آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  برای انجام آزمایش اسپرم در دستورالعمل آزمایش قید شده بود بین 3 تا 5 روز قبل از آزمایش نزدیکی نداشته باشید . بنده از آخرین زمان نزدیکی ام در روز انجام آزمایش اسپرم یک ماه گذشته بود . سوالم این است آیا طولانی بودن زمان آخرین نزدیکی تا زمان آزمایش تاثیری در نتیجه آزمایش دارد ؟ و اینکه باید ازمایش تکرار شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 1 هفته پیش)
   تكرار كنيد لهتر است
 • تصویر کاربر کاظم چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بنده حدود 10ساله پیش عمل کردم خوب شدم والان 2بچه دارم . بیضه سمت چپ بنده یه مقدار ورم کرده وبعضی وقتها عزیت میکند . آیا دوباره نیاز به عمل دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۴( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم بنده واریکوسل شدید دارم بیضه سمت چپ آزمایش دادم و گفتن که آزمایش خوب هستش و مشکلی نداره ولی واریکوسل شدید دارم و بیضه سمت چپ کمی کوچک شده آیا عمل کردن ضروری هستش من مجردم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شیرین شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از یکسال اقدام به بارداری متاسفانه عدم بارداری. نتایج اسپرموگرام همسرم (۳۸ ساله) :
  Sperm count: 18milion/ml
  Tot sperm count: 65
  Motility: 60%
  Quick progression: 20%
  Slow progression: 38%
  Non progression: 2%
  Non motile:40%
  Normal morpho: 16%
  Abnormal morpho: 84%
  Round cells: 5-7
  برای بهبود وضعیت مورفولوژی چه اقدامی باید بکنیم؟ چه عللی میتونه داشته باشه مورفولوژی گرد سر اسپرم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۷( 2 ماه پیش)
   ازمايش خوب است مشكلي نداريد
 • تصویر کاربر Yasser شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسر من يك سال و نيم قبل به دليل كم تحركي اسپرم عمل واريكوسل رو انجام دادن، بعد از عمل داروهاي پنتوكسي فيلين، ال كارنيتين، ال آرژنين، زينك، ويتامين اي، ويتامين سي، سلنيوم، امگا٣، ويتامين دي رو مصرف ميكنند، تحرك اسپرم بهتر شد اما تعداد اسپرم كم شده، ال آرژنين رو قطع كردند چون دكتر گفت ال آرژنين باعث افزايش هورمون تستسترون ميشه براي همين تعداد اسپرم رو كم ميكنه، حالا بعد از قطع ال آرژنين دوباره تحرك اسپرم خيلي كم شده، ولي تعداد دوباره به صورت چشمگيري بالا رفته ، لطفا من رو راهنمايي كنيد كه مشكل از كداميك از اين داروهاست كه مصرفش باعث افزايش تحرك ولي از طرفي كم شدن تعداد شده؟ آيا دوباره بايد ال آرژنين رو مصرف كرد؟ و اينكه كم شدن تعداد اسپرم بدليل ال آرژنين هست؟ خواهش ميكنم من رو راهنمايي كنين و از اروپا مزاحم شما ميشم و اينجا دكترها در زمينه ناباروري تجربه دكتراي ايران رو ندارن و ما بيشتر گيج شده ايم
  در صورت لزوم من ميتونم آزمايش ها رو هم بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸( 3 ماه پیش)
   يك بار عمل كافي است اگر ٢سال اقدام كنيد نشود بايد اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از 15 سالگی در قسمت سمت چپ یک برامدگی زیر شکم بالای کیسه بیضه داشتم و این در طول سال بزرگتر شد و الان 24 سالمه این توده وارد کیسه بیضه هام شده و اندازه اش تقریبا دوبرابر خود بیضه هس و هیج دردی نداره بجز زمانی که زیاد سرپا می ایستم یاکار های سنگین انجام میدم. وقتی با دستم بهش فشار میدم ناپدید میشه ودوباره میاد و موقعی که رو به پشت میخوابم توده نیس . ممنون میشم راهنمایی کنید و بگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸( 4 ماه پیش)
   سونو كنيد بغرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۵۳( 4 ماه پیش)
   سلام دکتر اینم جواب سونوگرافی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۹( 4 ماه پیش)
   از نظر من نياز به عمل مداريد
  4. تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۶( 4 ماه پیش)
   پس با دارو مشکلم حل میشه بی نهایت ممنون که وقت گذاشتین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰( 4 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، من دختری 33 ساله هستم و قصد ازدواج با مردی 49 ساله را دارم. ایشون یکبار ازدواج کردند و بعد از بیست سال به دلیل بچه دار نشدن جدا شدند. طبق گفته خودشون مشکل هم از جانب ایشون بوده هم خانمشون. دو سال هست که مجرد هستند، به درخواست من آزمایش اسپرم دادند، بیش از 7 روز قبل از آزمایش انزال نداشتند. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید شانس بچه دار شدن ما چقدر هست و چه مشکلاتی ممکنه پیش رومون باشه
  1. تصویر کاربر ستاره شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹( 4 ماه پیش)
   جواب آزمایش ایشون رو هم ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷( 4 ماه پیش)
   حرکت کم است بیایند معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
  3. تصویر کاربر ستاره شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸( 4 ماه پیش)
   ببخشید میخاستم بدونم غیر از حرکت کم مشکلی وجود داره یا نه و اینکه آیا راهی برای برطرف کردن این مشکل وجود داره یا نه و میشه به صورت طبیعی بچه دار شد یا حتما باید از راه های غیر طبیعی استفاده کرد؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر میخواستم ببینم مصرف متادون در کیفیت و تعداد اسپرم تا چه حدی میتواند تاثییر گذار باشد؟؟؟؟
  ایا تاثییرش در حدی هست که بتواند جواب ازمایش را منفی کند؟؟؟؟
  لطفا با جواب کامل راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۹( 4 ماه پیش)
   اثر کنفی دارد قطع کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت اقای دکتر آکرمی ، بنده به مدت ۸ ماه نسبت به بچه دار شدن اقدام کردم ولی تاکنون بچه دار نشده ام آز اسپرم انجام دادم که به این شرح است . در ضمن جواب سونوگرافی بیضه ام را براتون نوشتم ، از شما خواهشمندم که بنده را در این زمینه راهنمایی نمایید و آیا اینکه نتیجه ازمایش اسپرمم خوب هست یا نه ؟ ممنون و سپاسگزار
  concentration: 12.24
  progressive: 29.7%
  non- progressive: 32.8%
  immotile:37.4%
  morphology result:
  norm: 10.3%
  pathology:89.7%
  سونوگرافی بیضه:
  اندازه بیضه راست ۲۶*۴۰ mm و چپ ۲۶*۴۰ mm میباشد و تصویری از توده در متن پارانشیم دو طرف دیده نشد .
  اکوی پارانشیم در دو طرف در حد طبیعی است
  اپیدیدیم در دو طرف اندازه و اکوی طبیعی دارد ، دو کیست ساده ۲/۷mm در اپیدیدیم چپ و ۳/۲mm در اپیدیدیم راست نمایان است .
  در هر دو طرف واریکوسل خفیف مشهود است بطوریکه دیامتر ورید قبل از مانور و السالوا ۲/۳mm و بعد از مانور والسالوا به ۳/۴ mm افزایش می یابد
  هیدروسل در حد پاتولوژیک در دو طرف دیده نشد ./
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳( 4 ماه پیش)
   ایا خانم مشکلی دارند چون ازمایش شما خوب است
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۰۶( 4 ماه پیش)
   سلام بله اقای دکتر خانمم پلی کیستیک داره و تحت درمانه ، ولی آقای دکتر کرمی من تو شهر خودمون پیش متخصص ارولوژی رفتم گفت واریکوسل درجه 1 داری و باید عمل کنی اگه میخوای بچه دار بشی ممنون میشم راهنماییم کنید . با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱( 4 ماه پیش)
   از نظر من علت خانم است نه شما
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داروغه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۴۱( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  این آزمایش اسپرم و سونوی بیضه همسرم هست, ماهنوز اقدام به بارداری نکردیم, ولی دکتر به همسرم گفته واریکوسل داری و باید عمل بشی, ماتوی دوراهی موندیم که همسرم عمل کنه یا اقدام به بارداری کنیم?
  تو رو خدا از این سردرگمی درمون بیارید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۲۷( 5 ماه پیش)
   بايد معاينه كنم
  2. تصویر کاربر داروغه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶( 5 ماه پیش)
   سلام, اقای دکتر ما اهواز هستیم و نمیتونیم بیایم تهران, از روی ازمایش و سونو نمیشه جواب بدید?
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۴۱( 5 ماه پیش)
   دكتر ارولوگ برويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر