انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت ۱

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  میخاستم بدونم ایا زود انزالی قابل درمان هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۳( 6 سال پیش)
   كامل نه
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۲۹ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری 26 ساله هستم که دو سال پیش دچار زگیل شده ام و تو فاصله 6 ماه دوبار لیزر در مانی کردم و حدودا 15 ماه است که دیگه زائده ای مشابه به قبل نداشتم
  سوال اول:آیا ای عکسی ک فرستادم زگیل هست؟(زائده های قبلی مشابه به این نبودند و این مورد هم در درون پوست هست)
  سوال دوم:من چطور و چیکار کنم که سیستم ایمنی بدنم قوی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   اين هم ظاهرا زگيل است بايد كرايو كنيد
 • تصویر کاربر عليرضا سه شنبه ۱۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام

  حدود ٢٠ روز است كه تعدادي جوش كوچك و بزرگ بصورت تكي و پراكنده بر روي الت تناسلي ايجاد شده است كه عيچ گونه دردي ندارد ، ولي با استفاده از الكل براي ضد عفوني هيچ تاثيري بر سايز انها نداشته و بر طرف نمي شوند، سوال من اين است كه جهت برطرف كردن اين جوش ها چه كاري مي بايست انجام دهم و ايا مراجعه حضوري الزامي مي باشد؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 486 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من 21 ساله هستم و چند سالی هست که خود ارضایی میکنم ولی از چند وقت پیش متوجه شدم که سر آلتم کمی کوچکتر شده و در حالت نعوظ هم افزایش حجمی نداره . اگر ممکن راهنمایی بفرمایید چونکه واقعا این مدت ذهن منو درگیر کرده .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   سعي كن تركش كنيد خوب ميشود
 • تصویر کاربر amir شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشی میخواستم بدونم اسم بهترین و موثرترین کچسول و یا قرص برای کمک به درمان زود انزالی چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   مطلب سابت منو بخوانيد درمان نوشته ام
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  اشکان
  پاسخ
  با سلام
  چند وقتیه در پوست ختنه گاه یا محل بریدگی چندین سوراخ ایجاد شده و از اون سوراخ موادی به شکل بسته های سفید رنگ خارج میشه.میخواستم بدونم مشکل از چیه.ممنون

  سلامت نیوز: از اختلالات آلت جنسی مردانه چه می دانید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   روزانه شتشو دهيدو نتيجه را بفرماييد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر من همیشه و به صورت دائم مقاربت ندارم فقط بعضی اوقات مثلا در ماه حداقل 5 بار این کار را انجام میدهم. که در همین چند بار با مشکل نعوظ رو به رو هستم که قرق تادالافیل مصرف میکنم که بعد 2 هفته هنوز اثری از بهبودی کامل در خود ندیدم و مشکل اینجانب هنوز پار برجاست.
  به نطر شما تا چند ماه من باید به مصرف این قرص ادامه دهم تا بتوانم نتیجه لازم را بگیرم و شما صلاح میدانید دوز این قرص را به 20 میل افزایش دهم؟

  با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر farzad سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  برای انزال دیرتر در دفعه اول قرص ها که ضرر دارند نه؟مثل وایگرا....استفاده از اسپری بیحسی خوبه؟باید به الت زده شه یا بیضه؟ ضرر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   با نظر پزشگ باشد
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  27 سالمه متاهل
  دچار زود انزالی هستم و میزان ارتباطی مه می تونم داشته باشم نهایتا 1 دقیقه است
  آیا اسپری تاخیری و ژل های تاخیری مثل من پلاس مناسبه یا عوارض دارد ؟
  راه حل چیست
  ضمنا التم نیز دچار انحراف به سمت راست و پایین / نعوظم کمه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   انحراف کم است2- عصبی است
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر 25ساله و مجرد هستم، در زمان استرس و اضطراب زود انزال میشوم و در زمان احساس ترس ناگهانی یا تدریجی از چیزی چه در خواب وچه در بیداری نیز انزال خود به خود بدون هیچگونه دخالتی و تحریکی در آلت دارم.لطفا راه حل و درمانش را راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   عصبی است
  2. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   آقای دکتر دارو و درمانش چی هست؟لطفا میشه بیشر برای درمانش توضیح دهید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   ورزش خواب و ایجاد ارامش
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر