داروی میربتریک چه استفاده ای دارد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

داروی میربتریک (میربتریک ) یا میرابگرون (mirabegron) دارویی برای درمان مثانه بیش فعال (OAB) در بزرگسالان است، که تنها با نسخه فروخته می شود. این دارو به دسته ­ای از داروها تعلق دارد که تحت عنوان آگونیست­ های گیرنده بتا-3 آدرنرژیک شناخه می­ شوند. عملکرد داروی میربتریک، مربوط به شل کردن عضلات صاف اطراف مثانه است، که باعث می شود شما بتوانید ادرار بیشتری را در خود نگه دارید. به این ترتیب، میربتریک باعث می شود که علائم تکرر ادرار، فوریت و بی اختیاری ادرار که به معنی از دست دادن ناخواسته کنترل در خروج ادرار از مثانه است، برطرف شود.

همچنین، از این دارو می ­توان برای درمان نوعی اختلال مثانه در کودکان به نام بیش فعالی دترسور نوروژنیک (NDO) استفاده کرد. میرابگرون به شکل قرص ­های طولانی رهش (میربتریک ) برای مصرف خوراکی و گرانول­ های طولانی رهش، برای تهیه سوسپانسیون خوراکی (گرانول های میربتریک) عرضه می شود.

درمان برگشت ادرار در کودکان

داروی میربتریک برای چه مواردی استفاده می ­شود؟

میربتریک اغلب، برای درمان علائم مثانه بیش فعال در بزرگسالان تجویز می ­شود، علایمی مانند:

 • بی­ اختیاری ادرار
 • فوریت های ادراری (نیاز شدید به دفع فوری ادرار)
 • تکرر ادرار (ادرار مکرر)

همچنین این دارو، به درمان بیش فعالی دترسور نوروژنیک در کودکان 3 ساله و بزرگتر کمک می کند. دستورالعمل مربوط به تعیین دوز این دارو، برای کودکان با وزن کمتر از 24.2 پوند تایید شده است. بیش فعالی دترسور نوروژنیک، نوعی اختلال مثانه در کودکان است که از مشکلات عصبی مربوط منشا می گیرد.

ممکن است میربتریک به تنهایی یا در کنار داروی دیگری به نام سولیفناسین که با نام تجاری Vesicare وجود دارد استفاده شود.

چه مدت طول می کشد تا میربتریک اثر خود را بگذارد؟

در مطالعات بالینی میربتریک، علائم مثانه بیش فعال را بسته به دوز آن ها، می توان طی مدت چهار تا هشت هفته به طور موثر درمان کرد.

عوارض جانبی میربتریک چیست؟

در اینجا لیستی از عوارض جانبی دارو آمده است که کامل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد. یک پزشک متخصص می تواند شما را در مورد عوارض جانبی راهنمایی کند. اگر عوارض دیگری را مشاهده کردید، با داروساز یا پزشک متخصص خود تماس بگیریدمانند بسیاری از داروها، میربتریک  می تواند عوارض جانبی خفیف یا شدید ایجاد کند.

عوارض جانبی رایج

شایع ترین عوارض جانبی داروی میربتریک  عبارتند از:

 • خشکی دهان
 • عفونت دستگاه ادراری (UTI)
 • یبوست
 • سرگیجه

در صورتی که هر یک از این عوارض جانبی از بین نرفت یا شدیدتر شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

سرگیجه

عوارض جانبی شدید

در صورت داشتن عوارض جانبی جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر علائمتان تهدید کننده حیات است یا فکر می کنید که در شرایط اورژانسی هستید، با 115 تماس بگیرید. احتمال دارد که عوارض جانبی جدی و علائم آن ها شامل موارد زیر باشد:

واکنش های آلرژیک شدید: 

نحوه مصرف داروی میربتریک

داروی میربتریک، به صورت قرص خوراکی یا سوسپانسیون مایع موجود است. پزشک با توجه به وضعیت و وزن بدن شما، فرم و دوز مناسب را تعیین می کند. معمولاً دوز تجویز شده به صورت یک بار در روز است که به صورت خوراکی مصرف می شود. اگر برای شما قرص تجویز شده است، می توانید آن را با غذا یا بدون آن مصرف کنید. قرص را به همراه آب، به طور کامل ببلعید. کودکانی که برای آن ها قرص تجویز می شود، باید دارو را با غذا مصرف کنند.

در صورتی که از سوسپانسیون (گرانول های میربتریک ) استفاده می کنید، باید دارو را یک ساعت پس از خوردن غذا مصرف کنید. دکتر داروساز، گرانول میربتریک را به صورت سوسپانسیون در آورده و همراه با یک دستگاه مخصوص که دوز دارو را اندازه گیری می کند، به شما تحویل می دهد. اگر به مدت دو روز یا بیشتر از سوسپانسیون استفاده نمی کنید، بطری را هر روز به مدت یک دقیقه، به شدت تکان دهید تا از رسوب گرانول ها جلوگیری شود.

گرانول های میربتریک  را در دمای مطبوع اتاق، یعنی حدود 68 تا 77 درجه فارنهایت نگهداری کنید. در مورد قرص ها، در بطری را ببندید و داروهای مصرف نشده را که تاریخ مصرف آن ها گذشته است، دور بریزید. حداکثر تا 28 روز پس از تهیه سوسپانسیون توسط داروساز، گرانول های میربتریک را استفاده کنید. تاریخ انقضا، روی بطری نوشته شده است. پس از اتمام تاریخ انقضا، داروهای باقی مانده را دور بریزید.

کپسول دترولیت

داروی خود را همیشه به همراه داشته باشید. اگر در حال پرواز هستید، بطری یا جعبه اصلی که برچسب نسخه روی آن وجود دارد را در کیف دستی خود نگه دارید. این دارو را به خصوص اگر دما بسیار سرد یا گرم است در ماشین جا نگذارید.

برای علائم مثانه بیش فعال 

برای فرم خوراکی دارو (قرص های طولانی رهش به تنهایی):

 برای فرم خوراکی (قرص های طولانی رهش همراه با سولیفناسین سوکسینات):

 • بزرگسالان – ابتدا 25 میلی گرم میرابگرون و 5 میلی گرم سولیفناسین سوکسینات، یک بار در روز. شاید پزشک پس از 4 تا 8 هفته، دوز میرابگرون را به 50 میلی گرم، یک بار در روز افزایش دهد.
 • کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

برای بیش فعالی دترسور نوروژنیک

برای فرم خوراکی (قرص های طولانی رهش):

برای فرم خوراکی (سوسپانسیون طولانی رهش):

 • کودکان 3 سال و بزرگتر – دوز دارو بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود:
 • وزن 35 کیلوگرم یا بیشتر – در ابتدا، 6 میلی لیتر یک بار در روز. ممکن است پزشک پس از 4 تا 8 هفته، دوز دارو را به 10 میلی لیتر، یک بار در روز افزایش دهد.
 • وزن 22 تا کمتر از 35 کیلوگرم – در ابتدا، 4 میلی لیتر، یک بار در روز. پزشک، دوز دارو را در صورت نیاز و تحمل شما، تغییر می دهد. با این حال، معمولاً دوز دارو، بیش از 8 میلی لیتر در روز نیست.
 • با وزن 11 تا کمتر از 22 کیلوگرم – در ابتدا 3 میلی لیتر، یک بار در روز. احتمال دارد که پزشک، دوز دارو را در صورت نیاز و تحمل شما تغییر دهد. با این حال، معمولاً دوز دارو بیش از 6 میلی لیتر در روز نیست.
 • کودکان کمتر از 3 سال یا با وزن کمتر از 11 کیلوگرم – مصرف و دوز دارو باید توسط پزشک تعیین شود.
 • ممکن است پزشک شما، دوز دارو را بر اساس عملکرد کبد و کلیه تنظیم کند.

نکته:

دوز این دارو برای بیماران مختلف، متفاوت است. به دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب توجه کنید. اطلاعات نوشته شده فقط شامل دوزهای متوسط این دارو است. اگر دوز تجویز شده برای شما متفاوت است، آن را بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

مقدار داروی مصرفیتان به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می ‌کنید، فاصله زمانی بین دوزها، و مدت زمانی که دارو باید دارو را مصرف کنید، به مشکل پزشکی که دارو برای آن تجویز شده است بستگی دارد.

دوز فراموش شده

چنانچه یک دوز از میربتریک را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید، مگر اینکه بیش از 12 ساعت گذشته باشد. اگر 12 ساعت گذشته است، دوز فراموش شده را رها کنید و نوبت بعدی را طبق برنامه ریزی قبلی مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دوز اضافی مصرف نکنید. انجام این کار می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

پروستاتان

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه

3/5 - (10 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

آلت تناسلی پرده دار به حالتی گفته می شود که در آن پوست بیضه تا قسمت وسط…
بیوپسی از پروستات یا نمونه برداری، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. امروزه سرطان پروستات…
 مثانه یکی از بخش های سیستم ادراری است که ممکن است در آن سنگ تشکیل شود. این…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر