در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

کیست کلیه

خانم مریم 45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر حسین کرمی در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

مریم می پرسد کیست کلیه چیست؟

دکترکرمی: کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

مریم: علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

دکتر کرمی: کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.
اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

مریم: علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

دکتر کرمی: در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم، کیست ساده و کیستهای متعدد
کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

indexlkjh.

دومین کیست: کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

BN. LLL

نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد. جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

1- کیست های ساده
2- کیست های متعدد و ارثی
3- کیست های دیواره دار و نامنظم

مریم می پرسد آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

دکتر حسین کرمی ارولوژیست می گوید: کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود. اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

مریم : آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

دکتر حسین کرمی ارولوژیست: کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.

انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام می گردد مثل فیلم زیر .

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.
کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های دکتر حسین کرمی ارولوژیست جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

1- قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
2- هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
3- کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
4- کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند.
دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

3/5 - (5 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حوریه یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  نوارمثانه
  1. تصویر کاربر حوریه شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   نمیدونم سوالم ثبت شد یا نه؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   نه ثبت نشده
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسيني یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر .در گزارش سي تي اسكن پدرم كمپلكس ايزودانس هتروژن در قسمت تحتاني كليه با اندازه ٧ميلي متر نوشته شده و مشكوك به Rcc نوشته به نظرتون اين توده ميتونه سرطاني باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ دی ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب....
  آقای دکتر من جوانی 24 ساله هستم متاهل و سابقه ی هیچ گونه بیماری نداشته و ندارم..از نظر روحی ...حدود 3 ماه مبتلا به اختلال نعوظ شدید شدم....از نظر وحی وروانی خیلی ادم شاد و پرنشاط و بشاشی هستم و هیچ مشکل روحی نداشتم و ندارم...اما سه ماه گذشته بطور اتفاقی اختلال بوجود امد در طول این سه ماه متاسفانه تحریک پذیریم بی نهایت کم شده و تقریبا نسبت به همسرم هیچ گونه حس تحریک پذیری ندارم در حالیکه تا قبل از این بسیار گرم مزاج و موفق بودم...در ثانی الت تناسلیم بسیار دیرهنگام نعوظش و هیچ حسی در بیضه ها و...بوجود نمیاد و یعنی بطور عادی قبل از انجام رابطه باید الت راست و سفت بشه اما الت من بدلیل نداشتن تحریک پذیری و یا هرچیزی دیگه خیلی کم بلند و راست میشه و خیلی زود میخوابه و شل میشه...در طول این 3 ماه نزد 5 ارولوژی در تهران رفتم که همشون با کمال تاسف هیچ درمانی ارائه ندادن و فقط گفتن قرص ویاگرا 50 خوبه اونهم مصرف کردم اما نتیجه ی بسیار کم و موقت داشت...الان بسیار سر در گم شدم نمیدونم برای درمانم باید چکار کنم و به کجا مراجعه کنم....اما بازهم هیچ گونه مشکل روحی و روانی ندام و بسیار مسلط و ریلکس هستم...اما خب این مسئله خیلی مهمه و نمیشه بی تفاوت از کنارش گذشت......بنظر جنابعالی درمان بنده چیه؟؟؟ آیا میتونم این مشکلو ریشه کن کنم؟؟؟ازتون میخام اگر راهکاری و یا درمانی رو برای این مشکل دارید لطف کنید و بفرمایید...چندین ازمایش هم انجام دادم مربوط به هورمون...اینم فایلشه که ببینید...
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۹ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   متاسفانه سیستم پاسخگویی شما بی نهایت ضعیفه با تاخیر چند وزه است...در ازای یک سوال هم برای مشاوره 1000 تومن میگیرید که این آخرت ظلم....حداقل در ازای این همه پول کاش یه خدمتی ام به مردم کنید.
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۲ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   اقای دکتر خواهشا این سایت مزخرفتونو جمع کنید سیستم چرتکه و غربال راه انداختید زدید24-72 ساعت پاسخگویی الان 5 روزه منتظر پاسخ جنابعالی هستم......اگه توقع زیادیه پس حداقل این قسمت پرسش و پاسختون بردارید و پول بیهوده از عوام نگیرید...اخلاق پزشکی و تعهد به زمان بسیار مهمه ک متاسفانه.....
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   شماره كارتتان بفرستيد پولتان را پس ميدهيم ولي جوابتان ازمايشتان نرمال است از نظر نعوظ بايد از نظر نشت وريدي كه به منزله ريز پنچري است بايد بررسي شويد
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   خخخ سلام اقای دکتر این چه حرفیه من از بی ادبی که کردم معذرت میخام واقعا اخه فک کردم کلا جواب نمیدید بازم از پیش داوریم کمال معذرت و دارم....نشت وریدی؟بنظرتون این مشکل باید چطوری حل کنم و آیا قابل درمان هست؟
  5. تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   اقای دکتر تازگی متوجه ی یه چیزی شدم اینکه بیضه هام تو حالت سفتی بیشتر و کم آویزون میشه مثلا زمانی که اویزون هست بیضه ها احساس میکنم نعوظ بیشتر و بهتری دارم....آیا در روز بیضه ها باید همیشه بطور نرمال اویزون باشه و اسنکه برای من سفت و نیمه سفت این مشکل قابل درمان یا ؟؟؟
  6. تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   ایا ب نظر شما اینکه بیضه ها نزول نمیکنه و بیشتر سفته این مشکل نیست؟؟؟آیا درمان میشم؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ دی ۹۵( 6 سال پیش)
   براي بررسي بيشتر بيضه بايد معاينه سونوگرافي انجام دهيد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،یه دختر سه ساله دارم مشکل رفلاکس ادرار داره ،عکس رنگی و اسکن ازش گرفتن بعد پیش دو متخصص بردم نشون دادم اولی دکتر اتوکش بودن نظرشون این بود که کلیه چپش یه مقدار کوچکتر از حالت نرمال هست و از پنجاه درصد ،سی و پنج درصد کار میکنه و درکل گفتن نیاز به جراحی نیست و با دارو رفع میشه حالا پیش یه متخصص دیگه بردیم نشون دادیم دکتر آرش عباسی ایشون گفتن بافت کلیه زیاد آسیب دیدن باید عمل بسته بشه حالا موندیم حرف کدوم مد نظر قرار بدیم ...توروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   با مدارك مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 439 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی خسته نباشید . نوجوان 17 ساله هستم که مدتیست از انجام خود ارضایی هیچ لذتی نمیبرم یعنی هیچ حس خاصی یه من دست نمیدهد ، لطفا به من کمک کنید چه اتفاقی افتاده است ؟ علتش چیست ؟ آیا راه درمانی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   تلقين است
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۴ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 51 ساله و 3 عدد سنگ 3 میل متری در کالیس میانی و تحتانی هستم
  1 - آیا قرص سیستون یا قطره سنکل موثر است ؟
  2 - در ما ارثی می باشد هم اوریکی داشته ام و هم اگزالات کلسیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   ١-موثر نيست٢-ممكن است
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  درعکس اول با سی تی اسکن اندازه سنگ 1.5 تشخیص داده شد ودر عکس دوم بعد از یک ماه تقریبا دو سانت .دراین بین قرص گیاهی مفتت وجوشانده استفاده شده بود علت این تغییر سایز در یکماه چیست. قرص مفتت را تجویز پزشکی سنتی دانشگاه شهید بهشتی داده است. در ضمن آیا برای عمل سنگ همراه باید داشته باشیم. ممنون از پاسخ .رادفر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد pcnl كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   فيلم عمل من در سايتم وا ببينيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام.سی ساله متاهل هستم.ندت دوروز هست که از زیر الت نزدیک مقعد تا نوک الت درد وحشتناکی شروع شده که چ در حالت شل و چه در حاات صفت بودن الت این درد کلافن کرده.و نمیدونمم کجا مراجعه کنم.لطفا ادرس و راهنمایی کنین.اما نه کبودی نه تورم نه خونریزی دارم.ففط درد شدید حتی موقع ادرار.چیکار کنم،،،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   در خدمتم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   معزرت میخام.متوجه نمیشم.شما شماره تماس گزاشتین؟ جواب سوال من یا هرچی این شمارست؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   بايد از نظر عفونت بررسي شويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  اگر آلت کوچک باشد چه کار کنیم?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   راهي ندارد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 468 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من سه ماه پیش عمل سنگ شکن انجام دادم اما نه سنگی دفع شده و نزدیک به یک ماه است که درد پهلو اذیت میکند و به گفته دکتر سنگ در قسمت حالب گیر کرده و همان tul یا آندوسکوپی انجام داده حتی دو بار و هیچ اثری نداشته است.و اندازه سنگ ۱۵ میلی متر و شاخ گوزنی گزارش داده شده است.
  حال از شما خواهش میکنم که من حقیر را راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   با عسها بياييد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 7 سال پیش)
   عكسها
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر