سنگ کلیه سلطان دردها

سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند.

بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود. برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌ سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.

رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌ زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

سنگ کلیه

انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی

سنگ‌های با قطر کمتر از 4 میلیمتر در 90 درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین 6-4 میلیمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از 6 میلیمتر باشد 4 هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای 6‌ میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین 6 تا 15 میلی متر باشد با سنگ‌ شکنی برون اندامی در عرض 3 جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از 95 درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمین گیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای 15-10 بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌ کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

روش‌های جدید درمان سنگ کلیه دقیقا چیست؟

اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از 3 جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد. در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای 15 بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

 روش‌های درمانی غیر تهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

این درمان‌ ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌ های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر 6 ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز 2 تا 3 لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر 5/1 تا 2 ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌ است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و… خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در 24 ساعت باید دست کم 2 لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود 3 لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طهورا دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  دخترم هیدرونفروز کلیه چپ دارد که در حاملگی تشخیص دادن ابتدا قطر لگنچه30 بود وبعد از یکسال 13 شد بعد از یکسال باز همون13 باقی مونده و تغییر نکرده
  اندازه کلیه راست71mm و کلیه چپ81mm و ضخامت پارانشیم چپ9mm است لطفا راهنمایی کنید چه باید کرد وچرا متوقف شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  بنده از شهرستان مزاحم میشم در سنوگرافی مشخص شد هیذرونفروز و تنگیupg وچندین سنگ 15 میلیمتر و نیز درقسمت تحتانی کلیه ضمنا دو هفته قبل دابل جی گذاشتم و سنگ شکن کردم که سنگ ها از15 به 10 رسیده جهت ادامه کار قصد دارم خدمت شما برسم ممنون میشم اگر یک وقت بدهید سونوگرافی جدید بعد از سنگ شکن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   بهترين درمان پي سي ان ال است فيلم من در سايتم را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر بهداد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  بهداد کدخدازاده:
  سلام اقای دکتر سال نو مبارک
  5 روز به عید درد شدید کلیه داشتم بعد از سونو معلوم شد سنگی در حدود 4و نیم میلیمتر در کلیه راست است
  8ساعت یکبار کپسول رواتینکس و روزی یک عدد اومنیک و قطره سنکل تجویز شد 0
  روز 28 اسفند مجدد درد شدید چند ساعته و مراجعه به دکتر و سونو که گویا سنگ با ابعاد 6 و نیم میلیمتر داخل حالب امده 0 بخاطر اندازه سنگ میخواستند سریعا سنگ شکن کنند که با توجه به روز اخر سال قبول نکردم
  به بیمارستان هاشمی نژاد مراجعه کردم که دکتر رواتینکس و اومنیک و هیدروکلروتیازید تجویز کردند
  یکبار مجدد درد داشتم اما سوزش و درد خیلی کم شده ایا امکان دفع سنگ با این ابعاد هست یا باید حتما سنگ شکن انجام بشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سي تي ايكن جديد ذدون تزريق بايد انجام دهيد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر سنگ دفع نشده بايد عمل تي يو ال كنيد فيلم سنگ شكني حالب من را در سايتم ببينيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سيده سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر، اميدوارم شب و روزتان بخير و شادي و سلامتي باشد🙏🏽
  پدرم در حال حاضر در سن 5٧ سالگي به طور مادرزادي تنگی محل اتصال حالب به کلیه دارد و عكس هاي رنگي و هسته اي نمايانگر اين است كه 4٠ درصد كليه خود را از دست داده و پزشكي تشخيص عمل دادند اما پزشك ديگري گفتند كه نيازي به عمل نيست زيرا تا به اين سن اين كليه با شما مدارا كرده ، لطفا با توجه به حساسيت اين موضوع لطف و عنايت كنيد و بفرماييد كه نظر شما چيست؟ اگر نياز به ديدن عكس ها ميباشد بنده تقديم ميكنم
  ممنونم از حضورتان كه باعث دلگرمي ماست 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام. من سی و نه سال دارم و ده ماه هست که ازدواج کردم. و میخواهم که باردار شوم. البته سه ماه هست که مشکل واژینیسم حل شده. دو هفته پیش مجبور شدم با درد شدید کلیه که سابقه نداشت به بیمارستان بروم. بعد از سونوگرافی سنگ 58 در حالب تشخیص داده شد. و گفتند اگر تا دو هفته دفع نشد باید سنگ شکن کنم. سوال من اينه که اگر اقدام به بارداری کنم و سنگ شکنی نکنم و در طول بارداری درد مجدد داشته باشم، آیا می توانم شیاف دیکلوفیناک استفاده کنم و آسیبی به جنین نمی رساند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام عكس سي تي اسكن بگيريد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر ميتانا پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز
  دختر ٢٧ ساله هستم
  من چند ماهي ميشه كه ادرارم رنگ قهوه اي و خوني داره. ممكنه تا 5 روز طول بكشه تا به رنگ طبيعي برگرده( اون هم با خوردن اب زياد) ،ازمايش كليه و خون و كشت ادرار دادم و گفتن سنگ كليه و مثانه هم ندارم، سونو هم چيزي نشون نداد،ولي گاهي با خوردن ٨ ليوان اب هم گاهي ادرارم به رنگ قهوه اي در مياد، واقعا نگرانم كرده و ميترسم تورو خدا بگيد من ديگه بايد چيكار كنم همش استرس دارم.
  از طرفي ميشه بگيد خود ارضايي از كليتوريس ممكنه باعث ادرار خوني بشه؟ چون بعد از هر بار و يا كلا فشار كمى هم كه وارد ميشه رنگ ادرارم قهوه اي ميشه.... 😔يكبار هم وقتي از پله سر خوردم و افتادم از فرداش به مدت دو روز ادرارم قهوه اي بود ولي با خوردن اب زياد خوب شد، توي همه اين موارد سوزش نداشتم تابحال
  پيشاپيش ممنون از پاسخگوييتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   باید ازمایش دهید بفرستید ببینم ازمایش وکشت ادرار وازمایش اوره وکراتینین خون
 • تصویر کاربر خدیجه یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام
  جسارتا اینجانب خانمی 47 ساله هستم. من چندین سال در کلیه چپم دو سنگ 4 و 6 میلی متر داشتم. از فروردین شروع به خوردن قرص سیستون کردم. بعد از انجام سونو‌ متوجه شدم نه تنها سنگ کوچک نشده بلکه بزرگتر هم شده است. بنابراین دیگر از ان دارو استفاده نکردم. مهرماه سنگ کوچکتر با درد زیاد در طی یک هفته افتاد. بعد از ان سنگ بزرگتر سریعا داره رشد میکنه. به حدی که در مدت یک ماه و بیست روز به 1 سانتی متر و 6 میلی متر رسیده است. و حدود یک برابر و نیم شده است. لازم به ذکر است پدرم به خاطر سنگ زیاد کلیه هایش از کار افتاد و در حال حاضر دیالیز می شوند. در حال حاضر چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   اگر این سنگها جلو کلیه را نگیرند درمان نمیخواهد۲-عکس سی تی اسن بگیرید وبفرستید ببینم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  دختری پنج ساله دارم که از بدو تولد مثانه ( دستگاه تناسلی ) و التهاب دارد مراجعه کردم به پزشک دارو کلر هیدروتیازیت یک چهارم روزی دوبار و محلول را روزی سه بار تجویز کرده و بی اشتها و قد و وزنش نسبت به هم سن و سالانش کم است و رژیم را خوب نگه داشته اما تاثیری ندارد به گفته پزشک کلسیم ادرار زیاد است به نظر شما این بیماری تا کی بهبود پیدا می کند ؟ آیا رژیمی شما پیشنهاد می کنید و همچنین از خوردن نمک محروم است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   باید مدارکتان را ببینم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۲ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده 28سالمه در حدود دو سال هستش سوزش مجاری دارم باسرفه های خشک پی در پی سوزش مجاری طوریه که بی قرارم میکنه با هر سری مراجعه به سرویس بهداشتی یکمی از سوزشم کمتر میشه در حدود دو سال پیش پیش دکترای متخصص شهر شاهرود مراجعه کردم و با عمل سرپایی بیهوش کردن بنده اعلام به این کردن هیچ تنگی مجرایی وعفونتی ندارم و پرونده درمانیم موجوده از این سوزش خسته شدم جوری شدم که کلافم کرده اگه امکانش هست خواهشا یک فکری به این مریضی ناشناخته بنده کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   تنها واه درمان مصرف اب زياد است
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، مدتيه گاهي اوقات احساس درد تو قسمت پلو پشت كمر ميكنم ( خيلي خفيف ) و اشتهام يكم كم شده همچنين گاهي اوقات تهوع و سر گيجه، بدونه نسخه ازمايش كراتينين اوره دادم كه جواب كراتينين 1.2 و اوره 29 بود، احتياجي به پيگيريه بيشتر يا پرهيز غذايي هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   شما كاملا سالميد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر