آمپول سرطان پروستات و داروهای سرطان پروستات

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود، عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. 

اقدام به نمونه برداری از پروستات

متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد.

درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی. سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند.

در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

1- آمپول سرطان پروستات

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

هورمون تراپی سرطان پروستات

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد.

در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

شیمی درمانی

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

 • بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.
 • دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.


دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 
3.7/5 - (9 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پناهی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز ، بنده ۲۶ سال دارم یه دوره قرص افزایش وزن مصرف میکردم از رو بی فکری، والان یه کیست ۱۷ ×۱۲ پروستات دارم ، ولی هیچ‌گونه درد و مشکلی ندارم فقط در هنگام دفع ادرار در اخر چند قطره رو با دست خارج میکنم البته از روی وسواس ،
  در سنوگرافی نوشته (کیست پروستات به ابعاد ۱۷*۱۲*۱۱ با نمای tear dorp درمیادین قسمت خلفی پروستات مشاهده میشود ک میتواند مطرح کننده اوتریکل سیست باشد . کیست مجاری مولرین نیز در DDXان مطرح می باشد) اندازه پروستات هم ۱۸ سی سی است ،،،، لطفا راهنمایی کنید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   نیاز به اقدام خاصی ندارد فقط یک ازمایش psa دهید
  2. تصویر کاربر پناهی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   ممنون ،، دکتر خطر خاصی منو تهدید میکنه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   خیر مهم نیس
  4. تصویر کاربر پناهی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   ازمایش psa رو حتما باید انجام بدم؟ برای چیه ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   غربالگری سرطان پروستات است انجام دادنش هم فقط باید نمونه خون بدهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر من ساکن تبریز و71 سالم است،آذر سال گذشته(1401)در تهران توسط آقای دکتر رازی عمل پروستاتکتومی رادیکال شدم.نمره گلیسون 7=4+3 بود وبعد از عمل پاتولوژی خوب بود وغدد لنغاوی را در گیر نکرده وپت اسن قبل از عمل هم متاستاز را نشان نمیداد.آزمایشات PSA بعد از عمل بصورت زیر است:اولی0/004ودومی0/024 وآخرین آزمایشم که امروز انجام دادم 0/041 را نشان میدهد.آیا این نشانه عود است؟چون به تهران آمد ورفتم مشگل است،آیا باید به آنکولوژی مراجعه کنم یا به دکتر جراحم در تهران؟با سپاس فراوان از راهنمایی شما استاد گرانقدر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام خیر مشکلی نیست و در بازه مناسبی قرار دارد ازمایش . حتما به پزشک جراحتان هم مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   با سپاس وتشکر فراوان،آیا ثابت نماندن PSA ,وافزایش سریع آن دلیل عود نیست؟با جوابی که مرقوم فرمودید مرا بسیار خوشحال فرمودید.آیا مراجعه به دکترم در تهران اورژانسی نیست؟ومیتوانم مهر ماه وقت ویزیت بگیرم؟یک دنیا سپاس از شما استاد گرانقدر که وقت بسیار ذیقیمت خود را صرف رفع سوالات بیماران میکنید.برایتان بهترین ها را از خداوند متعال خواهانم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   خیر نشانه عود نیست هرچند که پاتولوژی و وجود مارژین در تشخیص مهم است . برای مهر هم وقت بگیرید مشکلی نیست
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سپاس بیکران از وقتی که مبذول فرمودید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید.
  پدر بنده 6 ماه پیش عمل برداشتن پروستات انجام داد. که سرطان پروستات داشت 3 ماه بعد عمل ازمایش psa دادیم که مقدار total psa مقدار کمتر از 0.04 بود و free psa مقدار کمتر از 0.07 حالا دوباره بعد 6 ماه امروز هم ازمایش داد که مقدار total psa مقدار کمتر از 0.04 بود و مقدار free psa مقدار 0.01 بود..
  ایا نیاز به اقدامی خاصی دارین در حال حاضر یا صرفا کنترل psa باید انجام بشه؟ و سوال دوم اینکه مقدار free psa بعد عمل چقدر باید باشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   سلام کجا عمل کردن ؟ مقدار psa باید بعد عمل زیر ۰/۰۲ باشه . عکس ازمایشات را بفرستید
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب اقایی65 ساله هستم که 8 سال هست پروستات دارم والان به حد رسیده.حجم مستانه 1000 سی سی هست .ادرار کامل تخلیه نمیشه.بی اختیاری شبانه دارم.کمی درد دارم.مایعات خیلی زیاد مصرف میکنم.نزدیک به500 سی سی ادرار در مستانه می ماند.برای عمل باز گفته شده باید بی اختیاری خوب شود و الان غیر قابل عمل هست.لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام psaچند است ؟ بیماری زمینه ای چی دارید ؟
  2. تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   35*38*44میلیمتر . بیماری زمینه ای هم در سال 94 ۳ عدد فنر در رگ قرار گرفته.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   نه اقا ازمایش psa عدد چند است ؟ اگر پزشک قلب اکی عمل بده باید عمل شوید ولی قبلش نوار مثانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام عکس ها اپلود نشده مجدد بفرستید اصلا مشکلتان چیه ؟
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   باعرض سلام عکس بعد از نتیجه پاتابیولوژی میباشد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام نمونه برداری فقط انجام شد ؟ اصلا دقیق ذکر نشده که ماهیت چی بوده . الان احتباس ادرار دارید ؟
  4. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   غده پروستات خارج شده و به پاتابیولوژی داده شده جواب پاتابیولوژی رو براتون فرستادم الان سوند وصل هست
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   شواهدی به نفع کنسر دیده شده که با توجه به عملی شده دیگه اقدام اضافه ای نمیشه انجام داد . البته توصیه میکنم نمونه توسط پاتولوژیست دیگر رویت شود . پیگیری با psa انجام شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر پروین یکشنبه ۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۸ سالمه سایر پروستات ۶۲ می‌باشد psa2/29 و feeripsa47 می‌باشد مشکل دفع ادرار ندارم تکرر ادرار هم ندارم بعضی مواقع ادرام کامل تخلیه نمیشه به دکتر مراجعه کردم سه ماه قرص آولوسین برام نوشته آیا نیاز هست مصرف کنم . باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام اگر در تخلیه ادرار مشکل دارید بخورید کمک میکنه
 • تصویر کاربر کوروش چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد ارحمند. بنده ۴۵سال دارم تکرر ادار بیش از حد دارم. مشگل در اتمام دفع دارم. یعنی وقتی ادرار تمام میشه قطره قطره باز میریزه. گاها درد در ناحیه بیضه یا مثانه دارم. گاه گاهی سوزش ادرار البته خیلی کم. پرنوشی آب دارم. تکرر بیش از حد ادرار زندگی من را خیلی مختل کرده. خواستم از اقای دکتر بپرسم ممکنه به علت پرستات باشه.؟ آیا نیاز به سونوگرافی دارم؟ با تشکر از استاد ارحمند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام بله حتما یک سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار و پروستات و باقی مانده حجم ادرار پس از تخلیه انجام بسه بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر م.خ دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام و احترام - بیمار ۷۴ ساله مرد با سابقه جراحی قلب باز (۱۵ سال پیش) و قلب بیست درصد ضعیف - جراحی کمر برای بیحسی پا ۴ سال پیش.
  علایم بالینی: مشکل دفع اداری ندارند. درد در لگن ندارند. فقط درد در دست چپ که بنا به نظر متخصص ربطی به قلب و گردن ندارد. خون در ادراردارند بین ۵ تا ۱۲ و PSA بین ۸ تا ۱۴ متغیر بوده از ابان ماه ۱۴۰۱ - اخرین تست PSA در اسفند ۱۴۰۱، ۱۰ بوده (کاهش از ۱۴) بعد از مصرف یک دوره انتی بیوتیک (تامسوور، مترونیدازول، سیپروفلوکساسین).
  بیوپسی انجام نشده ولی جواب mp mri وجود تومور در سمت راست را بیان کرده و Pirads پنج هست. معاینه DRE هم به نفع تومور بدخیم هست. اخرین حجم پروستات ۵۰ سی سی هست.
  سوالات :
  ۱- چه راهکاری توصیه میشه؟

  با توجه به pirads پنج و احتمال بالای بدخیمی تومور، میشه بدون بیوپسی اقدام به پت اسکن کرد جهت تشخیص متاستاز احتمالی؟ واگر مشکلی نبود جراحی رادیکال انجام داد بدون بیوپسی؟

  ۲- ایا مصرف امپول دیفرلین و قرص فلوتامید جهت کاهش رشد تومور تا زمانیکه تصمیم بگیریم چکار کنیم، توصیه میشه؟

  ۳- ایا بیوپسی ممکنه باعث پخش شدن سلولهای سرطانی به بافتهای دیگر شود؟

  ۴ - در صورت عدم متاستاز، ایا بعد از جراحی شیمی درمانی و پرتودرمانی توصیه میشه؟
  ۵- ایا درد استخوان سمت چپ میتونه بدلیل متاستاز باشه با توجه به اخرین PSA که عدد ۱۰ بوده؟
  ۶- ایا دست نزدن و هیچ اقدامی نکردن رو توصیه میکنید همراه با تست منظم PSA تا زمانیکه علایم بروز کرد با توجه به اینکه اکثر تورمورهای پروستات رشد کند دارند و ممکنه مشکلی ایجاد نکنند؟
  بسیار ممنونم از وقت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام اسکن استخوان جهت بررسی متاستاز نیاز است بیوپسی لازم است تا دقیق بگوید قابل عمل هست یا خیر و چقدر توده نفوذ داشته - بدون بیوپسی نمیشه عمل کرد - بیوپسی باعث پخش نمیشه - مسئله مهم برای ایشان وضعیت قلبی ضعیف است و این عمل سنگین است توصیه به اقدام غیر جراحی میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   ایشون نیاز به یک بیوپسی به هرحال دارند . ادامه درمان توسط یک انکولوژیست
  3. تصویر کاربر م.خ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   خیلی ممنوم اقای دکتر از پاسخ فوری.
   با توجه به اینکه درد دست چپ پدرم از حدود مرداد ماه امسال شروع شده ولی میزان psa در ابان ماه امسال ۸ بوده، فکر میکنید احتمال متاستاز ناشی از پروستات مطرحه؟
   به نظرتون اگر بخوایم یک بار یک اسکن درست بکنیم، پت اسکن بهتره یا اسکن استخوان؟ و هورمون درمانی رو نفرمودید، یک متخصص باسابقه پیشنهاد کردند دیفرلین و فلوتامید رو ولی میخواستیم نظر شما رو هم بدونیم. میشه شروع کرد حداقل تا زمانیکه تصمیم بگیریم چه روشی پیش بگیریم؟
   مجدد ممنونم از وقت و‌حوصله شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   اسکن استخوان کفایت میکنه خب واضحا اگر عمل نشوند قطعا روش درمانی اصلی هورمون درمانی با داروهای مذکور است .
  5. تصویر کاربر م.خ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   واقعا ممنونم جناب دکتر.
   ایشون اسکن تراکم استخوان دادن برای ستون فقرات و گردن (بنا به نسخه دکتر اورولوژیست وقتی درد دست چپ مطرح شد) که نتیجه osteoporotic برای گردن و osteopenic برای lumbar spine است. متاسفانه نمیتونم عکس رو بفرستم. زیر ۸ مگ هم هست ولی پیغام خطا میده.
   ایا اسکن متفاوتی نیاز است و فاصله بین این اسکن ها چقدر باشه که خیلی مضر نباشه؟

   دکتر فرمودید عمل سنگینی هست، از نظر طول زمان بیهوشی یا عوارض بعد از عمل؟ اگر بتونن عمل کنن و متاستاز مطرح نباشه ایا باز هم پرتودرمانی انجام میشه یا همون عمل و چک کردن دوره ای psa کافی هست؟
   بسیار ممنونم از لطفتون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   بستگی به بیوپسی و جواب پاتولوژی داره . با این وضعیت قلب بعید میدونم بیهوشی و قلب اکی عمل بدن . اسکن هم باید whole body bone scan انجام بشه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر شهریار جمعه ۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  جناب آقای پرفسور کرمی
  سلام و عرض ادب🙏
  بنده 60 ساله و اهل ارومیه میباشم،
  حدودا 17 ماه پیش آنژیو پلاستی شده و دو عدد استنت تعبیه شد و در حال حاضر داروهای زیر را مصرف مینمایم:
  _ Valzomix 580
  روزی یکعدد
  _ Concor 25 mg
  صبح ها یکعدد
  _ plavix 75
  صبح ها یکعدد
  _ Fenofibrate 200 mg
  ظهر ها یکعدد
  _ Livercare هلث اید
  ظهر ها یکعدد
  _ Rosuvastatin 20 mg
  بعد از شام یکعدد
  _ ASA 81 mg
  شب ها یکعدد
  _ Alprazolam 1 mg
  شب ها یکعدد

  اخیرا با توجه به علائم زیر:
  _ دفعات زیاد ادرار
  _ ضعیف شدن فشار و قطر ادرار
  _گاها بی اختیاری جزیی ادرار
  _ عدم نعوظ پایدار
  ****
  _ احتباس ادراری ندارم *
  - خون در ادرار ندارم *
  _ شب ادراری اصلا ندارم *
  _ درد شکمی حاد ندارم *
  از پزشک معالج قلبم درخواست چکاب و سونوگرافی جهت بررسی گرید کبد و مثانه و پروستات نمودم، که جواب ها بپیوست تقدیم میگردد،
  حال با توجه به ضخامت دیواره مثانه و حجم بسیار بزرگ پروستات cc152, و PSA نرمال،
  به احتمال زیاد مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم (BPH) میباشم
  حال پرسش بنده از محضر آن بزرگوار  اینست:
  1 _ بزرگترین حجم پروستات که تا کنون در طی طبابت دیده اید، چند سی سی بوده است؟
  2_ بهترین درمان غیر تهاجمی ( عمل جراحی) چیست؟ و چند درصد احتمال بهبودی دارد؟
  3 _ با توجه به سونوگرافی و آزمایشات ارسالی ، ایا احتمال سرطان پروستات ( بدخیمی) محتمل میباشد؟
  لطفا بطور شفاف جواب را مرقوم فرمایید.
  متشکرم 🙏 درمان پیشنهادی جنابعالی چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام ۱-حجم پروستات ۳۰۰ هم دیده ام ۲-فعلا درمان دارویی شروع شود و اگر بهبودی نداشتید عمل جراحی ۳- تامسولوسین شبی یک عدد بخورید ببینید علایم چطور است ۴- اگر نیاز به عمل باشد حتما باید به شکل باز عمل شوید و حتما متخصص قلب باید اکی عمل بدهد ازمایشات اپلود نشده ولی اگر میگویید psa نرمال است فعلا بررسی بدخیمی نمیخواد
 • تصویر کاربر ویسی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر

  پدر من ۵۳ سالشه،
  حجم تقریبی پروستات 36cc
  PSA 5.00
  Free PSA 0.66
  Free psa/Total psa ratio 13

  افلوکساسین ۳۰۰ برای التهاب بیضه استفاده میکردن و شبی ۱ عدد تامسولوسین 0.4 مصرف میکنن
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام psa کمی بالا هست بعد از یک ماه مصرف تامسولوسین و افلوکساسین مجدد ازمایش psa بدین بفرستید برام
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر