برگشت ادرار در اطفال

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

برگشت ادرار از مثانه به حالب (ریفلاکس ادراری)

– تعریف و علت

 در شرایط طبیعی به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی داخل مثانه مصون هستند. بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت نماید.

برگشت ادراری

علایم برگشت ادرار

عفونت ادراری

در نیمی از کودکان مبتلا به عفونت ادراری و به ویژه دختر ها (پس از 6 ماهگی) برگشت ادرار دیده می شود. (در سن کمتر از شش ماهگی در صورت برگشت ادرار عفونی، شواهد عفونت منتشر در بدن و آسیب به عملکرد کلیه ها شایع تر است و این وضعیت به ویژه در پسر بچه های با دریچه مجرای خلفی ادراری بیشتر دیده می شود) عفونت ادراری ممکن است با یا بدون تب و شاید در همراهی با تهوع واستفراغ، اسهال یا یبوست و درد مبهم شکمی باشد.

اختلال در ادرار کردن

که به صورت زور زدن حین ادرار کردن، قطع و وصل شدن جریان ادرار، قیچی کردن پاها، بیقراری حین ادرار کردن، شب ادراری (پس از آموزش کنترل ادرار) و … می باشد.

تشخیص برگشت ادرار

در تشخیص وجود بیماری، علل بیماری و یا مسیر و عوارض بیماری یاد شده ممکن است از روش های تشخیصی متنوعی بر اساس شرح حال اخذ شده و معاینه بالینی در هر مورد و روش های تصویربرداری یا آزمایشگاهی قبلی آن مورد، کمک گرفته شود. برخی از این روش ها عبارتند از: آزمایش کشت و کامل ادرار، عکس رنگی مثانه، عکس رنگی کلیه ها، سونوگرافی، اسکن هسته ای مثانه، اسکن هسته ای کلیه ها، بررسی داخل مثانه و مجرا با دوربین، نوار مثانه و ….

درمان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادراری در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده و کلیه های آنها در اثر برگشت ادراری آسیب ندیده باشند) همچنین در پسر بچه هایی که برگشت ادراری آنها به دلیل دریچه خلفی مجرا باشد، با انجام جراحی برای از بین بردن دریچه، مشکل آنها برطرف می شود. در مواردی که شدت برگشت ادراری بالاست یا با گذشت زمان بیشتر می شود و نیز در مواردی که آسیب کلیه ها در اثر برگشت ادراری بیشتر می شود یا در مواردی که استریل نگه داشتن ادرار مقدور نیست و علی رغم مصرف آنتی بیوتیک، عفونت ادراری عود می کند و به ویژه در دخترهایی که بعد از سن پنج سالگی برگشت ادراری آنها باقیست، درمان جراحی پیشنهاد می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیروان جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر من قبلا تنگی مجرا داشتم عمل کردم 7Cosd229615 با کد زیر از شما سوال کردم آقای دکتر بعد از 14 روز دکتر سوند ادراری من رو خارج کردند فشار ادرارم خیلی خوب هست فقط بعد ادرار مقداری خون ریزی دارم البته فکر کنم از سر آلت تناسلی می باشد می خواستم بدون آیا این خون ریزی طبیعی هست با وجود خروج سوند. از کمکی که می کنید نهایت تشکر و سپاس رو دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   مصرف مایعاتتون رو بیشتر کنین ، خوب میشه ، نگران نباشید
 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر محترم پسر 5ساله ایی دارم که بدو تولد گفتن کلیه سمت چپش ورم داره ما پیگیری کردیم ازمایش و سونو وعکسرنگی و اسکن همه رو انجام دادیم گفتن که گریدش 4 ولی هیچ آسیبی به کلیه ش وارد نشده طبق روالی که دکتراگفتن تا پارسال ما پیگیر بودیم دکترا میگفتن کمتر شده تا سری اخر که دکتر گفت وضعش خیلی خوبه که دیگه از موقع به خاطر کرونا مراجعه نکردیم فقط کشت رو که سه ما یه بار انجام میدم خیلی خوبه ناگفته نمونهدر طول این دوران هیچ وقت عفونت ادراری نگرفته قطر ادارا و پرش و همه چیش خوبه شب ادراری هم نداره ولی بازم خودم یه خورده دل نگرانم آیا باز هم نیاز به مراجعه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است سالانه بررسی شوند. حداقل سالی یک بار سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر H شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده چندسال پیش بعدازادرارکردن خونریزی داشتم سیستوسکوپی شدم دکترگفت به علت تنگی سنگ گیرکرده باگشادکردن مجرا بصورت بسته سنگشکن شدم بعد سوزش ودرد درناحیه بین پاوکلیه ومقعدومثانه داشتم به داروجوابنداد دوباره عمل گشادکردن شدم تااینکه دکترم راعوض کردم بازم پروستات تراش دادن اثربخش نبود بازم پیش دکترکرمی کرمانرفتم سیستوسکوپی شدم میگه مشکلی نداری ولی ادرارم مانند دم شیلنگ راگفتی میاد سوزش ودردوکجی مجرادارم وکیسه بیضه هام قرمزاست راهنماییم نماییدمدارک پیوست است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   عکس رنگی مجرا انجام شود جهت بررسی تنگی مجرا ، باید مدارکتون دیده شود
  2. تصویر کاربر H پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام مدارک ارسال شده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   اینجا بفرستید
  4. تصویر کاربر H پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام مدارک همراه عکس ارسال شد
  5. تصویر کاربر H پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام دکترمدارک وعکس پیوست شد
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مجدد سیستوسکوپی شوید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر جوانی ۲۷ ساله هستم که بعد از ادرار چند قطره باقی میمانه که بر اثرفشار تخلیه میشه که آزمایش دادم بعد از تخلیه حجم باقیمانده صفر بود و قرص تولرین۱ و قرص ترازوسین و قرص تاسیکر۵ را مصرف کردم جواب نداد الان بهم گفتن باید سیستوکروپی را انجام بدهی ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله اگر به دارو پایخ نداده سیستوسکوپی و نوار مثانه انجام شود
 • تصویر کاربر Roya شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام، پسرم رو 20 روزگی ختنه کردیم حدود 3ماهگی حین شستنش زیر لوله اب پاشو بالا برد ضربه محکمی از لوله به نوک آلتش خورد وخیلی براش دردناک بود و باعث شد حلقه زیر کلاهکش ورم کرد و فردا زیر کلاهک ش و بدنه آلتش از زیر ورم زیادی کرد انگار آب جمع شده. الان 5 ماهشه وهنوز متورمه باید برای درمانش چکارکنم. از چند روز بعد از ضربه هم ادارشو قطع و وصل میکنه و گاهی نگه ش میداره یه بارم بردمش گفتن تنگی مجراس و باز کردن ولی انگار دوباره بسته شده ادرار و دوباره قطع و وصل میکنه. علتش تورم اون ناحیه س یا تنگی؟ اگه لازمه عکس بفرستم. ممنون از پاسخگویی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   احتمالا تنگی مجرا دارد . عکس rug در مراکز رادیولوژی معتبر گرفته شود
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  دخترم یک سالش برگشت ادرار یه سمت کلیه داره . اسکن کلیه انجام داده خداروشکر کلیه هاش سالم بوده .با توجه به اینکه تحت نظر دکتر اما با مصرف داروی انتی بیوتیک هنوز عفونت در ادارش دیده شده . وبه دارو حساسیتی نشون داده . لطفا راهنماییم کنین توروخدا بگین چه دارویی با توجه به سنش که یک سالش براش خطری نداشته باش مصرف کنه که برگشت ادرارش خوب بشه؟ توروخدا لطف کنین ج منو بدین آقای دکتر. به اینستای شما هم پیام دادم ولی پیام اومده که شما نمی توانید پیام مرا بخوانید. من شهرستان هستم دسترسی ندارم به دکتر . توروخدا ج بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از شربت سفکسیم استفاده شود. سر فرصت با مدارک کامل مراجعه کنید تا بررسی کنم
 • تصویر کاربر ترکاشوند یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  من 21 سالم هست
  از 4 سال پیش داخل ادرارم خون میدیدم
  3 سال پیگیری کردم ولی هیچکس تشخیص نمیداد از چیه و همچنین سوزش ادرار داشتم
  تا پارسال خرداد ک رفتم پیش ی دکتر و عمل انجام دادم
  ی مدتی خوب بود ولی خب سوزش ادرار همچنان داشتم ولی خون نمیدیدم
  جدیدا سوزش ادرارم بیشتر شده و فشار ادرارم کم جوری ک هس میکنم مثانه به زور درحال تخلیه هست
  میخواستم دلیل این اتفاق رو بدون و بدون آیا دوباره تنگی مجرای ادرارم تشدید شده؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   چه عملی انجام شده بود ؟ اطلاعات کاملتر بفرستید ، عکس مدارک بفرستید
 • تصویر کاربر طاها جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام پسری ۳سال و۱۰ماهه دارام که باروش حلقه ختنه شده دردوماهگی.بعداز پوشک گرفتن تقریبا دوسال هست می بینم ادرارش سربالا ونازک است به طوری که گاهی ادرار به موهاش می خوره وکلی از کاشی های دستشویی به سمت بالا پاشیده می شود ولی هیچ گاه درد وسوزش نداشته یانگفته وشب ادراری نداره فکرمی کنم مجرای ادرارش تنگ باشه چکاب دوسالگی کلیش رو سونو کردن هیچ مشکلی نداشت .الان باتوجه به شراط کرونا می ترسم دکتر ببرم وعمل کنم .می خواستم ببینم می شه فعلا به تعویق انداخت تابهبود شراط کرونا؟ از طرفی می ترسم برای مثانه وکلیه مشکل ایجاد شود لطفا راهنمایی بفرمایید چه کارکنم.؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتره که معاینه بشه از نظر تنگی مجرای ادراری. اگر ادرار خوب تخلیه نشه شاید به کلیه ش به مرور آسیب وارد شه
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دختر من دچار عفونت ادراری شده بود که علتش التهاب کلیه و برگشت ادرار سدید هستش و دکتر براش آنتی بیوتیک روزانه ۵ سی سی تجویز کرده کتاسفانه من یک وعده رو فراومش کردم به دخترم دارو بدم ممکنه براش مشکی پیش بیاد و دوباره عفونت عود کنه ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   نه یک وعده مشکلی ایجاد نمیکنه
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.
  بنده ۳۰ ساله هستم. بیست روز پیش عمل بسته تنگی مجرای ادراری خلفی بطول نیم سانت شدم - پزشکم گفته یا باید مرتب به خودم سوند شماره ۱۸ بزنم یا یورتروپلاستی end to end شوم و تنگی کاملا قطع و برداشته شود- جسارتا خواستم بدونم:
  - زدن مرتب سوند نلاتون باعث تنگی جدید و آسیب به مجرا نمی شود؟
  - عوارض یورتروپلاستی end to end چی هست؟
  با تشکر از بزرگواریتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سوند زدن ، احتمال عود مجدد داره. یورتروپلاستی یعنی مجرا باز میشه قطعه ی تنگی برداشته میشه و دو سر مجرا به هم پیوند زده میشه
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   عذر میخوام سوند باعث آسیب به قسمت های سالم مجرا نمی شود؟؟؟
   عوارض این جراحی چی هست؟
   مرسی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   میتونه اسیب بزنه. بی اختیاری اختلال نعوظ عود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر