در رابطه با نمونه برداری از پروستات (TRUS) چه می دانید؟

75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر عزیز همسر من بیوپسی پروستات شده اند بدخیم با نمره گلیسون 4 به اضافه 3 گزارش شده whole body scan فقط در ناحیه دو دنده likley metastase گزارش کرده جواب mri کاملا سالم هستند به نظر شما سرطان متاستاز داده یا نه پزشکشون گفتند بعید هست که به دنده ها متاستاز داده باشد لطفا نظر خود را در مورد بیمارم اعلام کنید چکار درمانی باید انجام بدیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۲ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با تشکر از شما بابت وقتی که میگذارید
  من ۴۹ سالمه بزرگی پروستات دارم(۵۰سی‌سی)
  PSA نرمال
  FBS نرمال
  سیستوسکوپی انجام دادم بزگی پروستات وتنگی گردن مثانه گزارش کردن
  سه ماه تامسولوسین وفیناستراید مصرف کردم خوب شدم یکماه دارو قطع کردم علائمم (قطره‌قطره ادرار کردن وعدم تخلیه کامل)
  برگشته از عوارض جراحی turp مانند بی اختیاری ادرار، کاهش میل جنسی و انزال معکوس نگرانم لطفا عنایت بفرمایید که آیا این عوارض قطعیه یا نه ؟ممنون میشم بفرمایید که من جراحی(turp)
  انجام بدم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر مرد 34 ساله ای هستم وزن 110 کیلو و قد 191 سانتی متر و ساکن اهواز. یک هفته هست که پس از ادرار احساس راحتی 100 درصد را ندارم. ادرار راحت شروع میشه و با شدت همیشگی و براحتی خارج میشه ولی آخرش که شدت ادرار  داره کم میشه.  خیلی سریع کم میشه.

  .  پس از ادرار وقتی روی مبل می نشینم یک لحظه.  احساسی تا نوک آلت بهم دست میده شبیه حس ادرار.

  به دکتر مراجعه کردم. سونوگرافی نوشت. اندازه پروستات 46 در 40 در 41 و حجم 37 سی سی نشان داد.
  دکتر امنیک و لووفلوکساسین تجویز کرد. 4 روزه دارم مصرف میکنم. علائم ادراری روز اول تقریبا رفع شد.
  اکنون نگران هستم.  آیا بزرگ شدگی پروستات دارم؟ آیا التهاب پروستات هست؟ چه کار باید انجام بدهم؟

  نتیجه سونو گرافی آمده است:
  No hydro ureter to be followed
  Both UVJ have normal apperance
  Bladder has normal luminal and mural apperance without stone or S.O.L
  Full bladder volume 230 cc and PVR:20 cc
  Prostate have 46 *40*41 mm diameter with 37 cc volume
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   از نظر من همه نرمال است
 • تصویر کاربر اردشیر شنبه ۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی عزیز . من 56 ساله و ساکن ترکیه هستم . دو سال پیش بخاطر سرعت پر شدن مثانه به دکتر رفتم . سال 2015 psa من 2 بود . سال 2017 خروج ادرارم مثل ایام جوانی نبود . باز مراجعه کردم . psaشده بود حدود 6 . دکتر پروستاتم را با انگشت آزمایش کرد و گفت جای نگرانی نیست. بارها آنتی بیوتیک تجویزی مصرف کردم ولی psa نرمال نشد . سه ماه پیش پزشکم را عوض کردم . سونوگرافی حجم مثانه ام را 108 نشان داد. داروی xatral و avodart تجویز شد و ادرار کردن ساده شد . کلا از 2017 تاکنون psa بین 6.5 و 7.5 بالا و پایین بوده . امروز پزشک بیوپسی نوشت . حالا از شما تفاضای راهنمایی دارم . سپاس از حضور صمیمانه شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر اردشیر چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام مجدد . فرمودید پروستات من بزرگ است . اما 108 حجم مثانه من است که در سونوگرافی گفته شد . اندازه پروستات رو نمیدونم . با این حال آیا کپسول اومنیک را مصرف کنم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   باید اندازه پروستات را بفرمایید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقا 55 ساله در سونوگرافی پروستات حجم79 سی سی ومنظم. Fpsa=.83 و Tpsa=4.57و علایم فقط یک بار در شب برای ادار بیدار می شوم و در روز هیچ گونه علایم ندارم . می خواستم نظرتان بدانم. ضمنا" برای درمان زگیل بیمار شما بودم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نازي شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  طبق آزمايشاتي كه انجام دادن جواب آزمايش نشون داده پروستات ٤هست درمان داره آقاي دكتر
  1. تصویر کاربر نازي دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   168636
  2. تصویر کاربر نازي سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   d70bu9168636
  3. تصویر کاربر نازي جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   d70bu9168636
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام پوزش از تاخیر جوابها را بفرستید ببینم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر بنده که 66 سال سن دارند 23 روز قبل (22 خرداد) بعد از درد یک هفته ای مشخص شد دچار انسداد مجاری ادراری شده و مجبور به گذاشتن سوند شد. سایز پروستات 35 گزارش شد. مقادیر کراتنین و esr کمی بالا بود که بعد از سوند پایین آمد.
  شش روز بعد از گذاشتن سوند (تاریخ 28 خرداد) آزمایش PSA انجام شد. میزان آن 5.5 و درصد Freepsa برابر 11 درصد شد. با توجه نظر پزشک مجددا دو هفته بعد (11 تیر) آزمایش تکرار شد و مقدار psa برابر 6.5 و درصد Freepsa 35 درصد شد.
  بنا به آزمایش پزشک پروستات کمی سفت است و ایشان گفتند که باید بیوپسی صورت پذیرد و برای ایشان در تاریخ 15 تیر نوبت بیوپسی زده اند.
  سوال اول این است که با توجه به گذشت حدود 23 روز از زما گذاشتن سوند آیا ضروری است امروز تعویض شود یا میتوان همراه با بیوپسی یعنی دو روز دیگر تعویض نمود؟
  سوال دوم اینکه شما هم لطفا نظر تخصصی خود را در خصوص بیماری ایشان و راه حل پیشنهادی را بفرمایید و اینکه ایا این مقادیر psa نگران کننده است؟
  آیا امکان دارد با دارو درمان شود یا حتما نیاز به عمل دارد؟
  آیا میتوان سوند را برداشت و دید که دفع ادرار بصورت طبیعی صورت میپذیرد؟

  با سپاس فراوان از شما دکتر دلسوز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام شب تون بخیر ببخشید همسرم ۵۶ سال سن دارد ۴۰ روز پیش چکاب داد و پی اس ای خونش ۱۱ بود دکتر برایش آنتی بیوتیک داد وبعد از یکماه دوباره آزمایش داد و متاسفانه پی اس ای شده ۱۷ و دکتر نمونه برداری از پروستات را تجویز کردن به نظر شما چه باید کرد ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   فیلم نمونه برداری من در اپارات ویو تیوب ببینید باید نمونه برداری کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . جواب آزمایش و سونوگرافی پدرم ضمیمه می کنم لطفا نگاه کنید که چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   این احتمال بالا سرطان منوتشر بروستات است

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   این احتمال بالا سرطان منوتشر بروستات است باید نمونه برداری شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر reza چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،پدرم ۷۰ساله ست انسداد مجاری داشتن توسط دکتر یارمحمدی در مشهد جراحی شدن با نمونه برداری متوجه شدن دچار کنسر گرید ۷ است. سیتی اسکن وعکس هسته ای انجام شد و مشکلی نداشتن،با توجه به این نظر دکتر به برداشتن پروستات ختم شد ،حالا اقای دکتر ممکن لطف بفرمایید نظرتون رو اعلام بفرمایید و اینکه ایا مراجعه حضوری خدمت شما ضرورت دارد؟ضمنا مدارک پزشکی خدمتتون پیوست گردید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   تحت نمظر اقای دکتر باشید در مان درست است

  2. تصویر کاربر reza دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام جناب دکتر،اگر خواسته باشیم تحت نظر شما باشند و عمل شوند چه کاری باید انجام دهیم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   باید بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر