آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام با توجه به سونوگرافی وازمایش اسپرم ایا نیاز به عمل جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   حرکت کم ایت ایا واریکوسل دارید؟
 • تصویر کاربر وریا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  ببخشید یه سوال داشتم، میخواستم بدونم اگه یه بار انزال داشته باشم و دوباره اقدام به نعوذ و سکس کنم، منی میتواند از انزال قبلی داخل آلت بماند
  احتمال بارداری ناخواسته هست.
  و آیا شستن و ادرار کردن بعد از انزال اول، میتواند تضمین عدم باروری ناخواسته شود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   بارداری بله اتفاق میافتد ۲-جواب منفی است
 • تصویر کاربر جمشيداسمعيلي یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بعدازيك روز عمل واريكوسل درادارم خون هست دليل؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ارتباطی به ذعمل ندارد

 • تصویر کاربر AAA شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر من چندين ماه ونلافاكسين و فلوكسيتين مصرف كرده است و براي پيگيري بارداري اقدام كرديم و نتايج تست اسپرم را گرفتم
  لطفا راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   حرکت ضعیف است باید از نظر واریکوسل معاینه شوید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی
  سوالم اینه هنگام انزال منی ام پرتاب نمیشه و فقط اروم بیرون میاد
  درمان داره؟بعد این عدم پرتاب رو باروری تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   این جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر یه سه شنبه ۴ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من حرکت اسپرمم خیلی کمه 98 درصد بی تحرکه متاسفانه خودارضایی میکنم به صورت سکس چت بدون انزال یعنی گاهی روزها به مدت شش هفت ساعت داخل چترومها سکس چت میکنم و در حدی نمیمالم که انزال بشم و گاهی درد میگیره بیضه هام که تا نصف شب درد داره میخاستم بدونم این خودارضایی طولانی مدت بدون انزال تاثیری در حرکت اسپرم دارد یا نه فقط بگویید مالیدن بدون انزال به صورت طولانی مدت تاثیر داره روی حرکت اسپرم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر یه شنبه ۱ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر جواب سوال من رو ندادین آیا تاثیری روی حرکت اسپرم داره یا نه فقط میخام اینو بدونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر بنده سی سال سنم هست و دوسال و نیم که ب بچه دارشدن اقدام میکنم و در این مدت عمل واریکوسل انجام دادم ولی تعداد اسپرم خوب هست ولی سرعت پیشرونده صفر هست و سرعت اهسته 30 هست من در این مدت یکبار ای یو ای و یکبار میکرو انجام دادم که از یازده تخمک سه جنین تشکیل شد ولی ناموفق بود و همسر بنده 26سال دارد ومشکلی برای بارداری ندارن و بنده در این مدتی که عمل انجام دادم قرصهای کلومفین و ولمن و الکارنتین مصرف کردم که بعضی وقتها سرعت پیشرونده تا عدد 2میرسید من قبل از عمل سرعت پیشرونده 10 بود ک بعد از عمل بدتر شد به دو و صفر رسید و همینطور اقای دکتر من ازمایش دی ای ان اسپرم دادم که گفتن جوابش 45درصد هست اقای دکتر من با این وضعیت میتوانم بچه دار بشم یانه چ داروهای برای تقویت حرکت اسپرم خوب هست وایا دوباره باید میکرو انجام بدهم وقبل از میکرو چه داروهای باید مصرف کنم که وضعم بهتر بشه ازمایشم را درعکس میفرستم خدا خیرتون بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   اگر طليعي مشد بايد اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جواب ازمایش اسپرم به همراه واریکوسل گرید III ایا عمل میخواهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   اگر گريد ٣ است بله ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده سه هفته ای میشه عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم دیشب سوار موتور نشستم و تو خیابان که بودم توی دست انداز رفتم همون موقع یکم بیضه چپم درد کرد و خوب شد الان خیلی توی فکرم و یکم احساس بی حالی دارم و تپش قلبم دارم اتفاقی نیوفته کمکم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام بيخودي نگرانيد مشكلي نيست
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و مجرد و فعلا قصد ازدواج ندارم . طبق نظرپزشک واریکوسل سمت چپ دارم دوبار آزمایش اسپرم انجام دادم اولی روز سوم بعد از آخرین انزال بود که نرمال نبود اما دومی ۴ روز بعد از آخرین انزال بود که نرمال بود پزشکم میگه که ملاک آخرین آزمایش است یا میتونی هر شش ماه یه بار آزمایش بدی اگه نرمال نبود بعد عمل انجام بدی یا همین الان عمل کنی ولی میگه چون زمان ازدواج مشخص نیست و ممکنه روی اسپرم تاثیر منفی گذاشته بشه بهتره که برای پیشگیری همین الان عمل صورت بگیره نظر شما در این مورد چیه آیا باید همین الان عمل کنم یا فعلا صبر کنم با توجه به اینکه اولین آزمایش غیر نرمال و دومی نرمال بوده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید اول معابنه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر