11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (63 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  عمل واریکسل انجام دادم رگها در کیسه بیضه دیده شده ایا این زاىده برطرف میشود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر ازاین که وقت با ارزشتان را به پاسخگوئی به سوالات پزشکی هموطنان پاسخ می دهید 34 ساله هستم بدنبال احساس ناراحتی گهگاهی درناحیه بیضه ها و متورم بودن وریدهای بیضه چب به همکاران محترمتان مراجعه کردم تشخیص واریکوسل گرید3 وتوصیه به عمل جراحی شد با توجه به اینکه تصمیم به ازدواج دارم و درازمایش اسپرموگرام میزان اسپرم 90 میلیون وتحرک 40% واشکال غیر طبیعی 35% گزارش شده است نظر شما درمورد انجام عمل چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام خوب است
 • تصویر کاربر سماکوش سه شنبه ۶ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام- خواهش میکنم آزمایش منو تفسیر کنید. در ضمن من واریکوسل درجه 2 داشتم و این دومین آزمایش بعد عمل هست
  volume :3.4 سن:24
  abstinense :3
  ph :7.6
  liquefaction :20
  sperm count :117m
  viability :45
  28:motility :43 normal morphology
  FSC :10.6 SMI:144 slow motility:20 moderate motility:35 fast motility:40
  (very fast motility:5 wbc:HPF(8-10
  خواهشا بفرمایید مشکل خاصی وجود داره اگه وجود داره بفرمایید با دارو امکان بچه دار شدن وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   امکان باروری بالا است
 • تصویر کاربر king چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 403 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر هزینه عمل واریکوسل فقط طرف چپ,با دفترچه بیمه سلامت چقدر می باشد؟
  واریکوسل از طریق روش اول که همان با فشار شکم تشخیص داده میشد,قصد بچه دار شدن دارم که بالای یک سال است اقدام ولی نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش)
   باید ببینم و معاینه شوید
 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من عمل دوطرفه واریگوسل انجام دادم نزدیک به پنج ماه شده میخواستم بدونم که مصرف قرص ویاگرا برای من ضرر نداره قرص ویاگرا برای بیشتر کردن رابطه جنسی که فشار خون را میبرد بالا خواهش میکنم جواب من را بدهید باتشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش)
   نه مشکلی نیست
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کرمی
  دختری 25 ساله هستم. دور چشم هایم خیلی تیره شده و به مرور بیشتر هم میشود.البته به غیر از چشم هایم پوست بدن مخصوصا گردن ،دستها و پشتم لک های تیره ایجاد شده است.به دکتر پوست هم مراجعه کرده ام اما کرم ها و دور چشم هایی که تجویز کرده اند .تاثیری نداشته است.
  میخواستم بدونم ممکنه مشکل دیگری همانند مشکل کلیه ،کبد یا تیرویید یا کمبود ویتامین باشه.چگونه میتوانم به منشا این مشکل پی ببرم.آیا انجام ازمایش لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴( 9 سال پیش)
   چکاپ کنید
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید آیا تبدیل واریکوسل گرید ۲ به ۳ به معنی ناباروری است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 9 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با سلام .
  1-ورم بیضه بعد از عمل واریکوسل نشانه ی چیه؟
  2-من دو روزه بعد از ادرار قطره قطره ادرارم میاد و اذیتم... سونوگرافی و ازمایش ادرار میگه سالمی ... من دیشب تو خواب خاستم جنب شم ولی بیدار شدم و جلوگیری کردم... بنظرتون مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   مشکلی نیست
 • تصویر کاربر صمدزاده جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نیاشید ببخشید که من خیلی مزاحمتون میشم میخاستم ازتون بپرسم با توجه به این که حرکت اسپرم کمه اگه من بخام iui انجام بدم ایا نتیجه میگیرم چون متخصص زنان به من گفتن باید این عمل رو انجام بدم بازم ازتون معذرت میخام اجرتون با خدا....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   اگر واریکوسل داری اول ان را عمل کنید
 • تصویر کاربر حنانه شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با سلام.همسرم آبان 90 یعنی دو سال پیش جراحی واریکوسل انجام داد..ولی متاسفانه بارداری اتفاق نیفتاد.با مراجعه به دکتر تشخیص داده شد که عود کرده و باید مجددا جراحی انجام بشه..با مخالفت همسرم دکتر 10 عدد آمپول نوشتن که هفته ای یک بار تزریق بشه...می خواستم ببینم این آمپول ها چه تاثیری میتونه داشته باشه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۳( 9 سال پیش)
   عمل كافي است عود نكرده جواب ازمايش اسپرمتان را بفرستيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر