021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

سنگ کلیه سلطان دردها

توسط دکترحسین کرمی ۳۰/ارد/۱۳۹۵ 38,830 بازدید
سنگ كليه

سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند.

بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود. برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌ سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.

رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌ زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

سنگ کلیه

انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی

سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود.

در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴ هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالای ۶‌ میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶ تا ۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌ شکنی برون اندامی در عرض ۳ جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمین گیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌ کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

روش‌های جدید درمان سنگ کلیه دقیقا چیست؟

اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳ جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد. در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

 روش‌های درمانی غیر تهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

این درمان‌ ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌ های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌ است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و… خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سنگ کلیه سلطان دردها
۴.۵ (۹۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تنگی کانال حالب

با سلام
پسر 17 ساله اینجانب دچار تنگی حالب کلیه (UPJO) شده است. پس از سونوگرافی سال گذشته متوجه این موضوع شدیم. آزمایش سی تی اسکن هسته ای کارکرد کلیه چپ حدود 13.5 و کلیه سمت راست حدود 86.5 گزارش کرده اند. یکبار خدمت دکتر آمدیم و ایشان فرمودند فعلا با همین شرایط بهتر است زندگی کند و ما بایستی به فکر کلیه سالم باشیم.
ولی گاه گاهی درد کلیه سمت چپ بنا به دلایل مشخص و نامشخص ( سرماخوردگی و آب خوردن زیاد از دلایل مشخص و گاهی هم نمیدانیم چرا؟) ایشان را اذیت می کند. آیا راه حلی وجود دارد و یا فقط بایستی با مسکن درد را تخفیف دهد؟
آیا مسکن خاصی را بخورد؟(ایشان برای تسکین درد نوافن می خورد)
در چه صورت باید عمل جراحی صورت گیرد؟
در ضمن در سونوگرافی از بیضه متوجه واریکوسل گرید یک در طرف چپ شدند. آیا این موضوع درمان و دارویی دارد؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2
کراتین

سلام دکتر در شهر ما متخصص کلیه و نفرولوژ نیست ‌خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید من نصف کلیه دارم و کراتین خونم بین یک ممیز شش تا دو متغیره در صورت رعایت رژیم یک ممیز شش هست از لحاظ تغذیه رعایت می‌کنم گوشت قرمز به هیچ وجه نمک هم به هیچ وجه پیاده روی و باغبانی مرتب انجام میدم روزانه هم مصرف مایعات زیاد استفاده می‌کنم دو سوال دارم اولین سوال چرا کراتین خونم متغیره ‌‌آیا مصرف گوشت شتر مرغ زیان داره به جای مصرف گوشت قرمز با سپاس بیکران از حضور شما دکتر خواهش می‌کنم جواب من رو بدید مشاهده پاسخ دکتر
3
نارسایی مزمن کلیه

من 26 سال دارم و از سن 18 سالگی دچار فشارخون شدم ولی هیچ وقت دارویی مصرف نکردم تا این اواخر با دادن آزمایشات متوجه دفع آلبومین رندوم و کراتین بالا و دفع پروتین در ادرار 24 ساعته شدم آلبومین 200 - کراتین 2700 و پروتیین 150 هستش در آزمایشات . اما حالا که برای سربازی رفتن اقدامکردم دکتر متوجه فشار خون بالای بنده شد (16 بروی 10) و بنده رو برای کمسیون پزشکی برای معافیت ارجاع دادن که چندروز دیگر باید مراجعه حالا میخواستم بدونم بنده دچار نارسایی مزمن کلیه هستم یا خیر چون اطلاعات زیادی درمورد این مورد ندارم ولی درخواست معافیت پزشکیم برای نارسایی مزمن کلیه هستش .البته این مسئله رو بیان کنم که بنده پرفشاری خون دارم و فشارم اغلب بالا هستش . باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
درد در ناحیه کلیه

سلام خسته نباشید اقای دکتر
من از دیروز صبح که بیدار شدم به یک باره در سمت چپ شکم ( منظورم پهلوی سمت چپ هستش ولی هم عرض ناف نیست بالاتر هستش ) احساس درد دارم
درد اکثرا خیلی کمه ، اگر روی صندلی بشینم بدون تحرک کامل از بین می ره اما بیشترین درد در حالت موقع خوابیدن روی دست راسته !
بعد من مصرف ماست و لبنیاتم به شدت بالاست بخاطر همین نگران سنگ کلیه بودم از طرفی دقیقا سه ماه هست حساسیت ریوی گرفته بودم و سرفه زیاد که نگران پاره شدن فتق ، اما نه مشکل ادرار و سوزش و خون دارم نه برامدگی روی شکم یا زیر شکم
البته درد با سرفه هام برای لحظه ای بیشتر میشه
ممنون می شم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد پهلو

اقای دکتر سلام عرض کردم ... از اینکه مزاحم شدم عذر خواهی میکنم... من 27 سالمه و حدود یک ماه پیش درد خفیفی در ناحیه بیضه ام وجود داشت که کم کم درد در ناحیه پهلو و کمرم شروع شد و رنگ ادرارم تغییر کرد و وقتی به دکتر مراجعه کردم دستور سونوگرافی داد که بعد از سونوگرافی مشخص شد در هردو کلیه هم یه مقدار شن های ریز وجود دارد و پس از ازمایش خون مشخص شد در ادرارم خون وجود دارد که دکتر گفت مربوط به سنگ کلیه است و قرص رواتنیکس برام تجویز کردن الان بعد از گذشت یک ماه یه مقدار درد پهلوم کم و درد بیضه هام قطع شده اما چند روزه حس میکنم دچار تکرر ادرار شدم یعنی احساس میکنم هر یک ساعت یا دو ساعت باید برم دستشویی و یکم حجم ادرارم کم شده ولی در شب و هنگام خواب مشکلی ندارم و سوزش ندارم و در سونوگرافی اندازه پروستاتم 26cc بود ... ایا به نظرتون جای نگرانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
کلیه

وجود پروتیین به صورت trace چبست؟
چه بیماری است؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
مشکل مصرفدارو

اقای دکتر من کلیم شدید سنگ سازه دکتر بهم پودر سیترات داده وقتی مصرف میکنم دهنم زخم میشه معدم درد میکنه نمیتونم مصرف کنم جایگزینی نداره؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
تغییر اندازه کلیه های در سونوگرافی به فاصله زمانی یک ماه و ده روز

سلام آقای دکتر
حدود یک ماه قبل در پی سرماخوردگی شدید و مصرف داروهای مربوطه دچار درد شدید پهلو شدم و بعد از مراجعه به بیمارستان کراتین خونم بالا بود و بستری شدم با پایین اومدن کراتین و مصرف دارو پردنیزولون مرخص شدم و در دوره های یه هفته اول بعد از مرخص شدن کراتین 1.2 و دو هفته دوم 1.4 بود در این مدت قرص پرد نیزولون فلوکونازول امپروزول کلسیم دی مصرف میکردم که از هفته دوم به بعد فلوکونازول قطع شد و بقیه ادامه داشت تا کنون. در زمان بستری تاریخ هشتم دی ماه نتیجه سنوگرافی طبیعی و نرمال بودن و اندازه کلیه سمت راست 110 میل و سمت چپ 115 میل مثانه هم نرمال و نوشته بود هر دو کلیه افرایش خفیف افتراق کورتیکومدولاری دیده می شود.اکنون یک ماه و ده روز از زمان سونوگرافی قبلی میگذرد و برای اطمینان از وضعیت کلیه هام مجدد سونوگرافی دادم در تاریخ بیست و یکم بهمن ماه نتایج به این صورت بود ابعاد کلیه سمت راست 93 میل سمت چپ 118 میل و اکوژنسیتی طبیعی و باقی قضایا نرمال و طبیعی سنگ و چیزی هم دیده نشده. البته پزشک مربوطه آزمایشاتی هم نوشته که هنوز زمان انجام آن نرسیده. با توجه به تغییر اندازه کلیه سمت راست و کوچک شدن آن و با توجه به اینکه در حال مصرف دارو هستم وضعیتم بدتر شده؟ممنون میشم پاسخ بدین بسیار نگران هستم.
مشاهده پاسخ دکتر
9
درد کلیه وپهلو

سلام خسته نباشی آقای دکتر من چند روزه تا دراز میکشم دو تا پهلوهام درد میگیره وتا میخابم چند ساعت دردش زیاد میشه وبا نفس کشیدن درد بیشتری حس میکنم ولی بعد از اینکه بیدار میشم و میشینم بعد چند دقه دردش آروم میشه فقط موقع دراز کشیدن و خابیدن درد دارم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
10
کلیه

درود و خسته نباشید ،،پدرم 68 سال سن با 87 کیلو وزن دارد که سالهاست از دیابت رنج میبرد و انسولین استفاده می کند و قرص فشار و چربی و آسپرین هم میخورد که از تیرماه متوجه پارکینسون ایشون شدیم و قرص لودووپا و امانتادین و بعد از مدتی توهم گرفتن که قرص ترانکوپین میخورن ولی در حال حاضر آمانتادین حذف شده فقط ترانکوپین و لودووپا نصف صبح و نصف شب میخورن و اینکه پدرم بعد از مدتی فشار خونش بالا رفت که دکتر داخلی دوز لوزارتانش را بالا میبرد ولی پایین نیومد تا دکتر قلب بردیم که در این دو ماهه فشارش پایین اومد با قرص کونکور و والزامیکس و الان فشارش بین ده تا دوازده متغیر می باشد نوار قلب و اسکن هسته ای و اکو ایشون کاملا سالم هستن فقط مشکل اساسی من به علت کراتین و اوره بالای پدرم هستش دکتر قلب و داخلی میگن به خاطر دیابت می باشد و منم میدونم و میگن قندش پایین بیاد خوب میشه ولی با تنظیم قندش و انسولینش هنوز بالا می باشد و بااینکه دکتر تغذیه رژیم برای وزن بالاش داده ولی با این وجود جواب آزمایش دیروزش کراتین را بالاتر نشان داده و میگن نیازی به دکتر کلیه نیست ،،،دکتر داخلی قرص نفرویت و اسید فولیک و یکسری مکملهای برای کاهش وزن و دیابت داده است و عوارض قرص کونکور و والزامیکس هم خوندم که برای کلیه ضرر دارد ولی انها می گویند ربطی ندارد و پدرم بدنش متورم شده بود قوزک پاهایش ورم کرده قرص فروزماید هم روزی یک عدد میخورد
خواهش میکنم نظرتون رو در مورد داروهاش و کراتین بالاش بگین ،واقعا نیاز به ویزیت دکتر کلیه هست؟ و اینکه اورولوژی باید ویزیت کنه یا نفرولوژی ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید دوست ندارم کلیه هاش از بین بره و خدای نکرده به دیالیز و پیوند بخوره
با تشکر
اسامی داروهای مکمل
Bakanasan
کرومیوم پیکولینات
بیولکترا
Osteo
کلسیتریول
زیپمت
برای احتیاط به خاطر کلیه ها فرستادم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 209 بعدی »