جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند.

یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود. در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود.

اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم.  سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت.

ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

4.3/5 - (120 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  حدودا یه ماه پیش دچار درد شدید در کمر و پهلو ها شدم که با تهوع و استراغ همراه بود و در بیمارستان بعد از انجام سی تی اسکن گفتند سنگی در حدود ۶ میلی یک سوم انتهایی حالب دارم که دکتر برام تامسولوسین و سنگ کل تجویز کردند به مدت دوهفته مصرف مردم و سپس طبق دستور پزشک سونوگرافی انجام دادم که در سو نو‌گرافی سنگی نبود و کلیه ها سایزر طبیعی داشتن و دارو ها رو قطع کردم ولی یه هفته بعد دچار درد در بیضه ها و سوزش ادرار شدم و یک شب مجداد درد داشتم ولی نه به اندازه دفعه قبل مجداا به اورژانس مراجعه کردم و بعد از انجام سی تی متوجه شدم سنگ دفع نشده و و در ناحیه uvj میباشد مجددا برام تامسولوسین و تولتریدین نوشتن که سریعا سوزش ادرارم قطع شد و الان گاهی درد خفیف پیدا میکنم
  دکتر به نظرتون تا چند روز دیگه میتونم به دفع سنگم فرصت بدم ؟؟؟ و اصلا امکان داره دفع بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   اگر دفع نشود باید بیایید سریعا درست کنم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   به روش TUL فیل من را ببینید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۲ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر شرمنده همسرمن یک سنگ 5میلی درلگنچه کلیه سمت چپ دارندخیلی نگران درددفع هستندباتوجه به این که کلیه سمت راست کم کارمی باشدودرحدود16درصدکارمیکندایادفع سنگ 5میلی دردشدیدی براشون ایجادمی کندخیلی نگران هستند؟
  1. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   فعلاقطره سنکل و قرص لیتورکس استفاده می کنند ایااین داروهاتاثیری در حرکت سنگ دارند؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   دفع ان مشکلی را حل نمیکند
  3. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   برای کم کاری کلیه سمت راست که فعلازیرنظردکترهستندفقط نگران دفع سنگ سمت چپ هستندبیشتراسترس درددفع رادارندسوالم خدمت شمااینه که ایادفع سنگ به ابعاد5میلی درلگنچه کلیه دردشدیدی براشون ایجادمی کنه؟باتشکر ازشمادکترگرامی
  4. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   برای کم کاری کلیه سمت راست که فعلازیرنظرپزشک هستند.همسرم خیلی نگران درددفع سنگ درکلیه سمت چپ هستندفوبیای درددفع سنگ رادارندسوالم خدمت شمادکترعزیزاینه که ایادفع سنگ5میلی درلگنچه بادردشدیدهمراه هست؟باتشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   اب زیاد ونک کم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر صلاح پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام بنده 40 ساله هستم پس از احساس درد شدید وانجام آزمایش سونو دادم در سونوی 10روز قبل نوشته (سنگ به قطر 3میلی-5میلی در کالیس میانی وکیست به قطر 10میلی در پل فوقانی کلیه چپ دیده شد هیدرونفروز مشهود نیست و ضخامت جدار مثانه 3/8میلی متر افزایش یافته)به پزشک مراجعه و مدت 11روز است این داروها را مصرف میکنم (عصاره اورتیکا .قطره گیاهی سنکل.ایندو متاسین .دمنوش گزنه.تامسولسین 4درصد.سفالکسین وخوددرمانی ورزش زیاد همراه با نوشیدن آب 11عدد ماالشعیر روزانه دوعدد ماالشعیر به مدت یک هفته)پزشک شهرستان فرموند اگر تا ده روز دفع نشود باید سنگ سکن کنیم حالا پس از 11روز درد خیلی خیلی خفیفی آن هم بعضی اوقات درناحیه کلیه چپ احساس میشود بازهم صبر کنیم ودارو ادامه دهیم یا سنگ شکن انجام دهیم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   با مصرف مایات دفع میشوند
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  در خواست راهنمای از جنابعالی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   در خدمتم
 • تصویر کاربر مهشید شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام من مدتی هست که نمیتوانم از شما وقت بگیرم و پیش شما بیایم حتی در کلینیک اقدسیه هم نشد من دو هفته هست که درگیر سنگ کلیه ( به تشخیص سونوگراف 4 میل ) در حالب هستم درد بسیار شدیدی داشتم که التهاب کلیه را با سلکسیب و قرص مدر که روزی یک عدد میخوردم کنترل کردم و الان خیلی دردم کمتر شده وگاها چند روز هیچ دردی نداشتم اما دیروز در سونو دکتر گفت سنگ داخل حالب هست البته بنا بر التهاب کم کلیه این رو گفت میخواستم بدونم با توجه به فروکش کردن درد و اینکه هیدرونفروز در گزارش سونو آمده آیا احتمال وجود سنگ هست و اینکه دکتر میگفت سنگ به قدر ریز هست که اشعه از آن رد میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   امروز بیایید اقدسیه ببینم
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  3 عدد سنگریزه در سیستم پیلوکالیس چپ که بزرگترین آنها به قطر 3 ملی متر در کالیس های میانی واقع است. در انتهای تحتانی حالبها سنگ یا سنگریزه مشهود نیس. برای دفع این سنگها چی اقدامی انجام بدم آقای دکتر؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر کرمی من خانم باردار 22 هفته اولین حاملگی هستم با سنگ کلیه 7 میلی متری در حالب که درد بیشتری دارم و غیرقابل تحمل که 3 روز با این درد دارم تحمل میکنم و دوبار هم مورفین و 3 بارهم شیاف دیکلوفناک 50 مصرف کردم و استرس زیادی بابت این مسکن ها دارم و دکتر ها هم گفتن باید تحمل کنم تا آخر بارداری تا سنگ دفع بشه و نگران سلامتی بچه و خودم هستم لطفا کمکم کنید من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی‌رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه .. خسته نباشید
  جناب دکتر من هیپوسپادیازیس دارم که سوراخش تقریبا در وسط آلت و نزدیک تر به بیضه ها هستش...پوست آلت شدیدا حساسه و شرایط خوبی نداره اصلا.منظورم پیوستگی پوست هستش. از سن شش ماهگی تا 14 سالگی پنج یا شش بار عمل جراحی کردم ولی به هیچ عنوان این مجرای اضافی بسته نشد.
  بعد از مدت ها دومین مجرا هم به قبلی اضافه شد ولی نزدیک به سر آلت
  میخواستم ازتون بپرسم و خواهش کنم راهنماییم کنین که اول اینکه میشه توی این سن .. 26 سالگی برای عمل جراحی که چندین بار انجام شده ی نتیجه ی خوبی نداشته اقدام کرد و ایا نتیجه بخش هست؟
  و اینکه آیا شامل معافیت از خدمت میشم یا خیر؟ فیستول آلت تناسلی رو توی بخش نامه زدن معاف دائم میخواستم مطمئن شم که همین مشکلی هستش که من ندارم یا خیر؟
  ممنونم که وقت گذاشتین و متن رو خوندین تشکر
  پیشاپیش ممنونم از محبت و راهنماییتون
  1. تصویر کاربر علی‌رضا یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   نمیدونم باید چقدر به اضافه ب اون چهل و هشت ساعتی که گفتین باید منتظر بمونم ولی واقعا نیاز دارم به راهنمایی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  باسلام چند روز پیش از پسر 5 ساله ام چکاپ کامل گرفتم متوجه شدم مقداری خون در آزمایش ادرار دیدهدشده باتشخیص پزشک سونو گرفته شد در سونو همه چیز نرما بود به جز سنگ 5و 5میلی متری در کالیس میانی کلیه راست وجود داشت الان دکتر یه محلول دست ساز بهش داده که سنگ حل شود خواستم نظر شما رو هم بپرسم آیا با محلول حل میشد یا باید سنگ شکن شود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   همان دارو مصرف شود
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من بعد از سونوگرافی مشخص شد که کلیه سمت راست 116 میل وسمت چپ 105میل سنگ دارد،،آیا باید حتما عمل شود،راهنمایی کنید چکار کنم،لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   اسن سنگ كليه وا ميخواباند بايد بياييد سريع عمل اندوسكوپي٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   فيلم عمل اندوسكوپي سنگ من را بلينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر