علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

 عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان
علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟ 

 1. ضربه
 2.  دوچرخه سواری
 3. اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟
تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 1. تومور بیضه
 2. ضربه به بیضه
 3. عفونت بیضه
 4. بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رهام پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  ده سال قبل بخاطر سرطان ارکیکتومی شدم، ارگاسم کامل دست نمیده. دارویی تقویتی وجود داره؟
  پیگیری بعد از این مدت واسه خودم و بچه هام لازمه؟
  آنچه تو عکسه، اگزماس (خارش بدون درد) درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   این بیشتر عصبی است ارتباطی نبا عمل ندارد
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام به استحضار میرساند با توجه به اینکه فوتبالی هستم دو هفته ای هس هنگام شوت دردی در استخوان خاجی دارم که الان هنگام بلند شدن یا حرکت دادن پا احساس دارم دارم خواهشن راهنمایی بفرمایید . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی،خسته نباشید
  پسر 6 ساله من ، دو سال هست که از مشکل زیر رنج میبرد، دائما میگه آلت تناسلی اش قلقلک میاد، بیشتر نوک آلت و قسمت زیر آلتش، در ظاهر مشکلی نیست، التهاب نداره، اما به حدی این قلقلک اذیتش میکنه که بعضی اوقات از خواب بیدارش میکنه، یه مدتی بود چیزی نمیگفت الان چند روز هست که دائما اظهار ناراحتی میکنه
  ممنون میشیم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر افشین شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   تو رباط زده پاسخ سوال داده شده اما من جوابی مشاهده نمیکنم
  2. تصویر کاربر افشین یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام جناب دکتر کرمی، با وجود عنوان پاسخ ظرف ۴۸ ساعت بنده هنوز پاسخی دریافت نکرده ام ممنون میشوم تسریع نمایید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام من 37 هستم حدود 14سال پیش بیضه راست ام که نهان بود رو جراحی کردم و در کسیه قرار دادم. ازدواج کردم دوتا بچه دارم حدود چند ماهی متوجه تورم ببضه راستم شدم الان پیگیری کردم سونو دادم گفتن تومور بیضه راست دارم عمل کردم و تخلیه شده و بنا ب گفته دکتر و سی تی اسکن متاستاز نداشته.ولی جواب پاتولوژی رو دکتر دیده 3جلسه شیمی. درمانی تجویز کرده میتونم جواب پاتولوژی رو بفرستم خدمتتون و نتیجه رو از شما جویا بشم.ازمایش A.F.Pقبل از عمل 855وبعد دوهفته از عمل رسیده به 57
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۰ سال و نیم بعد از سونو هر دو بیضه در کانال فوقانی و با اندازه ۶*۱۶ لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرادي یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر،من جواني ٢4 ساله مجرد هستم،داراي كيست در پروستات بدون علايم هستم همچنين كيست در اپيديديم در بيضه،لطفا سونوگرافي بنده را بخوانيد و اعلام نظر بفرماييد.لازم ب ذكر است بنده تحت نظر خودتون هستم و سونوگرافي جهت فالوآپ انجام شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بنده ۳۰ سالمه و چند روزی هست بیضه سمت راستم درد داره دردش زیاد نیست اما اذیت کنندس...ورم و چیز خاصی هم خودم نمیبینم ولی وقتی بیضه رو به بالا میارم درد رو در قسمت بالای بیضه بیشتر احساس میکنم لطفا راهنماییم کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی این جواب آزمایش اسپرم بنده بعد از معاینه بیضه و تشخیص واریکوسل گرید 3 طرف چپ است . با توجه به شدید بودن واریکوسل و نتیجه ی این آزمایش عمل رو پیشنهاد میدید یا خیر ؟ دکتر بنده گفتن که عمل لازم نیست چون نتیجه خوبه اما برخی از اورولوژیست ها میگن که گرید 3 باید در هر صورت عمل بشه
  1. تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر جان یه هفته شد جواب نمیدید ؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بخشی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر چند وقته روی التم یه جوش قرمز تیره زده وقتی فشارش میدم خونش طول میکشه بند بیادش الان چندتا ریزتر روی پوست بیضم زده بیزحمت راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام حدود 2سال دچار تورم رگ در بیضه سمت چپ هستم ولی خوب دردی ندارد این مرد از نظر شما خطرناک نیست علت این تورم رگ از چه بابت هست و راه درمان آن چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر