سنگ كليه سلطان دردها

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سنگ كليه در كنار درد زایمان و دندان درد یكی از شاه دردهای علم پزشكی است. از مشخصات درد سنگ كليه این است كه ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌كند. بیمار به‌ شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای كاهش درد می‌گردد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اگر كسی سنگ كليه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممكن است سنگ در كلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر كرده باشد و كلیه را از كار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و كوچكترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امكان دارد سنگ‌ریزه كوچكی از جای خود حركت كرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد كند.

یا اینكه ممكن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در كلیه خود بشود بدون اینكه كوچكترین علامتی داشته باشد.یكی از نمونه‌های سنگ، تشكیل سنگ در مثانه است كه می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اصلاً به چه دلیلی سنگ كليه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یك علت ایجاد آن ارث است. در كسانی كه پدر یا مادرشان كلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در كلیه این افراد كلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینكه موادی به نام مهاركننده در ادرار این افراد وجود ندارد كه می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود. برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌ سازی‌ شود.

بیماری‌ های مادرزادی و انسداد در سیستم كلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشكیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در كشورهای صنعتی افرادی كه پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرك كمی همراه است بیشتر در معرض سنگ كليه هستند.

رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ كليه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌كنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و كله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمك هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمك زیاد در كنار مصرف كم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یكی دیگر از علت‌های تشكیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مكرر است. وجود برخی از باكتری‌های عفونت‌ زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

وضعیت آب و هوا در تشكیل سنگ كليه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافیایی هم در تشكیل سنگ نقش دارد. سنگ كليه در ساكنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشكیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

با توجه به اینكه گفتید ممكن است سنگ كليه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از كجا باید متوجه چنین مشكلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینكه سنگ كليه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌كنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشكل كلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت كلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یك سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

سنگ کلیه

انواع سنگ‌های كلیه و روش‌های درمانی

سنگ‌های با قطر كمتر از 4 میلیمتر در 90 درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرك و فعالیت بدنی و یكسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون كوچك هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌كند. سنگ‌های بین 6-4 میلیمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش كمتر از 6 میلیمتر باشد 4 هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف كرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای 6‌ میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌كنیم آن را برطرف نماییم.

سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ كليه بین 6 تا 15 میلی متر باشد با سنگ‌ شكنی برون اندامی در عرض 3 جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شكن می‌خوابد و امواج اولتراسونیك كه روی سنگ متمركز شده آن‌را خرد می‌كند.

چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ كليه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از 95 درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج كردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یك وجبی در شكم یا پهلوی بیمار استفاده می‌كردند. در نتیجه همین شكاف جراحی باعث زمین گیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای 15-10 بخیه روی شكم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت.

خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی كاملاً محافظه‌ كارانه برای درمان سنگ‌های كلیه در اختیار داریم كه درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندك بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

روش‌های جدید درمان سنگ كليه دقیقا چیست؟

اگر سنگی در كلیه باشد كه بزرگ بوده یا پس از 3 جلسه به روش سنگ شكنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شكنی درون اندامی و بدون شكاف جراحی، آن را درمان می‌كنیم. از طریق پوست سوزنی وارد كلیه می‌شود بدون اینكه شكافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یك دوربین وارد كلیه شده و سنگ با دید مستقیم كاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یك بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یك شكاف یك وجبی فقط یك سوراخ كوچك ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای 15 بخیه فقط یك بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسكوپی سنگ را خارج كرد كه این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یك برش بسیار كوچك انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

 روش‌های درمانی غیر تهاجمی در بیمارانی كه كلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

این درمان‌ ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌كنند كه بدانیم. كلیه برخی از بیماران سنگ‌ ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور كنید اگر بخواهیم با روش‌ های قدیمی پنج شش بار شكم بیمار را با برش‌های وسیع یك وجبی باز كنیم كه دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

برای اینكه دچار سنگ كليه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌كنید؟

در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌كنم. هر كسی حتی اگر كلیه‌هایش كاملاً سالم باشد باید هر 6 ماه یك سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نكته دوم اینكه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز 2 تا 3 لیتر مایعات مصرف كنند یعنی هر 5/1 تا 2 ساعت یك لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیك به رنگ آب باشد. نكته سوم كم مصرف كردن نمك است.

نمك‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌ است. در گذشته به افرادی كه كلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمك نخور، لبنیات نخور، شكلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و… خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟!

شما فرض كنید یك بیمار جوان كه كلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناكی را اجرا كند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلكه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یك وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است كه بیمار مایعات فراوان مصرف كند. مصرف مایعات اصلی‌ترین كلید سلامت كلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت كلیه‌ها، یك فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی كه كلیه‌های سالمی دارند، در 24 ساعت باید دست كم 2 لیتر آب مصرف كنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یك لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود 3 لیتر در روز باشد. افرادی كه كلیه سنگ‌ ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف كنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در كنار آب، چای كمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار كافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم كه مقدار آبی كه مصرف كرده‌ایم كافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد كافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست كه فرد مایعات كافی مصرف نكرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به كلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشكیل سنگ فراهم كند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
4.2/5 - (13 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 318 مشاهده پرسش
  من چند سالی هس استمنا میکنم الان یه بیست روزی هس استما رو ترک کردم الان آلت تناسلیم خیلی ضعیف وبنظر خودم کوچک.وروآلت تناسلیم رگ های قرمز دیده میشه باید چیکار کنم.لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   بهترین درمان ترک ان است
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  لیست پرسش ها
  آخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

  مشاهده پرسش x77zp0129060
  بیرون امدن اب مشکوک بعد از ادراربدون ناممجاری ادرار
  خانهمشاوره پزشکی
  مشاوره پزشکی

  مشاهده پرسش n19qg7136984
  4.5 (90%) 2 رای

  خروج اب مشکوکبدون نامسوال های دیگر
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید مزاحم وقتتون می شوم . من یک نوجوان 14ساله هستم از استان قم . من یک دفعه ای که اب مذی از من خارج شدم به حمام رفتم و وقتی بیرون امدم متوجه شدم ابی بی رنگ از من خارج می شود . حدود یک ماه است از بعد از ادرار این اب به اندازه کم خارج می شود . به دکتر که مراجعه کردیم عفونت را تشخیص دادند و چند تا انتی بیوتیک تجویز کرد ولی هیچ تاثیری نداشت . البته ازمایش ادرار هم که دادم هیچ عفونت و ... نبود .سوزش ادرار کمی خفیف هم دارم البته بعد از بیرون امدن اب یه حالتی مثل سوزش هست . متوجه نمب شوم اما انگار یک حالت مثل درد در مثانه نیز بعضی از مواقع به صورت کم دارم .تکرر ادرار خاصی در حال حاضر ندارم . احتلام شبانه نیز چند روز یکبار دارم و وقتی بعد از اب منی سوزشی حس می کنم و خسته می شوم از مدام غسل کردن اما شب اگر اب نخورم احتمال احتلام کم تر است. برای بیماری احتلام چه کنم؟اقای دکتر درد بسیار خفیفی بعضی از مواقع در الت هم دارم . بیماری واریکوسل و کیست بیضه هم دارم. اقای دکتر این ابی که می اید نمی دونم نجس هست یا نه چه حکمی داره دلیلش چیه . در قم به کدام دکتر مراجعه کنم . به سونوگرافی و.. نیاز هست؟
  ممنون و عذرخواهی به خاطر طولانی شدن سوال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر استبرا كنيد پاك است
 • تصویر کاربر HAMED شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یک ماه پیش درد کلیه گرفتم رفتم سونو انجام دادم ۸ میل بود بعد از یک هفته درد کشیدن رفتم دوباره دکتر سی تی اسکن انجام دادم که شده بود ۴ میل ۲ هفته کامل دردم افتاده بود الان ۳ روزه ادرارم کم میاد و همش سوزش دارم و درد در الت میخواستم بدونم چیکار باید انجام بدم ممنونم قرص سیستون هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   با مصرف مايعات دفع ميشود
 • تصویر کاربر طهورا دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  دخترم هیدرونفروز کلیه چپ دارد که در حاملگی تشخیص دادن ابتدا قطر لگنچه30 بود وبعد از یکسال 13 شد بعد از یکسال باز همون13 باقی مونده و تغییر نکرده
  اندازه کلیه راست71mm و کلیه چپ81mm و ضخامت پارانشیم چپ9mm است لطفا راهنمایی کنید چه باید کرد وچرا متوقف شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  بنده از شهرستان مزاحم میشم در سنوگرافی مشخص شد هیذرونفروز و تنگیupg وچندین سنگ 15 میلیمتر و نیز درقسمت تحتانی کلیه ضمنا دو هفته قبل دابل جی گذاشتم و سنگ شکن کردم که سنگ ها از15 به 10 رسیده جهت ادامه کار قصد دارم خدمت شما برسم ممنون میشم اگر یک وقت بدهید سونوگرافی جدید بعد از سنگ شکن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   بهترين درمان پي سي ان ال است فيلم من در سايتم را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر بهداد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 324 مشاهده پرسش
  بهداد کدخدازاده:
  سلام اقای دکتر سال نو مبارک
  5 روز به عید درد شدید کلیه داشتم بعد از سونو معلوم شد سنگی در حدود 4و نیم میلیمتر در کلیه راست است
  8ساعت یکبار کپسول رواتینکس و روزی یک عدد اومنیک و قطره سنکل تجویز شد 0
  روز 28 اسفند مجدد درد شدید چند ساعته و مراجعه به دکتر و سونو که گویا سنگ با ابعاد 6 و نیم میلیمتر داخل حالب امده 0 بخاطر اندازه سنگ میخواستند سریعا سنگ شکن کنند که با توجه به روز اخر سال قبول نکردم
  به بیمارستان هاشمی نژاد مراجعه کردم که دکتر رواتینکس و اومنیک و هیدروکلروتیازید تجویز کردند
  یکبار مجدد درد داشتم اما سوزش و درد خیلی کم شده ایا امکان دفع سنگ با این ابعاد هست یا باید حتما سنگ شکن انجام بشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   سي تي ايكن جديد ذدون تزريق بايد انجام دهيد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   اگر سنگ دفع نشده بايد عمل تي يو ال كنيد فيلم سنگ شكني حالب من را در سايتم ببينيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سيده سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر، اميدوارم شب و روزتان بخير و شادي و سلامتي باشد🙏🏽
  پدرم در حال حاضر در سن 5٧ سالگي به طور مادرزادي تنگی محل اتصال حالب به کلیه دارد و عكس هاي رنگي و هسته اي نمايانگر اين است كه 4٠ درصد كليه خود را از دست داده و پزشكي تشخيص عمل دادند اما پزشك ديگري گفتند كه نيازي به عمل نيست زيرا تا به اين سن اين كليه با شما مدارا كرده ، لطفا با توجه به حساسيت اين موضوع لطف و عنايت كنيد و بفرماييد كه نظر شما چيست؟ اگر نياز به ديدن عكس ها ميباشد بنده تقديم ميكنم
  ممنونم از حضورتان كه باعث دلگرمي ماست 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۲۹ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  با سلام. من سی و نه سال دارم و ده ماه هست که ازدواج کردم. و میخواهم که باردار شوم. البته سه ماه هست که مشکل واژینیسم حل شده. دو هفته پیش مجبور شدم با درد شدید کلیه که سابقه نداشت به بیمارستان بروم. بعد از سونوگرافی سنگ 58 در حالب تشخیص داده شد. و گفتند اگر تا دو هفته دفع نشد باید سنگ شکن کنم. سوال من اينه که اگر اقدام به بارداری کنم و سنگ شکنی نکنم و در طول بارداری درد مجدد داشته باشم، آیا می توانم شیاف دیکلوفیناک استفاده کنم و آسیبی به جنین نمی رساند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام عكس سي تي اسكن بگيريد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر ميتانا پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز
  دختر ٢٧ ساله هستم
  من چند ماهي ميشه كه ادرارم رنگ قهوه اي و خوني داره. ممكنه تا 5 روز طول بكشه تا به رنگ طبيعي برگرده( اون هم با خوردن اب زياد) ،ازمايش كليه و خون و كشت ادرار دادم و گفتن سنگ كليه و مثانه هم ندارم، سونو هم چيزي نشون نداد،ولي گاهي با خوردن ٨ ليوان اب هم گاهي ادرارم به رنگ قهوه اي در مياد، واقعا نگرانم كرده و ميترسم تورو خدا بگيد من ديگه بايد چيكار كنم همش استرس دارم.
  از طرفي ميشه بگيد خود ارضايي از كليتوريس ممكنه باعث ادرار خوني بشه؟ چون بعد از هر بار و يا كلا فشار كمى هم كه وارد ميشه رنگ ادرارم قهوه اي ميشه.... 😔يكبار هم وقتي از پله سر خوردم و افتادم از فرداش به مدت دو روز ادرارم قهوه اي بود ولي با خوردن اب زياد خوب شد، توي همه اين موارد سوزش نداشتم تابحال
  پيشاپيش ممنون از پاسخگوييتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   باید ازمایش دهید بفرستید ببینم ازمایش وکشت ادرار وازمایش اوره وکراتینین خون
 • تصویر کاربر خدیجه یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  باسلام
  جسارتا اینجانب خانمی 47 ساله هستم. من چندین سال در کلیه چپم دو سنگ 4 و 6 میلی متر داشتم. از فروردین شروع به خوردن قرص سیستون کردم. بعد از انجام سونو‌ متوجه شدم نه تنها سنگ کوچک نشده بلکه بزرگتر هم شده است. بنابراین دیگر از ان دارو استفاده نکردم. مهرماه سنگ کوچکتر با درد زیاد در طی یک هفته افتاد. بعد از ان سنگ بزرگتر سریعا داره رشد میکنه. به حدی که در مدت یک ماه و بیست روز به 1 سانتی متر و 6 میلی متر رسیده است. و حدود یک برابر و نیم شده است. لازم به ذکر است پدرم به خاطر سنگ زیاد کلیه هایش از کار افتاد و در حال حاضر دیالیز می شوند. در حال حاضر چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر این سنگها جلو کلیه را نگیرند درمان نمیخواهد۲-عکس سی تی اسن بگیرید وبفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر