توصیه های قبل و بعد از عمل پروستات turp

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

چه نوع جراحی باز یا بسته؟ علی رغم پیشرفت در تکنولوژی در جهان هنوز عمل پروستات بسته به روش تراش یا TURP و عمل پروستات باز دو عمل طلائی برای جراحی پروستات می باشند.

پروستات غده ای است که به اندازه گردو کوچک قسمت خروجی گردن مثانه را احاطه کرده و با گذر زمان بزرگ می شود و با حالت فشار در گلوگاه مثانه باعث کاهش قدرت پرش ادرار، تکرر ادرار ، سوزش، عدم تخلیه خوب ادرار، شب بلند شدن های بیش از حد برای دستشویی در نهایت احتباس ادراری می شود.

اندازه پروستات

هیچ ارتباطی بین شدت بزرگی پروستات و شدت علائم وجود ندارد و لذا ممکن است پروستات بزرگ علامت نداشته باشد ولی پروستات با حجم کم باعث اختلال ادرار می شود.

درمان دارویی بزرگی پروستات

هنوز در دنیا داروی کوچک کننده پروستات کشف نشده است. همه داروها حالت شل کنندگی موقت دارند و زمانی موثرند که شما هر شب دارو را مصرف نمائید و با قطع دارو  بلافاصله  علائم بر می گردد.

چه کسانی کاندید عمل پروستات هستند؟

احتباس یا بند آمدن ادرار- سنگ همزمان مثانه- عدم تخلیه کامل مثانه و ادرار باقیمانده زیاد- به مخاطره افتادن کلیه ها به علت پس زدن ادرار از مثانه به علت انسداد پروستات- زمان که تخلیه مثانه به سختی انجام می شود و دارها دیگر موثر نیستند – قطره قطره آمدن ادرار و شب بیدار شدن های مکرر برای دستشوئی نشان از این هستند که باید برای درمان پروستات خود باید از روش قطعی جراحی

عمل بسته یا TURP

که در آن بدون شکاف جراحی و از مجرای ادراری، پروستات برداشته می شود و بهترین عمل برای پروستات های زیر 60 گرم می باشند.

 ویدیو عمل بسته پروستات

 • عمل پروستات چند روز بستری دارد؟ معمولا پس از عمل بسته پروستات، فرد قبل از رفتن به خانه نیاز دارد 1 تا 3 روز را در بیمارستان سپری کند.

 • در بیمارستان، تا زمانی که بیمار از بیهوشی بهبود یافته و قادر به خوردن و نوشیدن شود، به او از طریق ورید (درون رگی) مایعات داده می شود.

 • بیمار هیچ گونه درد شدیدی نخواهد داشت؛ با این حال ممکن است در اثر کاتتری که در میزراه او قرار داده می شود دچار مقداری ناراحتی و اسپاسم مثانه شود. دلیل قرار دادن کاتتر در میزراه این است که این مجرا متورم و دردناک خواهد شد. میزراه لوله ای است که ادرار را به بیرون از بدن می راند. هنگامی که کاتتر برداشته شده و فرد قادر باشد به صورت معمول ادرار کند، از بیمارستان مرخص می شود. قبل از رفتن به خانه، توصیه هایی در ارتباط با بهبودی بیمار به او داده می شود. قرار ملاقاتی در چند هفته بعد جهت بررسی پیشرفت بیمار برای او ترتیب داده می شود.

 • در طول روز پس از عمل، امکان دارد جهت پاکسازی مثانه و تخلیه کردن هر گونه لخته خونی یا دیگر مواد زائد، آب از طریق این کاتتر به درون مثانه فرستاده شود. این مورد اغلب دردناک نیست با این حال می تواند احساسی نامطلوب از پر بودن را در مثانه ایجاد کند.

 • پس از 24 تا 48 ساعت، جهت بررسی توانایی بیمار در ادرار کردن و مرخص شدن به خانه این کاتتر برداشته می شود.

 • احساس ناراحتی و عدم کنترل به مدت چند روز پس از برداشته شدن کاتتر عادی است.

 • در صورتی که فرد پس از گذشت این مدت قادر به ادرار کردن نباشد، ممکن است نیاز باشد تا کاتتر به صورت موقت دوباره جایگذاری شود. فرد می تواند به همراه کاتتر به خانه رود. قرار ملاقاتی در چند روز تا چند هفته آینده جهت برداشتن کاتتر برای بیمار ترتیب داده خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل turp در خانه

 • احساس خستگی و بی حالی به مدت 1 یا 2 هفته پس از انجام این عمل شایع است. اغلب مردان پس از این مدت سلامتی خود را باز می یابند. با این حال، باید حداکثر تا 2 ماه پس از عمل بر خود آسان گرفت.
 • برای چند هفته اول، بیمار نباید هر گونه جسم سنگین را حرکت داده و یا بلند کند. همچنین، باید از انجام ورزش های شدید نیز اجتناب شود. در صورت امکان، باید از دوستان و اعضای خانواده در انجام کار های خانه کمک خواست.
 • در هنگامی که فرد احساس توانایی می کند می تواند ورزش هایی مانند پیاده روی را انجام دهد. این ورزش ها به حفظ گردش خون و کاهش خطر ایجاد لخته های خونی در پا کمک می کنند.
 • نوشیدن مقادیر زیادی آب در حین دوره بهبودی می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت های مجاری ادراری و همچنین پاکسازی هر گونه خون موجود در ادرار کمک کند. فرد توصیه هایی را در ارتباط با انجام ورزش های قاعده لگن دریافت خواهد کرد. این ورزش ها به بهبود کنترل مثانه کمک می کنند. هر گونه دردی معمولا می تواند به وسیله دارو های مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن درمان شود.
 • بهبودی کامل از عمل برش پروستات از طریق میزراه معمولا بین 3 تا 6 هفته به طول می انجامد. جراح یا پزشک فرد به او توصیه هایی را در ارتباط با زمان مناسب برای از سر گیری فعالیت های معمول ارائه می دهند.
تشخیص بزرگی پروستات

بازگشت به کار بعد از عمل turp

زمان بازگشت به سر کار عمدتا به شغل فرد بستگی دارد. برای مثال، فردی که در یک دفتر کار می کند نسبت به فردی که کار های جسمانی سنگین انجام می دهد سریع تر می تواند بر سر کار خود بازگردد. در اغلب موارد، به فرد توصیه می شود که به مدت 3 تا 4 هفته از رفتن بر سر کار خودداری کنند.

رانندگی

جراح یا پزشک زمان مناسب برای از سر گیری رانندگی را برای فرد توضیح خواهد داد. این زمان معمولا هنگامی خواهد بود که فرد بتواند توقفی ناگهانی و سریع را تحمل کند.

برخی افراد جهت رسیدن به این سطح به 1 هفته و برخی دیگر به 1 ماه یا بیشتر نیاز دارند.

ارتباط جنسی

در حدود 3 تا 4 هفته زمان لازم است تا فرد بتواند برای برقراری ارتباط جنسی احساس راحتی کند.

وجود خون در ادرار

وجود گاه به گاه خون در ادرار پس از انجام عمل برش پروستات از طریق میزراه عادی است. در حدود 1 یا 2 هفته پس از عمل، از آن جایی که زخم موجود بر روی پروستات شروع به از بین رفتن می کند امکان دارد حجم خون موجود در ادرار افزایش یابد.

نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به تخلیه هر گونه خون یا لخته خونی کوچک در مثانه کمک می کند. در صورتی که خون موجود در ادرار به مدت بیش از 48 ساعت ادامه یابد، فرد باید با بیمارستان تماس گیرد.

عمل باز

 اگر اندازه پروستات شما بالای 70 گرم باشد، همزمان سنگ مثانه دارید، پروستات به داخل مثانه رشد کرده باشد، بهترین و موثرترین درمان فعلی، عمل باز می باشد.

ویدیو عمل بسته پروستات

نوع بیهوشی در عمل پروستات: امروزه عمل جراحی پروستات چه باز و یا عمل بسته بدون بیهوشی عمومی و با بی حسی نخاعی انجام می شود.

توصیه های قبل از عمل پروستات

 • جهت اطمینان از تحمل عمل جراحی باید دکتر متخصص قلب و بیهوشی قبل از عمل شما را ویزیت نماید.
 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، بروفن، ژلوفن، دپیریدامل، پلاویکس و غیره باید یک هفته تا 10 روز قبل از عمل با نظر پزشک معالجتان قطع گردد.
 • در صورت ابتلا و زمینه بیماری و مصرف داروهای خاص و سابقه عمل های جراحی قبلی حتماً آنها را به دکتر مشاورتان اطلاع دهید.
 • صبح روز عمل ناشتا و در ساعت 9-10 صبح در بیمارستان حضور داشته باشید.
 • بلافاصله پس از پذیرش آزمایشات و عکسبرداری لازم قبل از عمل و مشاوره های بیهوشی و قلب در بیمارستان توسط متخصصین انجام خواهد شد تا با آرامش و اطمینان بیشتر برای اطاق عمل آماده شوید.
 • جهت حفظ سلامتی شما و جایگزین کردن خونریزی احتمال حین عمل 2-3 واحد برای شما خون ذخیره در بیمارستان آماده می شود تا فقط در صورت نیاز استفاده گردد.
 • توصیه می شود در صورت عمل باز موهای زائد بالای مثانه را چند روز قبل از عمل با مواد موبر حذف نمایید.
 • به علت بی حسی نخاعی شما کوچکترین احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهید داشت.
 • عمل پروستات چقدر طول میکشد؟ طول عمل جراحی پروستات شما حدود نیم الی یک ساعت است.

توصیه های بعد از عمل پروستات

 • در پایان عمل پروستات چه روش باز و یا بسته به مدت 48 تا 72 ساعت سوند فولی در داخل مثانه شما گذاشته می شود تا لخته ها و ترشحات محل عمل کاملاً تخلیه شود.
 • رنگ سوند فولی خونی بعد از عمل طبیعی است و لذا جهت رقیق شدن آن از شستشو سوند به مدت 24 تا 48 ساعت استفاده می شود و لذا اصلا ً نگران  نباشید.
 • صبح فردا باید مصرف مایعات را شروع کنید و با کمک باید راه بروید تا از خطر لخته شدن خون در اندامتان و همچنین یبوست بعد از عمل جلوگیری شود.
 • 48 ساعت بعد از عمل با صلاحدید پزشک معالج سوند شما خارج خواهد شد و اگر تخلیه مثانه انجام شد، شما آماده ترخیص از بیمارستان می شوید. خون در ادرار، سوزش ادرار، عدم روان آمدن ادرار و قطره قطره آمدن ادرار بعد از خارج کردن سوند طبیعی است.
 • علت نیامدن ادرار بعد از عمل پروستات چیست؟ گهگاهی به علت عوارض بیهوشی یا گیرکردن لخته یا قطعه کوچک پروستات در مجرا بعد از خارج کردن سوند ممکن است دچار احتباس ادرار شوید که بلافاصله باید پرسنل را مطلع سازید تا موقتاً دوباره سوند گذاشته تا مشکل شما حل شود.
 • نمونه پروستات خارج شده حین عمل جهت نسج شناسی به آزمایشگاه فرستاده می شود و لذا توصیه می شود یک هفته بعد از عمل با در دست داشتن نتیجه پاتولوژی به پزشکتان مراجعه فرمائید.
 • جهت جلوگیری از خونریزی از انجام کارهای سنگین و مقاربت جنسی یک ماه بعد از عمل اجتناب نمایید.
 • بخیه ها جذبی است و نیاز به کشیدن ندارند.
 • بلافاصله بعد از ترخیص از بیمارستان می توانید استحمام کنید.
 • توصیه می شود جهت شفاف شدن رنگ ادرار بعد از عمل ترجیحاً از مواد نوشیدنی و مایعات زیاد استفاده شود.
درمان بزرگی غده پروستات

در حین بهبودی در صورت بروز موارد زیر، باید با بیمارستان یا پزشک خود تماس گرفت:

⚠ دمای بدنی (تب) 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر

⚠ درد شدید در هنگام ادرار کردن

⚠ عدم توانایی ادرار

⚠ درد مداوم یا وجود مقدار خونی در ادرار که بدتر می شود.

این علائم می توانند نشانه مشکلی باشند که نیاز به درمان دارد. از جمله این مشکل ها می توان به خونریزی داخلی یا ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری اشاره کرد.

عمل جراحی خوش خیم پروستات چه به روش باز یا بسته بر روی توان و میل جنسی شما اثر منفی ندارد و بعد از عمل مایع منی به داخل مثانه ریخته و با ادرار دفع خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.9/5 - (49 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام،من 23 سال سن دارم متاسفانه مدتی بصورت روزانه خودارضایی کردم و کمی افراط بود و الان دچار مشکلات ادراری شدم و علاوه بر تکرر ادرار درد عجیبی در ناحیه مثانه و پروستات دارم و بشدت باعث ترس و نگرانی من شده مدت ده روز میشود کاملا ترک کردم ولی همچنان علائم باقیست آیا جای نگرانی وجود دارد ؟ یا باید زمان بیشتری بگذرد تا بهبود یابد ؟ فراموش کردم بگم که دچار تکررادرار هم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام رابطه جنسی داشتین ؟ سونوگرافی کلیه ها ومجاری انجام بشه و یک ازمایس و کشت ادرار بدهید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 4 هفته پیش)
   آزمایش ادرار را مدتی پیش انجام دادم عفونتی در ادرار نبود
   رابطه جنسی نه ولی خودارضایی مکرر بوده که بعد از آن دچار تکرر ادرار در ناحیه مثانه و پروستات شدم و حتی حین لمس آلت دچار درد میشوم آیا بخاطر افراط بودن در آن است یا مشکل جدی وجود دارد ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   بله بخاطر افراط در خود ارضایی است بعد از مدتی فروکش میکنه جای نگرانی نیست
  4. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   ممنونم بابت پاسخ
   بشدت نگران بودم چون احساس حرارت در پروستات و درد مثانه و پروستات داشتم پس رفع خواهد شد،باتشکر از پاسختون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من مردی هستم چهل ساله دچار پروستاتیت مزمنم. احساس ماندن ادرار در آلت و گاهی به طور خفیف درد زیر بیضه تا معقد. دکترهایی که مراجعه کرده ام همگی آنتی‌بیوتیک، سلکسیب و تامسولوسین تجویز کرده اند. اخیرا سونوگرافی پروستات و ازمایش ادرار داده ام. اندازه پروستاتم به حجم ۲۸ سی سی و اکوی هتروژن هست. میزان پی اس آ ی بنده ۲.۹۸ است . دکتر در ویریت اخیر بار هم انتی بیوتیک و تامسلوسین تجویز کرده. میخواستم بدونم بعد یک سال که مزمن شده اصلا تاثیر داره انتی بیوتیک و آیا نیاز به نمونه برداری هست؟ یا نوعی بزرگی خوش خیم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام پروستاتیت مزمن بسیار عود کننده است ۳ ماه باید داروهایی که داده اند استفاده بشه
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۱۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من حدود 2 ماه پیش احساس سوزش کم و درد در آلت تناسلیم داشتم که به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی و کشت ادرار چیزی نشون نداد و ایشون قرص تاوانیکس تجویز کردند برای 10 روز متاسفانه بهبودی حاصل نشد و دوباره مراجعه کردم افلوکسسین و سلکوسیب دادند و چون خوب نشدم دوباره داکسی سیکلین، الان اون درد که در نقطه ای نزدیک سر آلت بود تا حد زیادی خوب شده اما سوزش بسیار کم دارم همچنان ولی از دیروز درد در ناحیه پروستات و پایین کمرم دارم که خفیف اما آزاردهنده هست با یک پزشک مشورت کردم و ایشون قرص سیپروفلوکساسین و تامسولسین تجویز کردند و گفتند التهاب پروستات هست، امکانش باشه راهنماییم کنید چون واقعا گیج شدم و خوب هم نمیشم متاسفانه، نیاز به اقدامات دیگه ای هست بنظر شما؟ لازم بذکر هست از 4 ماه پیش احساس بوی بد مایع منی رو داشتم ولی علائم از 2 ماه پیش شروع شد. خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا یک ازمایش ادرار و کشت ادرار انجام دهید التهاب پروستات معمولا علایم شدیدتر دارد گرچه ممکنه با مصرف دارو کمتر شده باشه
 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی عزیز خوبین؟
  من 15 سالمه دکتر دو ساله خودارضایی میکنم میخواستم ببینم خودارضایی و دفع پروتئین و کلسیم به هم ربط دارن و باعث کوتاهی قد میشه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   سلام خیر خود ارضایی به قد و دفع کلسیم ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر خداشناس سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  اکوپترن اندکی نا همگن
  1. تصویر کاربر خداشناس دوشنبه ۱۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   پروستات
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام مشکلی در ادرار کردن ندارید ؟ راحت ادرار میکنید ؟ شب ها جهت ادرار چند بار بیدار میشوید ؟
  3. تصویر کاربر خداشناس دوشنبه ۱۹ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر ..نسبت به ۹ ماه پیش حس میکنم شتاب ادرارم کم شده . ولی مشکلی موقع ادرار حس نمیکنم. نه من شب ۱۱.۳۰ میخوام تا ۵ صبح برای دستشویی اصلاا بلند نمیشم . حتی روزای جمعه هم که ۱۰ ساعت میخوام برای ادرار بیدار نمیشم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   پس اگر مشکل ندارید اهمیتی ندارد یک psa هم چک کنید تا خیالمان راحت شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمودپازاج شنبه ۱۰ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  ضخامت پروستات به 103 میلی متر رسیده. بعضی اوقات بی اختیاری ادرار به وجود می آید. و گاهی اوقات درد در دفع ادرار وجود دارد.
  قبلا مدارک هم در واتساپ دکتر ارسال کردیم، اما جواب ندادند
  منتظر جوابتان هستیم. با تشکر

  عکس های سونوگرافی و آزمایشات پیوست شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ فشار ادرار کم شده ؟ شب ها چند بار جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید ؟ تکرر ادرار دارید ؟ به سونوگرافی نیاز است که حجم باقی مانده ادرار نیز ذکر کند ایا دارو برای پروستات مصرف کرده اید ؟
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دکتر

  مدتیه سمت راست آلت من درد مبهمی داره

  سوزش ادرار و تکرر ادرار و خونریزی و علائم دیگه ای هم اصلا ندارم
  فقط گاهی شدید تیر میکشه

  علت چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ از کی ایجاد شده ؟ ضایعه ای دارید ؟ اخیرا رابطه جنسی مشکوک داشته اید ؟
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام یک هفته اس درد دارم
   ضایعه ندارم
   ۴۰ سالمه
   رابطه فقط با همسرم دارم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   بعید است مشکل خاصی باشد باز هم در صورت تداوم درد مراجعه کنید جهت معاینه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسمی پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام. پدر من 76 سال دارن و 4 ماه هست که متوجه شدیم سرطان پروستات پیشرفته با متاستاز استخوانی دارن پزشک هورمون درمانی کردن و جواب نداد و psaاز 33 رسید 96 و دکتر با توجه به شرایط بدنی و خونریزی معده و بیماری های دیگه ترجیح داد شیمی درمانی نشه و داروی ابیراترون 250 دادن و به خاطر خونریزی معده ای که دو ماه پیش داشتن تعداد قرص رو سه عدد در روز قرار دادن و با یک ماه مصرف psa پایین اومد و رسید به 24 و این ماه هم آزمایش دادن و رسید به 14 دکتر گفتن مصرف 3 عددی این دارو ممکنه مقاومت بدنی ایجاد کنه و بهتر تعداد به 4 عدد برسه ولی چون بیست روز دیگه پدر آندوسکوپی دارن دکتر گفتن به آندوسکوپی تعداد به 4 عدد برسه.
  ممکنه این دارو با سه بار مصرف در روز مقاومت ایجاد کنه؟
  و اگر مقاومت ایجاد می‌کنه اشکالی داره بیست روز دیگه و بعد از آندوسکوپی تعداد چهارتا بشه؟
  قیمت این دارو خیلی بالاست ممکنه بعد از نرمال شدن psa‌ داروی دیگه ای جایگزین بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   با سلام و احترام ابیراترون بهترین گزینه هست و تقریبا جایگزین مناسبی ندارد با توجه به سطح psaدر ماه های اینده باید تعداد تنظیم گردد
 • تصویر کاربر پدر دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر
  شرح مختصری از وضعیت بدین شکل میباشد.

  بنده در تاریخ ۲۹ دی ۹۹، برای سونوگرافی رفتم، حجم پروستاتم ۶۴ سی سی و psa ۲.۸ بود. دکتر قرض تامسولوسین داد و گفت هر روز صبح یک عدد بخور. مشکلی در دفع ادرار نداشتم. در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ بخاطر سوزش ادرار و مشکل در دفع مجددا سونوگرافی کردم. حجم پروستات ۱۳۵ شده بود و psa ۲.۹ بود. دکتر علاوه بر قرص قبلی، قرص فیناستراید ۵ میل تجویز کرد و گفت از هر کدام هر روز صبح یک عدد بخور. بعد از چند روز از مصرف قرص ها در قسمت راست کنار بیضه درد بسیار خفیفی احساس شد و حالتی شبیه کشیدگی عضله یا تاندون و همچنین درد خفیف در زیر شکم که با خوردن مایعات زیاد رفع گردید. در حال حاضر در قسمت باسن و کمر ناراحتی مختصر دارم، نه اینکه سوزش داشته باشه، مثل درد دیسک کمر میمونه (البته دیسک کمر هم دارم). نمی دانم از دیسک کمر هست یا نه؟
  وقتی دفع یکمی مشکل شد، مجدد دکتر رفتم. با جواب آزمایش عفونت ادراری که منفی شده بود، دکتر قرص سیپروفلوکساسین تجویز کرد و گفت بمدت یک ماه استفاده کنم (شاید عفونت داخل پروستات است و آزمایش نشان نمیدهد). بعد از یک ماه بیا، اگر psa پایین نیامد بایستی نمونه برداری کنیم. خواهش میکنم در این رابطه راهنمایی بفرمایید. تکلیف بنده چیه؟؟؟؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام چند سالتونه ؟ الان عدد psaچند است ؟ ایا برای ادرار کردن زور میزنید ؟ شب ها چندبار از خواب بیدار میشید وبه دستشویی میرید ؟ ایا ادرارتان قطره قطره میاد ؟
  2. تصویر کاربر پدر یکشنبه ۲۹ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد

   ۵۳ سال

   در حال حاضر ۲.۹ می باشد. نسبت هم ۲۳.۷ درصد می باشد.

   خیر زور نمیزنیم. ولی فورس ادرار کم شده است.

   ۰ تا ۲ بار

   خیر قطره قطره نمی آید.


   در ضمیمه سوال قبلی ۵ عکس آپلود کردیم.. گویا خدمتتون آپلود نشده!!!! مجدد ارسال میشود.
  3. تصویر کاربر پدر یکشنبه ۲۹ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد

   ۵۳ سال

   در حال حاضر ۲.۹ می باشد. نسبت هم ۲۳.۷ درصد می باشد.

   خیر زور نمیزنیم. ولی فورس ادرار کم شده است.

   ۰ تا ۲ بار

   خیر قطره قطره نمی آید.


   در ضمیمه سوال قبلی ۵ عکس آپلود کردیم.. گویا خدمتتون آپلود نشده!!!! مجدد ارسال میشود.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   سلام فعلا نیاز به نمونه برداری ندارید در صورتی که علیرغم مصرف تامسولوسین از وضعیت ادرار کردن راضی نیستید اطلاع دهید دیسک کمر را بررسی کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر خورشيد سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما
  همسرم ٣٠ سالشه و خيلي اتفاقي در چكاپ دوره اي براي محل كارشون بعداز سونوكرافي مثانه متوجه كيست ١/٥ ميل در پروستات شدن آيا كيست پروستات خطرناكه و بايد جراحي بشه و يا اينكه با مصرف دارو برطرف ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام کیست های پروستات اهمیتی ندارند باز هم عکس سونوگرافی رابفرستید ببینم چیز دیگری دارد یا خیر
  2. تصویر کاربر خورشيد سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   ممنونم از توجه و پاسخگويي شما
   من عكس و جواب متخصص سونوگرافي رو براتون ميفرستم لطفن نظرتونو بفرماييد منشكرم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام اهمیتی ندارد نگران نباشید
  4. تصویر کاربر خورشيد سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   متشكرم از پاسخ شما
   پس نيازي به معانيه پزشك و مصرف دارو ندارد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   خیر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر