جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی به همراه ۳ فیلم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی روشی است که برای درمان زگیل های تناسلی به کار می رود. در روش کرایو به کمک سرد کردن، از انتشار زگیل تناسلی جلوگیری می شود.

زگیل تناسلی  زائدهای صورتی یا قرمز رنگی هستند که در اطراف الت جنسی پدیدار می شوند. زگیل تناسلی ممکن است در اطراف مقعد، ناحیه ی شرمگاهی، درون واژن و یا حتی دهان ظاهر شود. زگیل های تناسلی اغلب به صورت خوشه های 3-4 تایی وجود دارند. آنها ممکن است به سرعت رشد کرده و منتشر شوند. زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند، اما بعضی اوقات ممکن است سبب ایجاد درد خفیف، خارش و خون ریزی شوند.

متأسفانه پس از آلودگی به زگیل تناسلی، درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی به خاطر خطر بالای آلوده کنندگی آن و گسترش زگیل به دیگر نقاط بدن و یا شریک جنسی، حتما می بایست آن را درمان کرد.

اما چگونه؟ 🤔

درمان زگیل تناسلی بستگی به نوع آنها، محل و اندازه ی زگیل ها دارد. اگر زگیل ها به اندازه ای کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و رنگ آن ها همرنگ پوست باشد، آنها نیازی به درمان ندارند، زیرا با گذشت زمان از بین میروند.

اگر زگیل ها بزرگتر باشند یا سبب برجستگی و خارش شوند، چه یک خوشه باشد یا حتی به صورت تک زگیل باشد، شما میتوانید آنها را با کارهای موضعی، تخریب آن ها یا جراحی از بین ببرید.

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان پیشنهاد می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

از جمله اینکه:

جراحی زگیل تناسلی

در روش جراحی زگیل تناسلی به خاطر متعدد بودن ویروس و امکان عود مجدد آن در جاهای دیگر حین جراحی، و نیز به خاطر بدشکل کردن ناحیه تناسلی توصیه نمی شود.

برخی نیز استفاده از دارو را پیشنهاد می دهند. محلول هایی مانند: پروفیلین و اسید سالیسیلیک از جمله درمان های دارویی محسوب می شوند. اما باید توجه داشت که این نوع درمانها طولانی مدت هستند و نتیجه بهبودی نیز مشخص نیست!

پودوفیلین و پودوفیلوکس چیست؟

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. این محلول باید توسط پزشک اعمال شود. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است؛ اما می تواند به صورت ایمن در خانه توسط فرد اعمال شود.

درمان زگیل با پودوفیلین

احتمال دارد اولین دفعه اعمال پودوفیلوکس را پزشک انجام دهد و سپس اقداماتی احتیاطی را جهت جلوگیری از تحریک پوست اطراف زگیل به بیمار توصیه کند. هیچ گاه نباید پودوفیلوکس را به صورت داخلی اعمال کرد. علاوه بر آن، این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. عوارض جانبی این دارو می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، زخم یا درد شوند.

کرایو چیست؟

برخی پزشکان ارولوژی لیزر زگیل تناسلی را به روش فریز کردن زگیل ترجیح می دهند. اما از نظر بنده از هزینه های بالای لیزر که بگذریم، امکان انتشار ویروس از طریق دود ناشی از لیزر در ناحیه تناسلی و انتقال آن به پزشک و دیگر افراد وجود دارد.

آیا ويروس اچ پی وی ۵۶ هم با کرایوتراپی درمان می شود؟

پس چه باید کرد؟

.

.

امروزه کرایو زگیل تناسلی به عنوان یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنیم. تاول خفیف و درد مختصر محل در شروع درمان وجود دارد که به تدریج از بین می رود.

در فیلم زیر عمل کرایو زگیل تناسلی در آقایی جوان را مشاهده می کنید. ایشان تا مدت ها فکر می کردند که گوشت اضافه بر روی ناحیه تناسلی خود دارند!

فریز زگیل تناسلی چیست؟

در گذشته از مواد سردکننده برای کریوتراپی یا فریز زگیل تناسلی استفاده می شد. مواد سردکننده ای مانند مخلوط یخ و نمک با دمای 20- ، یخ خشک با دمای 80- و نیتروژن مایع با دمای 196- ، که نیتروژن مایع معمولا برای درمان زگیل تناسلی آقایان استفاده میشد.

در کریوتراپی زگیل های تناسلی با فریز شدن توسط مواد سردکننده که معمولا نیتروژن مایع است، از بین میروند. اگر زگیل ها بزرگ باشند، معمولا توسط یک تیغ کوچک از بین میروند، و نیتروژن مایع توسط یک سواپ کتان روی آن قرار داده میشود، یا میتواند در نواحی اطراف زگیل اسپری شود تا بافت آن فریز شود. این فرآیند میتواند کمی دردناک باشد.

بر اساس اندازه و سختی زگیل، درمان ممکن است 1 تا 4 جلسه طول بکشد. بین هر جلسه درمان، 1 تا 3 هفته زمان لازم است، که این کار با نظر پزشک انجام میشود. تقریبا 85% ناحیه بعد از 3 بار درمان پاک میشود. در طی هر بار درمان، زگیل ها فریز شده و سپس ذوب میشوند تا بهترین نتایج رقم بخورند.

در کرایوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

✅ انتقال گرما

کریوتراپی شامل از بین بردن زگیل ها به وسیله ی فریز کردن است، اما در واقع منتقل شدن گرما برای آسیب دیدن زگیل ها لازم است. نیتروژن مایعی که توسط پزشکان استفاده میشود، دمای پایینی حدود 196- دارد. این به این معناست که هر چیزی در معرض این نیتروژن مایع قرار بگیرد باعث جوشیدن آن میشود.

در مرحله ی اول نیتروژن مایع را در تماس با زگیل قرار میدهند، گرمای بدن فرد به مایع منتقل میشود. این موضوع باعث جوشیدن سریع نیتروژن میشود. با فرستادن ممتد سرمای فریز کننده به بافت زگیل، جریان ممتدی به بافت زگیل منتقل میشود.

✅ مرگ سلولی

در این فرآیند سلول های زگیل بعد از تماس با نیتروژن مایع که دمای به شدت پایینی دارد، فریز میشوند. نیتروژن مایع تا عمق زگیل نفوذ میکند، تا تمام بافت زگیل فریز شود. آسیب اصلی در طی منجمد شدن اتفاق می افتد.

تمام سلول ها، زمانی که فریز میشوند، وجود نیتروژن مایع باعث شکل گیری فرم کریستال میشود، در نهایت یکی از صدمات بزرگ به دیواره ی سلول ها وارد میشود. این آسیب در اثر خنک شدن بدتر هم میشوند. مرگ سلولی در طی فریز شدن و خنک شدن اتفاق می افتد.

✅ التهاب

یکی از پاسخ های طبیعی به مرگ سلولی التهاب میباشد. این فرآیند به تکمیل مرگ کامل بافت زگیل کمک میکند. به دلیل این التهاب، سلول های زگیل میمیرند و بافت آنها ریزش میکند و قسمت های ویروسی از بین میروند.

آیا فریز زگیل محدودیت دارد؟

این نوع درمان معمولا برای درمان زگیل های کوچک استفاده میشود، به خصوص زگیل های کوچک نزدیک به اندام جنسی خانم ها و نزدیک به ریشه ی آلت تناسلی آقایان. این روش برای استفاده در طی بارداری، هیچ محدودیتی ندارد.

کریوتراپی برای افراد دیابتی و کسانی که کریوگلوبولینمیا دارند، باید با احتیاط استفاده شود. برای زگیل های واژنی کریوپروب توصیه نمیشود. کریوتراپی برای پوست های خشک و مرطوب مناسب تر و موثرتر است.

در روش فریز کردن زگیل امکان آلودگی ناشی از دود لیزر که ذکر شد، وجود ندارد و اینجانب به عنوان روش ارجح آن را جهت درمان زگیل های تناسلی در مطب استفاده می کنم که با نتایج بسیار عالی همراه می باشد.

مدت زمان بهبودی زگیل تناسلی از 1 تا 3 هفته عموماً طول می کشد. پس به بیماران عزیز توصیه می کنم که تا قبل از درمان کامل زگیل تناسلی، از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنند.

اگر هنوز به زگیل تناسلی مبتلا نشده اید، نگران نباشید می توانید بدن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنید. اما بهترین سن تزریق واکسن چند سالگی است؟ آیا در هر سنی فایده دارد؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

بعد از درمان زگیل تناسلی

بنابر تعداد و محل زگیل های از بین رفته، دوره ی بهبودی بین 1 تا 3 هفته مختلف است. معمولا زگیل ها بعد از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک التیام می یابند. موارد زیر ممکن است بعد از درمان اتفاق بیافتند:

ویروس hpv و زگیل ناحیه تناسلی

✔ تب

✔ خونریزی در محل از بین بردن زگیل ها

✔ تنش عصبی، که مانند رگه های قرمز در طی بهبودی بروز می یابند. این ممکن است بعد از چند بار فریز کردن و خنک شدن اتفاق  بیافتد.

✔ به وجود آمدن تاول، که ممکن است با ترشح مایع همراه شود. این مایع باید به سرعت پاک شود تا از منتشر شدن ویروس جلوگیری شود.

✔ ترشحات زرد که بوی بدی دارند. این ممکن است حاصل از عفونت باشد و باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

✔ درد در ناحیه تحت تاثیر

❗ توصیه میشود در طی درمان از رابطه ی جنسی اجتناب کنید تا احیای ناحیه زیادی طول نکشد و شما دردی را متحمل نشوید.

نکاتی دیگر در مورد فریز کردن زگیل تناسلی که خانم ها باید بدانند:

☑ ترشحات آبکی واژن ممکن است 1 تا 3 هفته بعد از درمان وجود داشته باشند.

☑ ممکن است درد و خونریزی ادامه دار تجربه شود.

☑ باید به جای تامپون برای 2 تا 3 هفته از نوار بهداشتی استفاده شود.

☑ تا بهبود کامل ناحیه ی درمان شده باید از رابطه ی جنسی اجتناب شود.

☑ ممکن است در صورتی که درمان کاملا موثر نبوده باشد، زگیل های راجعه به وجود بیایند.

این درمان برای زگیل های نواحی زیر مناسب است:

✔ واژن

✔ لبه های واژن

✔ آلت تناسلی

✔ کیسه ی بیضه

✔ مقعد

توجه توجه:

2 تا 4 هفته بعد از درمان، زگیل های کوچک از بین میروند. این درمان به ندرت باعث ایجاد زخم میشود. این درمان عفونت HPV را از بین نمی برد. استفاده از درمان های دیگر در کنار کریوتراپی میتواند باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم شود. معمولا بعد از درمان تا ماه ها یا سال ها ممکن است زگیل های تناسلی به وجود بیاید و برگشت کنند.

آیا فریز کردن زگیل تناسلی خطرناک است؟

همانند دیگر درمان ها، این درمان نیز باخطرات و عوارضی ممکن است همراه باشد، از جمله:

✔ به جا ماندن جای زخم، بعد از درمان

✔ آسیب عصبی

✔ عفونت

✔ تاول زخمی

✔ سیاه شدن

✔ تکه تکه شدن ناحیه درمان شده

✔ تورم

✔ درد

✔ ترشحات از ناحیه

✔ احساس گرما یا احساس درد در صورت لمس محل درمان شده، که وابسته با ناحیه ی درمان شده و تعداد دفعات چرخه ی فریز و خنک شدن است.

توصیه دکتر کرمی

✅ لمس کردن یا خارش زگیل ها میتواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.

✅ در هنگامی که برای زگیل های تناسلی درمان میشوید، باید از رابطه ی جنسی اجتناب کنید.

✅ برای جلوگیری از انتشار ویروس HPV خانم ها باید به طور منظم پاپ اسمیر دهند.

✅ به شریک جنسی خود بگویید که تحت درمان زگیل تناسلی هستید و از او بخواهید تا درمان کامل شما صبر کند.

✅ واکسن HPV در طی سنین 9 تا 26 سال استفاده میشود. این باعث جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی میشود. در مورد استفاده از واکسن از معالج خود بپرسید.

دکتر حسین کرمی پروفسور اورولوژی در تهران، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.4/5 - (91 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر nasim دوشنبه ۱۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من 34ستلمه تازه عقد کردم حین معاینه پرده دکتر مشکوک به گوشتهای اضافی شد که احتمال زیگل تناسلی هست.ازمایش HPV نوشت برا من اما گفتن در ازمایشگاه چون دختری نمیشه کامل نمونه برداری کرد و با یه برس از همون بیرون اطراف پرده نمونه برداری کردن و هنوز جوابشو نگرفتم.با توجه باینکه این گوشتها ی اضافی در اطراف پرده هستند ایا امکان درمانش هست با منجمد کردن؟چون روی الت تناسلی نیست و درونی تر هست.تروخدا جواب بدین خیلی نگرانم و اینکه درمانش خیلی درد داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر صحرايى یکشنبه ۱۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشيد بنده درناحيه تناسلى دو تا زگيل كوچك زدم دكتر رفتم آمپول گارداسيل نوشتن ولي تو مقاله ى كه شما خوندم اين آمپول براى كسى كه مبتلا نشده باشه
  به نظر شما چكار كنم
  1. تصویر کاربر صحرايى شنبه ۱۴ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   نزنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام
  ایا در این ناحیه در زگیل وجور دارد یا خیر
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   باز نشد
 • تصویر کاربر فرزین شنبه ۲۵ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 4402 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی.
  حدود ۳ هفته قبل سوزش و خارش خفیفی در ناحیه نوک الت احساس میکردم که وقتی به دکتر مراجعه کردم تشخیص عفونت داد . بعد از چند روز در ناحیه ختنه گاه دو ناحیه حالت تورم پیدا کردم به قطر نیم میل که در حالت عادی سوزش خاصی نداره و در مواقع تحریک پذیری الت و اون دو ناحیه تورمش بیشتر میشود و سوزش پیدا میکند ، وقتی به دکتر مراجعه کردم تشخیص خاصی نداد فقط یک پماد ضد قارچ داد . تا حالا هیچ تغییری پیدا نکرده و خوب نشده . از لحاظ روحی تاثیر بدی روم گذاشته .اخرین نزدیکی هم که داشتم ۸ ماه قبل بوده است .
  لطف میکنید راهنمایی کنید منو با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   دیدم مهم نیست
 • تصویر کاربر سرابی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  ایا تنها راه ابتلا به زگیل تناسلی در مردان از طریق رابطه جنسی است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   تقریبا
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 505 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  اقا 28 ساله . متاسفانه به نوع 39 آلوده شدم . یک سال پیش کوتر کردم با یه هزینه زیاد .... ولی نوک آلت مجدد عد کرده و هاتناسولیمر ریز هستن و برای مشاهده نیاز به بزگ نمای دارد
  به نظر شما سرما درمانی مناسب هست ؟
  اگر نه چه درمانیو پیشنهاد میدید؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام باید ببینم
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.دکتر زگیل های روی الت درمان میشن؟هزینش تقریبا چقده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام فیلم من در سایتم را بخوانید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   مطلب زگیل و فیلم کرایو را در سایت من ببینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شيما یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام من همسرم زگيل داشته و با كرايو از بين برده متاسفانه من مبتلا شدم اما ضايعه ندارم آزمايش دادم مثبت بود پاپسمير دادم منفي بود واكسن گردسيل را هم زدم سنم ٣٨ سال هست سوالم اينه آيا رابطه ي جنسي مجدد با همسرم باعث ميشه اين ويروس تازه بشه ؟ آخه دكترم به من گفت احتمال بهبودي دارم ,, و آيا ليوان دهني آب اين فرد هم آلوده است؟ به خاطر فرزندانم سوال ميكنم البته اونها را هم واكسن زدم به هيچ وجه نميتونم با اين فرد قبول كنم كه دوباره سكس داشته باشم خيلي خيلي ميترسم لطفا جواب منو بدهيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   نه حساسیت نداشته باشید بعد از ابتلا باعث الودهگی مجدد نمیشود طبیعی زندهگی بکنید مثل قبل
  2. تصویر کاربر شيما یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   ممنون از اينكه وقت گذاشتيد و پاسخ داديد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   تشکر و بیخیال
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مژده جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز،بنده بمدت دو ماه هست که متوجه تیکه ی گوشتی سفید رنگ در پایین واژنم شدم،اول فکر کردم جوش هستش بعد که دیدم از بین نرفت توی اینترنت سرچ کردم متوجه شدم زگیل تناسلی اینجوری هستش،دو روز پیش به متخصص زنان مراجعه کردم ايشون هم گفتن بله زگیل هستش خیییلی افسرده ام،اصلاً نمیدونم چرا گرفتم،همسرم اصلاً زگیل نداره، ضمناً من زخم دهانه رحم هم دارم دکترم گفته با پروفیلین اگه زگیلت از بین نرفت کوتر میکنم،میخوام بدونم من تا آخر عمرم ویروس اچ پی وی دارم؟ چیکار باید بکنم؟ یعنی همیشه باید زگیل بزنم؟ تورو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.آقای دکتر از سال قبل زگیل رو انگشتای پام در اومد ،من هیچ کاری برای درمان انجام ندادم چون نمیدونستم چیه وبیخیالی کردم ولی نزدیک 8 ماهی هست که روی آلتم رو زگیل گرفته به شکل گل کلم و نسبت به قبل بزرگتر شده.بیشتر روی بیضه ها و ته آلتم هستن و روی آلت فقط یکی دو تا در اومده .برای درمان چیکار باید بکنم اگه بخوام در منزل درمان شه؟
  بخوام به پزشک مراجعه کنم چه مراحلی طی میشه ،هزینه اش چقد رمیشه؟
  تو این مدت ممکنه همسرم هم مبتلا شده باشه؟ علایم ظاهری که نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   زگیله فیلم کرایو زگیل سایت من را ببینید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر