راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

✅ 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پژمان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام.منظور از اکوی هموژن در سونوگرافی پروستات یعنی چه و آیا پروستات در حالت طبیعی باید اکوی هموژن داشته باشد یا هتروژن؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   طبیعیه ، اگر بالای ۴۵ سال سن دارین psa چک شود
 • تصویر کاربر محتبی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  داداشم متولد1338 مشکل پروستات دارن طوری که زانوی سمت راست و استخوان گردنشون درد میگیره از طرفی هم مشکل قلبی هم دارن دکتر میگه تومور پروستات بدخیم داری و دارو داده بیکالوتامید و Triptorelin برای تزریق هر 28 روز .نظرتون رو میخواستم جویا بشم آقای دکتر اگه امکانش باشه ممنون میشم راهنمایی بکنین .اهل تبریز هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   اسکن استخوانشون به نظرم مشکوکه ، pet scan انجام شود. اگر متاستاز رد شه شاید بشه جراحیشون کرد
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  با عرض معذرت و شرمندگی خدمت استاد ارجمند
  شرح حال : جناب دکتر ۶۱ سال دارم چندین سال است که هر چند ماه دچار سوزش ادرار شدم که بدون درمان و با مایعات زیاد چند روزه خوب میشدم اخیرا دچار این حالت شدم که متاسفانه حدود دوماه ونیم طول کشیده که در ابتدای آن آزمایشات کامل ازجملهpsa نرمال میباشند با انجام سونو گرافی نزد دکتر اورولوژرفتم برام تامسولوسین و پروستادین و دیکلو فناک تجویز کرد دو هفته ای خوردم تاثیری نداشت دکتر گفت سعی کن به اینها عادت نکنی مشکل در ادرار ندارم حتی شبها هم نیاز به تخلیه ندارم سوزش ادرار خفیف ودر نوک آلت هستش و گاهی وقتها علیرغم اینکه مثانه پر نیست احساس ادرار میکنم (حالتی خاص در نوک آلت ومقعد ) و بیشتر این حالت سوزش خفیف در زمان عصر بعد از صرف غذاومتعاقب تخلیه ادرارمیباشددر حین ادرار سوزش
  ندارم درحالت ایستاده وقدم زدن این احساس سوزش را کمتردارم و هیچگونه درد و عارضه ای ندارم بنا به توصیه یکی از اورولوژیستها قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ آلان دوهفته است مصرف کردم البته گفته تا سه هفته که فعلا ادامه میدم که باز هم نتیجه ای نداشته لازم است خدمتتان عرض کنم که زمانی که بیرون میرم اصلا این حالت را ندارم نمیدونم عصبی یا یک حالت روانی یا عوارض باز نشستگی و تو خونه موندنه ممنون میشم اگر راهنمایی بفر مایید ممنون وسپاسگزارمیشم
    
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر سوران شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وقتبخیر .نتیجه سونوگرافی پروستات بیمار با سن ۵۰ سال به صورت ذیل می باشد.
  پروستات با اکوی هموژن به ابعاد 56×44×39mm و حجم 51ccبزرگتر از حد طبیعی می باشد که مطرح کننده BPH است.
  لطفا راهنمایی فرمایید که آیا نگران کننده می باشد و باید چه نوع درمانی جهت پیگیری موضوع انجام شود.
  با تشکر از شما دکتر گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود ، psa چک شود
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ادارم اول با فشار خارج میشد ولی بعدش فشار را از دست میداد و بصورت ارام ادار خارج میشد و بصورت کامل مثانه تخلیه نمیشد. و موقعی که ادار دارم احساس گز گز سر آلتم حس میکنم که فکر میکنم باید سریعا تخلیه کنم ولی وقتی میرم ادارم اونقدری نبوده که بهم فشار میاورده.
  آزمایش ادار دادم خون درونش بود.
  سونوگرافی دادم که الصاق میکنم همه چیز طبیعی بود.
  یه دکتر ارولوژ مراجعه کردم قرص تامسولوسین و سیپروفلوکساسین و داکسی سیکلین و یه قرص برای سوزش ادار داد.
  حالا میخوام از شما وقت بگیرم بیام احتیاج هست فوری بیام ؟
  چند سال پیش پیشتون بخاطر واریکوسل اومدم که گفتین فعلا مشکلی نداره زیاد نیست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   همون داروها رو ادامه بدین فعلا نیاز به مراجعه نیست
 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر .20سالم هست و حدود 4ماه هست که مشکل ماندن ادرار در مجاری و کمی سوزش رو داشتم و به دکتر مراجعه کردم و داروی های BPH افسردگی عفونت باکتری و عصبی مثانه رو تجویز کرد و گفت خودارضایی هم دیگر انجام ندم.میخواستم بدونم من با گذشت 1 هفته کوچک ترین اثری هم مشاهده نکردم و حتی مشکلات دیگری هم بم اضافه شده مثلا با هرچه بیشتر زور زدن مقدار بیشتری ادرار خارج میشه.آیا مدت بیشتری برای اثر دارو ها نیازه و اگر خودارضایی رو ترک کنم زودانزالی و التهاب پروستات احتمالی درمان نیشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   ابتدا سونوگرافی و ازمایش ادرار باید انجام شود. اگر نرمال باشد احتمالا التهاب پروستات دارید که درمان دارد
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی.وقت بخیر
  پدر بنده ۶۰ سال سن دارد ۵ سال پیش بخاطر سرطان پروستات تحت عمل جراحی قرار گرفت و کل پروستات برداشته شد و بعد چند جلسه پرتو درمانی انجام شد.الان مدت یک ماه دچار لاغری پا و درد شدید لگن و پا شده که پس از آزمایش psa که عدد ۱۲ بود و اسکن مشخص گردیده دوباره متاستاز به لگن و حفره های مهره کمر شده..ممنون میشم نظر جنابعالی در مورد روند درمان بدانم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   ادامه ی روند درمان تحت نظر دکتر رادیوانکولوژی می باشد
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام مردي 5٠ ساله با تشخيص اوليه پروستاتيت مزمن با علائم سوزش در آلت قبل و بعد از ادرار و احساس فشار در منطقه بين بيضه و مقعد،با مصرف 4 هفته ناپروكسن،سيپروفلوكساسين ولي سوزش همچنان ادامه داره و احساس فشار هم پابرجاست.كلازندگي روزانه ام مختل شده،لازم به ذكر است تمامي آزمايشات و سونو گرافي پروستات بدون مشكل ميباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
  2. تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   ممنونم اقاي دكتر ببخشيد اگر پروستاتم رو جراحي كنم كلا خلاص ميشم از اين معضل؟و اينكه ماساژ پروستات كمكي ميكنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   نه نیازی به جراحی نیست، ماساژ اثری ندارد
  4. تصویر کاربر ناصر شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   خيلي خيلي ممنونم آقاي دكتر عزيز
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   🙏🙏
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر داود شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر خسته نباشید هر از چند ماه درد شدید مقعد از خواب بیدارم میکندو تا ادرار صورت نگیرد درد ادامه دارددر این حالت احساس مدفوع دارم ولی نمیتونم.اطرافیانم می گویند بواسیرداری البته مدتی هم هست تخلیه کامل ادرار صورت نمیگیرد وباید خیلی منتظر باشم و یا باکمک دست تخلیه صورت گیرد جالبه همزمان با این عوارض اختلال نعوظ هم پیدا کرده ام لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   با دکتر جراح عمومی برای همورویید مشورت کنید
 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم حدود یک ماه قبل پسر جوانشون رو از دست دادند
  از دیشب تا نماز صبح حدود 10بار به سرویس بهداشتی مراجعه داشتند
  امشب هم هنگام غروب از متزلشون به منزل ما می آمدند در راه دچار بی اختیاری شدند بعد از مراچعه به دستشویی خون دفع کردند
  خیلی نگرانم چه باید بکنیم.?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود. همچنین باید سیستوسکوپی شود. با مدارکتون مراجعه کنید. ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر