جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند.

یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود. در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود.

اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم.  سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت.

ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

4.4/5 - (115 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تينا جمعه ۱۵ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر خسته نباشيد
  چند روز با سوزش ناحيه واژن مواجه بودم و خارش و بوى بد هم نداشتم رفتم دكتر و تست پاپ اسمير دادم و منتظر جواب هستم
  دكتر گفت زگيل تناسلى ولى به نظر من شبيه تبخال
  چندتا تيكه ى قرمز مثل جوش كه سرش سفيد يكم مثل آفت
  دكتر بهم كرم واژينال هم موضعى هم داخلى داد با يه قرص مترونيدازول و قرص سيپروفلوكساسين و يه پماد موضعى هيدروكورتيزون . بهتر شدم و اصلا سوزش ندارم ولى قرمزى هنوز دارم و ديگه سر جوشا قرمز نيست
  نميدونم به نظر شما چه داروهايى بهتره؟ و چيكار كنم زودتر خوب شم؟ خيلى ترسيدم دكتر گفت ازت تست ميگيرم كه ببينم زگيل تا دهانه رحمت نرفته باشه خواستم با شما هم درميون بزارم تا مطمئن شم ممنون ميشم اگه جوابگوى سئوالم باشين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   به احتمال زیاد تب خال است زگیل سوزش ندارد
  2. تصویر کاربر تينا جمعه ۱۵ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   ولى اين داروها براى تبخال نبودن فكر ميكنم،درسته؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   از ترشحات تاولي تست دهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من چند وقت پیش از خارش بدنه آلتم متوجه شدم ۱ لکه کوچیک تقریبا ۱میلیمتری بدون برجستگی روی بدنه آلتم وجود داره ک شبیه خشکی بود.ولی الان یکم به قرمز تیره متمایل شده شکل خشکیش کمتر شده ولی گهگاهی خارش زیاد داره
  میخواستم ببینم چیه مشکلم و چکار باید انجام بدم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   چشم
  3. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   عکس
  4. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   دکتر جان من عکس میفرستم ولی انگار پاک میشه!
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   اين زگيل نيست نگران نباش
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  23سال پیش پیوند کلیه شدم.ازنزدیک دوسال پیش پروتئن دفع کردم.حدود15 روز پیش ادرارم خونی شد .ده روز پیش ادرارم قطع شد.تشخیص سنگ کلیه در حالب داده شد(سنگ در سونوگرافی وسی تی اسکن دیده ولی در عکس ساده دیده نشد)مورد عمل گذاشتن سوند در کلیه پیوندی قرار گرفتم.وپزشک اورولوژی تاکیدکرد برای شکستن سنگ ویا برداشتن آن به تهران مراجعه کنم.میخواستم ببینم در تهران به جناب دکتر کرمی مراجعه کنم یا فرد دیگری را معرفی میکنید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   به مرکز پیوند کلیه مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید مادر من یک سال پیش 6 ماه پیش و ماه پیش در ادرارش خون دیده شده و بعد به سونوگرافی و سیتی اسکن بردیم جواب سیتی اسکن به این صورت است large right renal encapsulated hypervascular mass with small calcifications without tumor thrombus in renal vein or invasion into surrounding tissues سن مادرم 55سال درد ندارد ازمایش خون بالا بودن کراتین و کم بودن hgb خون ((کم خون)) و سه قسمت پر رنگ در سیتی اسکن  بجز نوشته بالا که در انتها صفحه نوشته بود  و سه قسمت پر رنگ پایین spleen:normal with 7mm accessory spleen abdominal wall:45mm umbilical hernia containing fat adrenal glands: prominent both adrenal glands((11mm diameter of body)) دکتر ما ساکن گیلان هستیم هر جا بردیم گفتن بخاطر بزرگی توده عملش ما نمی تونیم انجام بدیم ببخشید که یه همچین سوالی میکنم آیا شما یه همچین عملی انجام میدین؟؟؟؟؟ عکس سونوگرافی و سیتی اسکن با این ارسال می کنم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   عمل بسيار خطرناك است
  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   خوب حالا شما این عمل انجام میدین یا نه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   منوط به قبول بيهوشي دكترهاي قلب وبيهوشي است بعيد ميدانم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسیه شنبه ۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  باسلام پسری 6ساله دارم که از حدود یک سال پیش دچار تکرر ادرار شد و به دنبال ان شب ادراری. به پزشک مراجعه کردم وبا انجام ازمایش عفونت ادراری نداشت و اکسی بوتینین و اسپری دزمکس را تجویز کردند که بهتر شد و چند ماهه که دارو مصرف نمیکند وشب ادراری هم ندارد ولی از سه روز پیش دوباره دچار تکرر ادرار شد که بسیار اذیت بود با مراجعه به پزشک ایمی پرامین 10 تجویز شد و سونو گرافی. با انجام سونو تشخیص داده شد که کلیه راست کودک کوچکتر از چپ می باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم و علت این مشکل چه چیزی میتواند باشد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام دکتر سنگ در حالبم سمت راست گیر کرده بود عمل تی یو ال کردم الان باز سونوگرافی رفتم بعد یک ماه دکتر در سونو گرافی تشخیص داد سنگ در کلیه سمت راست به اندازی پنج میلیمتر وجود دارد ایا امکان دفع شدن این سنگ در کلیه راست هست یا باید سنگ شکن کنم ممنون میشم از جواب دادنتون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   اب زياد بخوريد دفع ميشود
 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، پدرم ۶۵ سال سن داره که امروز عمل جراحی انجام داده و به تشخیص دکتر معالج کلیه چپ رو به همراه تومور و تودهای چربی اطراف تخلیه کردن، که با توجه به مشاهدات دکتر از آزمایش ctاسکن توده هنوز به شریانات نرسید بود، نمونه های تخلیه شده رو به مرکز آزماشگاه تحویل دادم، ولی جواب دهی خیلی کند انجام میشه، سوالم این هست که با وجود تخلیه کلیه درمان کامل انجام شده یا ممکنه تکرار بشه و هر لحظه منتظر یه خبر بدتر باشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   بله از دكترتان كامل بپرسيد
 • تصویر کاربر Zeynab شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام، من دو ماهه باردار هستم و فرزند دومم هست. در بارداری اولمم سه بار دچار عفونت واژن از نوع قارچ شده بودم و بعد از زایمانم هم چند بار عفونت گرفتم. یک ماه پیش دکتر زنان رفتم ولی علاٸمی از عفونت نبود. اما در حال حاضر دچار تکرر ادرار شدم. خواهش میکنم راهنمایی کنید و اینکه آیا برای جنینم خطرناک است یا خیر؟ در ضمن من هپاتیت ب هم دارم و امکان داره عفونت به رحم رسیده باشه و جنینم در معرض خطر باشه؟ فرزند اولم خدا رو شکر سالم هست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   نه نگران نباشيد
 • تصویر کاربر عسل سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  از 28 اسفند دچار درد در ناحیه شکم و کمر شدم که با پیگیری زیاد متوجه شدم ناشی از سنگ در کلیه ی راستم هست الان سیستون مصرف میکنم و به خاطر عفونت آنتی بیوتیک و قطره سنکل و شبی دو عدد omnic 0.4mg اما اینها دارو هایی هستند که از اورژانس های بیمارستان های مختلف گرفتم و به خاطر تعطیلات دسترسی به دکتر متخصص نداشتم.میشه راهنماییم کنید که درست هستند این دارو ها یا داروی بهتری برای دفع هست که بهم داده نشده.قطر سنگ 5 میل و یکی از کلیه خارج شده و در مجرای ادارری گیر کرده و دیگری در کلیه است‌.در صورت نیاز عکس و آزمایشاتی رو که انجام دادم براتون ارسال میکنم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ فروردین ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام سيتي اسكن از كليه ها انجام بدهيد بدرن تزريق وبفرستيد ببينم فيل سنگ حالب من را درسايتم ببينيد
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  کلیه سمت چپ چند تا سنگ کلیه سمت راست یکی دارد .کلیه چپ را چهار بار سنگ شکن کردم .الان با سونو گرافی که انجام دادم کیست هم مشاهده شده .ایا با pcnlدرمان می شود .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر