علل درد بیضه در آقایان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

1-     ورم بیضه

2-     ورم اپیدیدیم

3-     تومور یا سرطان بیضه

4-     پیچش طناب بیضه

5-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

1-  ضربه

2- دوچرخه سواری

3- اسب سواری

4- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

1-  تومور بیضه

2- ضربه به بیضه

3- عفونت بیضه

4-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
4.4 (87.65%) 102 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۵۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشین.بیضه سمت چپم احساس میکنم چربی یا توده رگهای فشرده ای بهش چسبیده خواستم بدونم ایا طبیعیه یا موردی هست هیچ دردی ندارم .کیسه بیضه هاام یه مقدار قرمزه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۷( 5 روز پیش)
   سونو كنيد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سونوگرافی دادم زده بیضه چپ کوچیکتره و اسکرولیت ب ویامتر15mmدر بیضه چپ!میخاسم بدونم چیه وخطر ناک نباشه با تشکد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۴( 5 روز پیش)
   مهم ميست
 • تصویر کاربر علیرضاکیانی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام سر الت من در حالت معمولی منحنی دارد اما بادرصد کمی هست اما در حالت بزرگ شدن بسیار بسیار منحنی پیدا میکند واین مسائله من را بسیار نگران میکنیدبرای ازداوج وغیره..اما برای خروج ادرار واسپم تابحال مشکلی نداشتم فقط از منحنی شدن بیش ازاندازه میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۴۳( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سيدحميدرضوى شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۲۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چرا پوست بیضه ها جمع میشن و درد دارد موقع ارتباط جنسی هم درد دارد و دوچار مشکل می‌شوم زمستان و تابستون هم فرق نمیکنه، این حالت ها
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶( 1 هفته پیش)
   اگر سونو بیضه نرمتل باشد مهم نیست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. اقای دکتر من علاقه شدید به ورزش دارم و از کودکی ورزش میکنم. مثلا الان حدود یکساله ایروبیک کار میکنم و وزنم رو خیلی دقیق نگه میدارم. دوست دارم بدنسازی هم کار کنم. منتها میترسم مشکل واریکل که فکر میکنم دارم عود کنه. برا مشکلم دکتر نرفتم. ولی شاید ماهی یبار درد رو در سرتاسر پای چپم حس میکنم. و بعضی وقتا یه برجستگی که وقتی لمس میکنی البته متوجه میشی بالای بیضه چپم. فکر میکنم همون واریکسل باشه. بنظرتون من میتونم بدنسازی هم انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۲( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر amin جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من چند وقتی هست بیضه سمت چپم یک دفعه تیر میکشه و درد میگیره ولی بعد از نیم ساعت فروکش میکنه دردش. یکدفعه درد میگیره بعد اروم میشه. در طول شبانه روز یک بار الی دوبار اتفاق میفته. اندازه بیضه تغییر نکرده فقط درد میگیره یهویی. ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۲( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام...اقای دکتر بنده بیضه سمت راستم اویزان تر نسبت ب بیضه سمت چپ ب نظر میاد و انگار دور بیضه راست ی چیزی وجود داره...6ماه قبل ب دکتر امیر حسنی همدان مراجعه کردم ایشان معاینه کردن و گفتن واریکوسل نیست و برام سونوگرافی نوشتن انجام دادم سونوگرافی اندازه و سکل بیضه سالم و واریکوسل یا هیدروسل مشاهده نشد...اما همچنان این توده دور بیضه راست وجود داره و عدم تقارن ب وضوح دیده میشه در ضمن هیچگونه دردی هم ندارم...ممنون میشم راهنماییم کنید ک چیکنم؟
  من در شرف ازدواج هستم و میترسم تو زتدگی مشترک همسرم ازم سوال کنه چرا بیضه ها هم اندازه نیستن و مشکل پیش بیاد ...ممنونم از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ali khayyat:
  ali khayyat:
  من پسر 15 ساله ای هستم که به بیضه ام ضربه ای خورده و حالا در نعوظ مشکل دارم و قبل از این هم جوش های سرسفیدی روی آلتم بود و خیلی نسبت به زمان معمول دیر جنب می شدم حالا می ترسم از این که آیا توی این سن کم نابارور شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام از عصر درد ناگهانی در بیمه سمت چپ دارم . هیچ تورمی هم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Hadi چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۵۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  دکتر چند وقته درد بیضه دارم. مثلا توی این ماه دو بار. موقعه ای ک احساس درد میکنه کیسه بیضه حالت افتادگی شل شدن داره و بیضه ها مخصوصا سمت چپ درد نسبتا شدیدی داره ک بعضی وقتا به کمرم میزنه و باعث کمر دردم میشه میکنم طوری ک برای رهایی از دردش باید چیزی حدودی ۲ یا ۳ ساعت دراز بکشم و حس میکنم داخل کیسه بیضه اب جمع شده. چند وقت پیشم سونوگرافی دادم البته برای فتق که معلوم شد طرف چپ فتق خفیف دارم و فتق اینگوینال سمت راستم داشتم ک عمل کردم.. ممنون میشم پاسخگو باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۴۹( 1 هفته پیش)
پرسش از دکتر