راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4.1/5 - (38 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۹ آبان ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی آقایی کرمی
  چند مدت پیش یه دردی در بیضه هام به وجود اومد با مشاوره یکی از آشناها گفت که احتمالا عفونت باشه به دکتر مراجعه کنید من رفتم دکتر هم آزمایش ادرار که جوابش نرمال بود و عفونتی وجود نداشت بعد رفتم سونوگرافی که جوابش این بود ( گشادی خفیف عروق پانپنیفرم سمت چپ با حداکثر قطر 2/8 میلیمتر مطرح کننده واریکوسل کرید 1 سمت چپ مشهود است ) خواستم ببینم باید چکار کنم واسه بهبود؟ بعد مشکل ساز نیست ؟ . 30 سال سن دارم .مجرد هستم . بدنسازی کار میکنم . ممنون میشم اگه کمک کنید مرسی **شاید عددها جابجا بشه عکس جواب سونو گرافی رو پیوست سوال میکنم **
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 8 سال پیش)
   اگر ازمایش اسپرمتان خوب است درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر کرمی
  اقای دکتر من جوانی 20 ساله هستم که بیضه هام نامتقارن هستند.بیضه سمت راستم بزرکتر از بیضه سمت چپ میباشد و پایین تر قرار دارد و با لمس بیضه ها احساس درد میکنم.اقای دکتر این طبیعی است یا واریکوسل است؟و اینکه هزینه عمل واریکوسل چقدر است؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   نرمال است نگران نباش
  2. تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   اقای دکتر نیازی به معاینه نیست؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  26 سالمه و ساکن شهرستان و با علایمی که تو سایتتون گفتید احتمالاً واریکوسل دارم. به هنگام درد بیضه ناشی از سرپا ایستادن طولانی و کار سنگین در ناحیه چپ شکمم احساس التهاب (گاهاً شدید) دارم. می خواستم ببینم از عوارض درد بیضه هس یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۵ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روزی هست که در بیضه سمت راست احساس درد خفیفی دارم بسیار کم. شغلم طوری هست که ساعت ها روی صندلی میشینم و با کامپیوتر کار میکنم. چه اقدامی انجام دهم جناب دکتر؟
  آیا با استراحت رفع میشود؟ تا چند روز اگر فع نشد به پزشک مراجعه کنم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام٬دکتر یه چیزی ذهنمو بد مشغول کردهو داره بهم استرس میده٬اونم این که پسری هستم ۲۴ساله دارای واریکوسل گرید۳و مجرد٬مراجعه کردم به مرکز ناباروری ابن سینا برای اطلاعات مربوط به آز اسپرم به من گفتن باید دو سه روز از آخرین انزالت گذشته باشد با توجه به این که ۲۲یا۲۳ روز از آخرین انزالم میگذشت اقدام بهmasturbation کرده تا خود را برای آز شنبه آماده کنم٬اما نکته این که بعد از انزال رنگ مایع منی ام شیری رنگ پر رنگ نبود و بعد از مدت رنگشم بی رنگ شد٬حالا استرس گرفتم که نکنه بچه دار نشم لطفن کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   طبیعی است نگران نباش
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما
  بنده واریکوسل درجه دو دارم که در آزمایش جدیدم که در رویان انجام دادم دیدم که روی شکل و فرم اسپرم ها خیلی تاثیر گذاشته یعنی فقط دو درصد اسپرم ها سالم هستند ، بقیه موارد مورد نداره.
  راهی غیر از جراحی وجود داره؟
  اگر نیاز به جراحی باشه لطفا بفرمایید هزینه عمل میکروسرجری توسط شما چه قدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   حضورا مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر rahim سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  با سلام.برای جراحی واریکوسل گرید 3 روش لاپراسکوپی بهتر است یا میکرو سرجری؟چرا؟احتمال موفقیت در کدام روش بیشتر است؟در کدام روش احتمال بازگشت بیماری بیشتر است؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   هر دو مثل هم هستند با دقت بالا
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  بنده حدود شش ماه میباشد که عمل جراحی واریکوسل بیضه سمت چپء گرید سه انجام داده ام بعد ازحدود دوماه از عمل جراحی احساس درد در ناحیه بیضه سمت چپ کردم که پس از مراجعت به دکتر مشخص شد که یک توده هیدروسلی به قطر16mm در0.5mmدر پشت بیضه سمت چپ ایجاد شده که دکتر فقط قرص دیکلو فناک برای من تجویز نمودندکه پس از حدود شش ماه باز هم احساس درد میکنم خواهشمندم در این خصوص راهنمای های لازم را بفرماید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   درد طبیعی است با کزر زمان بهتر میشود
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   با تشکر از پاسخگویی شما
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 887 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر گرامی من اان دو سالی میشه که واریکوسلم را عمل کرده ام و دچار برگشت آلت تناسلی شده ام نمی دونم غلاف شدگی میگن یا نه چون الان شدیدا به مقعدم فشار میاد و من در دفع مدفوع شدیدا دچار مشکل شده ام گاهی وقت ها شکمم باد می کند مشکل در ادرار دارم. دکترم گفته خودش بر میگرده.
  اقای دکتر یک راهنمایی بفرمایید چون من در هنگام دفع مدفوع با وجود این که انواع ملین ها و مسهل ها را مصرف کرده ام ولی باز دچار درد شدید می شوم تا جایی که باید داد بزنم. میل جنسیم هم وضعیت خوبی ندارد. الان قرص هایی که مصرف می کنم ترازودون کلیدینیوم سی و ال آرژنین است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   بیشتر روحی و روانی است مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر صفا چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 608 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 31 سال دارم و متوجه عدم تقارن در بیضه هایم شده ام. بیضه چپ اندکی پایین تر است. البته درد خاصی ندارم و فقط گاهی اندکی درد خفیف در بیضه چپ احساس می کنم(به ندرت) راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   طبیعی است نگران نباش
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر