روشهای درمان دارویی سرطان پروستات

همچنانکه ذکر شد قطعی ترین و بهترین روش درمان سرطان پروستات به شرطی که در مرحه اولیه تشخیص داده شود عمل جراحی آن یا رادیکال پروستاتکتومی می باشد.

این درمان قطعی بوده و بیمار می تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد به شرطی که سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی یا متاستاز نداشته باشد. متأسفانه بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا عدم اهمیت به موضوع زمانی به دکتر مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و سرطان پروستات به دیگر اعضای بدن که شایعترین آن غده لنفاوی لگن و استخوان های ستون فقرات است منتشر شده است که اغلب با درد منتشر استخوان ها، ضعف، کم خونی، بی حالی و خستگی خود را نشان می دهد. درمانی در این مرحله تسکینی بوده و باعث متوقف شدن بیماری می شود نه درمان قطعی.

سلول های سرطانی پروستات برای رشد و تکثیر و انتشار نیازمند تغذیه از هورمون های آندروژن که شایعترین آن تستوسترون می باشد که بیش از 90 درصد آن از بیضه های مردان تولید می شود، می باشند. در همین راستا امروزه درمان سرطان های پیشرفته پروستات تحریم و قطع کردن غذاهای سلول های سرطان پروستات که همان تستوسترون است، می باشد. با قطع تولید تستوسترون در بدن و یا جلوگیری از ورود آنها به سلول های سرطانی پروستات، این سرطان متوقف و سلول ها به خواب زمستانی می روند.

قطع تولید تستوسترون

روش های مختلفی برای از بین بردن تولید و اثر هورمون های تستوسترون در بیماران مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد که به شرح آنها می پردازم:

هورمون تراپی سرطان پروستات

1- استفاده از داروهای مهارکننده تولید تستوسترون

استفاده از این دارو ها در بیضه ها که به آنها سلول های سرکوب کننده GNRH گفته می شود. این داروها به صورت آمپول هر یک ماه و یا هر سه ماه و به صورت عضلانی برای بیمار تزریق می شود که این دارو باعث توقف تستوسترون سازی در بیضه ها شده و به این طریق راه غذارسانی به سلول های سرطانی قطع می شود و لذا باعث توقف بیماری سرطان پروستات می گردد.

نوع دیگر داروها مثل فلوتامید از ورود تستوسترون به داخل سلول های سرطانی جلوگیری می کند و لذا باعث قطع تغذیه سلول های سرطانی پروستات می گردند.

2- برداشتن بیضه

دومین راه درمانی سرطان پیشرفته پروستات برداشتن محل و مرکز تولید تستوسترون در بدن یا همان بیضه ها (ارکیکتومی دوطرفه) است. که در این روش هر دو بیضه مرد مبتلا به سرطان پروستات برداشته می شود و لذا به علت از بین رفتن مرکز تغذیه سلول های سرطان پروستات، رشد و تکثیر سلول های سرطان پروستات بلافاصله متوقف می شود.

این اولین درمانی است که برای سرطان های متاستاتیک پروستات در افراد بالای 70 سال استفاده میشود. گرچه این یک عمل جراحی است، این یک ADT را درنظر می گیرد زیرا این کار هر دو منبع تولید تستوسترون را حذف میکند، یعنی هر دو بیضه را. تاثیر این جراحی دائمی است و نمیتوان اثر آن را بازگرداند.

3- شیمی درمانی

برخلاف سرطان های دیگر شیمی درمانی نقش برجسته ای در درمان سرطان پروستات ندارد و فقط زمانی استفاده می شود که سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی ایجاد شود که به عنوان مسکن درمانی استفاه می شود. شیمی درمانی استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است، معمولا این کار با پایان دادن توانایی رشد و تقسیم سلول ها است. شیمی درمانی معمولا توسط یک متخصص سرطان داده میشود.

شیمی درمانی سیستمیک به جریان خون وارد می شود تا به سلول های سرطانی در بدن برسد. شیمی درمانی برای سرطان پروستات از طریق لوله ای که با سوزن وارد ورید می شود داده خواهد شد. شیمی درمانی ممکن است به بیمارانی که سرطان پروستات پیشرفته یا مقاوم به اختگی دارند داده شود. رژیم شیمی درمانی، یا برنامه ی آن، معمولا شامل تعداد مشخصی چرخه می شود که در دوره های زمانی مشخصی انجام می شوند.

چند داروی استاندارد وجود دارند که در سرطان پروستات استفاده می شوند. درکل، شیمی درمانی استاندارد با docetaxel در ترکیب با استروئیدی به اسم پردنیزون آغاز می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین داروهای دیگری را نیز تایید کرده است، براساس پژوهش ها cabazitaxel، زمانی که با متوتروکسات مقایسه شد نشان داده شد؛ بیمارانی که بیماری پیشرفته دارند را بعد از مصرف docetaxel بهبود می بخشد. در آزمایش های بالینی، cabazitaxel با docetaxel در بیمارانی که قبلا شیمی درمانی دریافت نکرده بودند مقایسه شد. در این بیماران، درمان با cabazitaxel بهتر از درمان با docetaxel استاندارد نبود.

دیگر پژوهش ها مقدار مصرفی استاندارد را با مقدار کمتری از cabazitaxel در بیمارانی که غده ی آن ها بعد از درمان با را docetaxel  رشد کرده بود مقایسه کردند.به علاوه عوارض جانبی کمتر، این پژوهش همچنین دریافت که مقدار پایین تر دارو به بیماران کمک میکند زندگی طولانی تری داشته باشند.

پژوهش های اخیر نشان داده اند که اضافه کردن شیمی درمانی بعد از تکمیل 2 سال ADT برای مردانی که سرطان پرخطر پروستات داشته اند، کسانی که درمان قطعی پرتودرمانی گرفته اند، رویکرد موثری برای کاهش احتمال عود سرطان و بهبود بقا است. گرچه این نتایج جالب هستند، پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشاهده شود آیا این درمان به افرادی که سرطان پروستات دارند کمک میکند یا خیر.

درکل، عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به خود فرد، نوع شیمی درمانی که فرد گرفته است، مقدار داروی استفاده شده و طول مدت درمان دارد، اما این عوارض می توانند شامل خستگی، زخم در دهان و گلو، اسهال، تهوع و استفراغ؛ یبوست، بیماری های خونی، تاثیرات دستگاه عصبی، تغییر در خلقیات و حافظه، مشکلات جنسی و تولید مثل، از دست دادن اشتها، درد و ریزش مو باشند.

معمولا عوارض جانبی شیمی درمانی بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در هر حال، ممکن است بعیض از عوارض ادامه یابند، بازگردند یا بعد از مدتی ایجاد شوند. از پزشک خود بپرسید که براساس برنامه درمانیتان چه عوارضی را ممکن است تجربه کنید. گروه درمانی شما با شما برای مدیریت یا پیشگیری از خیلی از عوارض جانبی کار خواهند کرد.

در مورد این مطالب اساسی مرتبط با شیمی درمانی و آماده شدن برای این درمان بیشتر یاد بگیرید. داروهایی که برای درمان سرطان استفاده میشوند همچنان درحال ارزیابی شدن هستند. صحبت با پزشکتان اغلب بهترین راه برای آموختن درمورد داروهای تجویزی شما، اهداف آن ها و عوارض جانبی احتمالی آن ها یا تداخلات آن ها با دیگر داروها است. با استفاده از راهنمای داروها، درمورد داروهایتان اطلاعات بیشتری بیاموزید.

رادیوتراپی سرطان پروستات

4- رادیوتراپی

رادیوتراپی یا پرتو درمانی در دو مورد زیر برای کمک درمانی سرطان پروستات استفاده می شود.

☑️ بعضی از افراد مبتلا به سرطان پروستات که تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار می گیرند و بعد از عمل جراحی عود سرطان با بالا رفتن PSA بعد از عمل خود را نشان می دهد، که در این موارد بهترین درمان رادیوتراپی کف لگن می باشد.

☑️ دومین مورد استفاده رادیوتراپی در درمان سرطان پروستات، دردهای منتشر استخوانی به علت متاستاز سرطان پروستات به ستون فقرات و لگن می باشد. که این بیماران چند جلسه تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند و درد استخوانی آنها تسکین پیدا می کند.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8 (75%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Setyesh یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام پدر بنده سرطان پروستات پیشرفته داره ۷۹ سالشه psa برابر ۲۴۰ بود سرطان به استخوان ستون فقرات سر بازوها استخوان جمجمه و سایر اندام ها متاستاز کرده ،هورمون درمانی تجویز شده که از شما هم پرسیدم همین نظر رو داشتید الان حدود دو هفته از زدن آمپول میگذره و پاهای پدر من از مچ به پایین ورم داره آیا طبیعی هست یا نیاز به آزمایش داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 5 روز پیش)
   سرطان پیش رفته است ودرمان فقط هورمون ورادیو نراپی است
  2. تصویر کاربر Setyesh پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 روز پیش)
   بله آقای دکتر علت ورم پا چیست نگران ورم پا هستیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش)
   شاید متاستاز ایتخوان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  ۴۵ سال دارم تو چکاپ سالانه مقدار psa عدد 2/78(دو و هفتاد و هشت) بود و البته تری گلیسیرید ۳۸۹ و میزان ویتامین D هم ۷(هفت) که بصورت خوراکی ویتامین مصرف میکنم
  در مورد پروستات سوزش یا تکرر ادرار یا علائم دیگه ای ندارم البته جناب دکتر من زیاد رانندگی میکنم هفته ای شاید ۱۵ الی ۲۰ ساعت
  لطفا راهنماییم بفرمایید چه اقدامی لازمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   اب زياد بخوريد وهر ٦ماه ازمايش تكرار شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 17 سالمه مدتی با آشنایی پروستات خودمو ماساژ دادم والان در این زمینه از شما مشاوره می خوام. با توجه به تجربیاتتون دوست دارم یک بار تو یه رابطه جنسی مفعول شم خیلی حالم بده لطفا کمکم کنید از این پرسشم شرم دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   با سلام ،لطفا به روانپزشک مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  از الت تناسلی من در حالت عادی و به صورت غیر قابل کنترل به اندازه چند قطره ادرار خارج می شود چه در حالت نعوظ و چه در حالت نعوظ نباشد و نیز بعضی وقت ها نوک الت را فشار میدهم یک قطره ادرار خارج می شود البته در رابطه با تخلیه ادرار مشکلی ندارم منتها بیشتر در مواقع معاشقه چند قطره خارج میشود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   از نظر من اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر PM جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پدر من 77 سالشون هست. یکسال پیش به دلیل تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردن. PSA 16 بود. در آزمایش بیوپسی کانسر پروستات تشخیص داده شد با گلیسون اسکور 7. Whole body scan و اسکن لگن و شکم با تزریق و بدون تزریق و ام آر آی انجام شد. نشان داده شد که به جایی سرایت نکرده. عمل رادیکال پروستاتکتومی انجام شد. متاسفانه جواب پاتولوژی نشان داد که به سمینال وزیکول وارد شده. گلیسون اسکور این دفعه 6 اعلام شد. PSA بعد از چند ماه اندازه گیری شد، اما متاسفانه صفر نبود و 2.2 اعلام شد. آمپول هورمونی ماهی یکبار به مدت 3 ماه تزریق شد. PSA به 0.2 رسید. دکتر دستور قطع آمپول رو دادن. بعد از سه ماه PSA مجددا به 2.2 برگشت. در حال حاضر دوباره تزریق ماهیانه یک آمپول به مدت سه ماه رو شروع کردیم.

  آقای دکتر اگه ممکنه بفرمایید در کل ارزیابی شما در مورد وضعیت پدرم چگونه است و آیا جنابعالی توصیه ایی دارید؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   بهتر است رادیو تراپی کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب اقای دکتر
  روز شما بخیر
  من بابت پدرم مزاحمتون میشم
  ایشون سرطان پروستات داره که یکبار عمل کرده و تومور رو در اورده که بعد از اون هم هورمون درمانی رو شروع کرده و الان هم داره ادامه میده ولی بعد از گذشت یکسال تومور دوباره در اومده و اندازه اش حدودا 10 سانت.توده تو لگن و فعلا قابل برداشتن نیست و باید کوچکتر بشه بعد بشه برداشت.حالا سوال من اینه الان به نظر شما شیمی درمانی جواب میده یا رادیوتراپی؟یا راه دیگه؟
  با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام.متاسفانه هیچ جوابی برام نیومده. چند روزی هست که پیام دادم و مبلغ رو پرداخت گردم ولی هیچ جوابی برام نیومده.
   ضمنا مطلبی که یادم رفت تو سوالم اضافه کنم این بود :
   PAS 59 هست.
   نمره گلایسون 9.10
   خواهشا زودتر جواب بدید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   در این مرحله جراحی فایده ندارد وبهترین درمان شیمی درمانی ورادیو نراپی است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من 72 ساله به علت psa بالا 11 در سال94 بیوبسی شدند وخوشبختانه جواب مشکلی نداشت. امسال psa 32 بود.امدند خدمت شما .بیمارستان شهدا تجریش ام ار ای انجام شد جواب به پیوست تقدیم میگردد.توصیه به بیوبسی شده است نظر شما برای ما بسیار بسیار ارزشمند است.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پیرو پرسش شماره 172387 فرمایش کردید مدارک رو بفرستیم، در ادامه ارسال میشود خدمتتان،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. از سال 96 متوجه افزایش PSA شدم. میزان PSA به ترتیب زمانی به شرح زیر است:
  1- تیر 1396: 4.8
  2- مرداد 1396: 4.39
  3- مهر 1396: 3.39
  4- اسفند 1396: 3.95
  5- تیر 1397: 4.47
  6- آبان 1397: 5.16
  7- فروردین 1398: 6.3
  8- تیر 1398: 6
  ضمنا دو بار MRI نیز داده شد که در هر دو MRI PI-RADS برابر با 2 در نظر گرفته شد. سونوگرافی هم داده شد که تصویر آن برای شما ارسال می شود. در ضمن در تیر 98 در نهایت بیوپسی انجام شد که جوای آن هم در قالب تصویر ارسال می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  دایی بنده ۷۰ ساله می باشد که حدود ۱۰ روز است متوجه شدیم متاسفانه دجار سرطان پرستات با پی اس ۲۷ و گلگسیون ۹و پی اس آزاد ۱۰ می باشد لطفا نوع درمان را برایمان مشخص نمایید و ایا امیدی به بهبودی هست
  در ضمن جواب سی تی استخوان خوب بود و سرایت نکرده است .
  باتشکر از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر