هر آنچه باید در رابطه با سلامت آلت تناسلی بدانید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ فکر می کنند. اگرچه ابتلا به این بیماری ها بر سلامت آلت تناسلی تاثیر می گذارد، اما عوامل مختلفی می تواند سلامت آلت تناسلی تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این موارد می توان به رعایت نکات بهداشتی، تغییرات سبک زندگی و برخی بیماری های زمینه ای اشاره کرد.

منظور از سلامت آلت تناسلی، دفع ادرار بدون مشکل، توانایی نعوظ و یا حفظ آن و باروری می باشد. سلامت آلت تناسلی همچنین شامل پیشگیری از برخی بیماری ها مانند سرطان آلت تناسلی و بیماری های مقاربتی می باشد. در این مقاله، نکاتی که برای حفظ سلامت آلت تناسلی خود باید بدانید، ذکر شده است.

روش های تقویت بیضه مرد

عواملی که می توانند بر سلامت آلت تناسلی تأثیرگذار باشند

هورمون ها

اختلال نعوظ می تواند ناشی از عدم تعادل هورمون ها، برای مثال سطح پایین تستوسترون باشد.

سن

به دنبال بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به اختلالات جنسی همچون اختلال نعوظ (ED) افزایش می یابد. بروز این اختلالات می تواند تا حدی به دلیل کاهش سطح تستوسترون در طول زمان باشد.

بیماری ها

مشکلاتی همچون فشار خون بالا، دیابت و برخی بیماری های اعصاب، می توانند منجر به اختلال نعوظ (ED) شوند. برخی اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی نیز می توانند باعث اختلال نعوظ شده و یا آن را بدتر کنند.

رابطه ی جنسی

اگر می‌خواهید بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که شریک جنسی شما آزمایشات لازم برای بررسی ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی را به طور منظم انجام می دهد. در غیر این صورت، برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی، هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. همچنین، خم شدن ناگهانی آلت تناسلی در حالت نعوظ، می تواند باعث شکستگی آلت تناسلی شود.

داروها

مصرف برخی داروها می تواند احتمال بروز اختلال نعوظ یا سایر اختلالات جنسی را افزایش دهد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت و شستشوی صحیح ناحیه تناسلی، برای تمیز ماندن آن و حفظ سلامتی اهمیت زیادی دارد. عدم رعایت بهداشت، می تواند باعث التهاب، خارش، سوزش و بوی بد ناحیه تناسلی شود. سلامت آلت تناسلی به یک رویکرد همه جانبه نیاز دارد. به عبارت دیگر، مراقبت از تمام جنبه های سلامتی برای حفظ سلامت آلت تناسلی اهمیت دارد. چرا که بسیاری از بیماری ها می تواند بر قدرت باروری و سلامت آلت تناسلی تأثیرگذار باشد. با رعایت نکات زیر به حفظ سلامت آلت تناسلی خود کمک کنید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید.

مصرف آب برای حفظ سلامت کلی بدن و همچنین سلامت آلت تناسلی اهمیت دارد. کم آب شدن بدن ممکن است بر احتمال بروز اختلال نعوظ نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین، برای تامین آب مورد نیاز بدن خود، روزانه تقریبا دو لیتر آب مصرف کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، به کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند. این بیماری ها می توانند منجر به بروز اختلال نعوظ شوند. محققان دریافتند افرادی که به طور مرتب میوه و سبزیجات مصرف می کنند، شانس کمتری برای ابتلا به اختلال نعوظ دارند. همچنین، مصرف برخی مواد غذایی مانند اسفناج، آووکادو و غذاهای تند، سطح تستوسترون را افزایش داده و قدرت باروری فرد را بهبود می بخشند.

به طور منظم ورزش کنید.

ورزش منظم و فعالیت بدنی، شانس ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش می دهد. سعی کنید حداقل چند روز در هفته ورزش کنید. پیاده روی سریع نیز می تواند سلامت آلت تناسلی شما را بهبود دهد.

تاثیر پیاده روی بر اختلال نعوظ

تمرینات مخصوص عضلات کف لگن (کگل) را انجام دهید.

این تمرینات می تواند توانایی ایجاد نعوظ و حفظ آن را بهبود بخشد و همچنین از نشت ادرار باقی مانده در مثانه، بعد از ادرار کردن (که اصطلاحا به آن دریبل زدن گفته می شود) جلوگیری می کند. برای انجام دادن تمرینات کگل، عضلات کف لگن را به مدت 5 ثانیه منقبض کرده و سپس 5 ثانیه رها کنید. این کار را 10 الی 20 مرتبه تکرار کرده و دو یا سه بار در روز انجام دهید.

وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

داشتن وزن مناسب می تواند شانس ابتلا به دیابت، کلسترول بالا و بیماری های قلبی را کاهش دهد. ابتلا به این بیماری ها، سلامت آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کنترل استرس را تمرین کنید.

کنترل استرس برای حفظ سلامت کلی بدن و همچنین سلامت آلت تناسلی بسیار اهمیت دارد. استرس و اضطراب می تواند بر عملکرد جنسی و باروری نیز تأثیرگذار باشد. استرس همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی که می توانند منجر به اختلال نعوظ شوند را، افزایش می دهد. تکنیک های کنترل استرس شامل روش هایی مانند تنفس عمیق، وقت گذراندن با خانواده و دوستان، آرام سازی و مدیتیشن (مراقبه) می باشد.

خواب کافی داشته باشید.

داشتن خواب کافی برای سلامت قلب و عروق (که بر توانایی نعوظ تأثیرگذار است)، مهم است. همچنین، کمبود خواب می تواند منجر به کاهش تستوسترون و از بین رفتن تعادل هورمون ها شود که احتمال ابتلا به اختلال نعوظ را افزایش می دهد.

چرا به صورت خودکار در خواب ارضا می شویم؟

از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.

مصرف دخانیات و سیگار کشیدن، احتمال ابتلا به اختلال نعوظ را در پی دارد. سیگار کشیدن باعث اختلال در عملکرد قلب شده که به نوبه خود منجر به اختلال نعوظ می شود. مصرف دخانیات همچنین می تواند قدرت باروری فرد را کاهش دهد. نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند منجر به بروز برخی مشکلات و بیماری ها شود که بر سلامت آلت تناسلی تأثیر می گذارد.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی  

روش های مختلفی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی وجود دارد. از جمله:

✔️ واکسن

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بهتر است همه افراد در سنین پایین و قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس HPV واکسینه شوند.

✔️ آزمایشات منظم

بسیاری از بیماری های مقاربتی علائم قابل توجهی ندارند. به همین دلیل، انجام آزمایشات منظم برای بررسی ابتلا به بیماری های مقاربتی اهمیت زیادی دارد.

✔️ استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم هنگام برقراری هر نوع رابطه جنسی (دهانی، واژینال یا مقعدی) برای پیشگیری از انتقال برخی از بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. در صورت عدم استفاده از کاندوم، از مبتلا نبودن شریک جنسی خود به بیماری های مقاربتی اطمینان حاصل کنید.

استفاده از کاندوم

سوالات متداول

در ادامه، برخی از سوالات متداول و نگرانی هایی که در رابطه با سلامت آلت تناسلی وجود دارد، پاسخ داده می شود.

آیا خمیده شدن آلت تناسلی طبیعی است؟

خمیدگی کم آلت تناسلی طبیعی است، اما اگر آلت تناسلی در حالت نعوظ خمیدگی و درد قابل توجهی داشته باشد، ممکن است فرد به بیماری پیرونی مبتلا شده باشد. این بیماری معمولا ناشی از وارد شدن یک ضربه یا آسیب فیزیکی به آلت تناسلی است و می تواند آزار دهنده باشد.

آیا نداشتن رابطه جنسی باعث از دست دادن میل جنسی می شود؟

 بسیاری از افراد بر این باورند که اگر به مدت طولانی رابطه جنسی نداشته باشند، در آینده برای برقراری رابطه جنسی دچار مشکلاتی خواهند شد. اگرچه، داشتن رابطه جنسی می تواند باعث افزایش میل جنسی فرد شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نداشتن رابطه جنسی می تواند منجر به از دست دادن میل جنسی و آسیب دائمی یا جدی به آلت تناسلی شود، وجود ندارد.

چگونه می توان قدرت باروری را افزایش داد؟

برخی مواد غذایی می توانند توانایی باروری را تقویت کنند. برای مثال، اسفناج حاوی مقدار زیادی منیزیم است که می تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد. مصرف گوجه فرنگی و هویج نیز می تواند تعداد و تحرک اسپرم ها را افزایش دهد. علاوه بر این، داشتن یک سبک زندگی سالم نیز به تقویت باروری کمک می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم نیز برای حفظ سلامت آلت تناسلی اهمیت دارند.

اندازه بیضه ها

آیا بوی بد آلت تناسلی طبیعی است؟

بوی نامطبوع آلت تناسلی می تواند ناشی از بیماری های زیر باشد:

 • عفونت ادراری
 • عفونت قارچی
 • بالانیت (التهاب کلاهک آلت تناسلی)
 • سوزاک
 • کلامیدیا

در صورتی که بوی بد آلت تناسلی با شستشوی آن برطرف نشود، باید به پزشک مراجعه کرد.

زخم یا ملتهب شدن آلت تناسلی ناشی از چیست؟

زخم شدن و یا التهاب آلت تناسلی می تواند نشان دهنده بروز برخی مشکلات باشد. از جمله:

از آنجایی که درد و التهاب آلت تناسلی می تواند آزار دهنده باشد، برای تشخیص علت آن باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا شکستگی آلت تناسلی ممکن است؟

اگرچه درون آلت تناسلی استخوانی وجود ندارد، اما منظور از شکستگی آلت تناسلی، پاره شدن غلاف اطراف آلت تناسلی، به دلیل خم شدن ناگهانی و یا وارد شدن ضربه محکم به آن می باشد. در این حالت، آلت تناسلی متورم و کبود می‌ شود و ممکن است صدایی شبیه تق ایجاد کند. شکستگی آلت تناسلی یک وضعیت اورژانسی است و به اقدامات پزشکی فوری نیاز دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالت ایده آل، باید سالی یک بار برای معاینه آلت تناسلی به پزشک مراجعه کرد. همچنین، در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

 • بروز کبودی روی آلت تناسلی
 • ترشحات زرد، سبز یا غیر طبیعی آلت تناسلی
 • تورم یا التهاب آلت تناسلی
 • بروز تاول، دانه های قرمز، زگیل، یا زخم روی آلت تناسلی و یا اطراف آن
 • سوزش، درد یا خونریزی هنگام دفع ادرار یا انزال
 • احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی
 • درد در زمان نعوظ
 • مشکل در نعوظ یا حفظ آن

حسین کرمی دکتر زگیل تناسلی در تهران

Rate this post

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام.من مدتیه چند خال مشکی رنگ رو ناحیه الت تناسلی خود شدم ک منو نگران کرده و اندازه تقریبا بزرگی دارن.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 5 ماه پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 5 ماه پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09389201212 واتساپ کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سللم دکتر عزیز
  ۷سال پیش در خواب التم درحالت نغوظ شدیدا خم شد ودقیقا از همون دقیقه بعداز بیداری مدت زمان نغوظ و دفعات نغوظ و نغوظ صبحگاهی بشدت ضعیف شد
  تابحال رابطه نداشتم و کالرداپلر هم انجام دادم گفتن نه پلاک پیرونی هست نه شکستگی... پس چراانقدر ازهمون لحظه ضعیف شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 5 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۸ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  عدد تستوسترون من در آزمایش 0.7 بوده که رنج نرمال رو آزمایشگاه بین 2.5 تا 10 عنوان کرده
  از نظر عملکرد، نعوظ دارم ولی خیلی سفت نیست و اگر تحریک قطع بشه فورا از بین می‌ره
  به ندرت هم پیش اومده هم وسط رابطه از بین می‌ره و نتونستم تمام کنم رابطه رو
  از طرفی چند سال هست که سینه‌هام کمی بزرگ شدن
  سونوگرافی بیضه انجام دادم و نرمال بوده
  سونوگرافی سینه هم گفتن بافت چربی هست
  1. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۳ دی ۰( 7 ماه پیش)
   اینم بگم که زمانی که آزمایش دادم ملاتونین مصرف می‌کردم
   بیضه راستم هم وقتی جمع میشه به مقدار زیادی بالا قرار میگیره، در حدی که آلت رو به سمت چپ متمایل می‌کنه
   سونو بیضه هم به همین خاطر دادم که ظاهراً اوکی بود
   البته اورولوژیست بیضه رو معاینه هم کرد و مشکلی ندید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 7 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ak شنبه ۱۱ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  تکرر ادرار شدید به نحوی که بعد از انجام ادرار همچنان احساس داشتن ادرار و به طبع آن دارای نشتی در ادرار در طول روز و شب دارم.
  تا چن ماه پیش سنگ کلیه داشتم که تو آخرین سونوگرافی که ۱ ماه پیش گرفتم هیچ سنگی نمونده.
  الان خیلی مضطرب و عصبانیم و واقعا غیر قابل تحمل شده برام.
  اگه محبت کنید راهنمایی کنید بگید احتمال داره چه مشکلی داشته باشم و چه بیماری دارم ممنون میشم .
  ****** فقط خیلی فوری نیاز به جواب دارم ******
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ دی ۰( 7 ماه پیش)
   آزمایش U/A و U/Cانجام دهید
 • تصویر کاربر پوریا چهارشنبه ۸ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتربزرگوارو عزیز.بنده ۴۵سال دارم. سه ماه پیش ببخشید با خانمی رابطه دهانی داشتم.بلافاصله پس از دو روز ازاون ماجرا بعد از تخلیه ادرار احساس کاذب ادرار دارم که اخیرا کمی بهتر شدم وآزمایش سونوگرافی و آنالیز ادرار و کشت و هپاتیت هم انجام دادم و مشکلی نبود فقط در سونوگرافی ۳۵سی سی ادرار بعد تخلیه نشون داد...احساس سوزش ودرد حین ادرارو ترشح هم ندارم. حالا نگرانم که این مقدار ادرار باقیمانده چرابعداون رابطه خودش رو نشون دادچون قبل اون به هیچ وجه مشکلی نداشتم.و آیا ناقل بیماری هستم و بیماری جنسی دارم؟واینکه دکتر خودم کپسول پروترال ۰/۴ تجویز کرده که هنوز استفاده نکردم.گفتم خودش شاید خوب بشه.جناب دکتر نظر شما برام خیلی مهم هست بفرمایید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۶ دی ۰( 8 ماه پیش)
   آقای دکتر لطفا جواب بدید ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ دی ۰( 7 ماه پیش)
   تست نوار مثانه انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۵ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،در اصل سوال من درمورد این ضایعه ای هست که روی مقعد همسرم هست که کوچیک بوده و کم کم رشد کرده،و خارش هم داره که احتمالا زگیل نباشه اما چون شما پزشک متبهری هستین وقبلا بیمارتون بودم میخواستم شما یه نگاه بندازین و تشخیص بدین که چی هست وبرای درمانش چیکار باید بکنه..ممنون میشم دقیق و کامل بهم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 8 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر اسی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر کرمی،
  خواستم بدانم این زگیل های روی بدن من که در کنار آلت تناسلی، کشاله ران، روی گردن و زیر بغل هست زگیل تناسلی هست و راه درمان آن و هزینه أن چقدر می باشد. باتشکر از راهنمایی شما استاد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   این زگیل است برای کرایو با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر للا شنبه ۲۰ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام من از سن ۱۷سالگی واریکسل داشتم وتقریبن درسن۲۸ساله عمل سمت چپ وراست کردم .وخوب شدم بچه دارشدم الان نزدیک ۸سال ازوقتی عمل کردم دوباره واریسکل سمت چپ عود کرد .روزبه روز دردبیشترمیشه .واحساس کوتاهی الات دارم مشکل نعوذ هم خیلی شدید هست بااینکه خیلی میل رابطه جنسی دارم. وپوست الاتناسلی چروک شده .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   بابد از نزدیک آلا معاینه بشه
 • تصویر کاربر ميلاد پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ی سوال داشتم آلت من تو رابطه نغوظ داره دلی تا میام نزدیکی کنم آلتم شل میشه نمیتونم نزدیکی کنم ولی با قرص سند نافیل این مشکل حل میشه میشه ی کمکی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   میتونید دارو رو ادامه بدید
  2. تصویر کاربر ميلاد پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   خب دکتر مشکل چی هس میشه از خود ازضایی باشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   مشکل رو باید با انجام تست rigiscan مشخص کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Abolfazl شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  علت لک قهوه‌ای رو کلاهک آلت تناسلی بدون درد وخارش است به اندازه یک دایره به قطر یک سانت میباشد وروی لک به حالت براق مایل به سفید میباشد لطفا دسته سوال خود را انتخاب نمایید. لطفا سوال خود را به صورت کامل وارد نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدروسل تجمع مایعات درون کیسه ی بیضه است که اکثر این مایعات بدون دلیل ظاهری رشد می…
همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00