد گذشت ده روز رگ بیضم در حالت ایستاده متورمه. من قبل عمل اصلا تورم رگ بیضه نداشتم و در سونو متوجه واریکوسل شدم. الان خیلی نگرانم میترسم عمل جواب نداده باشه، لطفا راهنمایی کنید مچکر..... مشاهده پاسخ دکتر
3
هیدروسل و کیست و فتق چربی

سلام آقای دکتر من از 15 سالگی در قسمت سمت چپ یک برامدگی زیر شکم بالای کیسه بیضه داشتم و این در طول سال بزرگتر شد و الان 24 سالمه این توده وارد کیسه بیضه هام شده و اندازه اش تقریبا دوبرابر خود بیضه هس و هیج دردی نداره بجز زمانی که زیاد سرپا می ایستم یاکار های سنگین انجام میدم. وقتی با دستم بهش فشار میدم ناپدید میشه ودوباره میاد و موقعی که رو به پشت میخوابم توده نیس . ممنون میشم راهنمایی کنید و بگید چیکار کنم. گفته بودید سونوگرافی کنم براتون بفرستم نتایج براتون فرستادم مشاهده پاسخ دکتر
4
درد خفیف بیضه و رگ های بیضه

سلام‌ و عرض خسته نباشی
من حدود دو ماهی هست که درد خفیفی‌ در بیضه سمت راست خودم داشتم که درد به پهلو و زیر شکم و رانم میزد نگران شدم رفتم پیش دکتر عمومی گفت احتمال فتق یا سنگ کلیه مثانه هست سونوگرافی کردم از کلیه و ها مثانه و سنگ حالب و بیضه و هیچ مشکلی در من دیده نشده.و درد بعد از انجام سونو کاهش پیدا کرد تا 1 ماه بعد که الان دوباره درد ب سراغم اومده فکر نمیکنم درد یه بیضه ربطی داشته باشه بیشتر ب رگ های بیضه مرتبطه چون یکم متورم شدن مثل یک غده کوچیک و درد خفیفی دارن.میخواستم ببینم الان من چیکار کنم تمام زندگیمو ریخته بهم این درد کوچیک فکرای عقیم شدن‌و بچه دار نشدن و اینا میاد تو ذهنم.حالا درد هی میگیرع بعد یه مدتی شروع میشه و دکتر و سونوگرافی هم که گفتم مشکلی نداره من چیکار باید انجام بدم از کجا بفهمم رگ بیضه هام مشکل داره یا نه؟
ممنون‌میشم‌ پاسخ بدین.تشکر
ممنون میشم در مورد رگ های بیضه و اینکه مشخص نشدن مشکل در سونوگرافی منو راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد خفیف بیضه

سلام
آقای دکتر من در قسمت بیضه ی چپم بعضی وقت ها احساس درد خفیفی میکنم...
معذرتا بعد از خودارضایی در لوله ی اپیدیدیم زیر بیضه سمت چپ ب اندازه ی یک نخود سفت میشود و تا کمی بعد دوباره عادی میشود
سونوگرافی دادم همه چیزم عادی بود فقط هیدروسل خفیف داشتم.میشه بگید مشکل چی میتونه باشه??
مشاهده پاسخ دکتر
6
توده بیضه

سلام آقای دکتر، شوهر من نزدیکه سه هفته بود بیضش درد داشت تو چند روزه پیش بیضه راستش ورم کرد و باز درد، رفت دکتر سونو داد جواب سونو اینطور هست:اندازه و اکوژنیسیته هردو بیضه نرم‌افزار هست، تصویر توده های هیپواکوئیک به ابعاد13*8و 5*5 و همچنین ناحیه roundایزو تایپ ایکوییک به اندازه13*9 میلیمتر در بیضه راست رویت شد نئوپلاسم های بیضه در تشخیص افتراقی اول مطرح بوده ولی پروسه های التهابی عفونی مزمن قابل رد نیست و لذا چک تومور مارکر ها و کنترل سونوگرافی یک هفته بعد توصیه می‌شود، نشون دکتر معالج دادیم، گفتن که تو سونو احتمالا هست عفونت شبیه توده دیده بشه چند دارو نوشتن برای عفونت گفتن پنج روز بخور بعد یک سونو دیگه بده تو این مدت هم آزمایش خون و تومور مارکر نوشتن که بده، البته از وقتی دارو رو میخوره هم از ورم و هم درد بیضه کم شده، نظر شما چیه نسبت به این سونو با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
7
درد مبهم بیضه

با سلام
من چند روز هست که از طرف بیضه چپ و تقریبا پایین بیضه درد مبهم که اصلا نمیدونم درد هست یا گرفتگی احساس خوبی ندارم و از همون قسمت هم از روی کیسه احساس سوزش کم.
من بدن سازی هم کار میکنم و از شرت تنگ هم استفاده می کنم و داخل منزل از لباس زیر استفاده نمیکنم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
8
یک التهاب یا یک غده نخودی در پایین بیضه

سلام
بنده 28 ساله هستم.
چند سال قبل تعدادی زیگیل در کنار مثانه داشتم که به تشخیص دکتر پوست که گفتن زگیل تناسلی هستن فریز کردم و چند سالی بود مشکلی نداشتم

تا اینکه الان یک غده شبیه نخود یا یک التهاب نخودی در پایین بیضه سمت چپم هست که نگرانم کرده هیچ دردی نداره

در ضمن در کشاله ران سمت چپم 2زگیل که در زیر بقل و گردنم هم هست وجود داره


خواستم بدونم باید چکار کرد؟ایا به سرطان ربط داره؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
احساس درد دربیضه و کم تحرکی اسپرم

سلام، خسته نباشید.
من سه هفته قبل حضوری خدمت شما رسیدم. مشکل کم تحرکی اسپرم دارم. برای بنده آمپول کوریونیک گونادوتروفین 5000واحد تجویز کردید، طبق معاینه ای که انجام دادین،فرمودید هیچ نوع بیماری ندارم . البته بنده اکنون 46سال سن دارم ،و برای بارداری دچار مشکل شده ایم. شما فرمودید از روش آی یوآی استفاده کنیم. اما اکنون بعد از هر مرحله نزدیکی در بیضه سمت چپ درد قابل تحملی را بمدت چند ساعت حس می کنم، لطفا راهنمایی بفرمایید، علت این درد چیست؟
از لطف و عنایت حضرتعالی سپاسگزارم
آیا برای انجام آی یوآی نیاز به آمادی و مصرف دارو دارم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
10
درد بیضه بعد از عمل همزمان فتق و واریکوسل

باسلام و عرض خسته نباشید ده ماه پیش با مراجعه به جراح عمومی یک فتق شکمی کوچک در سمت راست درست زیر شکم که وارد بیضه هایم نشده بود و همچنین درد بیضه هم نداشتم و مشکلات جنسی هم نداشتم توسط دکتر جراحی فتق تشخیص داده شد دکتر مذکور در حین عمل جراحی فتق عمل واریکوسل را هم به گفته خودش برای من انجام داده است سه روز بعد از جراحی دچار تورم بیضه سمت راست شدم بعد با مراجعه به دکتر ، آقای دکتر به من اطلاع داد که شما را دو عمل کردم و این تورم ادم است بدن شما واکنش نشان داده با دادن داروی استاژل500 ، پروکساژل 200 ، افلوکسانسین و آمپول پروکسیکام را برای من تجویز کرد که این دارو ها تورم بیضه من را خوب نکرد و بعد از مراجعه به دکتر جراح مجاریه ادراری و انجام سونوگرافی دالپر در زمان بزرگ بودن بیضه به من گفتند که سونوگرافی شما خوب است و اندازه های بیضه طبیعی است و عروق در حال شکل گیری هستند که باید لباس تنگ بپوشی که این تورم خوب شود پنج ماه بعد از جراحی تورم من از بین رفت و بعد از آن بیضه من کوچک تر ازسمت چپ شد ولی درد بیضه و درد کشاله ران را همچنان دارم و لازم به ذکر است که من 51 سال دارم و دارای دو فرزند هم هستم خواهشمندم راهنمایی های لازم را که من بتوانم به زندگی عادی برگردم را مساعدت فرمایید در ضمن من بعد از جراحی چهل روز استراحت مطلق داشته ام و بعد از آن هم کار سنگین به هیچ عنوان نکرده ام . باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 322 بعدی »