021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

بی اختیاری لبریزی و بی اختیاری واقعی

توسط دکترحسین کرمی ۲۸/اسف/۱۳۹۳ 13,870 بازدید
بی اختیاری

بی اختیاری ادراری یکی از مشکلاتی است بیماران به مطب های اورولوژی مراجعه می کنند دراین مقاله سعی می کنم علل و درمان بی اختیاری را برای شما بگویم.

ساختمان فیزیکی مثانه عبارت است از یک کیسه قابل اتساع که مجهز به سلول های حسی و حرکتی می باشند و قسمت خروجی مثانه که دو عدد دریچه یا اسفنکتر خروجی ادراری از مثانه را کنترل می کنند.

در حالت طبیعی سلول های حسی درجات پرشدگی مثانه را توسط سلول های هوشمند به مغز مخابره می کنند و وقتی فرد احساس می کند مثانه اش پر شده است مغز دستور تخلیه ادرار را صادر می کند که باعث می شود:

۱- عضلات حرکتی مثانه پمپاژ را شروع کنند.

۲- گردن مثانه و اسفنکتر ها همزمان باز می شوند و لذا خروج ادرار صورت می گیرد.

اگر به هر علتی سلول های حسی مثانه:

۱- قدرت درک پرشدگی ادرار را از دست بدهند.

۲- یا پمپاژ مثانه و سلول های حرکتی کار نکنند.

۳- و یا مسیر خروجی مثانه سنگ ادرار وجود داشته باشد، ادرار از مثانه خارج نمی شود و تدریجاً در مثانه جمع می شود و بعد از یک مدت شروع به لبریز شدن در مثانه و به صورت بی اختیاری لبریزی باعث خیس شدن فرد می شود.

در معاینه بالینی شکم بیمار کاملاً برجسته است و اگر برای این بیماران سوند گذاشته شود ممکن است تا ۲ لیتر ادرار خارج شود.

علل بی اختیاری لبریزی

بیماری دیابت کنترل نشده، آسیب به اعصاب لگنی و مهره های نخاع و تحریک مرکز پمپاژ مثانه می باشد و یا انسداد و تنگی در محل خروج ادرار از علل شایع بی اختیاری لبریزی می باشند. در بیماری دیابت کنترل نشده حس مثانه و موتور مثانه هر دو تخریب می شوند و لذا در صورت داشتن دیابت باید کاملاً آن را کنترل کرد.

تشخیص بی اختیاری لبریزی

۱- تست ارودینامیک

بهترین وسیله تشخیص بی اختیاری لبریزی تست ارودینامیک یا نوار عصبی مثانه است که حس مثانه، حجم مثانه و قدرت پمپاژ مثانه و صحت و سلامت دریچه ادراری و قدرت پمپاژ مثانه و جود تنگی و انسداد در مجرای ادراری را مشخص می کند و جزء ابزارهای طلائی تشخیص می باشد.

بخوانید  علل و درمان بی اختیاری ادراری -قسمت اول

۲- سیستوسکوپی

تنها مورد کمک کننده سیستوسکوپی، بررسی دقیق از نظر تنگی مجرا و شدت بزرگی پروستات می باشد که در جهت تشخیص دقیق برای پزشک کمک کننده هستند.

درمان بی اختیاری

درمان بر اساس تشخیص تست ارودینامیک و سیستوسکوپی می باشد.

اگر در نوار مثانه مشخص شود که مثانه پمپاژ ندارد باید برای تخلیه مثانه:

۱- از CIC یا سونداژ متناوب که در آن به بیمار آموزش می دهیم هر ۴ ساعت خودش برای خودش سوند بزند تا تخلیه انجام شود.

۲- و یا تعبیه سوند فولی و تعویض هر ۱۰ روز آن توصیه های درمانی قطعی می باشد. در موارد خفیف درمان های دارویی ممکن است کمک کننده باشند که باید با نظر پزشک متخصص تجویز شود.

بی اختیاری واقعی

در این نوع بی اختیاری مثانه قادر به نگاه داشتن ادرار نمی باشد و همه ترشحات خارج شده از کلیه ها که به مثانه می ریزد از آنجا بلافاصله بیرون می ریزد و لذا بیمار همیشه خیس است.

عیب مثانه در این نوع بی اختیاری: تخریب عملکرد دریچه بیرونی مثانه است که دیگر قادر به انقباض و بستن گردن مثانه نیست و در حالت عادی تحت کنترل ما می باشد.

علل بی اختیاری واقعی

شایعترین علت بی اختیاری واقعی جراحی های لگنی است. مثلاً کسانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت عمل جراحی قرار می گیرند و خانم هایی که مبتلا به سرطان رحمی و عمل جراحی وسیع لگنی قرار می گیرند به علت آسیب وارده به دریچه، فرد مبتلا به بی اختیاری دائمی می شود. در بعضی از مواقع علت بی اختیاری واقعی در خانم ها، آسیب به اسفنکتر و یا دریچه نمی باشد بلکه ایجاد یک سوراخ یا فیستول بین مثانه و مجرا و واژن می باشد که ادرار از مثانه از طریق فیستول مثانه به واژن وارد شده و از آنجا خارج می شود که با تشخیص و بستن سوراخ، مشکل بی اختیاری حل خواهد شد. در بعضی از بیماری های نخاعی از جمله مننگوسل و مننگومیلوسل و ضایعات نخاعی مرکزی ممکن است دریچه یا اسفنکتر مثانه نارسا شده و مادرزادی بی اختیاری واقعی ایجاد کند.

بخوانید  علل و درمان بی اختیاری اضطراری یا فوریتی -قسمت دوم

تشخیص بی اختیاری واقعی

در این نوع بی اختیاری با شرح حال بیمار اغلب مشخص می شود. به عنوان مثال: خانم بیمار اظهار می دارد که از واژن وی ادرار خارج می شود و یا مرد بعد از عمل جراحی قادر به کنترل ادرار نیست.

پس از گرفتن شرح حال دو اقدام تشخیصی برای این بیماران ضروری است.

عکس برداری از مثانه

۱- سیستوسکوپی

در این روش با عبور دوربین داخل مثانه و مجرا و درخواست از بیمار که خود را منقبض کند، عملکرد اسفنکتر یا دریچه مشاهده می شود که در صورت آسیب قادر به بسته شدن نیست. کمک دیگر سیستوسکوپی مشخص کردن سوراخ یا فیستول های بین مثانه و مجرا و واژن است که با مشخص کردن آن تصمیم درمانی درست اتخاذ می شود.

۲- عکس برداری از مثانه

عکس برداری از مثانه یا VCUG یا CT اسکن شکم و لگن به همراه تزریق داخل مثانه که وجود هر گونه سوراخ بین مثانه و مجرا و واژن را مشخص می کند.

۳- تست ارودینامیک یا نوار مثانه

با انجام تست ارودینامیک یا نوار عصب مثانه، UPP درصد عملکرد اسفنکتر مثانه و شدت تخریب را مشخص می کنیم که از نظر قانونی بسیار مهم و با ارزش می باشد.

درمان بی اختیاری ادراری واقعی

درمان بر اساس علت بی اختیاری واقعی است.

۱- اگر علت بی اختیاری واقعی سوراخ یا فیستول بین مثانه و مجرا و واژن باشد، قطعی ترین درمان بستن این سوراخ با عمل جراحی مجدد می باشد.

۲- اگر علت بی اختیاری واقعی آسیب به دریچه و اسفنکتر نگاه دارنده مثانه باشد، تزریق موادی مانند کلاژن و در نهایت تعبیه اسفنکتر مصنوعی جزء درمان های موجود می باشد.

بخوانید  آیا شما هم مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید؟ پس حتما بخوانید

در پایان امیدوارم با اطلاع رسانی آخرین روش های درمانی بی اختیاری به شما بازدیدکنندگان عزیز سایتم قدم مؤثری در رفع مشکل شما برداشته باشم.
در صورت بی اختیاری ادرار و نیاز به درمان و مشاوره می توانید با شماره تلفن های ۲۲۶۴۲۷۴۴ و یا ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ تماس بگیرید.

دوستدار شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

بی اختیاری لبریزی و بی اختیاری واقعی
۲.۵ (۵۰%) ۲ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
شب ادراری قابل درمان یا خیر

باسلام. بنده 35 سال سن دارم و دچار شب ادراری هستم که هر 3ماه یکبار ممکنه اتفاق بیفته. تا بحال به هیچ پزشکی مراجعه نکردم. سوالم این هستش که ایا شب ادراری خصوصا که این همه مدت از درمانش گذشته قابل درمان هست یا خیر؟
همیشه از ترس اینکه قابل درمان نباشه و فقط ابروی من بره به هیچ پزشکی مراجعه نکردم.
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
2
تکرر ادرار

سلام گاها برام اتفاق می افتاد که ادرار کنم ولی هنوز هم احساس کنم که باید دوباره ادرار کنم(تقریبا ماهی یک بار) اما یک هفته ای میشه که دائم این حس و دارم (بی اختیاری ادرار ندارم) مشاهده پاسخ دکتر
3
ادرار زیاد

یا سلام خدمت شما
جوانی 20 ساله هستم مشکل من از 2 سال و نیم پیش س بوجودامد که فکر میکردم بعد از دستشویی چند قطره ادرار ازم خارج میشه و وسواس خیلی بدی گرفتم که همان سال سونو دارم گفتن چیزی نیست و با استبرا خیلی بهتر شدم ولی برخی از عادتامو نتونستم ترک کنم
پارسال پهلوهام و کمرم درد میکرد که که ازمایش دادم گفتن یه مقدار خیلی کم خون در ادرارت هست و باخوردن اب و بیخیالی خوب میشه چون من خیلی روی موضوعی کلید میکنم و خوب شدم
الان مشکل من بدین صورته که به خاطر مساعلی بشتر وقتمو تو خونه هستم زمانی‌که دستشویی میکنم وقتی که استبرا میخوام بکنم دوباره مثانم پر میشه و شاید 10 دقیقه وحتی 20 دقیقه هم تو دستشویی بودم و بعضی وقتا هم که با این که میگم‌مثانم پر استبرا میکنم و بلند میشم ادراری ازم حس نمیکنم که خارج شه ولی فکرم همش میگه‌مثانم‌پره واحساس هم میکنم بعضی وقت ها که بیخیال چیزی باشم دستشویی برم این احساسو خیلی کمتره وبعضی وقتاهم ندارم خیلی میخوام که همش بیخیال بشم ولی واقعا نمیتونم دیگه موندم چیکارکنم به خودمم خیلی اب میگیرم تا چنوپدوقته پیش هم هرروز حموم میرفتم‌ولی الان یک روز درمیون کردم کلا ادم خیلی بدبینی رو همه مسائل هستم و شکاکم کمکم کنید ولی نگید که بهش فکرنکن چون واقعا سخته

با سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
4
شب ادراری

Leili:
Leili:
با سلام اقای دکتر دختری هستم 29 ساله که گاهی در هنگام خواب دیدن دچار شب ادراری میشم،پارسال ب دکتر هم مراجعه کردم که نتیجه ازمایش و سونو گرافی مشکلی نشون نداد ،در صورت مصرف ایمی پرامین هیچ مشکلی ندارم ولی بدون مصرف قرص گاهی این اتفاق میفته لطفا کمکم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
عدم تخلیه کامل ادرار

با سلام چند ماهی که موقع دفع ادرار به صورت کامل ادرار تخلیه نمیشه و بعد استبرا هم انجام میدم ولی بعضی مواقع موقع استبرا خون بیرون میاد و صبح که از خواب بیدار میشم چند قطره ادرار بیرون میاد. دکتر هم رقتم قرص های مربوطه رو مصرف کردم ولی هیچ فایده ای نداشت و دکتر گفت اگر با این قرص ها خوب نشدی خود ارضایی انجام بده من هم این کار رو کردم ولی هیچ فایده ای نداشت. در ضمن آزمایشی که دادم هیچ عفونتی نداشتم و سونویی که انجام دادم اندازه پروستات نرمال بود و هیچ سنگی هم نداشتم. الان باید چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
بی اختیاری ادراری

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده پسری 22 ساله هستم که حدودا چهار سال میشه تاخیر در ادارار و تکرار ادرار داشتم این اواخر رفتم دکتر سونوگرافی دادم باقیمانده ادراریم 100cc بود ، اندازه پروستاتم 16cc و کلیه و مثانه هم نرمال بود فقط یکی از کلیه هام کیست 10×8 mm داشت بعد دکتر معاینه مثانه انجام داد و گفت تنگی مجرا داری و لیزر کرد تاخیر در ادرارم تقریبا خوب شده ولی الان مشکل تکرار ادارار دارم بطوریکه در یک شب باید هشت بار به دستشویی بروم حجم ادراری هم که تخلیه میشه کمه ...با این وضع من چکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
بی اختیاری ادراری

سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم ،ممنونم ک این فرصت را ب من دادید تا سوالمو مطرح کنم.
بنده خانم 25 ساله ای هستم ک در سن 23 سالگی زایمان طبیعی داشتم.بعد از زایمان دچار مشکل التهاب مثانه شدم ک با مصرف قرص cranberryتا حد بسیاری مشکلم رفع شد ولی بعد از ان به طور شدیدی دچار بی اختیاری ادرار شدم ب دکتر زنان و دکتر مجاری ادرای مراجعه کردم ک بعد از انجام آزمایشات و سونوگرافی ب من گفتن ک هیچ مشکلی در مثانه و کلیه هایم وجود ندارد ولی با این حال من شدیدا دچار بی اختیاری و تکرر ادرار هستم با عرض معذرت بعد از دسشویی رفتن حس میکنم ک مثانه ام به طور کامل تخلیه نشده است دوباره مینشینم هی میخواهم طهارت بگیرم و بلند شوم وهی قطره قطره ادرار میکنم حتی شده تا سیزده بار هم ادرار کردم ب طور قطره قطره .واقعا زندگی برایم سخت شده دم ب دقیقه لباس زیر عوض میکنم هنگام نشستن و بلند شدن هی قطره قطره ادرار میکنم.طوری شده ک دیگه نمازمم با شک میخونم ک ایا ادرار کردم یا نه .لطفا کمکم کنید ممنون و سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
8
حبس ادرار در مواقع استرسی مخصوصا آزمایش عدم اعتیاد

سلام آقای دکتر خسته نباشید
خدمت شما عرض کنم من وقتی استرس میگیرم دچار حبس ادرار میشم مخصوصا در آزمایشگاه به هیچ وجه نمی‌تونم نمونه بدم به عنوان مثال برای استخدام خیلی خیلی زجر کشیدم که بتونم دو قطره نمونه بدم الآنم 26 سالمه و همیشه این استرس آزمایش اعتیاد رو دارم در صورتی که بعدش چندین بار به سرویس میرم و تخلیه می کنم و در حالت عادی خیلی کم پیش میاد حبس ادرار شم آیا راهی داره که درمان کنم این مشکل رو
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
9
خواب ادراری

دیدن خواب
دیدن خواب ادرار و انجام ان در خواب و بلافاصله بیدار شدن تکرار 4 بار با فاصله زمانی 2 ماهه
مشاهده پاسخ دکتر
10
بی اختیاری ادراری وسواس

با سلام
حدود 16 سال هست که با این مشکل روبرو هستم. همیشه احساس می کنم قطره ای از من ادرار خارج می شود. خصوصا پس از دستشویی، یا زمانی که احتیاج به دستشویی پیدا می کنم. و زمانی که دچار استرس می شوم. به همین دلیل هم همیشه احساس ناپاکی می کنم.وسواس هم هستم.
دکتر زنان رفتم گفتند نتیجه وسواس هست و از نظر جسمی سالم هستی.
واقعا می خواهم از این وضعیت نجات پیدا کنم. چاره ای وجود داره؟
نمی خواهم مذهبی وسواس باشم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 52 بعدی »