درباره اروفلومتری یا سنجش سرعت پرش ادرار چه می دانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه مردان و زنان زیادی از کاهش سرعت جریان ادرار یا پرش ادراری خود شاکی هستند و احساس می کنند چیزی در مجرای ادرایشان گیر کرده و مانع خروج ادرار می گردد. امروزه اندازه گیری سرعت پرش ادرار و حجم ادرار شده یا همان اروفلومتری بهترین وسیله تشخیصی برای این بیماران می باشد.

تعریف اروفلومتری

عبارت است از اندازه گیری سرعت پرش ادراری در ثانیه و اندازه گیری حجم ادرار شده بیمار در یک نوبت

چه زمانی باید اروفلومتری انجام شود؟

هر مرد و زنی که از کاهش سرعت پرش ادراری شاکی است این تست را جهت بررسی تشخیصی باید انجام دهد.

اروفلومتری چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

با انجام این تست حداکثر سرعت پرش ادراری را اندازه می گیریم. اگر سرعت پرش ادراری کمتر از حد نرمال باشد 2 احتمال وجود دارد که عبارتند از:

1- وجود انسداد در خروجی ادرای

شایع ترین علل های انسداد در قسمت خروجی مثانه عبارتند از:

بزرگی پروستات در آقایان

– وجود تنگی مجرای ادراری

– افتاده گی شدید مثانه

– چسبندگی مجرای خانم ها مخصوصاً بعد از قطع عادت ماهانه

2- کاهش پمپاژ مثانه

که در اینجا مسیر خروجی باز است ولی مثانه خوب پمپاژ نمی کند که باید بررسی های تکمیلی شامل تست سیستومتری انجام گردد.

اروفلومتری چگونه انجام می شود؟

برای انجام تست اروفلومتری باید:

1- حداقل 150cc ادرار در مثانه موجود باشد و لذا توصیه می شودیک ساعت قبل از تست یک یا دو لیوان آب مصرف شود.

2- در داخل دستگاهی که به کامپیوتر وصل است و سرعت پرش ادرار و حجم آن را اندازه گیری می کند ادرار می کنید و در طول مدت ادرار کردن حداکثر سرعت پرش ادراری و مقدام حجم ادرار شده شما ثبت و ضبط می شود. در پایان تست بلافاصله جهت تعیین ادرار باقیمانده از شما سونوگرافی مثانه از نظر ادرار باقیمانده انجام خواهد شد تا مقدار ادرار باقیمانده مثانه را ندازه بگیریم.

درد بیضه

تفسیر اروفلومتری چگونه است؟

اگر شما از :

1- کاهش سرعت ادرار شاکی هستید.

2- ادرارتان باریک می آید.

3- دفع ادرارتان زمان بیشتری طول می کشد.

4- خوب تخلیه مثانه انجام نمی شود.

5- ادرار قطره قطره و دو شاخه می آید.

شما به درجاتی مبتلا به اختلالات تخلیه ادرار هستید. در حالت طبیعی حداکثر سرعت پرش ادراری بسته به سن و جنس بین 10cc تا 20cc در ثانیه می باشد. در خانم ها اغلب حداکثر سرعت جریان ادرار بین 18cc – 15cc در ثانیه است.

اگر شما مبتلا به علائم ذکر شده هستید، در تست اروفلومتری سرعت جریان ادرار شما بسته به شدت اختلال موجود زیر 10cc در ثانیه و نمای ادراریتان در کامپیوتر حالت طول کشیده خواهد داشت و در سونوگرافی حجم ادرار باقیمانده بیش تر از نرمال خواهد بود. در این حالت دو احتمال وجود خواهد داشت:

1- مجرای ادراری شما تنگ است.

2- قدرت پمپاژ مثانه کاهش پیدا کرده است.

که جهت بررسی بیشتر باید فاز 2 تست اروفلومتری یا سیستومتری و جهت تعیین قدرت پمپاژ مثانه و سیستوسکوپی جهت بررسی دقیق مجرا از نظر تنگی و انسداد باید انجام شود.

اگر در سیستوسکوپی علل تنگی از قبیل بزرگی پروستات و تنگی مجرا مشخص شود باید با جراحی از طریق مجرا آنها را باز کرد. در فیلم زیر چگونگی انجام تست اروفلومتری با توضیحات دکتر کرمی می توانید مشاده نمائید.

آیا اروفلومتری نیاز به آمادگی قبلی دارد؟ آیا عارضه ای دارد؟

خیر، چون اروفلومتری از ترکیب ادرار کردن داخل ظرف مخصوص و سونوگرافی است. باید قبل از انجام آن مایعات به حد کافی جهت ایجاد مثانه پر، مصرف شود و هیچ عارضه ای ندارد.در صودت اختلالات تخلیه ادراری جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید. خدمتگزار شمادکتر حسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهادی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام . مردی ۵۲ ساله هستم.مدت زیادی است دچار کم‌فشاری و باریکی و سستی پمپاژ ادرار هستم می خواهم برای درمان خدمت شما برسم لطفا بفرمایید چیکار کنم ؟ بیمه اینجانب خدمات درمانی نیروهای مسلح و بیمه مکمل اینجانب بیمه کوثر می‌باشد. آیا طرف قرارداد هستید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار و psa انجام شود
 • تصویر کاربر paris-mans شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام همسرم عمل تخلیه پروستات (رادیکال) را انجام داده و اگر مختصر بخوام توضیح بدم بعد از چندین بار بالا رفتن PSAو گرفتم اسکن و پت اسکن و ام آی آر درسال 93، 37 جلسه رادیوتراپی و در اواخر سال 98، 33 جلسه رادیو تراپی مجدد انجام داده.از چند ماه پیش در ادرارش خون دیده شده، دو دفعه به فاصله کوتاه سیستوسکوپی انجام داده ولی مجدد خونریزی ادامه داشت. از ماه قبل بخاطر وجود لخته های خون دچار گرفتگی مجرای ادرار شد (لخته های بزرگ) طوری که سوند زدن هم مشکل را برطرف نمیکرد حدود 2 هفته هست که بستری شده و از سوند 24 سیلیکونی استفاده میکند، شستشو با کلرید سدیم 9 درصد انجام می شود و هفته اول لخته ها را از طریق سرنگ گاواژ تخلیه میکردند که بسیار زجر آور بود از اوایل هفته گذشته ادرار روشن شده ولی به محض قطع سرم شستشو و یا مدفوع کردن باز رنگ ادرار رو به قرمزی میرود و لخته خون از اطراف سوند و یا از طریق سوند دفع میشود البته لخته ها کوچک هستند و حالا باز می خواد سیستوسکوپی انجام بدن و دوباره کلیه را شستشو بدن می خواستم نظر شما را بدونم که چه درمانی باید انجام داد که خونریزی قطع شود و بیمار به زندگی عادیش برگرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی شود و داخل مجرا و مثانه دیده شود. همچنین سی تی اسکن شکم و لگن با تزریق انجام شود
 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید آقای دکتر بعد از خروج مدفوع و طهارت و بلند شدن همینطور که دارم دستمو میشورم(منظورم فاصله زمانی هستش) یه مایعی با فشار یعنی خروجش دست من نیست از من خارج میشه ولی نه همیشه
  وقتی چک میکنم این مایع لزج نیست میتونه ترشح زنانه باشه یا ادراره یا اصلا چی هستش خیلی گیجم کرده و بعدش مجبورم دوش بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام در صورتی که خروج ادرار بدون کنترل دارین باید سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسر ۳ ساله ای دارم که جهش ادرارش حدود ۱۰ سانتی متره
  هیچ شکایتی نداره
  و هیچگونه عفونت ادراری و مشکلی تاحالا نداشته
  آیا باید اقدام خاصی انجام بدم براش؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام نه نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر ریاضی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر .جناب دکتر حدود 2 سال پیش عمل همورویید و افتادگی روده انجام دادم .از بعد از عمل دچار مشکلات سو هاضمه و آلرژی شدم و از همون وقت مشکل دفع ادرار پیدا کردم به صورتی که برای هر بار دفع ادرار باید حدود 40 دقیقه در دستشویی باشم و درد در ناحیه مثانه و کلیه دارم .چندین دکتر عوض کردم و همگی متفق القول علایم ibs و اعصاب رو تشخیص دادند و داروهای مختلفی از جمله پنتوپرازول،امپرازول،کلیدینیوم سی و آلپرازولام رو تجویز و بنده استفاده کردم.ولی با اتمام داروها و اثر نکردن آنها همچنان مشکلاتم ادامه داره خواهشن به من راهنمایی بفرمایید ممنون میشم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، به نظر من به پزشک معالج و گوارش مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آن بزرگوار
  بنده مدتهاست که دل درد شدید دارم که معلوم شد از عفونت مثانه می باشد با توجه به اینکه دارو مصرف می کردم باز هم دل دردم ادامه پیدا کرد یعنی با قطع دارو دوباره دل درد بسیار شدید داشتم به دکتر متخصص مجاری ادرای مراجعه کردم که نهایتا منجر به سیستوسکوپی شد و تشخیصی که دکتر دادند عفونت مزمن می باشد دکتر گفتند شما خوب نمی شید فقط با خوردن دارو (دی سیکلومین و کامرون )فقط کنترل می شود .در حال حاضر با تمام شدن دار دوباره مثانه یا دل درد می شوم .پرسشم اینست که آیا این عفونت خوب نمی شود باید به شما مراجعه کنم یا به متخصص عفونت . لطفا راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   اب زیاد میل کنید ودر اب گرم بشینید بهتر خواهید شد
  2. تصویر کاربر رقیه جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام مجدد . من الان در حال حاضر درد شدید دارم که خدمتتون .در حال حاضر دی سیکلومین ۱۰ را روزی دوبار مصرف میکنم .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام وپوزش از تاخیر جواب شما تز نظر من نیاز به درمان ندارید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میخواستم ی موضوعی رو مطرح کنم بنده هیجده سال سن دارم وقتی التم به نعوظ میرسه خیلی روبه بالاست و واسه تخلیه ادرار دچار مشکل میشم و مجبور میشم اون رو رو به پایین بگیرم برای تخلیه از طرفی بعد از یک مدتی متوجه شدم ک ادرارم دوشاخه بیرون میاد و حس میکنم ادرار کامل از مجاری خارج نشده
  موقع انزال هم منی من جهش زیادی نداره و ب صورت قطره قطره بیرون میاد و یک مقدار هم التم کجه نمی دونم چیکار بکنم پیش هیچ دکتری هم نرفتم:_(
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   عكسش را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر هدی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من خانمی 38 ساله و مجرد هستم که با شروع سن بلوغ و دوره قاعدگی، به بی اختیاری ادرار به صورت بسیار ناچیز و بعضی اوقات دچار می شدم و از روی خجالت به هیچ کسی نمی گفتم و در تمام این سال ها این موضوع را تحمل می کردم. اما چند سالی است(به ویژه در یک سال اخیر) که دچار تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار هستم. ممکن است با چند تا لیوان چای و آب تا 5 تا 6 ساعت نیز نیاز به استفاده از سرویس بهداشتنی ندارم و روز بعدش با نصف استکان چای در عرض کمتر از یک ساعت دچار بی اختیاری شدید ادرار شوم که اصلا قابل کنترل نیست. یک روز دچار قطره قطره آمدن ادرار بعد از استفاده از سرویس بهداشتی می شوم و یک روز دیگر، به یکباره احساس دفع غیر قابل کنترل دفع ادرار به بنده دست می دهد. همیشه احساس دفع ادرار دارم و روی روان و اعصابم تاثیر گذاشته است. با مراجعه به دکتر متخصص، آزمایش نوار مثانه برایم نوشته شد. ولی می از دادن آن هراس دارم. چون اصلا بیشتر اوقات بنده کنترلی روی ادرارم ندارم که حالا آزمایش جواب بدهد یا نه. این موضوع باعث شده که در محیط کارم هم دچار مشکلات فراوان شوم. البته لازم به ذکر است که در سن 18 سالگی یک غده کوچکی در کمرم و نزدیک نخاعم به صورت سطحی و نه عمقی بود که عمل جراحی کردم. اما دکتر گفتند ربطی به همدیگر ندارد. لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر ژیلا دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من درابتدا دچار تکرر ادرار و عدم کنترل ادار شدم بعد مراجعه با دکترهای مختلف و مصرف چند ساله دارو هیچ فرقی نکرد
  نوار مثانه و بوتاکس مثانه انجام شد گفتن مثانه بیش فعاله
  الان خودم سبک زندگیم عوض شده خیلی تو دستشویی میشینم با یه بار تخلیه نمیشه مخصوصا بعد مدفوع حالت قلقلک و گرما در مجازی تخلیه احساس میکنم وباید چند بار تخلیه صورت بگیره به نظر خودم مشکل نشانم نیست مشکل قسمت تخلیه ادرار انگار ادرار میمونه اونجا هرچند معاینه کردن گفتن تنگی مجازی ادرار ندارم
  هنگام عطسه وحرکات سنگین باید خودمو فشار بدم که ادرار نیاد
  مثلا بعد تخلیه عطسه میکنم چند قطره میاد و اطراف مجازی تخلیه رو فشار میدم چند قطره میاد جای سواله که چرا بعد تخلیه مخصوصا بعد مدفوع اون قسمت تخلیه گرمه و قلقلک داده
  واینکه صبح ها معمولا دچار سوزش هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد تست اروديناميك يا نوار ثانه بگيريد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر ژیلا یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بنده قبلا تست اروديناميك و نوار مثانه گرفتم.
   عکسها پیوست شد
   لطفا دوباره بررسی بفرمایید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   ديگر بيشتر از اينها راهي وجود ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام.ابعاد پروستات 41 در 49 در 38 و حجم 35 سی سی و اکو پارانشیم هتروژن به چه معنی است.قبلا از الطاف و مراحمی که مبذول خواهید فرمود کمال تشکر حاصل می گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سنتان اگر بالاي ٥٠ استPsaدهيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر