انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان قسمت 1

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی است که از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده است.

با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.

در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

کاهش میل جنسی در زوجین

شکایات بیماران

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.

– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.

– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.

– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا 20 دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

انواع انزال زودرس

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

۱) انزال زودرس اولیه

 کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند

۲) انزال زودرس ثانویه

 در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

انزال زودرس

علل انزال زودرس ثانویه

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

1- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره

امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

2- افسردگی و اضطراب

افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

3- فواصل زیاد بین روابط جنسی

تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن 18 سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد 50 ساله ممکن است 2-1 بار در هفته و یا در سن بالای 60 سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

4- تحریک کم جنسی

فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.

5- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

6- بیماری های جسمی

هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

7- مصرف داروها

داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد. برای مطالعه راه های درمان انزال زودرس روی اینجا کلیک کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام من 19 سالمه و آلتم در حالت خوابیده اصلا معلوم نیست و در حالت نعوظ 5 یا 6 سانته شایدم کمتر باشه اصلا یه وعضی میخواستم ببینم چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   دکتر چرا جواب نمیدهید؟؟؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   باید معاینه و بررسی شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم باید چکار کنم که انزال زود رس نداشته باشم. ایا عمل جراحی وجود دارد؟ خیلی ناراحتم چون فقط حتی با صحبت کردن دچار این مشکل میشوم!!خواهشا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من گویا است بخوانید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام اقايه دکتر با عرض پزش تو پيجه شما نوشته تا 72ساعت .به سوالاته شما پاسخ داده ميشه ولى الان يک هفته از سواله من ميگذره هنوز جوابى نگرفتم. ولى همچنان هر روز بى صبرانه منتظر جواب شما هستم. ميدونم کار سختيه رسيدگى به همه سوال ها ولى از دست شما بر مياد حتى يک راه حل کوچيک ازشما ممکنه مسير زندگى ادمو عوض کنه بازم ممنون ازاينکه هستيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   من مسافرت بودم چشم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام
  الت من متورم شد ولی نه مثل عکسی که شما گذاشته بودید و بعد هم تا حدود 5 ساعت بعد به حالت عادی برگشت
  ولی فردا صبحش دیدم دیگه التم شق نمیشه
  یعنی الت منم شکسته ؟
  حالا باید چیکار کنم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   نه نگران نباش
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر و بسیار ممنونم بابت این که سوال قبلی را پاسخ دادید .
  حقیقت من با یک نگاه به جنس مخالف یا فکر در باره ی سکس سریع انزال پیدا میکنم به این حالت که همچین که التم بلند میشود و دو باره کوچک میشود بعد ش که میرم دستشویی مقدار زیادی منی از من بعد از ادارار و گاهی هم مخلوط با هم از من خارج میشود این بیماری من رو عذاب میدهد . البته من خود انزالی زیاد کردم .چگونه میتوانم جلو این را بگیرم .شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت زود انزالی را بخوانید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر رابطه زناشویی بنده به خاطر زود انزالی در خطر است.
  عاجزانه درخواست دارم کمکم کنید تا از این مشکل رهایی پیدا کنم.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر ahmad چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام
  در قسمت زیر سوراخ الت اینجانب چندتایی زگیل که به مدت 1 سال و نیم هستش ولی هیچ کونه موردی را برای اینجانب نداشته ولی نمایی جالب ندارد از نشان دادن الت خجالت میکشم وبه خاطر همین مشکل ازدواج نکردم خواهشا روش درمان را برای اینجانب دستور فرمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر mojtaba شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من حدودچهارماهه که خودارضای روترک کردم ولی پهلوهام اب شدم تورو خدا کمکم کنید چکارکنم پهلوهام درست شه حتی شب وقتی می خوابم خودبخود استمنا میاد بیرون کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   درست میشود نگران نباشید
 • تصویر کاربر حامدریگی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشیدجناب آقای دکترکرمی بنده هنگام رابطه جنسی زودارضامیشم شایدکمترازپنج دقیقه ارضابشم توشهرستان مادکتردرست حسابی نیست اینجادکترمراجعه کردم امانتیجه ای نگرفتم ازشمااستاد عزیز خواهش میکنم من راراهنمایی کنیدواگرامکانش هست برام داروتجویز کنید تااستفاده کنم وازاین مشکل نجات پیداکنم درضمن ازاسپره های تاخیری هم استفاده کردم امازیادرضایت بخش نیست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید گویا است
 • تصویر کاربر پدرام یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 442 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من 35 ساله ،مدت 2 ساله که درگیر زود انزالی و علی الخصوص عدم نعوظ شده ام واین مدت هم به روانپزشکان و هم به متخصصان عمومی زیادی برای درمان مراجعه کرده ام ولی متاسفانه تاکنون درمانهای هیچ کدام موثر واقع نشده وبیشتر بصورت مقطعی بوده و روز به روز در حال بدتر شدن می باشد در ضمن از لحاظ فیزیکی و غددی و تستسترون آزمایشهایم کاملا نرمال می باشد و هیچ گونه مشکلی تاکنون مشاهده نشده است. . خواهشمند است در صورت امکان اینجانب را جهت درمان درست و اصولی مشکل فوق راهنمایی فرمائید. یا به صلاحدید حضرتعالی به کدام متخصص مراجعه کنم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   باید بررسی شوید از نظر نشت وریدی
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر