مقایسه عمل واریکوسل با لیزر و لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

روشهای درمانی جراحی واریکوسل عبارتند از: میکروسرجری، عمل لاپاروسکوپی واریکوسل و عمل باز 

واریکوسل به معنی گشاد و واریس شدن رگهای بیضه است که در 10-15 درصد مردان و با علت ناشناخته و  به صورت طبیعی در معاینه کشف می شود. امروزه شایعترین علت ناباروری قابل برگشت مردان واریکوسل است که در آنها دریچه های لانه کبوتری ورید های بیضه خراب شده و خونی که از شریان ها به بیضه ها می رسد برگشت خوب ندارند و لذا باعث تولید نطفه هائی در مرد می شوند که 1- حرکت خوبی ندارند 2- شکلشان غیرطبیعی است. واریکوسل به صورت شایع در بیضه طرف چپ ایجاد می شود و تنها در 10-15 درصد ممکن است دوطرفه باشد.

تشخیص واریکوسل

انواع واریکوسل

علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز بهترین وسیله تشخیص واریکوسل معاینه توسط پزشک متخصص جراح کلیه می باشد که در معاینه بالینی سه حالت بسته به شدت واریکوسل کشف می شود:

1- واریکوسل خفیف یا درجه یک

که فقط با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ های بیضه کمی گشاد می شوند

2- واریکوسل درجه دو

رگها کاملاً گشاد هستند و نیازی به زور زدن ندارند

3- واریکوسل درجه سه

رگها شدیداً گشاد و مثل یک کیسه کرم در بالای بیضه حتی با نگاه و بدون معاینه دیده می شوند. درد مزمن بیضه و کوچکی بیضه ممکن است دو علامت دیگر و علت مراجعه بیمار به پزشک گردد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

واریکوسل درمان داروئی ندارد و قطعی ترین روش درمان واریکوسل فقط جراحی واریکوسل است. عمل جراحی باعث بهبودی در کیفیت اسپرم به میزان 60% و اثر آن بعد از 6 ماه مشخص می شود.

 آیا همه موارد واریکوسل نیاز به جراحی دارد؟

جواب منفی است. تنها موارد قطعی انجام عمل واریکوسل عبارت است از:

 1. شدت بالای واریکوسل در نوجوانی که باعث کوچکی بیضه می شود
 2. ناباروری مردانه که یک زوج اگر به مدت یکسال بدون جلوگیری و بدون اینکه خانم مشکلی داشته باشد بچه دار نشوند در صورت کشف واریکوسل در مرد باید آن را جراحی کرد
 3. آزمایش منی یا اسپرمی که مختل است که تعداد حرکت اسپرم پائین و شکل آنها اغلب غیرطبیعی باشد.

اگر واریکوسل شدید را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

تحلیل رفتن و کوچک شدن بیضه و ناباروری دو اتفاقی هستند که ممکن است به دنبال عدم درمان واریکوسل در بیضه روی دهند.

نحوه عمل واریکوسل چگونه است؟

امروزه جراحی واریکوسل به سه روش در دنیا انجام می شود.

1- عمل جراحی باز و سنتی

که با برش 2 سانتی محل عبور ورید ها در کانال اینگوینال طناب بیضه را بیرون آورده و رگهای وریدی خراب شده که اغلب کلفت و برجسته شده اند را جدا و با نخ گره و قطع می کنیم. در روش باز سنتی ممکن است بعضی از وریدها واریس بیضه که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند باقی مانده و باعث عود شوند و یا شریان های بیضه اشتباهی قطع شوند و باعث کوچکی بیضه بعد از عمل گردند و یا رگ های لنفی کاملاً جدا نشوند و باعث هیدروسل یا آب آوردن بیضه شوند. مانند شکل زیر

images8

2- عمل واریکوسل با لیزر

چیزی به اسم عمل لیزری واریکوسل وجود ندارد و جنبه ی تبلیغاتی دارد. بستن رگ های خراب واریکوسل با لیزر در دنیا تا این لحظه یعنی سال 2019 میلادی هنوز تحقق نیافته است.

3- روش میکروسرجری

در میکروسرجری به روش سنتی با برش باز روی کانال و محل عبور رگ های بیضه طناب بیضه را بیرون می آوریم که تا اینجا شبیه عمل باز و سنتی می باشد، فرق روش میکروسرجری با عمل باز معمولی در این است که پس از بیرون کشیدن طناب بیضه رگ های آن را زیر میکروسکوپ و با بزرگنمائی 5-6 برابر می کنیم و در نتیجه زیر میکروسکوپ سیاهرگ و سرخرگ و عروق لنفاوی با بزرگنمائی خود را نشان می دهند و لذا با دقت بالائی عمل جدا کردن سیاهرگ های واریس و خراب شده از نوع سالم انجام می شود و لذا باعث می شود که احتمال آسیب به شریان بیضه و آسیب به رگهای لنفی سیار پائین آمده و لذا امکان آب آوردن بیضه بعد از عمل و امکان عود عمل و کوچکی بضه بعد از عمل کاملاً پائین می آید.

indexb

پس عمل میکروسرجری انجام عمل جراحی باز زیر میکروسکوپ می باشد.

4- عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

امروزه شعار عالم جراحی انجام عمل های بزرگ از شکاف کوچک است. در بیش از 90 درصد موارد عمل لاپاراسکوپی جایگزین شکاف های یک و چند جراحی باز در رشته های مختلف شده است. به عنوان مثال جراحی های روده، معده، رحم و تخمدان و در رشته ارولوژی: برداشتن کلیه ها، ترمیم تنگی های حالب، برداشتن کیست های بزرگ کلیه و تشخیص و درمان بیضه های پائین نیامده و غیره امروزه به روش لاپاراسکوپی و بدون جراحی انجام می شود.

در این روش با گذاشتن سه عدد لوله بسیار باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکمی را با بزرگنمائی بیش از 20 برابر مشاهده می کنیم و لذا عمل های جراحی با دید مستقیم و بزرگنمائی عالی و از طریق حداقل برش های پوستی انجام می شود.

یکی از این موارد درمان واریکوسل به روش لاپاراسکوپی است که در اینجا سه عدد تروکار باریک در ناف و کناره های آن تعبیه می شود که پس از چند روز از عمل محل بخیه ها اصلاً محسوس نمی باشد و عمل در عرض 10-15 دقیقه انجام و رگ های خراب شده بیضه را با بزرگنمائی مشخص و آنها را از رگ های سالم جدا کرده و با کوتر می سوزانیم. شانس آسیب به شریان و کوچک شدن بیضه در این عمل صفر است و به علت بزرگنمائی کاملاً می توان سیاهرگ ها را از نسوج لنفی کاملاً جدا کنیم و لذا شانس آب آوردن بیضه یا هیدروسل را بسیار پائین بیاوریم.

لاپاراسکوپی لاپاراسکوپیلاپاراسکوپی_1

عوارض واریکوسل

عوارض مهم بعد از عمل واریکوسل عبارتند از:

1-     کوچک شدن بیضه

2-     آب آوردن بیضه یا هیدروسل

3-     عود واریکوسل

امکان عود واریکوسل و آب آوردن بیضه بعد از عمل در روش جراحی باز، بسته به دقت عمل بین 5-15 درصد می باشد. این عارضه در عمل میکروسکوپی واریکوسل و لاپاراسکوپی شدیداً پائین می آیند.

برای دانستن هزینه عمل واریکوسل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هزینه عمل واریکوسل میکروسرجری

حسن جراحی لاپاروسکوپی واریکوسل

اجتناب از برش پوستی دردناک روی محل کانال، زیبائی محل عمل، عدم احتمال آسیب به شریان بیضه و عدم کوچکی بیضه بعد از عمل، بزرگنمائی محل عمل، ضبط عمل و ارائه آن به بیمار و شفاف بودن کار، زمان کوتاه و کاهش احتمال آب آوردن بیضه و عود واریکوسل می باشد.

حسن عمل میکروسرجری

علیرغم برش پوستی عمل باز، بزرگنمائی رگ ها زیر میکروسکوپ و احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه می باشد.

واریکوسل و بیهوشی

عمل جراحی باز میکروسرجری به دو روش بی حسی نخاعی و بیهوشی انجام می شود و در تجربه من بیماران جوانی که بی حسی نخاعی و با تزریق آمپول به نخال عمل می شوند در بعضی از موارد دچار سردرد بعد از عمل و کمر درد می شوند. عمل جراحی لاپاراسکوپی به علت تزیق گاز داخل شکم، اغلب با یک بیهوشی خفیف 15 دقیقه ای انجام می شود که پس از عمل به علت درد کمتر و عدم تزریق آمپول به کمر راحت تر می تواند به کار و فعالیت های روزمره برگردند.

در پایان با تشکر از انتخاب سایت و صفحه من جهت گرفتن این اطلاعات از شما تشکر و امیدوارم با یادگیری این مطالب بتوانید تصمیم درست و منطقی در رابطه با واریکوسل را اتخاذ  فرمائید. جهت دیدن فیلمهای عمل واریکوسل می توانید به اپارات و یوتیوب و فیس بوک  وبا پیدا کردن صفحه اینجانب دکتر کرمی جرئیات فیلم و عمل و توضیحات ان را ببینید.

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sajad چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر بنده 2 ساله که ازدواج کردم 10 ماه پیش با تیشخیص پزشک عمل واریکوسل انجام دادم الان فایل آزمایش اسپرم را ارسال میکنم خدمت شما ببینید بعد از عمل وضعیت بنده چطور هستش سپاس گزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   خوبه ، با این ازمایش میتونین باردار شین
 • تصویر کاربر نبي جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  چه طور مي توان واريكوسل را درمان و يا جراحي كرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   درمان واریکوسل جراحی می باشد
 • تصویر کاربر صیادی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من واریکوسل دو طرفه دارم که سونو گرافی رو براتون اسکن کردم من فقط بیمه تامین اجتماعی دارم خواستم بدونم شما بیمارستان میلاد کار میکنید که بیام خدمدتون برای عمل
  اگه کار میکنید چطور باید همانگ کنم برای عمل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   آزمایش اسپرم بدهید . بیمارستان نیکان هستم. هماهنگی های نوبت با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب اقای دکتر ..امروز سنو بیضه انجام دادم و ازمایش اسپرم .براتون میفرستم پزشک بهم گفت واریسکول خفیف داری و نیاز ب عمل نداری ایا تجویز درست هست ..ایا واریسکول خفیف در طول زمان کسترده تر میشه و بر روی باروری تاثیر داره ..
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم رو بفرستید
  2. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   با سلام..
   Semen volume ml 2.90 Normal
   Semen pH 7.50 Normal
   Sperm count Mill/mI 10.41 Adnormal
   Motile sperms 51.11 Normal
   ProgressiVe sperms 51.11 Normal
   ROund cell Mill/ml 0.24 Normal
   Normal Morphology 20.00 Normal
   ازمایش اسپرم .
  3. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر فرستادم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم رو بفرستید ، متن ازمایش رو پشت هم کپی کردین قابل خوندن نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر صادقی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر کرمی من 44 سال سن دارم و دو فرزند مدتی است که در کنار خط پای چپ تا به طرف کمر درد میکرد دکتر متخصص داخلی رفتم سونوگرافی از شکم پروستات بیضه ها مثانه کلیه ها داد موردی نبود فقط واریکوسل خفیف عنوان شد و درد را تشخیص ندادند و برای من اندوسکوپی روده و معده نوشتند میخواستم نظر شما را بدونم موقع نشستن درد بیشتر است ولی راه میروم یا میخوابم درد ندارم درضمن سوال برای دومین بار میپرسم و کد ارسالی هرچی زدم جواب شما را پیدا نکرد با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر سونوگرافیتون نرمال بوده ، مشکل ارولوژی مطرح نمیشه
 • تصویر کاربر امیرمشعوف چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کرمی
  من 19 سالمه و طی معاینات استخدامی متوجه شدم که واریکوسل گرید2 دارم ،توی سونوگرافی انجام شده نوشته شده بود که اندازه بیضه ها نرمال هستش و اثری از هیدروسل رویت نشد ولی پاکه های وریدی درهمی اسکروتوم چپ گشادتر از 3m.m است،بهم گفتن که مشکلی نداره ولی خودم باید به پزشک مراجعه کنم ضمنا چندسالم که ورزش در سطح مبتدی وحرفه کردم هیچ عوارض یا دردی نداشتم حالا با توجه به اطلاعاتی که جمع کردم اگر عمل کنم میترسم طی دوره آموزش نظامی احساس درد ،ورم یا ... بکنم ومشکلی برام پیش بیادلطفا راهنماییم کنید
  ممنون از حسن توجهتان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام آزمایش اسپرم بدهید اگر نرمال باشد نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  من حدود 1 ساله ازدواج کردم و متاسفانه باردار نشد خانمم.سونوگرافی دادم و ازمایش اسپرم که میفرستم فایل هاش رو.دکتر گفت واریکوسل داری و باید عمل کنی.جناب دکتر من از اهواز هستم و میخوام برای عمل بیام اونجا و شما عملم کنید.میشه ازمایش ها رو بررسی کنید و جواب بدین.ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام.دکتر کاش جواب سوالم رو میدادین و ازمایش ها رو بررسی میکردین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   با این آزمایش اسپرم شما نیاز به عمل ندارید و قدرت بارور کردن دارید. همسرتون بررسی شن
  3. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   جناب دکتر خانمم لوله سمت راستش بسته بود که بازش کردن.الان پریودیش منظم شده.اما دکتر اهواز سونو و ازمایشم رو دید گفت باید عمل بشی.واریکوسل داری
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   نه نیازی به عمل ندارین ، ازمایش اسپرم شما قدرت باروری داره
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداداسدی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من چهل سال سن دارم ومشکل واریکوسل سمت چپ وفتخ دو بیضه دارم .ایا واریکوسل وفتخ امکان عمل هر دو به روش پاراسکوپی وجود دارد.درضمن عکس سونوگرافی هم دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   عمل واریکوسل به صورت لاپاراسکوپی نیز انجام میشه ، ولی عمل فتق جهت عود نکردن مجدد بهتره به صورت باز عمل شه
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،من 18 سالمه حدود دوسال پیش عمل واریکوسل کردم،بعد از اون مشکل خاصی نداشتم ولی الان دو سه روزی میشه جای برش عمل دردناک شده و با کمی فشار تیر میکشه و موقع خواب اذیت میکنه،میخواستم بدونم باید چیکار کنم و چه دلیلی داره؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   مهم نیست بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام من واریکوسل شدید دارم و همیشه احساس سنگینی رو دارم (به خصوص در هوای گرم) و شکل ظاهری بسیار وحشتناک خواهشا دقیق به من بگید آیا با جراحی کردن می شه احساس سنگینی رو دیگه نداشته باشم و اینکه شکل ظاهری کرم مانند نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، سونو کنید،اگر متاهلید جهت معاینه همراه با اسپرموگرام مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر