آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر بنده سی سال سنم هست و دوسال و نیم که ب بچه دارشدن اقدام میکنم و در این مدت عمل واریکوسل انجام دادم ولی تعداد اسپرم خوب هست ولی سرعت پیشرونده صفر هست و سرعت اهسته 30 هست من در این مدت یکبار ای یو ای و یکبار میکرو انجام دادم که از یازده تخمک سه جنین تشکیل شد ولی ناموفق بود و همسر بنده 26سال دارد ومشکلی برای بارداری ندارن و بنده در این مدتی که عمل انجام دادم قرصهای کلومفین و ولمن و الکارنتین مصرف کردم که بعضی وقتها سرعت پیشرونده تا عدد 2میرسید من قبل از عمل سرعت پیشرونده 10 بود ک بعد از عمل بدتر شد به دو و صفر رسید و همینطور اقای دکتر من ازمایش دی ای ان اسپرم دادم که گفتن جوابش 45درصد هست اقای دکتر من با این وضعیت میتوانم بچه دار بشم یانه چ داروهای برای تقویت حرکت اسپرم خوب هست وایا دوباره باید میکرو انجام بدهم وقبل از میکرو چه داروهای باید مصرف کنم که وضعم بهتر بشه ازمایشم را درعکس میفرستم خدا خیرتون بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   اگر طليعي مشد بايد اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جواب ازمایش اسپرم به همراه واریکوسل گرید III ایا عمل میخواهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   اگر گريد ٣ است بله ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده سه هفته ای میشه عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم دیشب سوار موتور نشستم و تو خیابان که بودم توی دست انداز رفتم همون موقع یکم بیضه چپم درد کرد و خوب شد الان خیلی توی فکرم و یکم احساس بی حالی دارم و تپش قلبم دارم اتفاقی نیوفته کمکم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام بيخودي نگرانيد مشكلي نيست
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و مجرد و فعلا قصد ازدواج ندارم . طبق نظرپزشک واریکوسل سمت چپ دارم دوبار آزمایش اسپرم انجام دادم اولی روز سوم بعد از آخرین انزال بود که نرمال نبود اما دومی ۴ روز بعد از آخرین انزال بود که نرمال بود پزشکم میگه که ملاک آخرین آزمایش است یا میتونی هر شش ماه یه بار آزمایش بدی اگه نرمال نبود بعد عمل انجام بدی یا همین الان عمل کنی ولی میگه چون زمان ازدواج مشخص نیست و ممکنه روی اسپرم تاثیر منفی گذاشته بشه بهتره که برای پیشگیری همین الان عمل صورت بگیره نظر شما در این مورد چیه آیا باید همین الان عمل کنم یا فعلا صبر کنم با توجه به اینکه اولین آزمایش غیر نرمال و دومی نرمال بوده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید اول معابنه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب ب مدت 2سال اقدام ب بارداری کرده وطی آزمایشات متوجه شدم دچار سندروم سلول فقط سرتولی شدم؟آیا درمان دارد؟ آیا قادر ب باروری هستم واسپرم دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   درمان مدارد
 • تصویر کاربر رحیم جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتیه متوجه شدم واریکوسل دارم بیضه هام نامتقارنن واحساس سنگینی درناحیه پایین شکمم دارم میدونم ک واریکوسله درموردش اطلاعات دارم وخیلی دوس دارم عمل کنم تادردنکشم اماشنیدم هزینه هاش بالاس ومنم بیمه ندارم بیمه روستایی دارم ک فک نکنم بکاربیاد.موندم ک چکارکنم آزمایش هم ندادم چن هزینه هاش بالاس.راهنماییم کنید. ودرپاهام هم احساس دردوسنگینی میکنم واین زندگی عادی روبرام مختل کرده خودمم تازه ازدواج کردم وهمسرم بی اطلاعه.نگرانیهایی دارم راهنمایی میخام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بيا با همان دفترجه كارتان را انجام ميدهم
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای انجام آزمایش اسپرم در دستورالعمل آزمایش قید شده بود بین 3 تا 5 روز قبل از آزمایش نزدیکی نداشته باشید . بنده از آخرین زمان نزدیکی ام در روز انجام آزمایش اسپرم یک ماه گذشته بود . سوالم این است آیا طولانی بودن زمان آخرین نزدیکی تا زمان آزمایش تاثیری در نتیجه آزمایش دارد ؟ و اینکه باید ازمایش تکرار شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   تكرار كنيد لهتر است
 • تصویر کاربر کاظم چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده حدود 10ساله پیش عمل کردم خوب شدم والان 2بچه دارم . بیضه سمت چپ بنده یه مقدار ورم کرده وبعضی وقتها عزیت میکند . آیا دوباره نیاز به عمل دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم بنده واریکوسل شدید دارم بیضه سمت چپ آزمایش دادم و گفتن که آزمایش خوب هستش و مشکلی نداره ولی واریکوسل شدید دارم و بیضه سمت چپ کمی کوچک شده آیا عمل کردن ضروری هستش من مجردم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شیرین شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از یکسال اقدام به بارداری متاسفانه عدم بارداری. نتایج اسپرموگرام همسرم (۳۸ ساله) :
  Sperm count: 18milion/ml
  Tot sperm count: 65
  Motility: 60%
  Quick progression: 20%
  Slow progression: 38%
  Non progression: 2%
  Non motile:40%
  Normal morpho: 16%
  Abnormal morpho: 84%
  Round cells: 5-7
  برای بهبود وضعیت مورفولوژی چه اقدامی باید بکنیم؟ چه عللی میتونه داشته باشه مورفولوژی گرد سر اسپرم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   ازمايش خوب است مشكلي نداريد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر