آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد.

UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است. در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود.

مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

 

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود.

در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.

4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد.

در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Fujan جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم44ساله انسداد حالب کلیه دارد قطر لگنچه ش ۲۳ شده ب مشاور جراحی ارجاع شده.
  ایا شما جراحی پیشنهاد میکنید ؟
  لیپوپلاستی چقد هزینه بر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)
   باید IVP و DTPA SCAN انجام شود و بر اساس اون گفته میشه.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام- در ادرارم خون دیدم - به همکاران تان مراجعه کردم و هر کدام تشخیص متفاوتی دادند- مدارکم را برای تان ارسال نمودم اما پس از 72 ساعت هم تماسی دریافت نکردم! گفته اند اورژانسی باید عمل شوم اما مطمئن نیستم.راهنمایی بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ، در سونوگرافی شما مشکوک به توده ی مثانه است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   باید سیستوسکوپی شده توده ی مذکور خارج شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر اقای دکتر من سنگ کلیه دارم تو هر دو کلیم بعد سه بار از قبل عید تا الان سنگ دفع کردم و کلیه چپم اکثرا درد داره مث اینه که یه وزنه سنگین بذاری روش یه چنروزیم هس که خیلی فشار ادراری دارم ممکنه اب کم بخورم ولی حجم ادرار زیاد شفاف و با فشار باشه ینی باید زور بزنم تا دفع شه و نیاز مکرر به دفع دارم هر سریم کامل دفع نمیشه یا تکرر ادارار دارم و فشار زیادی به مثانم میاد ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام، سونوگرافی انجام دهید و نتیجه را بفرمایید
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت
  10 سال اعتیاد شدید به خود ارضایی دارم
  جدیدا متوجه شدم واریکوسل دارم و گفتند باید عمل کنی که نکردم
  چند هفتست وقتی زیاد ادار را نگه میدارم و یا بعد از خود ارضایی کلیه هام درد خفیفی میگیرد
  دلیل چیست؟ برای خود ارضاییست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر شعیب یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی هست که در قسمت بالای آلت تناسلیم در سمت چپ بدم احساس میکنم ورم کرده و گاهی اوقات که زیاد رو پای خودم میایستم یا این که زیاد پیاده روی میکنم در اون قسمت سوزشی ایجاد میشه که گاهی اوقات دیگه نمیتونم رو پام بایستم و باید حتما بشینم یا این که روی قسمت متورم رو فشار بدم که سوزش کم بشه ، دلیل این چیه ؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونو گرافی از محل از نظر فتق انجام دهید
 • تصویر کاربر عزت چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار مادر من است 83سال دارد. بی اختیاری ادرار دارد به همراه درد.قبلا"به پزشک مراجعه شده.سو نو گرافی شده و گفتند مثانه ادرار را تخلیه نمیکند.وباعث عفونت شده.باید تا یکماه روزی دوبار سوند در منزل بزنند که باعث ناراحتیش شدو امتناع کرد.الان گاهی در ادرارش خون استکه روی نوار مشخص است.همچنین چرک دفع میکند که دستمال را تیره میکند ودرد دارد.وحتما میدهم بازد چرک باشد.لطفا"راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.بنده قبل از مدتی نوار مثانه گرفتم.و برای شما فرستادم و شما گفتید که عصب مثانم تحریک پذیره.من پیش دکتر های زیادی رفتم ولینتیجه نگرفتم.ولی گفتم اینو ببینم چطوری هست.الان برام یه نسخه دارو نوشت.خواهش میکنم توضیح بدید که این داروها به جای دیگه اسیب نمیزن.و مثانه رو درمان میکنن.من قبلا ترودین و ترولین مصرف کزدم اما نتیجه نداد.ممنون میشم توضیح بدید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حميده پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد آقاي دكتر طبق نظرتون اومدم و تست نوار مثانه انجام دادم به خاطر نبودن وقت كافي نتونستم سوالم رو از شما بپرسم ،شما فرموديد طبق انجام اين تست من مثانه فوق حساس دارم و با اومدن 5٠ccادرار من سريع ميرم دستشويي و بايد خودمو نگه دارم و ديرتر برم تا مثانه من خوب بشه،ولي سوال من اينه كه در اين هنگام كه من خودمو نگه ميدارم به شدت شوك هاي عصبي به من وارد ميشه طوري كه نميتونم بشينم و تكون ميخورم ،كه حتي اطرافيان من متوجه اين حركتم ميشن ١)آيا مثانه من ميتونه نگه داره و فقط اين حس درونيه يا غير ارادي بيرون ميريزه ؟(چون واقعا نميدونم ادرار يا ترشح رحم)٢)آيا دريچه مثانه به طور ناگهاني با اين شوكها ادرار رو دفع ميكنه؟٣)و اينكه در تست من متوجه نشدم با سرفه و عطسه ادرارم اومد بيرون يا نه؟ ٣)قرص هاي تولترودين ٢تجويز كرديد ك يكماهه ميخورم يبوست دارم و پريود نشدم اشكالي ندارد؟ترو خدا تك تك سوال منو جواب بديد تا بتونم درمان بشم .
  پيشاپيش بسيار سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسر من ٣4 سال دارن امروز در سونوگرافي يه توده در مثانه ديده شده آيا اين احتمال وجود دارد كه توده خوش خيم باشد؟و آيا حتما بايد از بدن خارج بشه؟
  آيا اين درسته كه هر توده اي در مثانه حتما بد خيم است؟
  امروز به دكتر متخصص مراجعه كرديم گفتند بايد از طريق آندوسكوپي خارج بشه و به آزمايشگاه تحويل بشه لطفا نظرتون رو بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلا مجدد، شما عكس ها و نتايج سونوگرافي كه من ضميمه كرده بودم رو مشاهده فرموديد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   بله دیدم باید سیستوسکوپی ودرمان سریع انجام شود تماس02122642744 بفرمایید توده مثانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم بنده حدودا 7 هفته و 5 روز باردار هست و در حین سونو گرافی متوجه یه توده شدیم که اندازش تو تصاویر فرستاده شده هست الان نمیدونیم ایا این توده باید برداشته بشه یا بمونه تا بعد از زایمان و اگر برداشته بشه به جنین آسیب وارد میشه و اگر هم بمونه امکان تشدید و گسترس تا پایان زایمان وجود داره تو رو خدا یه راهنمایی بفرمایید نمیدونیم چیکار کنیم یکی میگه بمونه یکی میگه باید برداشت بشه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر