آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد.

UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است. در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود.

مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

 

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود.

در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.

4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد.

در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)
3.8 (76%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده الان 6روزه تکرر ادرار دارم.آزمایشم یمورد دادم دفع پروتیین و خون در ادرار دارم.سونوگرافیم امروز رفتم کیست توکلیه راست تشخیص داده باید چکار کنم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲( 3 هفته پیش)
   اين كيست درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مثانه من تو سونگرافی نشان از این داره که ضخیم شده
  اینم بگم که من عمل ریفلاکس مثانه انجان دادم و یدونه کلیه ام از کار افتاده
  علت ضخیم شدن دیوار مثانه چیه و مشکلم چیه
  خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 3 هفته پیش)
   با نوار مثانه مشخص ميشود
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض وقت بخیر،عمل تنگی مجاری ادرار داشتم،با گذشت سه روز از عمل از روز سوم از داخل سوند خونابه و همچنین تیکه های خون خارج میشه،ایا طبیعی هست؟و ایا راه رفتن مجاز است یا ضرر دارد؟و اینکه برای جلوگیری دوباره از این موضوع چه باید کرد،باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۸( 3 هفته پیش)
   بايد تحت نظر باشيد
 • تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سیسدوسکپی مثانه در بیمارستان هاشمی نژاد انجام دادیم به علت درد در ناحیه مثانه. ولی هنوز درد شدید دارم . با تزریق کوکتل انجام شده. هنوز درد دارم . جواب سیسدوسکوپی همه نرمال هست فقط یک مورد به آی سی مشکوک هست . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴( 1 ماه پیش)
   نياز به درمان نداريد
 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر سنگ کلیه من در قسمت uvj هست چیکار کنم
  چه روشی بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۶( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر mohammad.bostani68@yahoo.com یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر هفته گذشته برای خانمم نوار مثانه درمطب شما گرفتیم ،وشمابعدازرویت نوارمثانه داروی protral opas.4 وvsol5 تجویز کردید، وحالا بعد از گذشت یک هفته باز هم نمی تونه ادرار مثا نشو تخلیه کنه ، نظر محترمتان دراین مورد چیه . باتشکر فراوان .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 1 ماه پیش)
   سلام بايد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام،من سونو کردم گفتن ک سنگ 1 سانتی در سمت راست در لوله حالب دارم دوروز قبل عمل سی تی اسکن‌اسپیرال انجام دادم چیزی مشاهده نشد و قبل از عملم هم‌سونو کردم چیزی مشاهده نشد و میگن دفع شده سنگت اما من چیزی ب چشم ندیدم‌و درد دارم باید چکار کنم،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۶( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۳( 1 ماه پیش)
   ممنونم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۸( 1 ماه پیش)
   سباس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سلین جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جواب سونو.نوشته استازخفیف ادراری درسیستم پیلوکالیس کلیه چپ مشهود استبطوریکه قطر قدامی-خلفی لگنجه کلیه چپ6mmاست.کلیه راست اکوژنیسیته(Rk=76mm )وکلیه چپ(Lk=77mm).جواب سونوش رومیخواستم ببینم چیه چه مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸( 1 ماه پیش)
   مهم نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  اقای دکتر من مشکل تنگی مجرا داشتم و عمل سیستوسکپی را انجام داده ام حالا بعد از چهار سال ماهی یکبار خروجی ادرارم کم میشود که وقتی زور میزنم راه خرپج ادرار باز میشود و خیلی خوب ادرار خارج میشود در قم رفته ام دکتر گفتند باید عمل تکرار شود خواستم بپرسم نظر شما چیست؟
  من فقط ماهی یکبار میشود و با زور زدن این راه باز میشود ایا نیاز به انجام دوباره ی این عمل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فاءزه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من 28 مونث ساله هستم.مدتی مشکل زیاد به دسشویی رفتن و فشار ادرار داشتم به حدی که ادرارم با فشار زیاد خارج می شد چندشاخه میشد و به همه جا میپاشید که باعث مسایل طهارت و اینا میشد و سختم بود.وقتی به دکتر مراجعه کردم درسونو شن ریز دیده شد و در یورودینامیک گفتن حجم مثانه 260 بوده و مادرزادی اتصال مثانه به خروجی ادرار کوتاه هستش.قرص ویسول و ایمی پرامین برام دادن.اما بعد از مدتی سه ماه هم این مسایل برگشت هم دکتر زنان گفتن این قرصا رو نخورم هم اینگه میرفتم دسشویی احساس پر ادراری داشتم ولی ادرار نداشتم.الان که 8 ماه میگذره هربار در مواقع نشستن ایستادن و یا بیشتر پس از حمام و دسشویی که بدنم خیس هست احساس خروج ادرار دارم و میبینم که لباسم هم خیس شده.به دکتر مراجع کردم گفتن قرص فنازومکس رو بخورمکه ادرارم نارنجی بشه و روی گاغذ یادداشت کنم هربار میرم دسشویی چه حجمی خارج میشه که دوبار درروز 300 و بقیه اوقات بین 30 تا 100 ادرار داشتم.اما مشکلی که دارم با مصرف این قرص متوجه شدم خیلی بیشتر از چیزی که فک میکردم ادرار خارج میشه غالب روز لباس من نارنجی میشه و همچنین وقتی خودمو میشورم و میخام با دستمال خشک کنم دستمال مقدار زیادی نارنجی میشه درحالی که من احساس خروج ادرار ندارم.ضمنا من از زمان پرفشاری ادرارم با اب طهارت میگیرم ینی وقتی ادراز خارج میشه اب رو میگیرم به خودم ایا این کار من باعث شده و اینکه این مشکل من حل شدنی هست کلا؟ باعث شده همه جا رو نجس بدونم و کل زندگیم داغون شده و اعتماد به نفسم کم شده بیرون نمیتونم برم نمیدونم کی لباس عوض کنم کی نکنم چطور طهارت بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۵( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر