هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است.

سنگ کلیه به‌ خصوص در کشور ما یکی از بیماری‌های شایع کلینیک ارولوژی محسوب می‌شود و موادی که از آن با عنوان سنگ کلیه یاد می‌شود واقعاَ سنگ هستند.

درباره این مشکل بسیار شایع و بی‌نهایت دردناک پای صحبت‌های دکتر حسین کرمی نشستیم. وی جراح و متخصص بیماری‌های کلیوی و فوق تخصص اندویورولوژی (درمان اندوسکوپی بیماریهای کلیه) و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است.

آقای دکتر می‌گویند درد سنگ کلیه یکی از شاه‌ دردهای علم پزشکی است؟

بله. درد سنگ کلیه در کنار درد زایمان و دندان درد یکی از شاه دردهای علم پزشکی است. از مشخصات درد سنگ کلیه این است که ناگهانی بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجی دارد یعنی درد اصطلاحا می‌گیرد و ول می‌کند. بیمار به‌شدت بی‌قرار می‌شود و به‌دنبال راهی برای کاهش درد می‌گردد.

یعنی اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممکن است سنگ در کلیه یا سایر بخش‌های سیستم ادراری بیمار گیر کرده باشد و کلیه را از کار انداخته یا به آن صدمه رسانده باشد و کوچکترین علامتی هم نداشته باشد. از طرفی امکان دارد سنگ‌ریزه کوچکی از جای خود حرکت کرده و شدیدترین دردها را در پهلوی بیمار ایجاد کند.

یا اینکه ممکن است فردی به‌طور اتفاقی آزمایش بدهد یا سونوگرافی انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزنی در کلیه خود بشود بدون اینکه کوچکترین علامتی داشته باشد.یکی از نمونه‌های سنگ، تشکیل سنگ در مثانه است که می‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهانی ادرار شود. این حالت هم بدون علامت قبلی و به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

سنگ کلیه و سوالات شایع‌ آن

اصلاً به چه دلیلی سنگ کلیه ایجاد می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نامعلوم است. اما یک علت ایجاد آن ارث است. در کسانی که پدر یا مادرشان کلیه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در کلیه این افراد کلسیم بیشتری دفع می‌شود یا اینکه موادی به نام مهارکننده در ادرار این افراد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد سنگ شود.

برخی بیماری‌های ارثی خاص هم می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. بیماری‌های مادرزادی و انسداد در سیستم کلیوی و مجاری ادرار هم می‌تواند باعث تشکیل سنگ شود چون ادرار در ناحیه انسداد جمع وته نشین شده و دفع نمی‌شود. همین ته‌نشین‌شدن می‌تواند باعث تسریع سنگ‌سازی‌ شود. علت دیگر شغل است. در کشورهای صنعتی افرادی که پشت میزنشین هستند و شغلشان با تحرک کمی همراه است بیشتر در معرض سنگ کلیه هستند.
رژیم و عادات غذایی هم در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد. برخی از افراد پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. منظور مصرف زیاد از حد موادی مثل گوشت قرمز، لبنیات، خامه و کله‌پاچه است. در عین حال مصرف زیاد نمک هم مزید بر علت می‌شود. پروتئین و قند و نمک زیاد در کنار مصرف کم آب باعث تسریع سنگ‌سازی‌ می‌شود. یکی دیگر از علت‌های تشکیل سنگ وجود عفونت‌های ادراری مکرر است. وجود برخی از باکتری‌های عفونت‌زا می‌تواند باعث تشدید سنگ‌سازی‌ شود.

آقای دکتر وضعیت آب و هوا در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد؟

ـ بله، مناطق جغرافیایی هم در تشکیل سنگ نقش دارد. سنگ کلیه در ساکنین مناطق گرم و مرطوب بیشتر تشکیل می‌شود مثلاً در شمال ایران.

سونوگرافی کلیه

با توجه به اینکه گفتید ممکن است سنگ کلیه اصلاً علامت نداشته باشد بیمار از کجا باید متوجه چنین مشکلی شود؟

اگر بیمار دردی مشابه آنچه گفتیم داشته باشد احتمال اینکه سنگ کلیه داشته باشد زیاد است. اما جدا از این توصیه می‌کنیم هر فردی حتی اگر هیچ‌گونه علامت و مشکل کلیوی نداشته باشد باید دو بار در سال از نظر وضعیت کلیه و مجاری ادرار معاینه و آزمایش شود. انجام یک سونوگرافی و آزمایش ادرار ساده در بسیاری از مواقع باعث تشخیص سریع بیماری می‌شود.

درباره انواع سنگ‌های کلیه و روش‌های درمانی آنها توضیح دهید.

ببینید سنگ‌های با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع می‌شود. با مصرف مایعات، تحرک و فعالیت بدنی و یکسری از داروها سنگ دفع می‌شود و چون کوچک هستند هنگام دفع، درد خاصی ایجاد نمی‌کند. سنگ‌های بین ۶-۴ میلیمتر تا ۷۰ درصد خودبه‌خود دفع می‌شود. در نتیجه اگر سنگ تشخیص داده شود و اندازه‌اش کمتر از ۶ میلیمتر باشد ۴هفته زمان درنظر می‌گیریم تا دفع شود. در این مدت بیمار مایعات فراوان همراه با دارو مصرف کرده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش می‌دهد تا سنگ دفع شود.

اما اگر سنگ بالای ۶‌میلیمتر بود باید درمان دیگری را در نظر بگیریم. در درجه اول اگر علت زمینه‌ای مانند انسداد یا عفونت ادراری وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن را برطرف نماییم.  سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ کلیه بین ۶تا۱۵ میلی متر باشد با سنگ‌شکنی برون اندامی در عرض ۳جلسه خرد می‌شود. بیمار به‌صورت سرپایی و بدون گرفتن بی‌هوشی و بدون بستری شدن، زیر دستگاه سنگ شکن می‌خوابد و امواج اولتراسونیک که روی سنگ متمرکز شده آن‌را خرد می‌کند.

آقای دکتر بسیاری از بیماران از روش‌های جراحی برای خارج کردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند؟

امروزه خوشبختانه بیشتر از ۹۵ درصد از سنگ‌های سیستم ادراری نیاز به جراحی باز ندارد. درگذشته برای خارج کردن این سنگ‌ها از جراحی باز با برش‌های یک وجبی در شکم یا پهلوی بیمار استفاده می‌کردند. در نتیجه همین شکاف جراحی باعث زمینگیر شدن بیمار و درد بیشتر می‌شد و جای ۱۵-۱۰ بخیه روی شکم بیمار اصلاً وضعیت جالبی نداشت.

ولی خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه برای درمان سنگ‌های کلیه در اختیار داریم که درد و ناراحتی بیمار در آنها بسیار بسیار اندک بوده و قابل مقایسه با روش‌های قدیمی جراحی باز نیست.

این روش‌ها ی جدید دقیقا چیست؟

ببینید، اگر سنگی در کلیه باشد که بزرگ بوده یا پس از ۳جلسه به روش سنگ شکنی اولیه برون اندامی جواب ندهد با روش غیرتهاجمی سنگ‌شکنی درون اندامی و بدون شکاف جراحی، آن را درمان می‌کنیم. از طریق پوست سوزنی وارد کلیه می‌شود بدون اینکه شکافی روی پوست و عضلات بدهیم. سپس یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ با دید مستقیم کاملاً خرد و از همان طریق خارج می‌شود و فقط یک بخیه روی پوست قرار می‌گیرد.

در واقع به‌جای یک شکاف یک وجبی فقط یک سوراخ کوچک ایجاد می‌شود و بیمار به‌جای ۱۵ بخیه فقط یک بخیه می‌خورد. اگر سنگ‌های بزرگ به این روش هم جواب ندهند می‌توان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

فکر می‌کنم این روش‌های درمانی غیرتهاجمی در بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند اهمیت بیشتری داشته باشد؟

دقیقاً. این درمان‌ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که بدانیم. کلیه برخی از بیماران سنگ‌ساز است و شاید لازم باشد چندین بار تحت درمان قرار بگیرند. حالا تصور کنید اگر بخواهیم با روش‌های قدیمی پنج شش بار شکم بیمار را با برش‌های وسیع یک وجبی باز کنیم که دیگر تاب و توانی برای بیمار باقی نمی‌ماند و دائماً باید بستری باشد.

آقای دکتر برای اینکه دچار سنگ کلیه نشویم شما چه مواردی را توصیه می‌کنید؟

برای جلوگیری از سنگ کلیه در وهله اول بررسی‌های منظم سیستم ادراری را توصیه می‌کنم. هر کسی حتی اگر کلیه‌هایش کاملاً سالم باشد باید هر ۶ ماه یک سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهد. نکته دوم اینکه مصرف فراوان مایعات به‌خصوص برای بیماران سنگ‌ساز واجب است. بیماران سنگ‌ساز باید طی شبانه روز ۲ تا ۳ لیتر مایعات مصرف کنند یعنی هر ۵/۱ تا ۲ ساعت یک لیوان آب بخورند و رنگ ادرارشان باید همیشه نزدیک به رنگ آب باشد. نکته سوم کم مصرف کردن نمک است.

نمک‌زدن زیاد به غذا باعث رسوب املاح و تشدید سنگ‌سازی‌ می‌شود. توصیه بعدی تعدیل رژیم غذایی‌است. در گذشته به افرادی که کلیه سنگ‌ساز داشتند می‌گفتند گوشت نخور، نمک نخور، لبنیات نخور، شکلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و…

خوب بیمار می‌گفت پس چی بخورم؟! شما فرض کنید یک بیمار جوان که کلیه‌اش سنگ‌ساز است نمی‌تواند چنین رژیم غذایی وحشتناکی را اجرا کند. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذایی‌است. ما نمی‌گوییم هیچ‌چیز نخور، بلکه می‌گوییم همه چیز بخور ولی در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنیات یک وعده در روز مصرف شود. البته تمام اینها به شرطی است که بیمار مایعات فراوان مصرف کند. مصرف مایعات اصلی‌ترین کلید سلامت کلیه‌ها است.

نوشیدن آب برای پیشگیری از عفونت کلیه

برای تامین سلامت کلیه‌ها، یک فرد عادی و سالم باید چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادی که کلیه‌های سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. به عبارت ساده‌تر باید هر سه ساعت یک لیوان آب مصرف شود. این مقدار در ماه‌های گرم سال افزایش می‌یابد و باید حدود ۳ لیتر در روز باشد. افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند باید بیشتر از افراد عادی مایعات، مصرف کنند. بهترین مایعات آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است. در کنار آب، چای کمرنگ و ماء‌الشعیر هم مایعات مفیدی هستند ولی هرگز جای آب را نمی‌گیرند.

در ماه‌های سرد سال بسیاری از مردم از نوشیدن آب به مقدار کافی غافل می‌شوند. چطور متوجه شویم که مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم کافی بوده یا نه؟

مهم‌ترین معیار، رنگ ادرار است. اگر مایعات به حد کافی مصرف شده باشد ادرار باید صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نباید غلیظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غلیظ و رنگ آن تیره باشد بدین معناست که فرد مایعات کافی مصرف نکرده است. رنگ ادرار غلیظ و پررنگ به‌مدت طولانی می‌تواند به کلیه صدمه زده و زمینه را برای عفونت‌های ادراری یا تشکیل سنگ فراهم کند.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

.

4.3/5 - (120 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطیما یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 370 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۱۰سال پیش مثانه بالاکشیده بعدازاین عمل میگن مش چسبیده شده کف مثانه البته نمیدونم چطوری اما هرسال یکبار مثانه سنگ میگیره وعمل میکنه همراه باسنگ نخ هم پیدامیشه بالیزر عمل میکنه سنش ۶۵ می باشد راهی هست که عمل باز انجام بده وهرچیزی که تومثانه باعث رسوبات وسنگ میشه خارج بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 سال پیش)
   باید سیستوسکوپی شه و با دوربین داخل مثانه دیده شه
  2. تصویر کاربر فاطیما جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 سال پیش)
   دکترمیشه یه دکتر اصفهان بهمون معرفی کنید چون شهرستانیم واومدن به تهران برامون سخته
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 سال پیش)
   آقای دکتر یزدانی خیابان آمادگاه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 387 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر اخیر سونوگرافی برای فرزند پسرم 6 ساله انجام دادم که پزشک سونوگرافی گفت چیزی شبیه به رسوب یا یک شن 2 میلیمتری در کلیه چپش دیده میشه خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید چه کار کنم نگرانی من اینه که خودم هم از بچگی سنگ کلیه داشتم .
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 3 سال پیش)
   ۲ م م خودش دفع میشه. مصرف مایعاتش زیاد باشه
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۰ سال سن دارم یه سنگ ۶میلی در مجراهم دارم یکبار سنگ شکن کردم خرد نشده نظر شما برای سنگ‌شکن دوم میخداستم بدونم یا با ورزش دفع میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 سال پیش)
   سی تی اسکن شکم و لگن انجام شود و گزارش اون رو بفرستید
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر پدر من 53 سالشه و یک سنگ 4 سانتی در کلیش داره و قبلا هم سابقه سنگ داشته و در عمل ایست قلبی کرده امکان درمان بدون جراحی و بی هوشی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   خیر عملش با بیهوشیه
 • تصویر کاربر ایسان چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم ۶۷سالشه معده درد شدید دارن رفتیم سی تی معلوم شد یه کلیه کیست ۱۴میلیمتر داره و دیگری دوتا سنگ ۵میلیمتری براتون جواب سی تی رو پیوست میکنم سمت راستشون درد دارن ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   نیاز به اقدامی نیست ، سالی یک بار سونوگرافی کنن، قرص سیستون هر ۱۲ ساعت ، مصرف مایعات بیشتر
 • تصویر کاربر فرشید چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  پسرم هیدرونفروز کلیه چپ داشت مادرزادی که قطر لگنچه ۲۰ میلی متر بود و در ۹ ماهگی بعد از اینکه قطر به صورت ناگهانی به ۲۷ رسید عمل لاپاراسکپی انجام شد و دابل جی هم گذاشته شد و پس از دوماه خارج شد، اما دوماه پس از حذف دابل جی در همان کلیه یک سنگ ۳ میلی متری دیده شد که پلی سیترات پتاسیم تجویز شد، در حال حاضر در یکسال اخیر پس از عمل قطر لگنچه بین ۱۵ تا ۱۸ بوده است، اما سنگ در طی ۹ ماه اخیر از ۳ به ۵ رسیده و در حال حاضر در لگنچه قرار داره ، سنگ فقط در سونو دیده میشه و در عکس ایکس ری دیده نمیشه
  میخواستم اولا نظرتون رو بصورت کلی در مورد این کلیه بفرمایید و دوما باتوجه به اینکه این کلیه انسداد داشته و با وجود عمل شدن بالاخره حالبی تنگتر از کلیه نرمال داره و همچنان هم مقداری ورم داره ایا بنظر شماهم بهتره سنگ شکن بشه؟ و در این صورت ثالثا بنظرتون سنگ شکن برون اندامی چقدر میتونه روی یک سنگ ۵ میلی متری که در لگنچه قرار داره و فقط با سونو دیده میشه کارساز باشه؟
  با تشکر فراوان و دعای خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   برای سنگ فعلا نیاز به اقدامی نیست برای بررسی عملکرد کلیه اسکن DTPA انجام شود
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر کرمی
  باسلام و تحیت
  بنده سنین نوجوانی ۶۰ ماه جبهه بودم چند بار هم مجروح شدم در جبهه دچار درد کلیه شدم مکرر هر بار با مراجعه به بهداری منطقه ۱۴ عدد آمپول برام می نوشتند تا مدت ها آرام میشدم اواخر جنگ از طرف بنیاد به تهران آمدم پس از آزمایش و عکس رنگی گفتن سنگ شاخ گوزن داری کلیه ۹۵درصد عفونت دارد متاسفانه کلیه ام را در آوردن و پس از چند سال آن کلیه ام هم شروع کرد سنگ سازی علل را پرسیدم گفتن ارثی است یا نوع غذا و استرس و ...
  آقای دکتر باتوجه به اینکه من ۶ برادر و ۵ خواهر و پدر و مادر
  هیچکدام مشکل کلیه ندارند نوع غذا هم خانه خودم نبود در کوه و دشت بیابان بودیم در گرمای بالای ۵۰ درجه خوزستان تا ۴۰ درجه زیر صفر ارتفاعات کردستان دائما درگیری و عملیات و دلهره و شهادت و مجروحیت شدید دوستان همرزمان کاها قطع عضو شدن و اسیر و مفقود شد و...
  حال به از ۲۰ سال کمیسیون پزشکی میگوید به جبهه ربط ندارد
  استدعا دارم به این رزمنده دیروز کمک کنید انشاالله مشکل افراد مشابه من هم حل شود . یا علی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   از دست من در این زمینه کمکی بر نمیاد برادر
 • تصویر کاربر هاشمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  پدرم سال گذشته سنگ کلیه داشته و لیزری عمل کرده و سنگ از بین رفته و الان بعد یک سال دوباره سنگ ساخته و روزه گرفتن برای کسی که سنگ کلیه 3 میلی متری دارد امکان پذیر است؟
  سن ایشون 57 سال است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   کسی که سابقه ی سنگ داره روزه توصیه نمیشه
 • تصویر کاربر اکبرزاده سه شنبه ۱۷ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  لطفا بنده رو با عکسی که از کلیه ام فرستادم راهنمایی کنید،سنگ کلیه ۴.۶ میلیمتری در دسته کالیس تحتانی کلیه سمت راست دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   قطره سنکول هر ۱۲ ساعت ۳۰ قطره. قرص سیستون هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر ابراهیمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام اغای دکتر خسته نباشید عذر میخوام من خانمی ۲۳ ساله هستم حدود سه ماه پیش کلیه سمت راست با تخمدان سمت راست شدیدا درد گرفت همراه با تکرر ادرار سی تی اسکن انجام دادم کلیه راست شن دارم دارو دادن شربت سنکل قرص کریستون با لیتورکس مایعات زیاد میخورم پیاده روی میرم الان سه ماهه که خوب نمیشم ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   مجدد سی تی اسکن کنید ، شاید شنریزه در مسیر حالب شما گیر کرده باشد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر