علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

 عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان
علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟ 

 1. ضربه
 2.  دوچرخه سواری
 3. اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟
تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 1. تومور بیضه
 2. ضربه به بیضه
 3. عفونت بیضه
 4. بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پژمان پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  من 26 سال سن دارم وی برای مدتی بیضه سمت راستم بود تا 16 سالگی حدودا ولی سمت چب نبود الان سمت چپ بیضه رو به خوبی بالا تر از کیسه بیضه ها احساس میکنم امکانش هست با عمل جراحی بشه به کسیه برگردوند؟یا نه ولی سمت راستم تا سن 18 سالگی بود که اونم به مرور به بالا کشیده شد و اون رو هم حس میکنم بالاتر از کیسه بیضه میشه برگردوند سر جای‌ خودش؟ با عمل جراحی؟ تو این سن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   باید از نزدیک معاینه کنم
 • تصویر کاربر all سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام من هر ماه بمدت دو یا سه روز و بیشتر بعد از بلند شدن از خواب درد تقریبا نزدیک پهلو دارم که وقتی به بیضه آم دست میزنم درد میگیره و شدید میشه و بعد یه مدت خوب میشه من ۱۴ سالمه و خیلی نگرانم 😬و راستی چیز دیگه ای که هست اینه یه مدت بدون شرت خوابیدم و بالش گذاشتم لای پام و خوابیدم خوب شده بودم نزدیک دوماه برنگشته بود باز برگشت لطفا سریع جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   باید سونوگرافی از نظر بررسی واریکوسل انجام بدید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  از یک هفته پیش کنار بیضه ها عرق سوز شد و برای درمان خودسرانه از بتامتازون استفاده کردم اما از ۳ یا ۴ روز پیش بیضه سمت راستم شروع به درد کرد و امروز صبح هنگام ادرار سوزش شدید و کدری ادرار داشتم
  سوالم اینه که الان باید چیکار کنم؟ چون شرایط مراجعه ندارم چون ناقل بیماری کرونا هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری جهت بررسی عفونت ادراری باید انجام بدید
 • تصویر کاربر 021 شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید، مدتی هست که چند سانتیمتر پایینتر از بیضه هام احساس درد میکنم، این درد به صورت مداوم نیست و فقط هرازگاهی اینطور میشم، هیچ تورم یا التهاب پوستی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   امکانش هست واریکوسل داشته باشید سونوگرافی بیضه ها انجام بدید
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر 21 ساله یه دو روزی است که درد بیضه سمت راستم وجود داره یعنی ۱۵ تا نیم ساعت درد بعدش دیگه درد ندارم تا ۲۰ ساعت بعدش باز به مدت نیم ساعت.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   باید مراجعه کنید تا معاینه بشید
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام. عرض ادب
  چند روزه پوست رو بیضه خارش داره بعد از دو سه روز خارش شروع به درد گرفتن کرده. تقریبا یک ماه پیش فقط یک بار تو روز هنگام ادرار . نمیدونم دقیقا اول ادرار بوده یا آخر ادرار به اندازه چند قطره رنگ ادرار سفید شیری بوده . که الان هم بعد از یک ماه چند روزه خارش و سوزش و همراه با درد دارم .در ضمن بیماری واریکسل هم دارم .ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   پماد کلوتریمازول و پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت ، اگر درد بیضه دارین سونوگرافی هم بکنین
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بیضه سمت چپ من به مدت باد کرده بود و سفت شده بود الان چند روزی هست که باد نداره و چند بار این اتفاق افتاده و باعث درد در قسمت بالای بیضه میشه میخواستم بپرسم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها و کشاله ران جهت بررسی فتق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوهفته پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم الان یک نقطه از بالایه بیضه راستم به شدت درد میکنه وقتی بهش دست میزنم دردش خیلی بیشتر میشه مسکن هم مصرف کردم ولی فایده نداشت دردش هم حوری هست که میپیچه داخل شکمم و مثانم وقتیم دست میزنم به اون از بیضه راستم که درد میکنه دقیقا انگار حالتی که مشت بخوره تو بیضه هام که دم میپیچه تو دلم خواهش میکنم زودتر جواب منم بدید 🙏🙏نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   معمولا دردهای بعد عمل بعد از چند روز خوب میشن ، اگر ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود و توسط جراحتون معاینه شوید
 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر حدود 2 ماه است که روی کیسه بیضه چند برجستگی میبینم و همینطور روی آلت خیلی ریز ولی 3 تاش بزرگن میدونم زیگیل نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.
  من پسرم و ٢٩ سالمه.
  هفته پيش در حال خود ارضايي بودم، تايم خودارضاييم رو خيلي طول دادم در حد ٤ ساعت يا بيشتر، بطوريكه نميزاشتم به مرحله اي برسه كه كاملا تحريك شم و مني بيرون بياد. بعد از ٤ ساعت اجازه دادم که به طور کامل تحریک شم و مايع مني بيرون اومد.
  بعد از اين جريان، ٣روزه كه يه تايماي كمي، احساس درد خيليي خفيف از ناحيه بيضه دارم ولي وقتي كامل دست ميزنم بهش و فشار ميدم اصلا درد نداره و ظاهرشم سالم و صافه. دو تا سوال داشتم:
  ١-خواستم ببينم اين مسيله جاي نكراني داره؟
  ٢- خود ارضايي به اين شكل كه تايمشو طولاني كني، بطوريكه تحريك نهايي دير انجام بشه باعث ايجاد مشكل توي ادم ميشه؟
  ممنون از لطفتون❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   توصیه نمیشه ، اگر درد ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اقاي دكتر، ممكنه علتش بخاطر گير كردن مني در داخل بيضه باشه؟ بخاطر همون طولاني شدن خود ارضايي
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اقاي دكتر ممكنه دليلش بخاطر گير كردن مايع كني در داخل بيضه باشه؟باتوجه طولاني شدن زمان خود ارضايي
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر