جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان تبخال تناسلی چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماریهای مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که بیماری تب خال تناسلی، یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن (که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند) افزوده می‌شود. دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌ توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است.

اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌ زند. تبخال تناسلی مردان و زنان، دومین بیماری شایع منتقله از طریق جنسی است که در صورت ابتلا به آن باید تا آخر عمر با آن مدارا و زندگی کنید چون درمان قطعی ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

تبخال تناسلی در افراد

تبخال تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده تبخال تناسلی، ویروس هرپس یا تبخال می باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد. نوع 1 که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب ها می گردد و نوع 2 که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان، و پوست ناحیه تناسلی اطراف می گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می یابند. ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب ها، و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابند.  

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی کدامند؟

بعد از 2 روز تا 2 هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

در حدود دو سوم افراد مبتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)علائمی را تجربه نکرده و یا علائمی خفیفی را تجربه می کنند که با دیگر عوارض پوستی اشتباه گرفته می شوند. در مواردی که علائم وجود ندارند، هرپس تناسلی باز هم قابل انتقال است. پزشکان ما، جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت خود انجام هر دو آزمایش هرپس نوع 1 و 2 را به بیماران توصیه می کنند.

علائم هرپس تناسلی در مردان

هرپس تناسلی در بیشتر موارد بدون هیچ علائمی می باشد ولی می تواند در بعضی موارد علائم زیر را داشته باشد که عبارتند از:

 • زخم ها یا تاول ها بر روی آلت تناسلی
 • زخم ها، تاول ها یا اولسر ها (نوعی زخم) درون یا اطراف مقعد، باسن و ران ها
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • بدن درد
 • تورم گره های لنفی
 • مننژیت
 • انسفالیت
 • عفونت چشمی
 • اگزمای هرپتیکوم

imagesd

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و 4 هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد.

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا 8 بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد. imagesn

راه های تشخیص تبخال تناسلی مردان

پزشک معاینه ای جسمانی انجام داده و به دنبال زخم ها خواهد گشت. او می تواند مایعی را از تاول ها بدست آورده، آن را کشت داده و از نظر وجود هرپس آن را ارزیابی کند. آزمایش های خون و دیگر آزمایش ها نیز می توانند بر روی مایع گرفته شده از تاول انجام شوند. همچنین می تواند از طریق موارد زیر نیز بیماری را تشخیص دهد که عبارتند از:

 • وجود تاول های متعدد پوستی در ناحیه تناسلی
 • ممکن است کاملا ً بی علامت باشد که با آزمایش خون تشخیص داده می شود.
 • آزمایش از ترشحات تاول های کنده شده

عوارض تبخال تناسلی

✔️ حملات درد، سوزش و آزردگی روحی و روانی فرد و فشار روحی ناشی از آن که با بیحالی و کم حوصلگی همراه است

✔️ ابتلاء جنین مادر حامله آلوده: که در این موارد بهترین پیشگیری انجام سزارین برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد می باشد.

خوشبختانه بر خلاف زگیل تناسلی در اینجا شانس ابتلا به سرطان بالا نمی رود و درد آن آزاردهنده است.

درمان های تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد تصور می کند به تبخال تناسلی ابتلا یافته است باید هر چه زودتر با پزشک ملاقات کند. تشخیص تبخال تناسلی در هنگامی که زخم ها وجود دارند آسان تر است. در این صورت فرد می تواند درمان را زودتر آغاز کرده و احتمالا درد کمتری را در ارتباط با عفونت تجربه کند. هرپس تناسلی ( زگیل تناسلی) هیچ درمانی ندارد اما دارو ها می توانند به آن کمک کنند.

 • هنوز روش قطعی برای درمان تبخال تناسلی وجود ندارد و لذا در صورت ابتلاء فرد در حالت حاد، از مسکن و ضد درد و مصرف مایعات زیاد استفاده شود.
 • در رابطه با پماد برای تبخال تناسلی باید گفت که پماد و قرص های آسیکلوویر، طبق دستور و مجوز پزشک جهت درمان استفاده می شود. این دارو ها می توانند در بسیاری از افراد درمان را تسریع کرده و درد ناشی از تبخال تناسلی را کاهش دهند. همچنین، می توانند برای درمان بروز اولیه یا عود کننده استفاده شوند.

آسیکلوویر

در صورتی که دارو ها برای درمان یک بروز عود کننده استفاده می شوند، باید به محض احساس هر گونه حس مور مور، سوزش یا خارش مصرف شوند. این دارو ها می توانند برای پیشگیری از عود علائم به صورت روزانه مصرف شوند. داروی آسیکلوویر به صورت پماد موجود است و در مراحل اولیه یا در هنگام عود علائم بر روی زخم ها قرار داده می شود.

 • در صورت عدم توانایی فرد جهت ادرار کردن ممکن است موقتاً سوند گذاشته شود.

همه روش های فوق موقتی بوده و جهت کنترل علائم استفاده می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

توصیه های پیشگیری

✔️ از برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک و آلوده بپرهیزید.

✔️ استفاده از کاندوم: به علت عدم پوشاندن کامل ناحیه تناسلی امکان جلوگیری 100 درصد نمی باشد ولی درصد ابتلا را کاهش می دهد.

✔️ در موقع فعال بودن ویروس که با تاول های گروهی همراه است و زمانی که تاول ها مرطوب هستند از مقاربت جنسی اجتناب کنید چون شانس ابتلا طرف مقابل بسیار بالا می رود.

✔️ در صورتیکه بی علامت هستید با انجام آزمایش خون از عدم ابتلا به آن آگاه شوید.

✔️ در زمانیکه تبخال دهانی دارد تماس با ناحیه تناسلی باعث ابتلاء فرد مقابل خواهد شد پس اجتناب نمائید.

✔️ آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن:

✔️ استرس خود را کاهش دهید

✔️ ایمنی بدن خود را ورزش  و کنترل قند و بیماری های زمینه ای بالا نگه دارید

✔️ از قرص های پیشگیری از عود در زمان های استرس و سرماخوردگی و عادت ماهیانه استفاده نمائید.

قرص ویسول

پرسش و پاسخ:

آیا این بیماری عود کننده است؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌ کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس، تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به ۸ بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم و به طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌ شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند (آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی، به شدت در حال افزایش است) بیشتر مشاهده می‌ شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌ بند و باری جنسی دارند، به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است، چون اطلاع و ترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر ( مقاربتی) جوانان ایجاد می‌‌ کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند، ولی آن را از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری  و فوق تخصص لاپاراسکوپی

4.3/5 - (91 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلی جمعه ۱۵ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام.
  من در مورد تبخال تناسلی سوالی دارم. من بعد از یک مسافرت دچار مشکلی در ناحیه واژن شدم که درد بسیار زیاد بود در دفع ادرار مشکل داشتم اما هیچ تاولی وجود نداشت. به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن من تبخال تناسلی گرفتم به دلیل استرس های زیادی که در سفر داشتم.
  با توجه به اینکه علائم ظاهری مشکل من با تبخال تناسلی فرق داره می خواستم ببینم دکتر مشکل من رو درست تشخیص دادن؟ آیا استرس می تونه باعث ایجاد این تبخال بشه؟

  خیلی ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   بگر ارتباط مشکوک داشتید بررسی میخواهد و کشت ار محل ضایعه مشخص میکند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   اگر
  3. تصویر کاربر لیلی جمعه ۱۵ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام مجدد. خیر ارتباط مشکوکی نداشتم. دارویی هم که دکتر برای من تجویز کردن دقیقا همون دارویی هست که برای تبخال صورت تجویز میشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر mahsid دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  salam aya josh mesle tabkhal dard nak mitone bashe?? aya garch posti chetor????
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۸ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  دکتر ارجمند با سلام و احترام.
  خانمی 32 ساله هستم برای اولین بار چند روز پیش به بیماری تبخال تناسلی مبتلا شدم در صورتی که همسرم کاملا سالم است . نمیدانم چگونه مبتلا شدم.البته یک خرگوش خانگی هم داریم نمیدانم ارتباطی به این مشکل دارد یا نه ? در اینترنت عکسهای مرتبط با این بیماری را دیدم و وحشت همه وجودم را گرفت. من در حال حاضر حدود 12تای جوش ریز دارم آیا ممکن است دوباره عود کند و از همه مهمتر در هر بار عود کردن ممکن است تعداد آن بیشتر شود و کارم به بیمارستان کشیده شود. در صورت بچه دار شدن اگر سزارین شوم احتمال ابتدا فرزند صفر است یا ممکن است با وجود سزارین بازهم مبتلا شود. با تشکر فراوان خواهش میکنم با پاسخگویی مرا از این کابوس نجات دهید.
  1. تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۸ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام. چند روزی میشه که نوک مجرای الت تناسلیم میسوزه و بعد از ادرار یک مایه خیلی شفاف بی رنگ از نوک الت تناسلیم به مقدار کم بیرون میزنه طوری که باید اونو با دستمال پاک کنم و همچنین این مایه شفاف باعث میشه روی شلوار زیرم لکه های کوچک سفید نمایان بشه. میخواستم ببینم این نیاز به پیگیری داره؟ در ضمن اقای دکتر نوک مجرای التم هم یکم کدر شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   آزمایش دهید
 • تصویر کاربر محبوب دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر کرمی، چند روزی هست که در ناحیه تناسلی همسرم 2تا جوش زده که شکل ظاهری آن قرمز و سفت است خارش خیلی کمی داره و داخل آن آبدار به نظر میرسد لطفا راهنمایی کنید تشخیص شما تبخال تناسلیه یا چیز دیگه ای میتونه باشه؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 9 سال پیش)
   شبیه تبخال است
 • تصویر کاربر شمشیزی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  با سلام
  من پسر مجرد 26 ساله هستم و حدود یک ماه قبل یک توده کوچک در داخل الت تناسلی احساس کردم و این در طی این مدت کم بزرگتر شده و احساس میکنم تعداد ان به 2 عدد رسیده. توده ها در وسط الت در زیر بین دو اجسام غاری میباشند، پیش متخصص ارولوژی رفتم و گفتند چیز مهمی نیست وبه اجسام غاری مربوط نمیشود. بعد از مدتی یک توده بر سمت چپ الت بر روی اجسام غاری احساس میکردم و پیش پزشک عمومی رفتم و تعدادی انتی بیوتیک تجویز کرد. داروها رو مصرف کردم هیچ تاثیری نداشت. در ضمن احاس میکنم توده ها رشد طولی در امتداد و اطرافرگها داشته اند لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۸ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز
  دكتر من ٢٢سالمه و ٧ماه دچار تبخال تناسلي شدم و ماهي يك بار تبخالم عود ميكنه دكتر هم رفتم و واسم پماد اسيكلوير نوشه مصرف كردم ولي من ماهانه تبخال ميزنم و اخيرا هم دوهفته يه بار تبخال ميزنم من بايد چيكار كنم؟؟؟سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   مدارا
  2. تصویر کاربر محسن دوشنبه ۸ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام مجدد خدمت دكتر گرامي
   دكتر جان درمان تبخال تناسلي به روش هوميوپاتي تاثير گذار هست يا نه ؟؟؟ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   نه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 8351 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  27 سالمه و مجرد هستم نزدیک یک ماهی هست که نزدیکی داشتم الان متوجه شدم دور التم لکه های سیاه هست مانند خال های صورت و به صورت پراکنده
  و بعد این نزدیکی من این حالت اتفاق افتاد
  ایا بیماری خاصی هست ؟
  اگه ممکنه بیشتر راهنمایی کنید که چیکار کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام
  چند روزی درد در ناحیه پشت بیضه کنار مجراری ادراری که انگار رگی گرفته باشد دارم خود بیضه درد ندارم فقط گاهی سمت چپ تیر میکشد ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل چیه و چکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
  2. تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   ممنون ، ایا درد رگ مشکل خاصیه و یا با دارو برطرف میشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مژگان شنبه ۴ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام. من دچار تبخال تناسلی شدم و بامراجعه به دکتر از پماد تتراسیکلین استفاده میکنم. تبخال ناحیه وسیعی از واژنم هست وبه گفته دکتر تاحدودی داخل دهانه رحم هم نفوذ کرده. اما من واقعا تحمل سوزش دهانه رحم رو هنگام استفاده از پماد ندارم. خیلی وحشتناکه :'( ازتون خواهش میکنم یه راهی بگین که حداقل این سوزش رو کم کنه. من واقعا تحمل ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   قرص أسيكلو وير و پماد با نظر دكتر
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر