جواب نمونه برداری از پروستات من خوب است یا بد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

التهاب حاد پروستات

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری از پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

جراحی زیبایی آلت

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود. وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است. زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3.

دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند. همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

 • در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.
 • آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.
 • همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد. نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود.

این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند. از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید. برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید.

همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید. نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر.

اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). جواب نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟ دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.2/5 - (32 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mojtaba یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد کرمی، پدر اینجانب با 73 سال سن از سال 1395 تا کنون دچار رشد تدریجی psa شدند که بدستور پزشک حدود یکسال پیش با psa حدود 5/5 تحت نمونه برداری از طریق سونو قرار گرفتند و در پاسخ پاتولوژی نشانه ای از بدخیمی یافت نشد. لکن علی علیرغم بررسی های انجام شده کماکان شاخص psa رو به بالا بوده و در آخرین آزمایش عدد 8/7 را نشان میدهد که مارا نگران کرده است. با توجه به اینکه بدلیل وجود پیس میکر امکان mri وجود ندارد نظر حضرتعالی چیست. ضمنا در نمونه برداری قبلی ایشان بشدت دچار خونریزی از مقعد شدند. پیشاپیش از بذل عنایت حضرتعالی سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مجدد نمونه برداری زیر گاید سونوگرافی انجام بشه
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  26 سال سن دارم و مجردم
  طی چند سال اخیر دچار عادت بدی شده ام ، خودارضایی میکنم اما بدون انزال ... به صورتی که عمل خودارضایی را انجام میدهم و درست قبل از انزال و خروج منی از این کار دست میکشم و بار ها و بارها تکرار این عمل شاید به مدت چند ساعت که در اخر دچار درد زیر شکم میشود ... اخیرا احساس میکنم بعد از دفع ادرار مقداری در مثانه میماند (نسبت به این موضوع مطمئن نیستم) و فشار خروج ادرارم کمتر شده و گاها مقطعی ادرار ازم خارج میشود و در پایان ادرارم زور میزنم تا باقی مانده آن هم خارج شود ... بسیار نگران هستم ... آیا دچار ورم و التهاب پروستات شده ام ؟ لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر رضا جمعه ۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر خواهشا پاسخ بدید. من دچار استرس و نگرانی شده ام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   علایم التهاب پروستات هست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب یک عدد قرص تاوانکس 500 هر روز یک عدد قرص ملوکسیکام 7.5 هر 12 ساعت یک عدد
  4. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر چه مدت اینها را مصرف کنم ؟
   و اینکه با مصرف این داروها درمان میشوم و علائم بیماری کامل رفع میشود ؟ یا باید مداوم مصرف کنم ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   یک ماه
  6. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر ببخشید من خیلی نگراان هستم
   بعد یک ماه با مصرف کامل داروها مشکلم کامل حل میشود ؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   بله
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۴۴سالمه سونوگرافی دادم همه چی خوبه فقط پروستات زده حجم۲۵سیسی طبیعی وجود چند کانون کلسیفیه ویک کیستک۴میلی در ناحیه سنترال مشکل ادرار ندارم آیا احتیاج به برسی بیشتر داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر یاشارافشین شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر ۲۳سال دارم التهاب پروستات دارم p.s.a1.2در بعضی از شب ها شب ادراری دارم قبلا فرمودید که قطره دسمو پرسین استفاده کنم الان تقریبا ۱۰تا استفاده کردم ولی هنوز شب ادراری درمان نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری انجام بدید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من در کودکی یکبار عمل تنگی مجرا داشتم یمدت کوتاهی خوب بودم ولی دوباره سوزش ادرار داشتم ولی پیگیر نشدم نزدیک ۷و۸ سال تا اینکه سوزشم خیلی زیاد شد و آخر ادرارم یک قطره خون میامد
  رفتم دکتر سونوگرافی و آزمایش نوشتن گفتن عفونت پروستات دارم نزدیک یکمااه دارو مصرف کردم ولی خوب نشدم.بعدش عمل سیستوسکوپی انجام دادم گفتن تنگی مجرای خیلی شدید داشتم بعد عمل همون قرصارو خوردم و نزدیک ۲ ماه سوند نلاتون استفاده میکردم.الان درحالت عادی خوبم ولی وقتی ک منی ازم خارج میشه بعدش ک میخوام ادرار کنم سوزش خیلی شدیدی دارم و تا دوسه بار که بعدش ادرار میکنم یک قطره خون آخر ادرارم میاد ولی درحالت عادی خوبم خواستم ببینم مشکل چی هست ممنون؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   عکس RUG و VCUG انجام بدید و بیاید درمانگاه
 • تصویر کاربر سپهوند پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم آزمایش داد عفونت ادراری داره،بعد در آزمایش freePSA مقدارش 0.07بود،بعد PSA مقدارش 1.13 بود ،مقدارFT PSA هم 0.06 است،حالا سونو گرافی هم گرفت اندازه پروستاتش 46×44×36میلی متر هست و حجمش هم 39 میلی متر که نوشته بزرگتر از حد نرمال
  میخواستم بدونم پروستاتش مشکل داره یا خدایی نکرده مشکوک به سرطان نیست
  سنش هم 57 است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)
   خیر،آزمایشات نرماله
  2. تصویر کاربر سپهوند شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر ،آقای دکتر برای عفونت ادراریش چه داروهایی مصرف کنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
  4. تصویر کاربر سپهوند دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   تشکر از لطفتون ،آقای دکتر ببخشین دوباره ازتون این سوال و میکنم ،تو آزمایشش مقدارF/T PSA 0.06شده که جلوش نوشته .در بیماران مبتلا به سرطان پروستات یافت میشود ،این نگرانمون کرده این که مشکلی نداره؟
   مقدار PSA هم 1.13
   مقدارfreePSAهم0.07
   عکس آزمایش و هم فرستادم براتون
  5. تصویر کاربر سپهوند دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   چه مدت این دارو رو مصرف کنه ،دکتر براش کوتریموکسازول نوشت ،اونو دیگه مصرف نکنه؟
   آقای دکتر ببخشین تو آزمایشش مقدارF/T PSA شده 0.06 که جلوش نوشته در بیماران مبتلا به سرطان پروستات یافت میشود این که مشکلی نداره؟
   مقدارPSAهم 1.13
   مقدارfree PSAهم 0.07 شده
   عکس آزمایش هم براتون بارگذاری کردم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   خیر جای نگرانی نیست ۱۰ روز پاسخ موارد قبلی هم دادم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  راستش مورد سوال من راجع به پدرم هست ایشون 78سال دارند و گاها از کمر درد شکایت دارند وعذ رخواهی می‌کنم هنگام ادرارکردن دچار درد میشن واحساس میکنن مثانه شون کامل تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 سال پیش)
   احتمال زیاد پروستات بزرگ شده باید سونوگرافی بررسی پروستات انجام بدن
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر عزیز، من همسرم41 ساله هست، سال 96 با علائم سوزش ادرار و تب و لرز و سردرد و درد کمر توی بیمارستان به علت عفونت شدید پروستات بستری شدن، تا یک ماه پیش بدون هیچ علائمی آزمایش چکاپ دادن و psa4. 8 بود دوهفته بعد 3.4 شد دکتر سه ورق قرص سیپرو تجویز کردن و استفاده کرد بعد از مصرف قرص psa3.90 شد و الان چهار روز پیش PSA 3.37 شده در سونو اندازه پروستات نرمال هست، از شما استاد عزیزم نیاز به انجام بیوپسی هست؟ آیا ممکنه سرطان پروستات باشد؟ چکار باید کنیم آقای دکتر خیلی نگرانم خواهش میکنم جواب منو بدید به کمکتون خیلی نیاز دارم، آزمایش ها و سونو رو خدمتتون ارسال میکنم، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 سال پیش)
   خیر نیاز به بیوپسی نیست ۳ ماه بعد تست PSA تکرار کنند
 • تصویر کاربر بهادر دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من ۶۶ساله هستند از ۱۰روز پیش دچار لرز گهگاهی شدند چکاپ خون و ادرار انجام دادیم لکوسیتوز ۱۲۰۰۰ و crp++ و هماچوری۱۲ _۱۰ و psa۱۰.۱۹ دارند سال قبل هم psa۶ داشتند که پیگیری نکردند علامت از قبل فقط ادرار شبانه ۴بار دارند دوتاسوال از خدمتتون دارم ۱- آیا التهاب خون ایشون میتونه مرتبط با پروستات باشه باتوجه به اینکه علائم ادراری نداشتند و لرز هم الان قطع شده ۲ -psA۱۰.۱۹ نیاز به چه اقدامی داره ؟ ضمنا سونوگرافی هم انجام دادیم که حجم پروستات ۳۱ سی سی میباشد و جدار مثانه نامنظم می باشد
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   باید از پروستاتشون نمونه برداری انجام شه
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  پدر من
  66ساله هست
  مقدار psa آن 210
  مقدارF,psaان063هست
  اندازه پروستات آن 57سی سی هست الان یک ماه
  انسداد ادرار دارند ودو هفته هست قرص امنیک 04 مصرف می کنند نظر شما بابت عمل کردن نیاز به عمل باز دارد یا عمل آندوسکوپ
  ممنون می شوم راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   اعداد قاطی شده عکس ازمایش را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر