همه چیز درباره آب آوردن بیضه (هیدروسل)

آب آوردن بیضه معمولاً در  پسربچه ها ناشی از باقی ماندن ارتباط بین حفره داخل شکمی با کیسه بیضه ایجاد می شود. در نوشتار به بررسی انواع هیدروسل، علائم و درمان آن می پردازیم.

بیماری هیدروسل بیضه چیست؟

هیدروسل تجمعی از مایع در کیسه ای درون کیسه بیضه است. قبل از تولد، بیضه های پسر از شکم او به درون کیسه بیضه جابه جا می شوند. یک کیسه کوچک و نازک که روده ها را در جای خود نگه می دارد به همراه بیضه ها به کیسه بیضه می رود. معمولا، پس از پایین رفتن بیضه ها این کیسه موجود در کیسه بیضه، بسته شده و بدن هر گونه مایع اضافی باقی مانده درون این کیسه را جذب می کند. در صورتی که کیسه بسته نشود و یا بسته شود اما مایع اضافی در آن باقی بماند، به این وضعیت هیدروسل می گویند.

انواع هیدروسل بیضه کدامند؟

هیدروسل به دو نوع تقسیم بندری می شود که عبارت است از:

هیدروسل غیرمرتبط (ساده)

در این نوع، کیسه­ درون کیسه بیضه بسته می شود اما بدن فرد مایع اضافی را قبل از تولد، جذب نمی کند. این نوع هیدروسل معمولا هنگامی که پسر به سن یک سالگی می رسد به صورت خود به خود رفع شده و بدن در نهایت آن مایع را جذب می کند. بروز هیدروسل در پسران شایع است. حدودا، از هر 10 پسری که به دنیا می آیند یک نفر به هیدروسل غیر مرتبط ابتلا دارد.

هیدروسل مرتبط

در این نوع هیدروسل، کیسه ای که از شکم به درون کیسه بیضه می رود به صورت کامل بسته نشده و یک مجرای کوچک در آن باقی می ماند. به همین طریق مایعات از شکم به درون کیسه بیضه سرازیر می شوند. این نوع هیدروسل مشابه یک فتق است اما در یک فتق، مجرای کیسه بزرگ بوده و روده نیز می تواند به همراه مایعات به درون کیسه پایین بیاید. همانند یک فتق، نوع مرتبط این بیماری نیز نیازمند جراحی است.

علائم آب آوردن بیضه در کودکان

این وضعیت به صورت وجود کیسه ای کوچک و نرم حاوی مایع در کیسه بیضه که با ایستادن بزرگ تر و در خوابیدن کوچک تر می شود و نور را از خود عبور می دهد و معمولاً درد ندارد، در معاینه مشخص می شود. علاوه بر معاینه از سونوگرافی در کمک به تشخیص استفاده می شود. علائم می توانند به نوع هیدروسل بستگی داشته باشند؛ که در این مقاله به آن می پردازیم.

علائم هیدروسل مرتبط

می توان تغییر اندازه کیسه بیضه کودک را در طول یک روز متوجه شد. این به دلیل پر شدن کیسه از مایع یا برگشت مایع به درون شکم می باشد. همچنین:

 • تورم کیسه بیضه می تواند در یک یا هر دو سمت کیسه بیضه بروز کند.
 •  تورم می تواند در هنگام گریه کردن یا فعالیت نوزاد افزایش یابد.
 •  تورم می تواند در هنگام استراحت یا آرام بودن کاهش یابد.
 • در اغلب موارد، هیدروسل های مرتبط سبب ایجاد درد نمی شوند.

علائم هیدروسل غیرمرتبط

 • تورم در طول روز ثابت باقی می ماند.
 • تورم بسیار آهسته و در طول زمان کاهش می یابد.
 • نوع غیر مرتبط معمولا قبل از اولین سالگرد تولد کودک از بین می روند.

آب آوردن بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک، ناحیه شکمی و کشاله ران او را معاینه کرده و به دنبال تورمی در کیسه بیضه خواهد گشت که با درد همراه نمی باشد. گاهی اوقات، به دلیل وجود مقادیر بسیار مایع در کیسه بیضه، پزشک نمی تواند بیضه های کودک را احساس کند. ممکن است، پزشک با فشار دادن شکم یا کیسه بیضه فرد بتواند اندازه کیسه را بزرگ تر یا کوچک تر کند.

گاهی اوقات، پزشکان نوری را به کیسه بیضه متورم شده می تابانند. در صورتی که کودک مبتلا به هیدروسل باشد، کیسه بیضه پر از مایعی شفاف به نظر خواهد رسید. در صورتی که پزشک بتواند بافتی دیگر را مشاهده کند، احتمال دارد که نوزاد به یک فتق دچار شده باشد. در برخی موارد غیر عادی، پزشک می تواند برای اطمینان از تشخیص خود انجام یک سونوگرافی از کیسه بیضه را درخواست دهد.

درمان هیدروسل در کودکان

هیچ کدام از انواع هیدروسل خطرناک نیستند. هیدروسل های مرتبط از آنجایی که می توانند به یک فتق منجر شوند، معمولا به وسیله جراحی درمان می شوند. پزشکان معمولا در همان هنگام تشخیص، جراحی را پیشنهاد می کنند.

هیدروسل های غیر مرتبط معمولا به صورت خود به خود از بین می روند. پزشکان تنها در صورتی جراحی را برای هیدروسل های غیر مرتبط پیشنهاد می کنند که پس از گذشت یک سال از تولد کودک، این هیدروسل از بین نرفته باشد.

جراحی هیدروسل بیضه

پزشکان یک هیدروسل مرتبط را همانند یک فتق درمان می کنند. این جراحی هیدروسلکتومی نام دارد. در صورتی که کودک نیاز به جراحی داشته باشد، به او دارو هایی داده می شود تا به خواب رفته (بیهوشی عمومی) و در حین جراحی دردی را تحمل نکند.

جراح کودک برشی کوچک در چین خوردگی بین پا و قسمت پایینی شکم ایجاد می کند. سپس مایع اضافی را خارج کرده و کیسه را بخیه می کند. در نهایت، جراح برش بر روی پوست را بخیه می زند. این جراحی مانند جراحی فتق در بزرگسالان نبوده و برخلاف آن نیازمند جایگذاری مش یا تور پلاستیکی نمی باشد. تمام چیزی که کودک به آن نیاز دارد بخیه شدن کیسه می باشد. جراحی حدودا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و کودک به مدت یک ساعت یا بیشتر در اتاق ریکاوری قرار خواهد داشت. در اغلب موارد، در همان روز جراحی کودک می تواند به خانه خود برده شود.

مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان

جهت تسکین درد کودک و احساس راحتی، به او داروی مسکن داده می شود. برش ایجاد شده باید تا هنگام التیام، خشک و تمیز نگه داشته شود. تیم جراحی کودک، چگونگی مراقبت از برش را به خانواده او آموزش خواهند داد. همچنین در صورت نیاز در ارتباط با محدود سازی میزان فعالیت کودک نیز با خانواده او صحبت خواهند کرد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من بیضه سمت چپم هر چند روز یکبار تیر میکشه و زیز شکمم هم درد میگیره هیچ توده ای هم مشاهده نمیشه تا چند دقیقه بعد خوب میشه .لطف میکنید راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام سونو كنيد ونتيجه را بفرستيد
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.. ببخشید من به بیماری مادر زادی هیپوسپادیاس خفیف و الان 23سالمه متاسفانه ب دلیل نا اگاه بودن پدر و مادر من و نبود امکانات و خجالتی بودن خودم من هنوز دارم از این بیماری رنج میبرم سوال من اینه که تو این سن 23سالگی من امکان عمل این بیماری وجود داره؟ و عوارضش چیه.. کجی الت ب سمت پایین ب صورت خییلی کم و سوزش ادرار هم هست ک الان چندین ساله من هر دکتری میرم این سوزش از بین نمیره.. ببخشید هرچقد میتونین برام از این بیماری و عوارضش بگید که چقد میتونه مشکل ساز باشه برام ممنون ازتون خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  Ali: سلام دکتر خسته نباشید من دیروز این سوال را از شما پرسیدممن پسری نوزده ساله هستم که بیضه هایم به نظر خودم بسیار کوچک است و در هنگام تحریک دردی شدید در بیضه هایم احساس میکنم که با انزال کاهش میابد بسیار نگرانم و نمیدانم چگونه پیش شما بیایم با توجه به این که دانشجو هستم و وضعیت مالی خوبی ندارم برای عمل یا هرچیز دیگر ممنون میشوم کمکم کنید و شما فرمودید که به شما مراجعه کنم اما اقای دکتر من این مشکل را حدود هفت هشت ماه دارم و با گفتن این که خودش درست میشه و مسائل دیگه از رفتن به دکتر اجتناب کردمو الان هم حداقل هفته ای دو دفعه این مشکل را دارم و این بسیار اذیت کننده است برا نوبت گیری اقدام کردم اما نزدیک ترین نوبت 27فروردین است ایا این زمان طولانی تا مراجعه به شما امکان دارد که مشکل من حادتر و یا عوارض آن بیشتر شود ممنون میشم بگید که زودتر باید به دکتر مراجعه کنم یا مشکل جدی نیست و تا رسیدن نوبتم صبر کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ..جوانی هستم بیست ساله و با بیماری UDT مواجهه شده ام مهر ماه همین سال جاری لاپاراسکوپی کردم و با روش ارکیوپکسی دوتا بیضه که داخل شکمم بودن خارج کردن و بالاتر کیسه بیضه گذاشته اند که برای انجام معاینات پزشکی و سونگرافی در دسترس باشند قبل جراحی آزمایش اسپرم دادم و نتیجه آن صفر بود است آقای دکتر بنده دوتا سوال دارم یک آیا این بیضه ها رشد میکنند و تولید اسپرم میکنند 2 چرا الان که چندماه از جراحی میگذرد ارضا میشوم در آلت تناسلی ام و کیسه بیضه خالی احساس درد زیاد میکنم و شاید یکی دو ساعت این درد داشته باشم ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر حامد یکشنبه ۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   اندازه بیضه ها هم طبق سنوگرافی که انجام دادم ابعاد بیضه راست 25*18 و سمت چپ 25*11 هستند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   یعنی به نظر شما برداشت کامل بیضه ها منصفانه تر نیست ....درحالی که کارای ندارن...با توجه به نظریه شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  5. تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام آقای دکتر طبق سنوگرافی بیضه ها کوچک و انروفیک با حدود نامنظم در دو طرف مثانه و در قسمت تحتانی ایلیاک فوسا راست و چپ مشاهده شدن و بعد بیضه ها 25*18و 25*11 میلی متر هستند ...ازمایش اسپرم وصفر بودن آن مربوط به قبل جراحی میشود
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  salam aya khode dr karami hatman visit mikonan ya sayer dustan?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مالک چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر هزینه ی عمل کوچکی بیضه ی چپ ،وارریکوسل سمت چپ وکوچکی آلت چه قدر است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد اول معاينه شويد
 • تصویر کاربر سلمان چهارشنبه ۱۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،جناب دکتر اگر بیضه چپ بالا تر ازبیضه راست باشد وبزرگتر طبیعی است یا خیر.با تشکر وسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید .
  من مدتها دچار وسواس بودم و در اثر همین بعد ادرار هنگام استبرا به جای مقدار مقرر در شرع که 3 بار است شاید 7 تا 8 بار بعد از ادرار استبرا می کردم . ضمنا چندی پیش تو دستشویی وقتی میخواستم خودم رو بشورم حواسم نبود و آب داغ رو باز کردم و آلتم به شدت سوخت .

  علائم بیماری من به شرح ذیل هست : احساس خارش از درون آلت - احساس چسبندگی مجاری ادرار هنگام ادرار کردن - سوزش ادرار - جمع شدن آلت تناسلی به ویژه بعد از ادرار کردن - احساس احتباس ادرار به شدت- بی حسی در سر آلت تناسلی - درد آلت تناسلی هنگام برخورد .
  من به پزشک مراجعه کرده و بررسی و معاینات لازم را انجام دادم و طبق گفته اطبا مثانه یا مجاری ادراری یا کلیه مشکلی ندارد و هر چه هست از آلت تناسلی هست دکتر کمکم کنید واقعا از این همه مراجعه به مطب دکترها و مصرف انواع داروها که هیچ اثری هم ندارد خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   مشكل شما عصبي است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  ایا ازو اسپرمی با انجام عمل teseکه بازم اسپرم صفر بود درمان میشه در حالی که fshمنم بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد نمونه برداري كنيد
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ‌من پسرم .دکتذ من موقعی که ادرارم را تخلیه میکنم به ۳۰ثانیه نمیکشد که درون مجرای آلتم احساس ادرار دارم و دوباره میرم دستشویی و فقط دوقطره ادرار میآید و باز دوباره احساس ادرار‌درون آلت .
  مشکل من چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد مقاومت كنيد و نرويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر