جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (59 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  آقای دکتر بنده جسه ضعیفی دارم ولی بعد از عمل درد کمتری نسبت به بقیه داشتم و دردی که داشتم فقط بخاطر زخمم بود الان که یک هفته از عملم می گذرد درد زیادی ندارم و حالت عادی دارم ولی در صورتی که هم تختی های بنده بعد از عمل درد زیادی داشتند و هنوز هم درد دارند و به مسکن افاقه می کنند و از درد رنج می برند آیا کم دردی بنده نشانه بدی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   با گذر زمان بهتر ميشود
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 549 مشاهده پرسش
  با عرض سلا و خسته نباشيد، من و همسرم حدود ٤ سال است كه ازدواج كرديم و الان ١ سال است اقدام به باردارى كرديم كه متاسفانه جوابى نگرفتيم با مراجعه به پزشك و تست اسپرم كه تعداد اسپرم غير عادى زياد بود و تحرك كم به پزشك ارولوژى معرفى شديم، ميخواستم بدانم روش درمان واركوسل چيه و چند وقت طول ميكشه كه همسرم اسپرم هاش اصلاح بشه يعنى پروسه درمان چقد طول ميكشه، عكس جواب تست اسپرم رو هم ميفرستم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام سرپايي بدون بستري ميكروسرجري فيلم من در سايتم راببينيد
 • تصویر کاربر حیدر شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز.اقا دکتر من واریکوسل دو طرفه دارم که با مراجعه ب دکتر گفتش که بایدعمل بشم وقبل ی ماه عمل کردم.ولی دکتر دوطرفم عمل نکرد فقد طرف چپ عمل کرد.ایا نباید طرف راستم هم عمل میکرد؟چون حالا که ی ماه از عملم میگذره بیضه راستم خیلی سنگین و درد داره.واحساس میکنم که بیضهام خیلی ضعیف تر از قبل شدن.خواهشأ جواب بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
  2. تصویر کاربر حیدر شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   من ب دکترم مراجعه کردم و گفت این درد عصب هست که قرص گاباپنتین300برام تجویز کرد.بنظر شما دارویه خوبی هست برا خوب شدن یا باید دارویه دیگه ای مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   همان كافي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر بنده ۲۲ سالم و واریکوسل گرید دو دارم دکترم رفتم گفتن مشکلی نداری سوالی که دارم ایا بدنسازی باعث بدتر شدنش میشه اگه باعث مشکل میشه اگه سبک کار کنم چی بازم مشکلی داره نظر شما میخواستم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   هورمون استفاده نكنيد
 • تصویر کاربر سمیرا جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  همسرم واریکوسل خفیف دارند و حضور شما که رسیدیم فرمودید نیاز به جراحی نیست تا یکسال بعد
  برای بارداری اقدام کردیم به روش ای یو ای و نتیجه ازمایش رو پیوست کرم میخواستم بدونم با توجه به جواب ازمایش(بعد از شستشو ) نیازی به جراحی داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   صبر كنيد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام. من میخام عمل واریکوسل انجام بدم اما بعدش از زدن سوند میترسم. ایا راهی هست که سوند نزنم؟ مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 8 سال پیش)
   نياز به سوند نيست
 • تصویر کاربر هژیر یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر کرمی من 18 سالمه بعد واریکوسل درجه 4داشتم حدود 4ساله عمل کردم ولی ازمایشات اسپرم ندادم تا حد زیادی استمنا میکنم بعد یه چیزایی شنیدم که این بیماری باعث ایجاد مشکل اسپرم میشود میخواستم بدونم که این بیماری تا چه حد مشکل ساز هست ؟؟؟ ایا استمنا اختلالی در اسپرم ها ایجاد میکند؟؟؟بعد ایا امکان بروز دوباره ی این بیماری هست؟؟؟ اگه برام توضیح بدین خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   مطالب سايت من را بخوانيد گويا است
 • تصویر کاربر سیروس یکشنبه ۲۰ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از اینکه بستری را فراهم کرده اید تا افراد جامعه بتوانند به راحتی از دانش شما بهره ببرند کمال تشکر را دارم . بنده از مطالب بسیار مفید شما بهره های زیادی گرفته ام امیدوارم همیشه سرافراز و سر بلند در این راه ادامه مسیر دهید. چند ماهی است برای فرزند دار شدن اقدام می نماییم که منجر به بارداری نشده است از آنجا که خانم بنده تمتم آزمایشات را انجام داده و مشکلی نبوده بنده به توصیه دکتر زنان ایشان تست اسپرم انجام دادم در ضمن بنده 49 ساله وخانم بنده 34 ساله هستند .خواهشمند است ضمن تفسیر آزمایش بنده را راهنمایی نمایید . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خسته نباشید
  3 تا سوال داشتم
  2 ماه از عمل واریکوسل چپ درجه 3 می گذره 2 روزه درد دارم. آیا عادیه ؟ یا عود کرده؟
  من همزمان هرنی راست داشتم اونم عمل کردم. بعد از عمل بیضه راستم بالا بود. هنوز بالاست . این عادیه؟
  با این شرایط می تونم سکس داشته باشم یا ضرر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر على دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشيد.
  بنده مدتى است درد ناحيه بيضه سمت چپ دارم..و البته درد خفيفى در زير شکم.. به پزشک ارولوژيست مراجعه کردم. ايشان پس از معاينه و سونوگرافى تشخيص واريکوسل دادند. مى خواستم بدونم تا چند,وقت مى تونم عمل جراحى نکنم و ايا درد بيضه بدون عمل از بين مى رود؟ لازم به ذکر است من متاهل هستم و بچه ندارم فعلا..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   فیم عمل من در سایتم را ببینید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر