روشهای درمان دارویی سرطان پروستات

همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد. درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی.

سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند. در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

هورمون تراپی سرطان پروستات

1- استفاده از داروهای مهارکننده تولید تستوسترون

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد. در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

☑️ بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.

☑️ دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8 (75%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. وقت شما بخیر. من 24 سال سن دارم. جناب دکتر حدودا 2-3 ماهی هستش که احساس کم شدن فشار ادرار رو دارم مخصوصا صبح ها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب. بلافاصله بعد از انزال هم اگر ادرار کنم ادرار به صورت 2 شاخه هست.حتی بعضی وقتا هم که میزان ادرار کم هست به صورت 2 شاخه خارج میشه. برای شروع ادرار باید مقدار خیلی کمی فشار بیارم. درد خاصی ندارم اما شکل تخلیه ادرارم تغییر کرده و احساس کمتر شدن شدت ادرار رو کاملا دارم. به دکتر مراجعه کردم فقط بهم کوتریموکسازول دادن روزی 2 قرص. اما تاثیری روی این مشکل من نگذاشته. به شدت استرس دارم و نگران هستم. ممنونم میشم راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام باید سیستوسکوبی کنید از نظر تنگی مجرا

 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب
  55 سال سن دارم. در بيضه سمت چپ كمي احساس درد مي كنم. پس از آزمايش نتايج به شرح زير بود:
  Psa: 0.64
  Free psa: 0.03
  Free psa index: 4.7
  لطفا در خصوص شرايط موجود نظر خود را اعلام بفرماييد.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   ازمایش خوب است
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من جوانی هستم 30 ساله مجرد.حدود یک سال درگیر بیماری شدم ک دکترا میگن التهاب پروستات . علائم وجود خون در ادرار و اسپرم . انواع و اقسام آزمایشها رو انجام دادم در آزمایشها چیزی دیده نمیشه و نشونی از عفونت نیست. انواع و اقسام دارو ها رو مصرف کردم ولی تاثیری نداشته .لطفا کمکم کنید یک سال همچنان در اسپرمم خون وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی.ح یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور محترم جناب دکتر، تعداد دفعات عمل جنسی برای آقایان در هفته تاثیری در سلامت پروستات دارد یا خیر؟چند بار توصیه میشود؟با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر مهدی.ح دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   ممنونم جناب دکتر.من با خانم بعضی اوقات فقط در حد ملاعبه ونوازش کار انجام میدهیم و تحریک طولانی مدت هم میشم اما به عمل جنسی ختمش نمیکنیم این قضیه ضرر نداره؟ چون شنیدم که تحریک شدن و مرطوب شدن مسیر جنسی مرد باید به انزال منتج بشه و گرنه ضرر داره! درسته این مطلب؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیامک سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. جوان ۲۶ ساله هستم. سونوگرافی کردم و حجم پروستاتم ۳۴ سی سی. همچنین در قسمت چپ پروستات دارای کیست با محتوی اکوفری به ابعاد ۱۰*۱۹ mm.
  حجم ادرار باقیمانده پس از تخلیه ۱۸ سی سی.
  به مدت 3 سال است که مشکل تکرر ادرار همراه با لرز هنگام خواب، دو شاخه شدن ادرار، زور زدن هنگام ادرار و اخیرا کاهش حجم، کیفیت و همچنین وجود خون در منی را دارم.
  یک ماه است که به دکتر مراجعه و طبق نسخه پزشک قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ ، پروترال ۴ درصد و پروستاتان را مصرف میکنم اما علائمی از بهبودی حاصل نشده. تنها تغییر بوجود آمده تبدیل رنگ مایع منی از قرمز(خونی) به قهوه‌ای است. افسردگی دارم و قرص فلوکستین و ریسپریدون مصرف میکنم. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر راشدی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  آقای دکتر پدر بنده۷۸ ساله دچار سرطان پروستات و متاستاز در ناحیه لگن و دوتا مهره از ستون فقرات شده است و با psa بالای ۱۰۰. از پارسال تا به حال آمپول دیفرلین هر سه ماه تزریق نموده که بلافاصله psa شد ۳.۷۴ و بعد از شش ماه دوباره به رقم ۱۰ و ۱۷ و الان به حدود ۶۴ رسیده است .از شما تقاضا دارم بنده را کمک بفرمایید.ایا با تخلیه بیضه ها میشود از رشد سلول ها جلوگیری کرد؟ و یا بهترین روشی که شما پیشنهاد میدهید که حضورا خدمتتون برسم.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حیدر چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر پدربنده76ساله حدودا دو ماه پیش دچار تکررادرار وخارج شدن ادراربه صورت قطره ای شده بود که بامراجعه به پزشک دستور سونو دادن که تصویرش را خدمتتان ارسال میکنم بعداز 45روز بامصرف تامسولوسین4./شبی یکعددمشکل ادرارشون حل شدبازسونوانجام شد همراه باآزمایش خون که تصویر انهم خدمتتان ارسال میکنم لطفا بنده راراهنمایی بفرمایید آیا خطری هست یا خیر واحتیاج به عمل دارد یا بادارودرمان میشوددرضمن پدرم 5سال پیش عمل بازقلب انجام داده اندباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   خوب تخلیه نمیشود باید بررسی شود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر مسلم یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده از چهارمحال و بختیاری مزاحم میشم
  پدرم 71سالشه و دچار سرطان پرستات شده از لحاظ ظاهری سالم و سرپا هست.ولی دکتر معالجش به علت سن و وزن بیمار وپیشرفت سرطان عمل نکرده و پرتو درمانی نوشته.ولی اسکن استخوان منفی بود و استخوان ها ش درگیر نشده خواستم بدونم درمان داروی جواب میده.داروی کابوتکس چطوره.
  متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  عاجزانه خواهش میکنم که منو راهنمایی کنید
  بنده ۲۸ سال سن دارم
  بنده یک ماه است که دچار تکرر و سوزش ادرار شده ام، آزمایش ادرار و سونو گرافی از کلیه و مثانه و مجاری انجام دادم، سی تی اسکن کامل شکم و لگن هم کردم، سیتولوژی ادرار هم انجام دادم. هیچ مشکلی ندارن، تنها مشکل خون میکروسکوپیک در آزمایش ادرار بود RBC گاهی دو پلاس و گاهی یک پلاس.عکس RUG هم انجام دادم که هیچ مشکل تنگی مجرا هم نداشتم.
  دکتر دقیقا یک سال پیش هم همینجور شدم، با همین میزان خون میکروسکوپیک،و آن موقع هم همه ی این مراحل را طی کردم که همه سالم بود و خودش بعد از دو هفته خوب شد.
  تشخیص همه ی اورولوژیست ها التهاب پروستاته، کلی سیپروفلاکسازین و ترازوسین این یک ماه مصرف کردم، هیچ فایده ندارد فقط معده ام را نابود کرد...
  دکتر آیا این التهاب پروستات میتواند باعث این خون میکروسکوپیک شود؟
  بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   از نظر من شما مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر عبدالحسین سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر حسین کرمی پدر بنده76 سال سن دارند psa خونشون روی 11 هستش پزشک معالج براشون mri ‌و بعدش بیوپسی پیشنهاد دادند متاسفانه نمره گیلسون 3+4=7 و درجه تومور lllV نشون داده و سی تی اسکن مشکوک به متاستاز نشون میده چون پدرم حدود 20 روز پیش از رختخواب به سمت چپ افتاده سوال من اینجاست پزشکان تبریز هرکدام نظریه دارند یکی میگه رادیو تراپی با هورمون تراپی با امپول دیفرلین و قرص بیکلوتامید وپزشک دیگه تجویز شیمی درمانی با تاکسوتر با زومتا همراه هورمون تراپی خواهشمندم نظر جنابعالی سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   بايد بياييد حضوري صحبت٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر