سنگ کلیه سلطان دردها

سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند.

بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود. برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌ سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.

رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌ زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

سنگ کلیه

انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی

سنگ‌های با قطر کمتر از 4 میلیمتر در 90 درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین 6-4 میلیمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از 6 میلیمتر باشد 4 هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای 6‌ میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین 6 تا 15 میلی متر باشد با سنگ‌ شکنی برون اندامی در عرض 3 جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از 95 درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمین گیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای 15-10 بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌ کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

روش‌های جدید درمان سنگ کلیه دقیقا چیست؟

اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از 3 جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد. در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای 15 بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

 روش‌های درمانی غیر تهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

این درمان‌ ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌ های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر 6 ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز 2 تا 3 لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر 5/1 تا 2 ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌ است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و… خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در 24 ساعت باید دست کم 2 لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود 3 لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام آقایی 42ساله با درد شدید شبانه سونوگرافی کرده سنگ 6میل در کلیه راست داره دکتر قطره سنکل داده آیا این دارو سنگ را خرد میکنه تا دفع بشه یا نه و به نظر شما درمان دارویی یا کاری که باید انجام بشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر سونو را میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سنکول به حل شدن سنگ کمک میکنه. ولی با توجه به دردتون حتما سی تی اسکن کنید شاید سنگ در حالب هم داشته باشید
  2. تصویر کاربر شهریار جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   ببخشید من سونو گرافی ایشون را هم فرستادم سنگ در کلیه نیست در دیستال حالب راست هست دوباره سونو را میفرستم ببینید
  3. تصویر کاربر شهریار جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   ببخشید مگر سونو به دستتون نمیرسه من عکس سونو را فرستادم سنگ در دیستول حالب راست هست خواهش میکنم جواب بدید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   پند روز فرصت دهید و دارو مصرف کنید اگر دفع نشد برای tul تشریف بیارین. ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام‌جناب دکتر عزیز
  حدود یکماه‌پیش‌ تکرر ادرار گرفتم و شبها‌ ۵ بار میرفتم دستشویی،رفتم‌ازمایش‌خون‌دادم‌مشکلی‌نداشتم،رقتم دکتر ارولوژیست‌گفتند بهتره‌سونوگرافی‌کنی،بعد از‌سونوگرافی‌متوجه‌شدم‌۲تا‌سنگ کلیه ۳ً میل در کلیه راست دارم،دکتر بهم‌الیترال‌دادند‌تا ۲ ماه بخورم،ولی باز‌مشکوک‌به‌جوتب‌سونوگرافی بودم،رفتم‌ پیش‌یکی‌از‌اورولوژیست بسیار بنام،ایشون گفتند بهتره‌سی تی‌اسکن کنم،در‌سی تی‌اسکن‌هیچ‌سنگی‌دیده‌نشد،و‌ایشون‌گفتند مشکلی ندارم‌و‌داروم‌رو‌قطع کنم،میخواستم‌نظر جناب عالی رو‌بدونم،سونوگرافی‌ مطمن‌است‌یا سی‌تی‌اسکن‌۶۴ً اسلایس؟الان‌موندم‌ ‌ایا سنگ‌کلیه‌دارم‌یا‌خیر؟در ضمن‌در‌سونوگرافی‌۲ تا سنگ ۳ میل در قسمت‌پایین‌ کلیه دیده‌شده
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر آبی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام سنگ کلیه قسمت کالیس تحتانی سمت راست اندازه۳میلی دارم کمی درد در قسمت پروستات دارم بعضی وقتها هم پهلوم که روش میخابم درد میگیره لطفا راهنماییم کنین. اگه سنگ بره توقسمت تنگ حالب دردش چقدره
  1. تصویر کاربر آبی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر جواب سوال من روکی میدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)
  3. تصویر کاربر آبی یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   آخه گفته بودن سنگی که توقسمت تحتانی کلیه بتشه پایین نمیاد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)
  5. تصویر کاربر آبی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر عزیزبایدببخشیددرجواب سونوگرافیم این متن هم بودهیدرویورترونفروز خفیف درسمت راست مشهوداست که مطرح کننده عامل انسدادی درقسمت میانی حالب راست میباشدباید چکارش کنم باتشکرفراوان
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Fariborz سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام 39 ساله هستم . پارسال سابقه سنگ شکن در حالب چپ اندازه سنگ 11 میل داشتم..مجددا درد در زیر شکم دارم اگر آب کم بخورم ادرار تیره زرد دارم و کنی حالت تهوع...قرص آلوپورینول 100 روزانه می خورم...سونو جدید ارسال می شود..ممنون از شما آزمایش ادرار و خون عفونت نداشته و کراتین آزمایش در حد نرمال است....سوزش شدید در مجرا ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام
  طبق سونوگرافی که امروز انجام دادم یک سنگ در 2*2 در دسته کالیس پل تحتانی کلیه و دو سنگ 4*4 و 5*6 در کنار هم در محل دسته کالیس پل تحتانی کلیه چپ دارم . یک سنگ 2*3در ناحیه uvj حالب کلیه چپ هم دارم . الان هم درد و دفع خون دارم آقای دکتر چه درمانی رو پیشنهاد میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   اگر در عرض ۲هفته دفع نشود باید تی یو ال کنید02122642744
 • تصویر کاربر ایرج یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام.۳۷ سال سن دارم..پارسال اسفند عمل pcnlانجام دادم.میخواستم ببینم مصرف داروی uralyt-u مفید میباشد...همچنین دستور مصرف..دارو بصورت پودر میباشد..ضمنا از آلمان بدستم رسیده..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد برسي شويد
 • تصویر کاربر ایرج یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام.من ۳۷سال سن دارم.سال پیش اسفند pcnl انجام دادم..دکتر به من یه دارو پیشنهاد داد که از آلمان تهیه کردم به نامuralyt-u میخواستم بدونم مصرف آن توصیه میشود؟اگر مصرف آن خوب است دستور آن را از شما میخواستم...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   خيلي موثر نيست
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  من چند سالی هس استمنا میکنم الان یه بیست روزی هس استما رو ترک کردم الان آلت تناسلیم خیلی ضعیف وبنظر خودم کوچک.وروآلت تناسلیم رگ های قرمز دیده میشه باید چیکار کنم.لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بهترین درمان ترک ان است
 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  لیست پرسش ها
  آخرین ویرایش: ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

  مشاهده پرسش x77zp0129060
  بیرون امدن اب مشکوک بعد از ادراربدون ناممجاری ادرار
  خانهمشاوره پزشکی
  مشاوره پزشکی

  مشاهده پرسش n19qg7136984
  4.5 (90%) 2 رای

  خروج اب مشکوکبدون نامسوال های دیگر
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید مزاحم وقتتون می شوم . من یک نوجوان 14ساله هستم از استان قم . من یک دفعه ای که اب مذی از من خارج شدم به حمام رفتم و وقتی بیرون امدم متوجه شدم ابی بی رنگ از من خارج می شود . حدود یک ماه است از بعد از ادرار این اب به اندازه کم خارج می شود . به دکتر که مراجعه کردیم عفونت را تشخیص دادند و چند تا انتی بیوتیک تجویز کرد ولی هیچ تاثیری نداشت . البته ازمایش ادرار هم که دادم هیچ عفونت و ... نبود .سوزش ادرار کمی خفیف هم دارم البته بعد از بیرون امدن اب یه حالتی مثل سوزش هست . متوجه نمب شوم اما انگار یک حالت مثل درد در مثانه نیز بعضی از مواقع به صورت کم دارم .تکرر ادرار خاصی در حال حاضر ندارم . احتلام شبانه نیز چند روز یکبار دارم و وقتی بعد از اب منی سوزشی حس می کنم و خسته می شوم از مدام غسل کردن اما شب اگر اب نخورم احتمال احتلام کم تر است. برای بیماری احتلام چه کنم؟اقای دکتر درد بسیار خفیفی بعضی از مواقع در الت هم دارم . بیماری واریکوسل و کیست بیضه هم دارم. اقای دکتر این ابی که می اید نمی دونم نجس هست یا نه چه حکمی داره دلیلش چیه . در قم به کدام دکتر مراجعه کنم . به سونوگرافی و.. نیاز هست؟
  ممنون و عذرخواهی به خاطر طولانی شدن سوال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر استبرا كنيد پاك است
 • تصویر کاربر HAMED شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یک ماه پیش درد کلیه گرفتم رفتم سونو انجام دادم ۸ میل بود بعد از یک هفته درد کشیدن رفتم دوباره دکتر سی تی اسکن انجام دادم که شده بود ۴ میل ۲ هفته کامل دردم افتاده بود الان ۳ روزه ادرارم کم میاد و همش سوزش دارم و درد در الت میخواستم بدونم چیکار باید انجام بدم ممنونم قرص سیستون هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   با مصرف مايعات دفع ميشود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر