سنگ حالب شایعترین علت انسداد لوله حالب

هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب برطرف گردد. در این مقاله بیماری های لوله ی حالب از جمله وجود سنگ در آن بررسی شده است.

لوله حالب به طول 25 سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند. نقش لوله حالب انتقال ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از کلیه ها به مثانه یا همان کیسه ذخیره کننده ادرار می باشد.

لوله حالب با انقباضات منظم خود که توسط اعصاب اتوماتیک سمپاتیک و یا پاراسمپاتیک کنترل می شود عمل تخلیه خود را انجام می دهد. لوله حالب در حقیقت به مانند لوله تنفسی کلیه می باشد.

سنگ حالب چیست؟

یکی از شایعترین علل انسداد حالب حرکت سنگ از کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب می باشد. حرکت سنگ به طرف حالب دردی را ایجاد می که شاه درد عالم پزشکی بوده و حتی از درد زایمان در خانم ها نیز شدید تر می باشد.

مشخصات این درد عبارتند از: درد شدید ناگهانی که به صورت موجی به سراغ فرد آمده و او را زمین گیر و مستأصل می کند. تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار ، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد.

سنگ درون لوله حالب

امروزه قطعی ترین روش تشخیص گیرافتادن سنگ در لوله حالب انجام سی تی اسکن بدون تزریق و با تزریق می باشد. سونوگرافی اغلب گشاد شده گی کلیه ها یا هیدرونفروز را گزارش می کند که نشانه انسداد لوله حالب می باشد.

در صورت ایجاد چنین دردی بلافاصله به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کرده و باید اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گردد. از شما در اورژانس بیمارستان معاینه بالینی، آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی و در صورت نیاز سی تی اسکن انجام خواهد شد و با تزریق مسکن های قوی که اغلب مورفین یا پتدین و یا کتورولاک است، درد شما تسکین پیدا خواهد کرد. اگر تب داشتید یا تک کلیه هستید و یا حامله می باشید باید به پزشک اطلاع دهید که شما را در بیمارستان بستری نمایند.

علائم ایجاد سنگ حالب

انسداد حالب ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. نشانه ها و علائم به محل رخداد انسداد، کامل بودن یا نسبی بودن انسداد، سرعت مسدود شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن یک یا هر دو کلیه بستگی دارند. نشانه ها و علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد
 • تغییرات در مقدار ادرار تولید شده
 • دشوار بودن ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • عفونت های مکرر مجاری ادراری
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

درمان سنگ های حالب چیست؟

اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست.

اگر اندازه سنگ بین 4 تا 6 میلی متر باشد 50 درصد احتمال خودبه خود افتادن سنگ وجود دارد و لذا اگر اندازه سنگ حالب زیر 6 میلی متر باشد

1- بیمار تک کلیه نباشد.

2- تب نداشته باشد.

3- حامله نباشد،

به بیمار توصیه می شود دو هفته با مصرف مایعات زیاد و افزایش تحرک بدنی و با ادرار کردن در داخل ظرفی از نظر مشاهده سنگ دفع شده، در جهت دفع سنگ تلاش کند.

اگر بعد از دو هفته سنگ لوله حالب دفع نشود و یا اندازه سنگ گیرافتاده بالای 6 میلی متر باشد دو روش درمانی برای درمان این سنگ ها وجود دارد:

thCAW596LD

1- سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL

در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

عمل سنگ شکنی ESWL در موارد زیر توصیه نمی شود:

1- افراد چاق

2- افراد حامله

3- افراد دارای اختلال در انعقاد خون

سنگ شکن کلیه

2- سنگ شکنی درون اندامی یا TUL

دومین و مؤثرترین روش درمان سنگ حالب عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری و در اطاق عمل و به صورت سرپائی انجام می شود، با عبور دوربین آندوسکوپی از داخل مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب محل گیر کردن سنگ حالب مشخص و با استفاده از امواج سنگ شکنی لیزر روی پنوماتیک سنگ را کاملاً خرد کرده و با پنس خارج می کنیم.

 در مواقعی جهت دفع شدن سنگ های خردشده داخل لوله حالب، لوله ای قلاب مانند به نام جی جی گذاشته می شود که در شکل زیر می بینید. و چهار هفته بعد به صورت سرپائی خارج می گردد.

فیلم کامل عمل TUL را می توانید در قسمت زیر مشاهده نمائید.

3- عمل لاپاراسکوپی

سومین درمان سنگ های بزرگ لوله حالب، عمل جراحی می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ حالب را مشخص کرده و با برش روی آن، سنگ حالب را خارج می کنیم که کیفیت عمل را در فیلم زیر مشاهده می نمائید.

انواع دیگر بیماری های لوله ی حالب 

1- دوتایی شدن حالب

دوتایی شدن حالب که عارضه ای مادرزادی است به وضعیتی گفته می شود که دو حالب بر روی یک کلیه تشکیل می شود. حالب دوم می تواند سالم بوده و یا تنها قسمتی از آن تشکیل شده باشد. در صورتی که هیچ کدام از حالب ها به درستی کار نکنند، ادرار می تواند به کلیه برگشته و سبب آسیب رساندن به آن شود.

2- وجود یک ناهنجاری در محل اتصال حالب به کلیه یا مثانه 

اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. این ناهنجاری مادرزادی بوده و یا می تواند با رشد عادی کودک و در اثر یک آسیب یا جای زخم به وجود آید. همچنین، در موارد نادر این عارضه می تواند ناشی از تشکیل یک تومور نیز باشد. یک اتصال نادرست بین حالب و مثانه می تواند سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود.

3- یورتروسل

در صورتی که لوله ی حالب بسیار تنگ باشد و اجازه عبور جریان ادرار به صورت عادی را ندهد، ممکن است یک برآمدگی کوچک (یورتروسل) در آن تشکیل شود که معمولا در قسمت نزدیک به مثانه تشکیل می شود. این تورم و برآمدگی می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها شود. این وضعیت امکان دارد به کلیه آسیب برساند.

4- فیبروز رترو پریتوئن

این اختلال نادر هنگامی رخ می دهد که بافت فیبروز در ناحیه خلفی شکم رشد می کند. این فیبر ها می توانند در اثر سرطان ها یا برخی دارو های درمان میگرن رشد کنند. این فیبر ها میزنای ها را احاطه کرده و آن ها را مسدود می کنند که چنین وضعیتی سبب بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود.

دیگر عوامل احتمالی

عوامل مختلفی در درون و بیرون میزنای می توانند سبب انسداد آن شوند این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

✅ یبوست شدید، با اینکه بیشتر در کودکان شیوع دارد اما در بزرگسالان هم اتفاق می افتد.

✅  تومور های سرطانی و غیر سرطانی

✅  رشد بافت داخلی مانند آندومتروزیس در زنان

✅ تورم طولانی مدت دیواره میزنای که معمولا ناشی از بیماری هایی مانند سل یا عفونتی انگلی به نام شیستوزومیازیس می باشد.

بیماری های حالب

اما توصیه های اینجانب در رابطه با سنگ حالب

1- لوله حالب به منزله نفسگاه کلیه می باشد و گیر افتادن سنگ و یا هر علتی که آن را ببندد مثل فشار به کلیه جهت خفه کردن می باشد و باید هر چه سریعتر درمان شود.

2- 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر و 50 درصد سنگ های بین 4-6 میلی متر خودبخود دفع می شود.

3- حداکثر زمان برای دفع کردن 2-3 هفته است و اگر سنگ دفع نشود باید سریعاً جهت جلوگیری از خفه شدن و از دست دادن کلیه خود به پزشک مراجعه نمائید.

4- افراد تک کلیه و خانم های حامله و بیماران تب دار با سنگ انسدادی حالب باید اورژانسی در بیمارستان بستری شوند.

5- با انجام چکاب منظم و با شعار پیشگیری بهتر از درمان است، و مصرف مایعات هر دو ساعت یک لیوان و مصرف کم نمک از تشکیل سنگ در کلیه و گیرافتادن آن در لوله حالب جلوگیری نمائید.

در صورت داشتن سنگ حالب جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

دکتر کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4.2 (83.39%) 59 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزيتا یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  سوزش و تكرر ادرار دارم
  كشت و آزمايش و سونوگرافي انجام دادم
  دكتر زنان هم رفتم .. طبق اطلاعات بدست اومده از سمت دكترا هيچ مشكل خاصي ندارم حتي عفونت
  دكتر مهرداد فلاح شمارو معرفي كرد سلام هم رسوند
  وقت گرفتم از بيمارستان نيكان براي ٢ بهمن اما من از كليه هام ميترسم يوقت با اين تكرر ادرار به مشكل بخوره
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد مرسي
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید نوار عصب مثانه بگیرید تماس۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ برای نوار مثانه
 • تصویر کاربر سلمان یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. با عرض پوزش ۳ عدد سنگ درون حالب اومده که عکس سونو گرافی امروز رو براتون میفرستم.
  لطفا راهنمایی کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید سنگ شکنی درون حالب شود فیلم عمل من را ببینید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر لادن یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید چند روز پیش بدلیل تکرر ادرار و حس گرفتگی در پهلوی چپم به دکتر مراجعه کردم برایم سونو نوشتند که در سونو قید شده fullness هردو کلیه با قصرapلگنچه 7میلیمتر در سمت راست و8میلیمتر در سمت چپ که پس از تخلیه مثانه برطرف نگردید ایا مشکل حادی برای کلیه ام وجوذ دارد چون دکتر گفتند باید سی تی بدهم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   جای نگرانی میست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر.من 2 سالی هست مدام سوزش ادرار و تکرر شدید ادرار دارم .سونوگرافی دادم آزمایشم دادم .عکسشان رو ارسال میکنم.هر کاری میکنم خوب نمیشم.خدا خیرت بده کمکم کن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   اب زیاد وادرار رقیق سوزش را میبرد
 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.خدمتتون رسیدم در بیمارستان نیکان .سونوگرافی که در اراک انجام دادم گفتن سنگ کلیه داری.دوتا از سنگ ها کامل مشخص بود در سونو و اینکه چون سنگ در لوله حالب بود گفتید باید سی تی اسکن انجام بدم و همونجا انجام دادم .
  اما به دلیل مشغله کاری به اراک مراجعه کردم و سنگی که در لوله حالب بود رو سنگ شکن انجام دادم. الان بعد از گذشت یک ماه چند هفته ای هست که تکرر ادرار دارم و اینکه خیلی باریک و کم میاد به طوری که احساس میکنم کامل تخلیه نشدم.
  آیا دلیلش همون سنگ های کلیه است یا چیز دیگه مثل تنگی‌مجرای ادراری یا هر چیز دیگه ای .
  خیلی اذیتم
  خواهشا راهنمایی و کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید با مدارک بیایید ببینم
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دكتر كرمى
  حدودا يك ماه وده روز پيش بادرد شديد پهلوى راست به متخصص كليه مراجعه كردم ايشان سريعا سى تى بدون تزريق فرستادن كه تشخيص سنگ ٣ ميلمترى درون Right UVJ about to enter bladder بهمراه هيدرونفروز خفيف دادن كه گفتند با مصرف چهار دارو تامسلوسين-ويسول-رواناتكس-شياف ديكلو ومايعات فراوان ورزش بمدت ده روز تا سه يا چهار روز آينده اين سنگ ريز با يه سوزش واحتمالا دردى دفع ميشه كه ظاهرا دفع نشده يعنى مشاهده نكردم ومطمئنم چون سوزش يا دردى نداشتم سنگى هم نديدم .
  اما دوباره به متخصص ديگه مراجعه كردم چون ايندفعه تهران نبودم ،شرح حال كه دادم ايشان سونو نوشتن بهمراه دوز دوبله تامسلوسين وشربت گياهى اروتيكا وتوصيه به تلاش وكوشش مجدد ونوشيدن زياد مايعات وتحرك كافى بمدت فقط پنج روز وهمچنين گذاشتن لگن براى مشاهده سنگ كه متاسفانه باز هم چيزي نديدم يا شايد بالاخره دفع شده من نديدم .دراين مدت بيمارى دوبار سونوگرافى كردم بار اول بعده بيست روز از شروع درمان كه سنگ شش ميل درانتهاى حالب با هيدرونفروز خفيف گزارش كردند وبار دوم كه ميشد بعد سى روز از آغاز درمان فقط وفقط هيدرونفروز گزارش كردند
  جناب دكتر كرمى هيچگونه درد يا ناراحتى هم ندارم فقط ادرارم روان وجارى نيست يعنى كم شده و بريده بريده س اگه ممكنه بفرماييد احتمال داره سنگم دفع شده ومن بهردليلى متوجه نشدم يا نه سنگ سرجاش مونده ولى بدون عارضه ودرد ،نگران كليه م هستم
  ممنون كه جواب ميديد
  خدا حافظ ونگهدارتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   اگر دفع نشد باید تی یو ال کنید
  2. تصویر کاربر سامان شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   جناب دكتر كرمى
   جواب سؤالمو نداديد
   بنده گيج شدم مخصوصا از دست اين سونوگرافيستها ،يكى ميگه ٦ميل سنگ دارى يكى ميگه من سنگ حالب رو نميتونم ببينم يكى گفت تورم خفيف كليه داريد،
   فقط سى تى اسكن روز اول مراجعه ودرمان سنگ٣ميل نشون داد درحالب ازطرفى هم هيچگونه درد يا ناراحتى هم ندارم
   يعنى بنده بايدبازم صبر كنم ،٤٥ روز گذشته از سى تى اسكنم شما فرموديد دو هفته يا حداكثر چهار هفته بيشتر نبايد منتظر موند درسته؟الان بنظر شما من چيكار بايد بكنم كجا سونو كنم كه اندازه ومحل دقيق ودرست سنگ حالب رو نشون بده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   اگر است بايد تي يو ال كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من از کردستان خدمتتون پیام میفرستم، یک سنگ ۷ میلی در یک سوم میانی حالب سمت چپ دارم، همچنین یک سنگ ۵ میلی در کلیه سمت چپ.
  دکتر رادیولوژیست گفتند که هر چه سریعتر باید این سنگ درآورده بشه...چون وضع کلیه سمت چپ خوب نیست.
  میخواستم بوسیله لیزر هرچه سریعتر خارجش کنم ، تا نظر شما چه باشد. فایل گزارش سونو به پیوست ارسال میشود...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   من در خدمت شما هستم سه شنبه اینده بیا مطب۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   خیلی ممنون
   ان شالله خدمت میرسم

   فردا صبح با مطب هماهنگ میکنم، فقط یخورده میترسم که واسه خرد کردن سنگ ، دیر نشه.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   نه نگران نباش
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فائزه سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من در هفته ١5 بارداري هستم كه هفته گذشته با سونوگرافي مشخص شد كه يك سنگ 4 ميل در كليه ام وجود دارد، من خيلي مايعات مصرف كردم و ديگه دردي ندارم ولي دكتر به من كپسول تامسولوسين دادند كه بعد از خوردنش حالم خيلي بد ميشه( سردرد شديد و احساس گيجي)
  ميخواستم بدونم با توجه ب اينكه ديگه درد ندارم لازمه اين كپسول رو بخورم ؟ و اينكه عوارض اين كپسول بدتر از كارايي اون نيست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   دارو نمیخواهد درمان بعد از ختم حاملگی است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من پارسال یک سنگ به اندازه دوازده میل در حالب داشتم که بعد از ده روز از ورود به حالب بدون هیچگونه دردی دفع شد. ده روز پیش که برای چکاپ سونوگرافی گرفتم گفت که یه سنگ چهرده میلی توی کلیه است و دو روز بعدش وارد حالبم شد که عوارض مختلفی مثل تهوع و دل درد و ... داشت اما الان هیچگونه درد و عوارضی ندارم. ممکنه سنگ توی حالب باشه و عوارضی مثل درد و ... نداشته باشه و اینکه اگه تو حالب باشه و فعالیتی برای دفعش بکنم مثل نوشیدن زیاد مایعات و ورزش نتیجه بدتر بشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید سی تی اسکن بدون تزریق بکنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام و ادب و شب بخیر خدمت شما از اینکه وقت شمارو میگیرم عذر خواهی میکنم من از بیرجند خدمت شما پیام میدم من دو روزه که سوند wj داخل کلیه دارم میخوام جهت ادامه درمان بیام خدمت شما علیرغم اینکه چندین نوبت جهت سنگ شکنی و درمان از طریق مجرا به اتاق عمل رفتم ولی نتیجه نگرفتم الان هم سنگ های بزرگ داخل کلیه دارم میخواستم ببینم اگه انشاالله بتونم خدمت شما برسم همین شهر خودم سوند رو در بیارم یا با همین وضعیت اشکال نداره خدمت شما برسم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   نه بیایید شنبه ا. اگر خواستید بک شنبه عمل پی سی ان تل کنم فیلم عمل من در www.drkarami.com را ببینید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ امروز عصر تماس
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر