علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

 عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان
علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟ 

 1. ضربه
 2.  دوچرخه سواری
 3. اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟
تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 1. تومور بیضه
 2. ضربه به بیضه
 3. عفونت بیضه
 4. بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 22 سالم هست 3 روزی هست بیضه سمت چپم و سمت چپ باسنم درد دردش خیلی شدت نداره اما نگرانم کرده از دوچرخه ثابت برای ورزش استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر تهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بعضی مواقع درد نسبتا خفیفی در بیضه ی راستم احساس میکنم...علتش چی میتونه باشه ایا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، شاید واریکوسل
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود ۲۰ روز پیش درد خفیف بیضه راست داشتم. به متخصص مراجعه کردم و ایشون بعد از معاینه گفتن که کمی ورم اپیدیدیم دارم و ناپروکسین ۲۵۰ و سفکسین ۴۰۰ برای یک هفته برای بنده تجویز کردند. بعد از اتمام مصرف داروها هنوز هم درد به صورت مقطعی داشتم‌ سونوگرافی هم انجام دادم و همه چیز توی سونو کاملا طبیعی بود(توی سونو نوشته واریکوسل و هیدروسل و توده اسکروتال مشاهده نشده و اندازه بیضه ها طبیعی است و اپیدیدیم های دو طرف اندازه و اکوی طبیعی دارند. شما برای رفع درد بنده چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، شورت تنگ بپوشید که بیضه ها بالا قرار بگیره
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باسلام پسر دو ساله دارم که از بدو تولد 2 بیضه نزول نکرده داشت در یک ماهگی بیضه راست پایین اومد اما ثابت نبود و بیضه بعد از انجام سونوگرافی وام ار ای در 15 ماهگی جراحی شد بیضه راست فیکس وپزشک با لاپاراسگپی بیضه چپو پیدا نکردن در 2 سالگی با سی تی پیدا شد وفیکسش کردن ولی در حال حاضر بیضه راست نیست بعضی ها میگن اب شده بعضی ها میگن رفته بالاالان برای حفظ بیضه های اون چکار باید انجام بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، مجدد به پزشک معالج مراجعه کنید چون کاملا در جریان بیماری پسرتون هستن،
 • تصویر کاربر سیامک جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  در پایین ترین قسمت کیسه بیضه اندازه یه نخود توده احساس میکنم ،خیلی هم سفت هست درد درد عمقی نداره ولی وقتی روی سطحش رو لمس میکنم یک مقدار درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، حتما سونوگرافی انجام دهید و اطلاع دهید
 • تصویر کاربر صامان جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۱۹ سالم هست ورزشکار حرفه ای مدتی پیش هنگام کار با لپ تاپ پشت میز ناگهانی حس ناخوشایندی در بیضه چپ و به تدریج در پای چپ حس کردم فعالیتم رو سبک کردم و با لباس زیر مخصوص بیضه رو بالاتر از سطحش نگه داشتم و حدود ۱۲ روز بعد کاملا بهبود یافتم و حس ناخوشایند از بین رفت و الان کاملا خوبم و ورزش رو دوباره شروع کردم اما درست زمانی که میشینم پشت سیستم روی صندلی دوباره حس ناخوشایند ایجاد میشه و بعد از خوابیدن یا بلند شدن و راه رفتن از بین میره و رفع میشه اما کلا دردی ندارم حتی خفیف بنده ۴ سال پیش همین مشکل رو داشتم به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی گفت هیچ مشکلی نداری و کاملا سالم هستی

  بنده هیچ علائمی نظیر – سوزش – درد بسیار شدید – ترشحات عفونی – تغیر شکل بیضه – وجود توده – ورم – قرمز شدن – تهوع – سرگیجه – کاهش میل جنسی – درد نعوظ – نداشتم و ندارم
  علت چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام باید معاینه و سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده صبح سه شنبه دچار درد شدید در ناحیه چپ و زیر شکم شدم ( البته روز قبل هم درد خفیفی احساس کردم که خودبه خود برطرف شد)، بعد از مراجعه به اورژانس و زدن سرم و مسکن به تدریج درد فروکش کرد، وپس از انجام سونوگرافی، اعلام شد که یک سنگ ۳ میل در ناحیه ی تحتانی کلیه سمت چپ بنده بوده( البته امیدوارم جواب سونو درست بوده باشد)،
  ظهر همان روز پس از مرخص شدن، با عرض پوزش، دیدم که ادرارم حالت گل آلود دارد. الان حدود پنج روز از این قضیه میگذرد و بنده دارو ( سنگ کل و مسکن و ...) مصرف میکنم ولی همچنان درد نسبی در سمت چپ دارم که گاهی اوقات فکر میکنم بیضه ام درد میکند و با مسکن آرام می شود.
  راستی من صبح چهارشنبه هم سونو گرفتم که اشاره ای به سنگ نکرده و فقط گفته که استاز خفیف سیستم پیلوکالیس کلیه چپ مشهود است.
  از طرفی بنده در دو سه هفته پیش در چندین نوبت نزدیکی با همسر از انزال جلو گیری کردم و شب سه شنبه که انزال داشتم، صبح سه شنبه دچار این درد شدم. البته بیضه هایم حالت طبیعی دارند( متورم یا قرمز نیستند).
  جسارتا این را هم عنوان کنم که هیچ خونی در ادرار نداشتم ولی سوزش ادرار داشتم که برطرف شد.
  اولا میخواستم ببینم این درد ناشی از سنگ کلیه است یا مشکلی در بیضه دارم.
  ثانیا اگر سنگ است، آیا دفع شده و یا اینکه چه زمانی دفع می شود.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، سنگ‌ کوچک در کلیه نیاز به درمان ندارند، اگر در حالب باشد باید درمان شود، بقیه فرمایشات شما نشانه مشکل جدی نیست
 • تصویر کاربر Mahdiar جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  مدت ۴ روز هست که به مرور بیضه سمت چپم دردش بیشتر میشه و روی کشاله ران و استخوان سر لگن ( کمر) هم درد دارم .
  ضمنا روزی یک عدد قرص Hair_vit مکمل مو مصرف دارم
  میشه راهنماییم بفرمائید؟؟
  . خدا سلامتی به شما بده .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سونو بیضه کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۷ سال دارم
  مدتی است در بیضه راست احساس سنگینی دارم (درد ندارم) و احساس میکنم به سمت بالا کشیده میشود (تورم ندارد)
  وقتی در محل کارم زیاد روی صندلی مینشینم این حس بیشتر میشود.
  درخواست راهنمایی دارم

  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سونوگرافی پیوست شد
  3. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   با سلام
   سونوگرافی پیوست شد

   سپاسگزارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   ديدم نياز به عمل ودارو نيست
  5. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   یک دنیا تشکر
   آیا نباید چیزی را رعایت کنم که بیشتر نشود
   چون یک حس سنگینی همیشه وجود دارد

   باز هم ممنونم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   نیاز بع اقدامی نیست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر م،ص پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام، روزتون بخیر، بنده 8 سال پیش جراحی واریکوسل داشتم،چندین بار بعد از انزال در منی خون دیده شده، امروز هم دچار تورم و درد شدید بیضه سمت چپ شدم. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سونو گرافی بیضه کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر