جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد. عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

چرا واریکوسل می گیریم؟

عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند. درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود.

تمرین کگل برای زود انزالی

اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم:

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

نکات قابل توجه:

 • هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
 • در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟

پیچش بیضه
 • ضربه
 •  دوچرخه سواری
 • اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

 • هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.
 • در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود.

اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 • تومور بیضه
 • ضربه به بیضه
 • عفونت بیضه
 • بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید. تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.3/5 - (189 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  وقتی که رابطه ندارم مثلاده روز کشاله ران دردشدید داره وبیصه ها درد میکنه رابطه کردم درد قطع میشه به عالت عادی میشم هیچ دردی بعداز خالی شدن احساس نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه ها از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۳ روز میشه درد بیضه دارم ولی پیوسته درد نمیکنه هر از گاهی درد میگیره و اینکه بیضه بنده متورم نشده
  ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر حدود ۲ماه است بیضه راستم درد میکنه. سونوگرافی کامل ازبیضها کلیه مثانه پروستات انجام دادم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی را در مرکز دیگری تورار کنید. از کشاله ی ران نیز سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر احمدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یعنی جای دیگری برم سونوگرافی.احتمال عفونت وجودداردآقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   شاید فتق باشه ، شاید علت دیگری باشه
  4. تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام.بازهم معذرت میخوام .میشه ازکارسنگین باشه.باید چکارکنم.چه داروی استفاده کنم.یعنی این درد برا سلامتیم خطرناک نیست
  5. تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام. چه داروی مصرف کنم آقای دکتر.میشه از کارسنگین باشه .چون یه چیز سنگین بلند کردم .بعد ش شروع به دردکردن کرد.میترسم بیضم درد میکنه خطری داشته باشه
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   فعلا دارویی نیاز نیست ، کاری که گفتم انجام شود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر طباطبایی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 741 مشاهده پرسش
  سلام ، 24 سالمه و مجرد هستم .جواب سونوگرافی رو ارسال کردم خدمتتون ، متخصص گفت درد بیضه مربوط به واریکوسل شما نیست و مربوط به جمع شدن اسپرم ناشی از مجرد بودن است . واریکوسل گرید دو به سه در چپ داردم . کپسول مسکن سلکوکسیب و یه قرص آنتی بیوتیک هم دادند . اما هر چند روز یکبار درد به سراغم می آید . دردم بیتاب کننده و مانع از کار کردن نیست اما اضطراب و آشفتگی ایجاد کرده
  دکتر آیا عمل کنم ؟
  اگر نیاز به عمل هست در شرایط کرونا اقدام کنم یا صبر کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   درد مربوط به واریکوسل است. جهت بررسی اینکه ایا عمل نیاز هست یا نه ازمایش اسپرم داده شود
 • تصویر کاربر فتح سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 30 سال سن دارم از 10 سال پیش از ناحیه بیضه سمت چپم در حالت راه رفتن احساس میکردم از روی پوست بیضه سمت چپم یه تیز میزنه
  از حمون موقه مرتب به دکتر مراجه میکردم چند بار سونگرافی دادم آزمایش خون دادم ولی همش میگن مشکلی نداری
  الانم که حدود یک ماهی هست که بیضه سمت راستم دچار همون مشکل شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر Sam شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  جناب دکتر من ۳۶ ساله هستم.سه روز هست که درد بیضه سمت راست دارم. بعد از تمرین ورزشی اتفاق افتاد. درد شدید نیست و این سه روز هم تشدید نشده. علائم ظاهری ورم و کبودی در کیسه بیضه ندارم. درد گاهی به سمت راست و پایین شکم و داخل ران راست هم می‌رسه. بیضه سمت بالای کیسه بیضه قرار می‌گیره و ایجاد درد می‌کنه. علائم در ظاهر حاد نیست. سوال اینکه باید به مطب مراجعه کنم و با ویزیت عادی قابل تشخیص هست؟ یا اینکه نیاز به بررسی جدی‌تری داره؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   ابتدا باید سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من ۴۰ سال دارم اول سوزش زیر لوله ادار زیر بیضهام احساس میکردم بعد بیضهام درد گرفت الان بیضه سمت چپم درد میکنه سنو گرافی هم دادم میگه مشکلی نداری ودر ضمن بعضی موقعها درد به کشاله ران مزند وبعضی موقع میشینم بعد بلند میشم چند ثانیه نمیتونم کمرمو راست کنم اِن در حالت ایستادن ونشستن بیضه سمت چپم درد میکند احساس میکنم درد داره به اپانتزم اگه سمت چپ باشد داره میزند چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر ایت شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام کیست بیضه حدود 5 ساله رو بیضه چپم قرار گرفته مدتی درد خفیفه داره به دکتر مراجعه کردم گفت کیست اپیدیدیم هست هیچ مشکلی نداره واسه درد هم قرص الفن .ایکس ال 100واسم نوشته کیست هم به دیا متر 10mmهست عکس سنوگرافی هم میفرستم دکتر الان باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر ایت سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   jpg
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس باز نمیشود ، ولی اگر کیست اپیددیدیم باشد و سایز ان بزرگ نباشد نیاز به اقدامی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 378 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۲۰ سال دارم،چند روزی هست سر آلتم مقداری سوزش خفیف داره و هر ازچندگاهی درد حالت نبض زدن در همون قسمت سر آلت پدیدار میشه،اما درد و سوزش در حدی نیست که فعالیت های روزانه رو مختل کنه،و مقداری هم سوزش ادرار دارم که با خوردن مایعات برطرف میشه هنگام ارضا شدن هم سوزش و دردی ندارم،بخاطر شرایط نمیتونم به دکتر مراجعه کنم و مطالبی که توی نت درباره این مشکل میخونم واقعا ازاردهندس و در کل این موضوع فشار روانی زیادی روی من گذاشته،ممنون میشم راه حل و دلیل این مشکل رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر ترشح از آلتتون خارج نمیشه و درد بیضه ندارید مهم نیست. مایعات بیشتر مصرف کنین
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   ترشح خارج نمیشه،درد بیضه سمت چپ بعضی مواقع بصورت خفیف و همراه با کشاله ران سمت چپ پدیدار میشه،اما نکته ای که بهش توجه نکرده بودم ابتدای کلاهک آلتم مقداری که مدتی خشک باقی میمونه حالت پوسته پوسته و خشک میشه و وقتی آب میخوره ازبین میره و سوزش هم نواحی بیضه رو شامل میشه،ممکنه بیماری بالانیتیس باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   در اون قسمت پماد کلوتریمازول بمالید هر ۸ ساعت
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر دردتون ادامه دار شد سونوگرافی بیضه و کشاله ران‌و کلیه ها انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  جناب دكتر سلام،من حدود ١ ماه است خارش در بدنم دارم و اين خارش از گردن يهويي به پا منتقل ميشه،ولي اصل خارش و كلافگي روي بيضه و كنار بيضه و كمي روي كشاله و زير شكمو جديداً بالاي معقد ميباشد ولي اثرات ظاهري خاصي ندارد و فقط خارش و كلافگي دارد و در شب شدت زيادي ميگيرد و نميتوانم بخوابم و تا زود به زود از خواب بيدار ميشوم و كلافه و عصبي ميشوم از خارش،ميشه لطف كنيد و بفرماييد كه بايد چيكار بكنم؟ممنون از لطفتون🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   قرص ستریزین هر ۱۲ ساعت ، پماد کالامین هر ۸ ساعت
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر