حالب چیست؟ | دفع سنگ کلیه از لوله حالب

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

قطر لوله حالب چقدر است؟

لوله حالب به قطر 5 میلی متر است. این لوله، کلیه را به مثانه وصل می کند.

حالب چیست؟

حالب وظیفه ی انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار را از کلیه ها به مثانه بر عهده دارد. لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

حالب کجاست؟

حالب لوله ای است که وظیفه انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه را عهده دار است. در بدن هر فرد دو لوله حالب (ureter) قرار دارند که هر کدام به یک کلیه متصل است. نیمه بالایی حالب در داخل معده قرار دارد و نیمه پایینی آن نیز در ناحیه لگن است.

طول لوله حالب در بزرگسالان به صورت میانگین در حدود 10 الی 12 اینچ ( 25 الی 30 سانتی متر ) است. این لوله دارای دیواره های ضخیم عضلانی، فیبری و روکش مخاطی است و می تواند به راحتی منقبض شود.

مدت زمان دفع سنگ کلیه از حالب

حالب کلیه

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیر افتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شدگی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

بیماری های حالب

پروگزیمال حالب چیست؟

بخش بالایی از لوله حالب در بین نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک قرار دارد. سنگ های پروگزیمال حالب به صورت میانگین اندازه ای بیشتر از یک سانتی متر دارند و در معیار اندازه گیری قرار می گیرند. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

لوله حالب پروگزیمال در کدام ناحیه از بدن قرار دارد؟

در انتهای بخش پروگزیمال لوله حالب، لگن و کلیه ها قرار دارند. در بخش دیگر نیز مثانه فرد به حالب متصل است. لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نواحی و مثانه کشیده می شود تا جریان ادرار را از کلیه ها به سمت مثانه هدایت کند.

علائم سنگ کلیه در حالب

سنگ در حالب کلیه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

دفع سنگ کلیه از لوله حالب

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد به شرط اینکه:

 •  بیمار تک کلیه نباشد.
 •  تب نداشته باشد.
 •  حامله نباشد.

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب

اگر بعد از دو هفته سنگ کلیه در حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

1️⃣ سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

 •  افراد چاق
 •  افراد حامله
 •  افراد دارای اختلال در انعقاد خون

2️⃣ سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3️⃣ عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

سنگ حالب در بارداری

از جمله رایج ترین دلایل بروز درد معده در خانم های باردار می توان به وجود سنگ کلیه و حالب اشاره کرد. سنگ حالب در بارداری می تواند منجر به مسدود شدن مسیر کلیه شده و در نتیجه عفونت را ایجاد کند.

این عفونت در دیگر نواحی بدن پخش می شود. در نتیجه ممکن است خانم باردار زودتر از موعد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و طی کردن درمان های لازم جهت به دنیا آوردن کودک را داشته باشد.

سنگ های کلیه دردناک از هر 3300 زن باردار، یک نفر را مبتلا می کنند. احتمال شکل گیری این سنگ ها در بانوانی که سابقه به دنیا آوردن کودک در گذشته را داشته اند، نسبت به افرادی که بارداری اول را تجربه می کنند، بیشتر است. بیشتر خانم هایی که سنگ کلیه و حالب دارند، معمولا در ماه های چهارم الی ششم با مشکلات مختلفی مواجه می گردند.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب

1️⃣ دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2️⃣ وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3️⃣ یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4️⃣ فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.
 • تومور های سرطانی و غیر سرطانی
 • رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان
 • تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

 •  لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.
 •  95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.
 • حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.
 •  افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.
 •  با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  تکررادراداشتم سونوگرافی انجام دادم همه چیز طبیعی بوده فقط نمی‌دونم حالبهامتسع نیستند یعنی چی مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر گفته حالب متسع نیست ، طبیعیه
  2. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   🙏
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کاوه جمعه ۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، بنده چند روز است که احساس میکنم مثانه ام شدید پر است اما موقع دفع فقط چند قطره ادرار دارم و معمولا شبها بیشتر است .و فشار ادرار هم کم است.
  سونوگرافی کلیه و مثانه و پروستات و آزمایش ادرار هم داده ام اما هیچ مشکلی نداشته ام. داروهای امپرازول و کلاریسین 500 و کلیدینیوم سی برای درمان میکروب معده به مدت یک هفته مصرف میکنم. ممنون میشم که بنده رو راهنمایی فرمایید. در ضمن بنده 28 سال سن دارم و بعضی اوقات هم درد زیر شکم دارم اما خیلی کم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   علایم شما به التهاب پروستات شباهت دارد ، از داروهای افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرم هر ۱۲ ساعت برای یک ماه استفاده کنین و از قهوه و نوشابه و ادویه جات و پیاز و سیر پرهیز کنین
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  دو ماه است مثانه خود را جراحی کردم از روزی که جراحی کردم دیگر منی خارج نمی شود دکتر میکوید پس از ۸ ماه خوب می شود ‌گروه دیگری می کویند دیکر منی خارج نخواهد شد کدام درست است در ضمن جراحی بعلت تکرور ادرار بوده با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 10 ماه پیش)
   چه جراحی ای انجام شده؟
 • تصویر کاربر مهبد چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسر 22 ساله هستم. نوار مثانه و سونوگرافی انجام دادم و پیش دکتر رفتم و گفت چیزی دیده نمیشه اما من مشکل تکرر ادرار دارم و مثانه هم عصبی و هستش ظاهرا و گاهی دچار لرزش کف مثانه میشم .ورزش میکنم مثانه سنگین میشه ،حمام هم میرم بعدش که میرم دستشویی ادرار بیشتر بریده بریده میاد .بعضی وقتا هم حس میکنم ادرار به سختی از داخل مجرای آلت حرکت و خارج میشه. گاهی هم همون روز که حمام میرم چنان سنگین میشه مثانه که شبش چند قطره ادرار پس میده که داخلش مقداری سفیدی و چسبندگی هم وجود داره اما غلظت منی رو نداره.نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 10 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی انجام شود
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام جناب استاد کرمی گرانقدر
  استاد عزیز حدود ۱۰ روز پیش رنگ ادرارم صبح قهوه ای پرنگ شده بود و بعد از یک ساعت کلیه راستم از جلو بشدت درد گرفت و تهوع به سراغم اومد حدودا یک ساعت درد داشتم و خوب شد سونو گرفتم در جواب اوممده هیدرونروز خفیف همراه با اتساع حالب فوقانی راست.رویت سنگ به قطر ۶ mm در حالب فوقانی راست به فاصله تقریبی4.5 سانتی متری ناف کلیه.برا برسی بهتر سی تی اسپیرال شکم و لگن بدون کنتراست توصیه شده. دکتر عزیز هر جا برا سی تی در کرج (شخصی)زنگ زدم انجام نمی دن و بیمارستان به خاطر کرونا جرات نمی کنم برم و قبل از خواب و بعد از بیدار شدن حدود ۱۵ دقیقه در دارم بعدش هیچ مشکلی نیست تکرر و سوزش هم ندارم وخیلی نگران(جسارتا حقیر از شاگردان قرآن هستم)☺
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   حتما باید سی تی اسکن انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر، و تشکر از پاسخگویی شما. من یک سنگ 5.5 در پایین حالب راست و یک سنگ 4.5 در کلیه راست دارم. پس از سه هفته و خوردن سنکل و پروترال و ورزش نتونستم سنگ حالبو دفع کنم. پزشکم بهم گفت دو هفته دیگه هم تلاش کن بعد از اون بیا برای تی یو ال. سوالم اینه آیا قرص یا دارویی دیگه برای کمک به دفع سنگ هست؟ ایا سیستون میتونه کمکم کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من سنگ کلیه ۴میلیمتری در انتهای حالب ورودی مثانه دارم سوالم اینه که ایا خودبخود دفع میشه چون اندازه التم کوچک هست تقریبا ۴سانتی متر حالت معمولی ایا کوچکی الت مشکل سازه برا دفع سنگم و میشنهادتون جیه.ضمنا تازه ۲روزه دردم شروع شده و متوجه شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   نکته من این بود ک باتوجه به کوچکی سایز الت ایا مشکلی پیش نمیاد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر M.I سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام
  سنگ به قطر ۴.۵ میلیمتر در انتهای حالب من گیر کرده است
  میخواستم ببینم با مایعات دفع میشه دکتر برام داروی زی رو تجویز کرده
  اوروسیترا
  رواتینکس
  هیدروکلروتیازید
  سنکل
  پروترال
  در ضمن دیابت هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   احتمال دفعش زیاده ، داروها رو ادامه بدین و چن روز فرصت بدین
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  28 سالمه
  یه سنگ 8mm در یک سانتی uvj قرار داره میتونم با مصرف مایعات و تحرک دفع بشه.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سنگ شما به احتمال زیاد دفع نمیشه ، جهت نوبت tul با ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید
  3. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   یعنی امتحان نکنم کلا با مایعات و تحرک دفع نمیشه یا امتحان کنم.عکس سونو رو دیدین؟
  4. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   یعنی امتحان نکنم با مایعات وتحرک
   عکس سونو رو هم دیدین؟
   با تشکر از زحمات شما
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)
   میتونین ۲ ۳ روز فرصت بدین. تامسولوسین هم شبی یک عدد مصرف کنین. اگر دفع نشد حتما اقدام کنید ، چون بیشتر بمونه به کلیه اسیب میزنه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر سنگ کلیه ام دفع شده ولی انتهای راه ادرار گیر کرده به طوری که با چشم دیده میشود و تکان هایش را احساس می کنم برای دفعش چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   یعنی سنگ در مجرای خروجی آلت تناسلی شما گیر کرده و دیده میشه؟
  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   بله در انتهای آلت تناسلی که باعث متورم شدن و بند آمدن ادرار شده است
  3. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   در این صورت حتما به اورژانس یه بیمارستان که ارولوژی داشته باشه مراجعه کنید که سنگ را خارج کنن
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر