در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

کیست کلیه

خانم مریم 45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر حسین کرمی در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

مریم می پرسد کیست کلیه چیست؟

دکترکرمی: کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

مریم: علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

دکتر کرمی: کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.
اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

مریم: علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

دکتر کرمی: در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم، کیست ساده و کیستهای متعدد
کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

indexlkjh.

دومین کیست: کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

BN. LLL

نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد. جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

1- کیست های ساده
2- کیست های متعدد و ارثی
3- کیست های دیواره دار و نامنظم

مریم می پرسد آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

دکتر حسین کرمی ارولوژیست می گوید: کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود. اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

مریم : آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

دکتر حسین کرمی ارولوژیست: کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.

انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام می گردد مثل فیلم زیر .

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.
کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های دکتر حسین کرمی ارولوژیست جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

1- قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
2- هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
3- کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
4- کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند.
دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

3.3/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .در کلیه راست من در کالیس میانی فوقانی یک سنگ 5.5mm و در کالیس تحتانی یک سنگ 3.5mm وجود دارد و در کلیه چپ تعداد محدودی سنگ 3.5-3 و یک سنگ 4mm در کالیس میانی وجود دارد .من به پزشک ارولوژی مراجعه کردم ولی ایشون دو تا قرص با نام های ویتامین ب 6 و دیورزید برای من تجویز کردند و فرمودند که نیازی به سنگ شکن نیست و با دارو و خوردن مایعات دفع میشه .من به خاطر شرایط کاریم باید هرچه سریعتر سنگ ها رو دفع کنم و گزارشش رو اعلام کنم .لطفا برای دفع هرچه سریعتر من را راهنمایی کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 6 سال پیش)
   اين اندازه با مصرف مايعات برطوف ميشود
 • تصویر کاربر اکبرسعیدی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سعیدی ام من سنگ کلیه ۱۱میل داشتم ازکلیه ام خارج شده اومده پشت مثانه ام گیر کرده ممنون میشم منوراهنماییم کنیند چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 6 سال پیش)
   سريعا بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠ يا ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر ح سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام،من دچار هیپوسپادیازیس هستم و عملم برگشت و دوباره بخیه ها باز شدن این اتفاق در همان نوزادی اتفاق افتاد در حال حاضر 26 سال سن دارم و بدلیل زیبا نبودن آلتم خواستم ببینم راه کاری وجود داره که دوباره عمل کنم؟ اگه میشه هزینه عمل چقدره و برای نوبت دهی چطور اقدام کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 6 سال پیش)
   نيتز به عمل باز يازي دارد بر اساس تعرفه وزارت بهداشت است
 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من از دیروز صبح که بیدار شدم به یک باره در سمت چپ شکم ( منظورم پهلوی سمت چپ هستش ولی هم عرض ناف نیست بالاتر هستش ) احساس درد دارم
  درد اکثرا خیلی کمه ، اگر روی صندلی بشینم بدون تحرک کامل از بین می ره اما بیشترین درد در حالت موقع خوابیدن روی دست راسته !
  بعد من مصرف ماست و لبنیاتم به شدت بالاست بخاطر همین نگران سنگ کلیه بودم از طرفی دقیقا سه ماه هست حساسیت ریوی گرفته بودم و سرفه زیاد که نگران پاره شدن فتق ، اما نه مشکل ادرار و سوزش و خون دارم نه برامدگی روی شکم یا زیر شکم
  البته درد با سرفه هام برای لحظه ای بیشتر میشه
  ممنون می شم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 7166 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  حدود یک ماه قبل در پی سرماخوردگی شدید و مصرف داروهای مربوطه دچار درد شدید پهلو شدم و بعد از مراجعه به بیمارستان کراتین خونم بالا بود و بستری شدم با پایین اومدن کراتین و مصرف دارو پردنیزولون مرخص شدم و در دوره های یه هفته اول بعد از مرخص شدن کراتین 1.2 و دو هفته دوم 1.4 بود در این مدت قرص پرد نیزولون فلوکونازول امپروزول کلسیم دی مصرف میکردم که از هفته دوم به بعد فلوکونازول قطع شد و بقیه ادامه داشت تا کنون. در زمان بستری تاریخ هشتم دی ماه نتیجه سنوگرافی طبیعی و نرمال بودن و اندازه کلیه سمت راست 110 میل و سمت چپ 115 میل مثانه هم نرمال و نوشته بود هر دو کلیه افرایش خفیف افتراق کورتیکومدولاری دیده می شود.اکنون یک ماه و ده روز از زمان سونوگرافی قبلی میگذرد و برای اطمینان از وضعیت کلیه هام مجدد سونوگرافی دادم در تاریخ بیست و یکم بهمن ماه نتایج به این صورت بود ابعاد کلیه سمت راست 93 میل سمت چپ 118 میل و اکوژنسیتی طبیعی و باقی قضایا نرمال و طبیعی سنگ و چیزی هم دیده نشده. البته پزشک مربوطه آزمایشاتی هم نوشته که هنوز زمان انجام آن نرسیده. با توجه به تغییر اندازه کلیه سمت راست و کوچک شدن آن و با توجه به اینکه در حال مصرف دارو هستم وضعیتم بدتر شده؟ممنون میشم پاسخ بدین بسیار نگران هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   دیدم بهتر است تحت دکتر نفرولوگ باشید زیاد بالا نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر مهین سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  8 ماه پیش عمل سنگ شکن انجام دادم و سنگ دفع شد اما الان مدت یک ماهه که درد شدید کلیه دارم آزمایش خونی که انجام دادم خبر از عفونت کلیه ام داشت دارو هارو مصرف میکنم ولی درد در قسمت پهلو به شدت آزاردهنده و شدید شده است ،
  برای بهبود آن باید چه کنم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   سونو جديد كنيد بفرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر مهین یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   حتما سونو هم انجام میدم ولی لازم به اطلاع هست که من حدود 3 سال پیش به علت گرفتگی کانال عمل دیسک کمر انجام دادم و الان دوباره درگیر تحریک درد همون قسمت شدم ،ممکنه شدت احساس درد در پهلو و کلیه ام مربوط به درد اون باشه؟
   و اینکه امروز آزمایش خون و کشت کامل انجام دادم که جواب آزمایشم رو براتون میفرستم.
  3. تصویر کاربر مهین یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   متاسفانه عکس آزمایش رو نمیتونم ارسال کنم!!!!!
   نرم افزار قبول نمیکنه!
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر تنگي داريد بايد تست اروديناميك انجام دهيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر گردون چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  با سلام خواهرم 27 سال سن داره چند ماه پیش سونوگرافی شکمی انجام دادن معلوم شد که کیست کورتیکال با دیواره کلسیتی به اندازه 10*13 میلی دکتر شونم بهشونم گفتن که جای خطر نیست فقط هر شش ماه باید سونوگرافی بدن که اندازشو چک کنن فقط الان خواهرم درد های خفیفی در قسمت سمت چپش داره و وقتی دست به پهلوش میزنی احساس میکنی برجستگی داره آیا جای نگرانی نداره این دردا لطفا جوابمو بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   اين مهم نيست هر 6ماه سونو كنيد
 • تصویر کاربر سوسن سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  با سلام ، من خانمی 52 ساله هستم که مدتی است در بعضی اوقات در ادرارم خون میدیدم. پس از انجام سونوگرافی و آزمایش دکتر گفت که یک سنگ 5 میلیمتری در سمت چپ دارم. عکس سونو، گزارش سونو، و نتایج آزمایش ارسال میگردد. لطفا" بفرمایید برای دفع این سنگ چه اقداماتی باید انجام دهم و چه دارویی مصرف کنم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر دفع نشود بايد سنگ شكني كنيد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۵ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  با سلام.من حدود ۲هفته عمل tulانجام دادم و سونو گرافی بعداز عمل هم نشون داد غیر از ۳ تا سنگ ۳ میلی متری چیز دیگه ای باقی نمونده.ولی سوزش ادرار و بخصوص سوزش مقعد بعد از عمل پیدا کردم که واقعا کلافه ام کرده.لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر توفیق پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام استاد گرانقدر و معزز
  جناب اقای دکتر کرمی

  سوال: پدر عزیز من مبتلا به سرطان کلیهوشده است. سایز تومور 99×113 بود. پزشکش بعد از دیدن عکس های سی تی اسکن و سونوگرافی، فورا کلیه رو نفرکتومی کرد. عکس های تشخیص سی تی را برایتان ارسال خواهم کرد. تشخیص سی تی اسکن RCC بوده است. سن پدرم 60 سال است و بیماری دیابت و فشار خون و آرتروز دارد و یک بار هم سابقه سکته قلبی دارد که بعد از ان آنژیوگرافی شد.

  با این اوصاف به نظرتان پیش آگهی این سرطان چگونه است؟ چقدر امکان عود بیماری هست وطول عمر ایشان چقدر خواهد بود؟
  آیا داروی سوتنت میتواند طول عمر وی را افزایش دهد؟
  ایا این امکان هست که تومور عود نکند؟

  از پاسختون سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر