علت درد بیضه در مردان چیست؟ سریع ترین راه های درمان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها است که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد. درد بیضه می‌تواند ناشی از آسیب‌های جزئی به اندام تناسلی باشد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

شایع ترین علل درد بیضه و درمان آن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در بیضه مردان می شود که در حالت کلی این درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن و یا علت درونی باشد

 عوامل درونی درد بیضه چیست؟

همه موارد بالا از شایع ترین عوامل درد بیضه است که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

1-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف 2 الی 3 روز درد بیضه فروکش می کند.

2- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین 35-20 سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

3- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان
علت تیر کشیدن و درد بیضه در آقایان

– نکات قابل توجه

1-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

2-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند؟ 

 1. ضربه
 2.  دوچرخه سواری
 3. اسب سواری

درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

زمان طلایی درمان پیچش بیضه

توصیه می شود در عرض 4 ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه 4 ساعت می باشد

4-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

1-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

2-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید. شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

5-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟
تجمع مایع در اطراف بیضه یا همان هیدروسل چیست؟

علت بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه)+تشخیص و درمان

 1. تومور بیضه
 2. ضربه به بیضه
 3. عفونت بیضه
 4. بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند.

راه های تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بیضه سمت چپ من به مدت باد کرده بود و سفت شده بود الان چند روزی هست که باد نداره و چند بار این اتفاق افتاده و باعث درد در قسمت بالای بیضه میشه میخواستم بپرسم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها و کشاله ران جهت بررسی فتق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوهفته پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم الان یک نقطه از بالایه بیضه راستم به شدت درد میکنه وقتی بهش دست میزنم دردش خیلی بیشتر میشه مسکن هم مصرف کردم ولی فایده نداشت دردش هم حوری هست که میپیچه داخل شکمم و مثانم وقتیم دست میزنم به اون از بیضه راستم که درد میکنه دقیقا انگار حالتی که مشت بخوره تو بیضه هام که دم میپیچه تو دلم خواهش میکنم زودتر جواب منم بدید 🙏🙏نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   معمولا دردهای بعد عمل بعد از چند روز خوب میشن ، اگر ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود و توسط جراحتون معاینه شوید
 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر حدود 2 ماه است که روی کیسه بیضه چند برجستگی میبینم و همینطور روی آلت خیلی ریز ولی 3 تاش بزرگن میدونم زیگیل نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   عکس
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.
  من پسرم و ٢٩ سالمه.
  هفته پيش در حال خود ارضايي بودم، تايم خودارضاييم رو خيلي طول دادم در حد ٤ ساعت يا بيشتر، بطوريكه نميزاشتم به مرحله اي برسه كه كاملا تحريك شم و مني بيرون بياد. بعد از ٤ ساعت اجازه دادم که به طور کامل تحریک شم و مايع مني بيرون اومد.
  بعد از اين جريان، ٣روزه كه يه تايماي كمي، احساس درد خيليي خفيف از ناحيه بيضه دارم ولي وقتي كامل دست ميزنم بهش و فشار ميدم اصلا درد نداره و ظاهرشم سالم و صافه. دو تا سوال داشتم:
  ١-خواستم ببينم اين مسيله جاي نكراني داره؟
  ٢- خود ارضايي به اين شكل كه تايمشو طولاني كني، بطوريكه تحريك نهايي دير انجام بشه باعث ايجاد مشكل توي ادم ميشه؟
  ممنون از لطفتون❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   توصیه نمیشه ، اگر درد ادامه دار شد سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اقاي دكتر، ممكنه علتش بخاطر گير كردن مني در داخل بيضه باشه؟ بخاطر همون طولاني شدن خود ارضايي
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اقاي دكتر ممكنه دليلش بخاطر گير كردن مايع كني در داخل بيضه باشه؟باتوجه طولاني شدن زمان خود ارضايي
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بیضه سمت راست مدتی درد داشتم و بزرگتر از بیضه چپ شده بود ولی سفتی در بافت ندارد. با روغن بابونه ماساژ دادم و کپسول افلوکساسین استفاده کردم خیلی بهتر شد و تقریبا دردش از بین رفت. به نظر علت چی می تونه باشه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   اگر درد و یا تورم ادامه داره حتما سونوگرافی از بیضه ها و کشاله ران انجام شود
 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده سال ۹۲ خدمت شما جراحی وارکوسل داشتم ، ۲ ماه پیش به مدت ۲ روز ورزشهای کگل کف لگن انجام دادم و حس کردم فشار میاد و انجام ندادم ، از یک ماه پیش یک درد تیر کشنده در قفسه سینه داشتم که در ازمایشات مشخص شدمشکل قلب نبود بعد درد به عروق دست بعد پاها و بالی شکم انتشار پیدا کرد والان بیشتر درد در زیر شکم زیر بیضه ها و زیر مجاری ادرار هست ، یک برجستگی کوچک هم در کشابه ران چپ چند روز قبل ایجاد شد که پزشک داخلی با معاینه تشخیص جوش زیر پوستی دادند ، با توجه شرایط زمانی نشد خدمت برسم لطفا راهنمائی بفرمائید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم انجام شود
  2. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   جواب سونو
  3. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   جواب
  4. تصویر کاربر ارمین چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی برای چه تاریخی است؟
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  وقتی که رابطه ندارم مثلاده روز کشاله ران دردشدید داره وبیصه ها درد میکنه رابطه کردم درد قطع میشه به عالت عادی میشم هیچ دردی بعداز خالی شدن احساس نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه ها از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۳ روز میشه درد بیضه دارم ولی پیوسته درد نمیکنه هر از گاهی درد میگیره و اینکه بیضه بنده متورم نشده
  ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر حدود ۲ماه است بیضه راستم درد میکنه. سونوگرافی کامل ازبیضها کلیه مثانه پروستات انجام دادم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی را در مرکز دیگری تورار کنید. از کشاله ی ران نیز سونوگرافی انجام شود
  2. تصویر کاربر احمدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   یعنی جای دیگری برم سونوگرافی.احتمال عفونت وجودداردآقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   شاید فتق باشه ، شاید علت دیگری باشه
  4. تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.بازهم معذرت میخوام .میشه ازکارسنگین باشه.باید چکارکنم.چه داروی استفاده کنم.یعنی این درد برا سلامتیم خطرناک نیست
  5. تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام. چه داروی مصرف کنم آقای دکتر.میشه از کارسنگین باشه .چون یه چیز سنگین بلند کردم .بعد ش شروع به دردکردن کرد.میترسم بیضم درد میکنه خطری داشته باشه
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   فعلا دارویی نیاز نیست ، کاری که گفتم انجام شود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر طباطبایی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام ، 24 سالمه و مجرد هستم .جواب سونوگرافی رو ارسال کردم خدمتتون ، متخصص گفت درد بیضه مربوط به واریکوسل شما نیست و مربوط به جمع شدن اسپرم ناشی از مجرد بودن است . واریکوسل گرید دو به سه در چپ داردم . کپسول مسکن سلکوکسیب و یه قرص آنتی بیوتیک هم دادند . اما هر چند روز یکبار درد به سراغم می آید . دردم بیتاب کننده و مانع از کار کردن نیست اما اضطراب و آشفتگی ایجاد کرده
  دکتر آیا عمل کنم ؟
  اگر نیاز به عمل هست در شرایط کرونا اقدام کنم یا صبر کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   درد مربوط به واریکوسل است. جهت بررسی اینکه ایا عمل نیاز هست یا نه ازمایش اسپرم داده شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر