جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند.

یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود. در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود.

اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم.  سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت.

ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

4.3/5 - (120 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  با سلام آیا وجود سنگ کلیه باعث کاهش وزن میشود یا نمیگذارد وزن بدن افزایش یابد یا کلا مشکلات مربوط به کلیه تأثیری در کاهش وزن بدن دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام نه
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام... آقای دکتر من آلت بزرگ و کلفت بود... اما یه مدتی هست که کوچک شده هم از نظر قد هم حجم که طرفمم به این نتیجه رسیده... دلیلش چیه? در ثانی من از قرص ترامادول و قرصای تاخیری دیگر موقع سکس گاهی اوقات استفاده میکنم... سیگار و قلیونم میکشم... منتظر جواب شما از طریق پیامک یا هر طریق دیگر هستم.. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   الت کوچک نمیشود بیشتر تلقین است
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 1380 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من پسری 25 ساله هستم. مدت زیادی است که کنترل کشش روی آلت خود ندارم و وقتی به توالت می روم بعد از ادرار کامل، چون نمیتوانم با عمل کشش و رها کردن آلت، باقی مانده ادرار درون آلتم را به بیرون بریزم، بعد از ادرار کامل، از آلت من قطره قطره ادرار باقی مانده خارج میشود.
  سوزش در ادرار یا درد ندارم.فشار ادرار هم معمولی است. تکرر ادرار نیز ندارم. این مشکل وقتی به توالت میروم مرا اذیت میکند.البته مشکل من فقط شامل ادرار کردن نیست. همچنین وقتی از نظر جنسی تحریک میشوم، منی نیز به صورت قطره خارج میشود. که حتی متوجه آن نمیشوم.
  دیگر مثل قبل روی آلتم کنترل ندارم و احساس میکنم از من جداست !
  تا هم اکنون تقریبا 8 سال شده که من با این مشکل مواجه هستم. قبلا با پزشک های مجاری ادراری صحبت کرده ام که فقط دارو برایم تجویز کردند که هیچ تاثیری نداشت. نه بهتر شدم و نه حتی وخیمتر.
  لطفا بگید چه کار کنم؟ به کجا مراجعه کنم؟ به دکتر مجاری ادراری یا دکتر اعصاب؟ مشکل من چیست؟ آیا آلت من نیاز به عمل جراحی دارد؟
  ممنون میشم به من جواب بدید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   09351142080 نوار مثانه بگیرید
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام آقای دکتر
   من قبلا نوار مثانه گرفتم و به چند تا دکتر نشان دادم گفتند که مشکلی رو نشون نمیده.همچنین سونو گرافی هم رفتم که اون هم گفتن مشکلی رو نشون نمیده.
   چی کار میتونم بکنم؟
   با تشکر از شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   بخیال شو
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  ببخشید جناب دکتر روی آلت بنده ی چیزی شبیه غده و بزرگ و نرم قرار دارد، و دوران کودکی یادمه که بوده، و بنظرم بزرگتر هم شده، میخواستم ببینم راه درمانش جراحی هست، اصلا این چی هست؟؟؟ راه حلش فقط جراحیه هست یا خیر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   باید عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اول عذر خواهی میکنم بابت سوال کردنم که به صورت علمی نمی باشد
  2روز پیش در قسمت زیر سر الت تناسلی من تعدادی جوش به وجود امد که الان کمتر وکمرنگ تر شده است می خواستم بینم که ایا لک ان روی قسمت سر الت تناسلی می ماند یا نه و علت چیست . ایا بهتر است به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   عکسش را بفرستید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 781 مشاهده پرسش
  با سلام. اقای دکتر من در تاریخ 30 دی ماه سونوگرافی انجام دادم که نتیجه آن یک سنگ 2.11 میلیمتری در کلیه راستم بود. سپس در تاریخ 20 اسفند ماه نیز رفتم که سنگم 3.09 میلیمتر شده بود. طبق نظر دکتر قرص رواتینکس قبل غذا می خوردم . اما دوباره در تاریخ 5 خرداد امسال هم که رفتم قطر سنگ 4 میلیمتر در ناحیه کالیس میانی دیده شد. با اینکه آب فراوان می خورم و نیز از شربت انجدان رومی و حتی سنگکل نیز استفاده می کنم اما نمی دونم چرا بزرگتر شده. فقط اینکه من به علت کمر درد نمی تونم بپر بپر کنم. اما آب معدنی خیلی خیلی زیاد می خورم. چرا سنگم هی بزرگتر می شود و دفع نیز نمی شود؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   این سنگها نیاز به درمان ندارند
 • تصویر کاربر مهرنوش یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  باسلام من درهفته 22بارداری هستم بچم پسره توی سونوگرافی آنومالی دردوکلیه جنین mild fullness دیده شده این بیماری چی هست؟ کلیه های بچم مشکل داره؟؟؟خطرناکه تروخداجواب بدیدممکنه بعدا ازبین بره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 9 سال پیش)
   بعد از تولد بررسی می خواهد
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 2192 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.من خانمی 22 ساله و دوماهه باردار هستم که توسط روش آی یو آی باردار شدم.از سه هفته پیش درد خفیفی در ناحیه سمت راست که گاهی اوقات زیر دنده هاکی احساس میشه و کلا در پهلوی راستم دارم.به پزشک مراجعه کردم و سونو کبد وکی سه صفرا طبیعی و در کیسه صفرا سنگ و یا توده مشاهده نشد.ومن از زمان آی یو آی قرص پروژسترون و آسپرین و دافستون برای جلوگیری از سقط مصرف میکنم.در سونو کبد و کیسه صفرا اندازه طببعی داشتن و کیسه صفرا بدون سنگ و توده مشاهده شد.پزشک متخصص گفتن چیز مهمی نیست.اما من نکرانم.لازم به ذکر است که عموی من سرطان کبد دارند که البته ابتدا مشکل دغدد گلو بود.به نظر شما من از این بابت باید نگران باشم؟به نظر سما مشکل من چیست.البته باید بگم دردم شبیه به این هست که خیلی سریع دویده باشی و به یکباره بایستی و دردی در پهلو احساس شود.لطفا مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   اصلا مهم نیست استراحت کنید
 • تصویر کاربر حجت جمعه ۲۱ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی درجواب سونوگرافی مرد42ساله نوشته شده کیست پارانشیمال باجدار نازک فاقد سپتا به ابعاد 16در17میلی متر درپل فوقانی کلیه چپ رویت شد به چه معناست؟ وراه درمان ! باتششکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   فقط پی گیری 6 ماه بعد
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  سنگ کف کلیه معمولا از چه نوع سنگی است وراه درمان این نوع سنگ چیست و چه رژیم غذایی مخصوص دارد توضیح اینکه سنگ به طول ۱۴ میلیمتر میباشد
  بینهایت سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   75 در صد اگزالات کلسیم اب زیاد نمک کم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر