آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر n-dlfany جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر ، بنده 30 ساله و متاهل هستم و یه ماه پیش عمل واریکوسل گرید 3 شدید رو انجام دادم در شهرستان اراک و با عمل میکروسرجری و قبل از عمل رگ های واریسی به طور کامل با لمس و با چشم قابل مشاهده بودن و تا نزدیک ده روز پس از عمل دیگه دیده نمیشدن و الان بعد از گذشت یک ماه دوباره رگ های واریسی وجود دارن و اطراف بیضه سمت چپ جمع شدن، ایا این طبیعی هست یا باید پس از عمل کاملا از بین برن ؟ نشانه عود واریکوسل نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  واريكوسل گريد ٣ و حاد بر روي ميزان تستسترون و ميل جنسي اثر دارد؟
  و مشكلات جنسي ايجاد ميكند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر R.KH شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده یک پسر 31 ساله هستم که از 16 سالگی عمل خودارضایی انجام می دادم.
  اخیرا بدلیل فراهم شدن موقعیت ازدواج دو ماه هست که این عمل را انجام نداده ام. در این مدت احساس می کنم بیضه های من کوچکتر شده آیا این مسئله میتونه صحت داشته باشه و یا ربطی به عمل خودارضایی داشته باشه. به علاوه یکبار بعد از ادرار کردن مایعی مثل مایع منی از من خارج شد که به شدت منو نگران کرده. نگرانی بزرگتر من از این مسئله است که بدلیل انجام دادن عمل خودارضایی در سالیان طولانی بعد از ازدواج قادر به بچه دار شدن نباشم. لطفا منو راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر R.KH یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام
   آقای دکتر جواب نمیدید ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)
   این تلقین است از نظر علمی امکان مدارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش در سونوی بیضه مشخص شد واریکوسل دو طرفه دارم میخواستم بدونم چطور میتونم از خدمتتان برای عمل وقت بگیرم و هزینه تقریبی این عمل چقدره؟؟ با تشکر 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر خانمم رفت سنو گفتن دهانه رحمت کیست بزرگ هستش ایا این کیست مانع بارداری میشه؟
  وقتی نزدیکی میکنم کلا اب منی از واژن میریزه بیرون علت چیست؟
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من برج 4عمل واریکوسل داشتم دکتر بهم گفت که اقدام کنید به بچه دارشدن ماهم انجام دادیمو زودهم گرفت خانومم هم بخاطر دمنوش سقط جنین کردالانم پنج ماه از عمل من گذشته دوروز پیش یه کاری داشتم تو شرکت که یکی دوساعت سرپا بودم بیضه هام درد گرفته بود امروز گلاب به روتون بعداز ادرارم یه چندقطره خون اومد میخواستم ببینم خدای نکرده عودت کرده یا چیز دیگه ای هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید. الانم یه هفته است اقدام به بارداری کردیم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با اقدام به باروری کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 38 سالمه. دقیقا یک ساله واریکوسل جراحی کردم. شمارش اسپرم طبیعی هستش. سمت چپ جراحی کردم ولی درد دارم خصوصا بعد از نزدیکی. چند دوره آنتی بیوتیک مصرف کردم، چون هیدروسل خفیف ایجاد شد ضمنا هرنی اینگونیال خفیف دارم، در داپلر رنگی هنوز واریکوسل سمت چپ 2 به 3 دارم. درد اذیتم می کنه. باید چه کنم. در پناه قرآن باشید.
  دستور داده بودید آزمایش اسپرم بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   یک بار عمل کافی است واینها بعد از عمل طبیعی هستند
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بخاطر درد بیضه و سوزش نوک آلت سونوگرافی انجام دادم و تصویرشو براتون ارسال کردم. سوالی که دارم اینه که آیا سوزش نوک آلت به واریکوسل ربط داره؟ و اینکه برای واریکوسل چیکار باید بکنم؟ اگر بنا به جراحیه چقدر زمان دارم که خطرناک نشه؟ (سی ساله و مجرد هستم)
  1. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر لطفا جواب سوال من رو هم بفرمایید.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام با توجه به سونوگرافی وازمایش اسپرم ایا نیاز به عمل جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   حرکت کم ایت ایا واریکوسل دارید؟
 • تصویر کاربر وریا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  ببخشید یه سوال داشتم، میخواستم بدونم اگه یه بار انزال داشته باشم و دوباره اقدام به نعوذ و سکس کنم، منی میتواند از انزال قبلی داخل آلت بماند
  احتمال بارداری ناخواسته هست.
  و آیا شستن و ادرار کردن بعد از انزال اول، میتواند تضمین عدم باروری ناخواسته شود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
   بارداری بله اتفاق میافتد ۲-جواب منفی است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر