علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد. عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

چرا واریکوسل می گیریم؟

عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند. درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود.

تمرین کگل برای زود انزالی

اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم:

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

نکات قابل توجه:

 • هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
 • در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟

پیچش بیضه
 • ضربه
 •  دوچرخه سواری
 • اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

 • هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.
 • در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود.

اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 • تومور بیضه
 • ضربه به بیضه
 • عفونت بیضه
 • بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید. تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.3/5 - (191 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1730 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  جوانی بیست و پنج ساله و مجرد هستم.
  از اول تیر ماه در ناحیه بیضه درد احساس میکنم.
  اوایل مرداد به پزشک مراجعه کردم و تشخیص ایشان التهاب اپیدیدیم بود و سه بسته قرص سیپروفلوکساسین 500 و سه بسته قرص مداکسن 250 (ناپروکسن) تجویز کردند و پس از مصرف بهبودی اندکی حاصل شد اما چون کاملا خوب نشدم دوباره به پزشکی دیگر مراجعه کردم و ایشان هم همان تشخیص قبلی را دادند ولی دو بسته کپسول داکسی سایکلین 100 و یک بسته قرص دیکلوفناک 100 تجویز کردند و مصرف کردم.
  از اول شهریور دیگر دارو نداشتم و مصرف نکردم ولی درد همچنان ادامه دارد.
  آقای دکتر چه کنم؟ این درد تا کی ادامه خواهد داشت؟
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   در ضمن آقای دکتر این درد پس از خودارضایی و کار نسبتا سنگین پس از خودارضایی بوجود آمد.
   در شهرمون پزشک متخصص نداریم لطفا کمکم کنید.
   آیا نیاز به مصرف دارو و مراجعه دوباره به پزشک دارم یا باید صبوری کنم تا بهبودی حاصل شود؟
   این مدت ادامه دار بودن درد طبیعی است؟
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   در ضمن آقای دکتر مشکوک به واریکوسل در بیضه سمت چپ هستم ولی درد در هر دو بیضه احساس می شود.
   امکان داره درد هر دو بیضه ناشی از واریکوسل باشد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سونوگرافی بیضه ها و کشاله ران از جهت بررسی واریکوسل و فتق انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mi یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام . آقای دکتر ببخشید بالای بیضه چپ من یه چیز تقریبا گردی وجود داره انگار رگ متورم شده و بیضه من هم درد میکنه و همچنین قسمت پایین به طرف پشت هم حس میکنم یه چیزی هست . البته این شرایط قبلا هم بود که خود به خود رفع شد . چی میتونه باشه و دارو چی مصرف کنم . دردش یجورایی به بالای کیسه بیضه هم میزنه . متاسفانه خودارضایی هم میکنم
  1. تصویر کاربر Mi چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر قصد پاسخ دادن ندارین . لطفا جواب بدین دا
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سونوگرافی انجام بشه از بیضه و اسکروتوم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  جناب دکترکرمی باسلام وعرض ادب وتشکرویژه بلحاظ صرف وقت وراهنمابی مریضان بعرض میرسانم الان 5 روزه كه بیک باره متوجه ورم بیضه راست وسفت آن شدم که بعدازچندساعت باتب ولرز مواجه شدم که وقتی بیضه تکان میخوردلرزم بیشترمیشدوبامصرف استامینوفن یک شب بیشترلرزنداشتم اما درد اون اصلا کم نشده وامروز بعد5زوز زیرشکم وکشاله رانم دردشدیددارد علت چیست صمنا با خانمی که اخیرا اسناشده ام مقاربت داشته ومدت زیادی التم درواژن ایشون بدون حرکتی وپس ازازضا مونده بو ازدوشب پیش که مقالات مرتبط باموصوع رو مطالعه کردم بدون تجویزپزشک پنی سیلین 1200000زدم وهر12 ساعت دوتا كوتريموكسازول وهر8 ساعت 1 عدد كوأموكسي كلاومصرف كردم. دستور چه میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، حتما آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام دهید، آزمایشات ویروسی و سیفیلیس بدهید
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من کارم جوریه که باید مدت طولانی رو صندلی بشینم دانشجوام الان حدود ده روزیه بیضه چپم درد میکنه و وقتی پامیشم و قدم میزنم دردش تقریبا از بین میره ولی به محض نشستن دوباره دردش شروع میشه حتی زیادم سر پا وایسم درد ندارم فقط موقع نشستن درد دارم..قبلا سونوگرافی کرده بودم واریکوسل گرید 1 دوطرفه داشتم الانم سونوگرافی کردم بازم همون گرید 1 هس و قبلا اصلا سابقه درد بیضه چپ نداشتم..سوزش ادرار هم ندارم..حتی گاهی وقتا این درد میزنه به پای چپم.. بعضی وقتا احساس سوزش بیضه چپ دارم..پشت و بالای بیضه درد داره..خاستم خدمتتون برسم اما خیلی طول میکشه تا نوبتم برسه و نمیتونم تا رسیدن نوبت صبر کنم..چی دستور میفرمایین آقای دکتر؟ علت درد چیه؟ چیکار کنم؟کارمو مختل کرده
  1. تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   یچیزی هم که یادم رفت بگم اینکه موقع نشستن یچیزی بالای بیضه با دستم حس میکنم ولی وقتی می ایستم محو میشه!
  2. تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر؟!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عرص کردم سونو انجام شود و اطلاع دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر 6130063954 شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوب هستید بنده ۲۲سال سن دارم چندسال پیش یه ضربه به بیضه هام واردشد یکی دوسال پیش تهران کارمیکردم چیزسنگین جابه جا میکردم بیضه هام دردمیکرد همون موقع رفتم دکتر دکتر گفت سونوگرافی انجام بده انجام دادم درپاسخ گفت هیچ مشکلی نداری الانم بعضی موقع ها درد میکنه میشه نظرشما روبدونم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، سنو مجدد انجام دهید
 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  جناب دکتر، پسری 33 ساله هستم
  من به دلیل خودارضایی های مکرری که داشتم(سالهای طولانی) احساس میکنم که ازم منی بدون اختیار خارج میشه!
  خواستم بدونم این موضوع درمان پذیر هست ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، دیگه انجام ندهید، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر م.خ یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.من چند ماه پيش درد در بيضه داشتم رفتم سونوگفتن يه کوچولو فتق داري چيزي نيست واريکوسلم. گفتن نداري ازمايش اسپرم دادم ولي با دستگاه نبود معمولي بود گفتن خوبه بد نيست.الان دوباره درد دارم رشته بيضه درد ميکنه دست دست که ميزنم متورم ميشه.يه سالم هست اقدام ميکنيم براي بچه نميشه راهنمايي کنيد.اگرم چيزي قرار براتون بفرستم چه جوري بفرستم برسه به دستتون ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، باید سونو بشید، معاینه بشید، در صورت نیاز عمل بشید
 • تصویر کاربر yasin شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  شما در مطب ختنه برای بزرگسال انجام میدهید ؟
  اگر در بیمارستان در روز جراحی مریض ترخیص میشه

  الت تناسلی از پوسته به اندازه 3 سانت بیرون میباشد و مادر زادی به این شیوه بوده
  الان به مدت چند ماهه که شریک جنسی دچار عفونت واژینال شده

  ختنه در این مورد امکان پذیر میباشد
  سوال دیگه
  بعد از ادرار تکرار ادرار به اندازه چند قطره دارم امکان رفع این مورد هم هست و با چه روشی
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   02122642744بیایید اول ببینم
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 22 سالم هست 3 روزی هست بیضه سمت چپم و سمت چپ باسنم درد دردش خیلی شدت نداره اما نگرانم کرده از دوچرخه ثابت برای ورزش استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر تهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بعضی مواقع درد نسبتا خفیفی در بیضه ی راستم احساس میکنم...علتش چی میتونه باشه ایا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، شاید واریکوسل
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر