جواب نمونه برداری از پروستات من خوب است یا بد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

التهاب حاد پروستات

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری از پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

جراحی زیبایی آلت

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود. وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است. زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3.

دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند. همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

 • در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.
 • آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.
 • همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد. نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود.

این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند. از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید. برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید.

همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید. نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر.

اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). جواب نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟ دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.2/5 - (32 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Fred دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  با سن 46 سال،به دلیلPSA=7.6 به پزشک مراجعه کردم که به دلیل نزدیکی در شب قبل از آزمایش، مجددا آزمایش تکرار شد و PSA=5.34 شد پس از معاینه توسط پزشک و سفت بودن سمت راست پروستات، MRI انجام دادم که مشخص شد حجم پروستات بزرگ است 39 سی سی
  سپس نمونه برداری پروستات انجام شد که جواب منفی بود. لطفا راهنمایی فرمائید که آیا نیاز به مصرف دارو می باشد یا خیر و در چه بازه هایی زمانی می بایست آزمایش PSA تکرار شود؟
  لازم به توضیح است تا قبل از بیوپسی فقط فشار ادرارم یک مقدارکم بود و مشکل خاصی نداشتم ولی پس از انجام نمونه برداری تا الان که سه هفته از انجام بیوپسی سپری شده تکرر ادرار و دیر آمدن ادرار دارم. آیا این وضعیت موقتی است یا ادامه دار خواهد بود؟
  تصاویر آزمایش، MRI و پاتولوژی ضمیمه می باشد.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام psa را سالیانه تکرار کنید بعد نمونه برداری تا مدتی این تکرر و سوزش ممکنه باشه در صورتی که کاهش فشار ادرار دارید یا قطر ادرار باریک شده یا شب ها دائما جهت ادرار کردن بیدار و به دستشویی میروید تامسولوسین مصرف کنید
 • تصویر کاربر زیبا دوشنبه ۷ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم من ۶۶ سال سن دارند و تقریبا دو ماه پیش احتباس ادرار داشتند که سوند گذاشته شد و دولار آزمایش psa دادند بار اول ۱۸ بار دوم ۱۶ نمونه برداری پروستات انجام شد نمره گلسیون ۷ بود نظر جنابعالی چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ آذر ۱( 1 سال پیش)
   باید مدارکشان را کامل بفرستید اسکن استخوان دارند ؟ سابقه بیماری قلبی ؟
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  حضور محترم جناب دكتركرمي
  با سلام و احترام
  بنظر جنابعالي و بر اساس نتيجه آزمايش پاتولوژي از نمونه برداري انجام شده از پروستات اينجانب ( تصوير به پيوست ) ، نياز به جراحي پروستات هست يا خير ؟ اگر خير حضرتعالي براي پائين آمدن PSA چه توصيه اي داريد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   باید جراحی بشن
 • تصویر کاربر کریم سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب متولد 1329، با تشخیص بزرگی پروستات خوش خیم اقدام به جراحی TUR prostate در تاریخ 29 بهمن ماه کردم.
  بعد از انجام عمل یکروز در CCU و یکروز در بخش بستری بوده و با نظر پزشک بعد از آن ترخیص شدم.
  فردای روز ترخیص با علایم درد زیر شکمی و مشکل ادراری و دفع خون به اورژانس مراجعه نموده و در آنجا اقدام به گذاشتن سوند از مجرا کردند که متاسفانه شبانه بدلیل حجم بالای خونریزی و لخته شدن خون، در عملکرد سوند مشکل بوجود آمده و نهایتا با مراجعه مجدد و نظر پزشک اقدام به بستری اورژانسی نمودند.
  متعاقب آن در بررسی اولیه پزشک متوجه پارگی مثانه بر اثر حجم خونریزی و لخته‌های خونی شده و بصورت اورژانسی اقدام به عمل باز نموده و نسبت به ترمیم مثانه اقدام نمودند و در این عمل دو مورد سوند یکی از شکم و بالای مثانه و دیگری از مجرا کار گذاشتند.
  بعد از عمل مدت دو شبانه روز با رژیم ناشتا و کلا در حد نصف لیوان آب در ICU بستری نمودند و روز سوم اجازه مصرف مایعات را دادند. بعد از 3 روز بستری در ICU به بخش منتقل شده و در اولین روز آن اقدام به خارج کردن سوند مجرا نمودند.
  بعد از 3 روز از بیمارستان مرخص شده و همچنان سوند شکمی برقرار بود.
  بدستور پزشک روز سوم بعد از ترخیص، سوند شکمی مسدود گردید تا جریان ادرار از طریق مجرا بجریان بیفتد، در ساعات اولیه مشکل وجود نداشت ولی پس از گذشت حدود 10 ساعت، سوزش‌های شدید و عدم امکان دفع ادرار پیش آمد و این کار بحدی بود که جریان ادرار از کنار سوند شکمی نشت میکرد.
  با تماس پزشک سوند مجددا برقرار گردید و حجم زیادی از ادرار بوسیله آن دفع شد و قرص تول‌ترودین 2، برای هر 12 ساعت تجویز گردید.
  مجددا یک روز بعد همان کار انسداد انجام شد و متاسفانه همان نتیجه سوزش شدید، دفع قطره قطره و عدم تخلیه کامل انجام گردید.
  با توجه به شرح حال
  1.آیا بسته ماندن بیش از حد سوند شکمی باعث مشکل در روند ترمیم مثانه و خدای نکرده پارگی مجدد نمیشود؟
  2. با توجه به اینکه به محض برقراری سوند شکمی، حجم 300cc از ادرار دفع میشود، آیا احتمال انسداد مثانه و مجرا بدلایل مختلف میتواند باشد که امکان دفع را با اختلال مواجه میکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   ععکسش را به شماره 09351142080 09101142080 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 781 مشاهده پرسش
  با سلام
  میبخشین آقای دکتر در سنوگرافی انجام شده که تصویرش رو براتون فرستادم همراه با این ثبت درخواست وجود اکوژن در پروستات نگرانم کرده میشه بزرگواری بفرمایید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر آرتا شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  دیگه چیزی ننوشته فقط تکرر ادرار دارم موقع دفع هم احساس میکنم تخلیه نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   عکسش را به شماره 09351142080 09101142080 واتساپ کنید
 • تصویر کاربر حمیدصالحی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام حجم پروستات21ccوباقیمانده ادرار42ccاحساس سوزش درمجرابعدازادراروقبل ازادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید آزمایش ادرار جهت بررسی عفونت ادراری انجام بدید
 • تصویر کاربر من چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقتتون بخير
  پدرم ٥٩ سالشونه، تست PSA دادند ٢٣ بود، به دكتر اورولوژي مراجعه كردن سونو انجام دادن معاينه ي ركتال انجام دادن هيچ موردي ديده نشده، هيچ علايمي هم ندارن، نه تكرر ادرارنه سوزش و ادرار شبانه. قرص سيپروفلوكسازين خوردن بعد ا ز ١٠ روز باز تست دادن شده بود ١٢. بايد نمونه برداري انجام بدن؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   باید نمونه برداری از پروستات بشن
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با توجه به اینکه پیشنهاد عمل باز پروستات دارم و ترجیح دارم عمل بسته انجام دهم، آیا عمل بسته پروستات امکان بازگشت دارد؟ باتوجه به اینکه شهرستان هستم امکان پرداخت ویزیت و ارسال عکس سونوگرافی برای بررسی امکان عمل بسته پروستات وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام، عكسها ارسال شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   با افزایش سن احتمال بازگشت داره ولی عمل بسته عوارضش کمتره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام ..بعلت تورم پروستات خوش خیم دکتر اورلوژیست بمن کپسول آمولوسبن داد الان حدود یکماه شبی یکی میخورم بهنگام نزدیکی ارضاء میشم ولی آب منی من کلا خشک شده به دکتر گفتم ..گفت عوارض دارو است ادامه بده عیل نداره ..لطفا راهنمایی کنید عوارض آتی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   تست U/A و U/C بعد از رابطه انجام بدید تا مشخص بشه ترشح اسپرم دارید یا خیر
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر