آشنایی با عمل پیلوپلاستی (درمان تنگی های اتصال حالب)

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد. بهترین درمان تنگی های اتصال حالب به لگنچه به روش لاپاراسکوپی پیلوپلاستی می باشد.

UPJ یا تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین انسداد مادرزادی می باشد که باعث اتساع و گشادشده گی کلیه ها و در نتیجه آسیب غیر قابل برگشت به کلیه ها می شود. از هر 1500 جنین یک نفر مبتلا به این تنگی می شود که در کلیه طرف چپ و در پسر بچه ها شایعتر می باشد.

در 10-15 درصد می تواند تنگی دوطرفه باشد. خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می باشد و لذا پزشک و مادر می توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

هر گونه تنگی در لوله حالب به منزله فشار به گلو و خفه کردن کلیه می باشد و لذا انسداد حالب جزء عمل های اورژانس ارولوژی می باشد.

اگر در دوره حاملگی متوجه نشدیم از کجا می توان مطمئن شد که تنگی در نوزاد وجود ندارد؟

با انجام یک سونوگرافی ساده می توان بیماری را تشخیص داد. در سونوگرافی کلیه ها کاملاً گشاد شده و اتساع دارند.

آیا همه تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه باید عمل بشوند؟ آیا درمان دارویی دارد؟

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه درمان دارویی ندارد. تنها روش درمان جراحی باز یا لاپاراسکوپی است ولی کدام بیمار باید عمل شود بسته به بررسی های تکمیلی و از جمله عکس رنگی از کلیه ها یا IVP و همچنین عکس برداری هسته ای یا DTPA اسکن با تزریق لازیکس است. در این روش ماده حاجب از طریق رگ ها به بیمار تزریق می شود و با عکس برداری های سریال، مقدار تخلیه و عبور آن از محل تنگی با عکس برداری بررسی می شود. اگر شدت تنگی زیاد باشد ماده رنگی قادر به عبور از محل تنگی نخواهد بود و در کلیه ها جمع می شود.

مثل شکل که این علامت هشدار می باشد که بیمار جهت نجات کلیه ها از خفگی هر چه سریعتر باید عمل شود.

 

آیا با روش آندوسکوپی و غیر جراحی می توان تنگی را گشاد کرد؟

بسته به شدت و طول تنگی محل اتصال حالب به لگنچه است. اگر تنگی کوتاه باشد می توان با روش آندوسکوپی (رتروگرید یورتروسکوپی و یا از پائین یا از بالای کلیه و از طریق تونل پوستی (اندوپیلومتری) آن را باز کرد. ولی مطمئن ترین روش درمان عمل جراحی می باشد که به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می شود. به علت عدم شکاف یک وجبی پهلو و زیبایی عمل و درد کمتر امروزه لاپاراسکوپی بهترین روش درمان این تنگی ها می باشد که به شرح آن می پردازم.

بیمار باید ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نماید و پس از معاینه و آزمایشات لازم چند ساعت بعد با بیهوشی عمومی در اطاق عمل طبق شکل سه عدد تروکار لاپاراسکوپی در شکم بیمار به جای برش باز قرار داده می شود و سپس با عبور دوربین و بزرگنمائی محل عمل در تلویزیون با پنس و قیچی محل تنگی را مشخص و سپس قطع کرده و محل باز و غیر تنگ حالب را به لگنچه کلیه مثل شکل و فیلم دوخته و پیوند می زنیم.

این عمل یک عمل فوق تخصصی و نیاز به تجربه بسیار بالای جراح دارد. یک لوله حالب در پایان محل به شکل قلاب در کلیه ها و مثانه قرار داده می شود که پس از چند هفته به صورت سرپائی خارج می شود.

در صورت عدم نشتی ادرار از محل عمل شما فردا یا پس فردای عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.

4 هفته بعد محل لوله حالب سرپائی خارج خواهد شد و سپس عکس برداری کنترل از نظر موفقیت عمل انجام خواهد شد.

حسن عمل لاپاراسکوپی پیلوپلاستی: زیبایی پوست، عدم شکاف جراحی در پهلو، درد کمتر و بستری کمتر پس از عمل و زمان کوتاه به بازگشت به زندگی روزمره می باشد.

در صورت داشتن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حميده پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد آقاي دكتر طبق نظرتون اومدم و تست نوار مثانه انجام دادم به خاطر نبودن وقت كافي نتونستم سوالم رو از شما بپرسم ،شما فرموديد طبق انجام اين تست من مثانه فوق حساس دارم و با اومدن 5٠ccادرار من سريع ميرم دستشويي و بايد خودمو نگه دارم و ديرتر برم تا مثانه من خوب بشه،ولي سوال من اينه كه در اين هنگام كه من خودمو نگه ميدارم به شدت شوك هاي عصبي به من وارد ميشه طوري كه نميتونم بشينم و تكون ميخورم ،كه حتي اطرافيان من متوجه اين حركتم ميشن ١)آيا مثانه من ميتونه نگه داره و فقط اين حس درونيه يا غير ارادي بيرون ميريزه ؟(چون واقعا نميدونم ادرار يا ترشح رحم)٢)آيا دريچه مثانه به طور ناگهاني با اين شوكها ادرار رو دفع ميكنه؟٣)و اينكه در تست من متوجه نشدم با سرفه و عطسه ادرارم اومد بيرون يا نه؟ ٣)قرص هاي تولترودين ٢تجويز كرديد ك يكماهه ميخورم يبوست دارم و پريود نشدم اشكالي ندارد؟ترو خدا تك تك سوال منو جواب بديد تا بتونم درمان بشم .
  پيشاپيش بسيار سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسر من ٣4 سال دارن امروز در سونوگرافي يه توده در مثانه ديده شده آيا اين احتمال وجود دارد كه توده خوش خيم باشد؟و آيا حتما بايد از بدن خارج بشه؟
  آيا اين درسته كه هر توده اي در مثانه حتما بد خيم است؟
  امروز به دكتر متخصص مراجعه كرديم گفتند بايد از طريق آندوسكوپي خارج بشه و به آزمايشگاه تحويل بشه لطفا نظرتون رو بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلا مجدد، شما عكس ها و نتايج سونوگرافي كه من ضميمه كرده بودم رو مشاهده فرموديد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   بله دیدم باید سیستوسکوپی ودرمان سریع انجام شود تماس02122642744 بفرمایید توده مثانه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم بنده حدودا 7 هفته و 5 روز باردار هست و در حین سونو گرافی متوجه یه توده شدیم که اندازش تو تصاویر فرستاده شده هست الان نمیدونیم ایا این توده باید برداشته بشه یا بمونه تا بعد از زایمان و اگر برداشته بشه به جنین آسیب وارد میشه و اگر هم بمونه امکان تشدید و گسترس تا پایان زایمان وجود داره تو رو خدا یه راهنمایی بفرمایید نمیدونیم چیکار کنیم یکی میگه بمونه یکی میگه باید برداشت بشه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر من 4 هفته پیش عمل فتق اینگینال دو طرفه به روش لاپاراسکوپی انجام دادم. قبل از عمل در کشاله سمت راستم احساس درد داشتم که بعد از عمل به مدت 10 روز این درد از بین رفت اما بعد از 10 روز مجددا دردش برگشت. آیا این درد طبیعی است و مشکلی ایجاد نمیکند؟ اگر مشکل ساز است راه درمان آن چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   باید دکترتان معاینه کند
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر کرمی . من 43 ساله و حدود یکسال است که مشکل کم شدن فشار ادرار دارم بطوریکه در حالت نشسته کاملا مثانه خالی نمیشود و گاهی اوقات مجبور به سر پا ایستادن جهت تخلیه کامل ادرار میشوم. در دو بار سونوگرافی از مثانه به فاصله سه ماه موضوع نامنظمی در مخاط مثانه گزارش شد بطوریکه بعد از تخلیه رزیدوی ادرار به میزان 24 سی سی و یکبار 66 سی سی دیده شد. قابل ذکر است پروستات به ابعاد نرمال و حجم 14 سی سی و کلیه ها دارای حدود و اکو طبیعی میباشند و آسیب مشاهده نشده است. از انتی بیوتیک نیز مدتی استفاده کردم و حدود 50 درصد و یا کمتر بهبود یافتم اما بعد از اتمام دارو مشکل به حالت قبل برگشت. لطفا در این خصوص راهنمایی فرمائید. با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر .قبلا دررابطه بامادرم باشما چن دفعه پیام دادم. وعکس های سونوگرافی فرستادم دررابطه با بیماری مادرم. وشما گفتید که عکس با تزریق بفرستید . آقای دکتر الان عکس با تزریق هسته ای گرفته ایم .که جوابشونو براتون فرستادم.ممنون میشم راهنمایی کنید باید مادرم چکار کند ؟مادرم 70سالشه .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر ،من مادرم هیدرونفروز دارد.وانسدادحالب. قبلا برای شما عکس هایی فرستاده شد. ولی الان عکس های سونو گرافی وسی تی اسکن جدیدی گرفته شده. می خواستیم که شما بررسی کنید که آیا احتیاج به کار خاصی هست.آیا تغییری حاصل شده ؟ممنونم ازوقتی که برای مریض ها می گذارید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ابوالقاسم دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای نوار مثانه چند مرکز معتبر در مشهد که مورد تایید شما هست لطفا معرفی بفرمائید تا عکس نوار مثانه رو جهت معاینه خدمت شما بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر باران جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید .
  ببخشید سوالی دارم با عرض معذرت من مدتی هست زمانیکه از امدن از دستشویی احساس میکنم الان ادرار میخواد خارج شه و زمانی از حمام میام بیرون ود ر زمان خشک کردن بدنم این حس تشدید میشود در واقع بعد از امدن حمام ودستشوویی تا یه 15 دقیقیه ای حالت خوبی ندارم و سعی میکنم بنشینم و کمتر راه بروم، قسمت دوم سوالم اینه که اب تا چه مدتی از بدن امکان خروج از بدن داره چون میگن اون اب بدنت هست که ازت خارج میشن به خدا خسته شد م . ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   این حالت وسواسی را در خود تقویت نکنید
 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام در آزمایش ادرار گزینه blood نوشته شده trace بقیه گزینه ها نرمال هستند احتیاج به پیگیری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 9 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید