فتق بیضه چیست و آیا عمل فتق باعث ناباروری می شود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

فتق بیضه چیست؟

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

فتق چیست و کجا قرار دارد؟

انواع فتق

1- فتق اینگوینال: فتق که در کانال اینگوینال اتفاق می افتد (شایع ترین)

2- فتق فمورال: فتق که در کانال استخوان ران ایجاد می شود

3- Velpeau Hernia:  فتقی که در جلوی رگهای خونی ران اتفاق می افتد (نادر)

4- فتق نافی.

5- فتق برشی.

6- فتق اپی گاستریک.

7- فتق هیاتال.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند.

در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

 • فتق دور ناف
 • فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود
 • فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق بیضه کدامند؟

✔️ اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.


✔️ دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد. از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود.

یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود. شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن ممکن است باعث ایجاد فتق اینگوینال و ناباروری بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

عوارض فتق بیضه

عوارض  شامل موارد زیر است:

 • فشار بر بافت های اطراف. بیشتر فتق های مغبنی اگر با جراحی ترمیم نشوند با گذشت زمان بزرگ می شوند. در مردان ، فتق های بزرگ می توانند به کیسه بیضه گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.
 • فتق حبس شده. اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، محتویات آن می تواند روده را مسدود کند و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در اجابت مزاج یا دفع گاز شود.
 • غرق شدن فتق حبس شده می تواند جریان خون در بخشی از روده شما را قطع کند. استرانگولاسیون می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق خفه شده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

✔️ در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.


✔️ از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.


✔️ از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.


✔️ چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود. روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود.

برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

درمان گیاهی باد فتق بیضه

اگر کسی مبتلا به فتق باش ، پیروی از روش های درمانی طبیعی زیر می تواند در تسکین علائم فتق کمک کند:

# ریشه زنجبیل

برای تسکین درد و ناراحتی در معده خود آب زنجبیل غلیظ یا زنجبیل خام مصرف کنید. این کار به طور همزمان سیستم سلامتی شما را تقویت می کند و به درمان فتق کمک می کند.

# کمپرس یخ

هنگامی که از فتق رنج می برید ، ممکن است التهاب و درد در شکم شما وجود داشته باشد. کیسه های یخ در صورت استفاده در ناحیه آسیب دیده باعث انقباض شده و التهاب داخل بدن را کاهش می دهد.

کمپرس یخ

# رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاهای پرادوی ، غذای اسیدی و هضم غذا سخت باید خودداری شود. دلیل اصلی آن این است که این ماده غذایی می تواند پوشش داخلی معده را بیشتر ملتهب کرده و بهبود فتق را دشوارتر کند.

#ورزش

فتق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که عضلات به اندازه کافی قدرت نگه داشتن اندام را ندارند و برخی تمرینات وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا عضلات خود را تقویت کند و از فتق جلوگیری کند. برخی از این ورزش ها عبارتند از: دوچرخه سواری، یوگا، پیاده روی، شنا و …

عوارض بعد از عمل فتق

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

 • به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.
 • درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

نزديكي بعد از عمل فتق

داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است 4 تا 6 هفته پس از عمل رابطه جنسی نداشته باشید.  ممکن است در کمتر از یک هفته بتوانید فعالیت عادی خود را از جمله رابطه جنسی از سر بگیرید، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

آیا فتق بیضه خطرناک است؟

فتق وقتی اتفاق می افتد که بافتی مانند بخشی از روده از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشد. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین. با این حال، بسیاری از فتق ها درد ایجاد نمی کنند.

فتق لزوماً خطرناک نیست. به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. پزشک شما احتمالاً جراحی را برای رفع فتقی که دردناک یا بزرگ شده است، توصیه می کند.

درمتن مثانه بیش فعال

برای فتق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پروفسور حسین کرمی در زمینه ی درمان و بهبود فتق تجربه ی فراوانی داد. اما لازم به ذکر است که این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ی بیماری فتق

1- آیا عمل فتق بیضه باعث ناباروری میشود؟

این موضوع به ماهیت فتق و ماهیت جراحی بستگی دارد. در بعضی موارد، وازدفرنس ممکن است توسط خود فتق یا با روش جراحی آسیب ببیند و بر جریان اسپرم در هنگام انزال تأثیر بگذارد که می تواند بارداری را برای مردان از طریق مقاربت بسیار دشوارتر کند.

2- آیا فتق در زنان باعث نازایی میشود؟

زنان کمتر از مردان دچار بیماری فتق می شوند و این بیماری به ندرت می تواند باعث نازایی در زنان شود.

3- تاثیر فتق بر نعوظ

در صورت عدم درمان صحیح فتق، احتمال اینکه مردان در سلامت جنسی خود دچار مشکل شوند بسیار بیشتر است. فتق ها می توانند نعوظ و ارگاسم را کاملاً دردناک کنند. هرچه این فتق ها بیشتر پیشرفت کرده و شدیدتر شوند، احتمال بروز مشکلات اختلال عملکرد جنسی در بیمار بیشتر می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (50 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  23 سال سن دارم. وقتی خودارضایی میکنم بیضه هام درد میگیرن.. وقتی با اب سرد طهارت میگیرم یا بعد از دستشویی سنگین یا بعد از استحمام همین مشکل درد بیضه رو دارم و موقع سرما بیضه سمت راستم به بالا میره. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   اینها مرضی نستند
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر 1 ماه پیش هیدروسل عمل کردم
  الان دست میزنم بیضه به قسمتی که بخیه خورده چسبیده جابه جا نمیشه
  مشکلی پیش میاد؟ چه کاری باید انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، ببخشید به دلیل ترس از عمل جراحی آیا امکان تخلیه مایع هیدروسل بوسیله سوزن در مطب وجود داره و آیا شما این روش را انجام میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر فردین چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر بنده 2سالی هست که زیر مثانه سمت راست وبیضه گهگاهی سیخ سیخ میزنه .بعد از مراجعه به دکتروانجام سونوگرافی . مثانه وکلیه ها اندازه طبیعی دارند وحجم پروستات 23 گرم میباشد.بیضه سمت راست وچپ اکوی طبیعی دارند.دارای هیدروسل خفیف سمت راست میباشم ومشکوک به واریکوسل سمت راست گرید1هستم.دکتر قرص ترازوسین2 به مدت 2ماه وقرص نروتلیپتین تجویز کردند.ایا لازم هست قرص ها رو بخورم.پروستاتم مگه بزرگه.35سالمه.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر صابر یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 906 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر، من در مورد برادرم خواستم بگم، ٣٢ ساله كه اركيكتومي راست شده كه seminoma classic type جواب پاتولوژي بوده،
  ازمايشات: BHCG9,7 و AFP نرمال و LDH 560
  هول بادي اسكن نرمال بوده، سي تي ريه و لگن نرمال بوده ولي سي تي شكم: هيدرونفروز كليه راست ناشي از توده هايپواكو به ابعاد ٣5.4٠.6٠ مجاور UPG راست با اثر فشاري به پروگزيمال حالب راست بوده.
  در حال حاضر يك هفته از جراحيش ميگذره، فقط انجام اسپرم بانكينگ مونده قبل از كموتراپي، خواستم ازتون بپرسم لازمه قبل از كموتراپي براي هيدرونفروزش كاري كرد مثل wj ؟ يا بعد از كمو؟و اينكه عمل RPLND لازمه ؟و اينكه به نظر شما چند جلسه كموتراپي لازمه واسه درمان؟ انجام كموتراپي در تهران به شهرستان (بابل) ترجيح داره؟اقاي دكتر واقعا درماندم براي اينكه ازتون وقت ويزيت بگيريم به همين دليل سوالم زياد بود😞🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   اگر سی تی ایکن در گیری رتروپریتوان باشد باید به دکتر انکولوگ مراجعه نمایند
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 575 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده از 3 روز پیش به صورت ناگهانی دچار پرش و احساس نبض در ناحیه بالای بیضه سمت چپ ناحیه اسپرماتیک کورد شده ام که با لمس کاملا حس میشود علت این مشکل از نظر شما چیست سایر علائم همراه از قبیل درد وتورم و .. وجود ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز.ابتدا تشکر بابت وقتی که میزارید و به سوالات بیماران جواب میدید.سوال من اینه که پدرم فتق داره.شکمش باد میکنه وقتی استراحت میکنه بهتر میشه.رفتیم برا عمل فتق ولی بنا به دلایلی نشدودوباره اقدام کردیم که تو بیمارستان تهران کلینیک عمل بشه.وقتی به دکتر گفتیم پدرم پروستات هم داره گفت تا اونو جراحی نکنه عمل فتق فایده نداره.پیش دکتر پروستات رفتیم آزمایش و سنو دادن که psa پدرم 16 بودو تو اسکن و معاینه هم پروستات پدرم بزگ بوده.حالا سوال من اینه که میشه عمل فتق رو انجام داد اول چون پدر من نمیدونیم چرا از عمل پروستات میترسه.ممنون میشم دکتر جواب بدید.البته ما از مطب شما وقت هم گرفتیم تا خدمت برسیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   اگر دکتر قلب اجتزه دهد میتوان همرمان انجام داد
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   آقای دکتر نباید قبلش چک بشه که پدرم آیا پروستاتش خوش خیم هست یا نه؟؟و چون سنش 83 هست و ضعیفه فکر میکنم تحمل عمل هم زمان رو نداشته باشه.اگه میشه اول فتق رو عمل کرد لطفا بفرمایید که ما از بیمارستانی که شما داخلش عمل میکینید وقت بگیریم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   در تین سن بهترین کار مدارا وعدم دستکاری بیشتر است
  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر که پاسخگو هستید.ان شاالله همون قرآنی که شما قاریش هستید محافظ شما و خانوادتون باشه.برای پدر منم دعا کنید.فقط اگه ممکنه این سوال منم جواب بدید که عمل فتق رو انجام بدیم یا نه چون اذیتش میکنه و اگر نه اشکالی نداره همینطوری بمونه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر س شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 1054 مشاهده پرسش
  باسلام
  من از کودکی تا جایی که یادم میاد دچار این مشکل بودم. مشکل حجم بیش از اندازه یا شاید بهتر هست بگم بیرون زدگی بخش آلت تناسلی هست که حتی وقتی شلوار میپوشم باز اون بخش به چشم میزنه و باعث شده از رفتارهای اجتماعی و معاشرت راحت با دیگران در عذاب باشم. حتی از گن استفاده میکنم برای اینکه اون بخش زیاد بیرون نزنه ولی باز به چشم میاد. آیا هیچ راه حلی برای این درد من وجود نداره؟ تو رو خدا آقای دکتر منو راهنمایی بکنید. از طرفی کم رویی هم باعث میشه نتونم دنبال حل این مشکل به صورت حضوری برم. اگه دقیق تر بخوام این موضوع رو توضیح بدم باید بگم مثل این هست که آلت تناسلی کسی در حالت نعوظ باشه و دیگران از روی شلوار بیرون هم متوجه برآمدگی آلت تناسلی طرف باشند ولی نعوظ نیست. ولی تقریبا مثل اون حالت دیده میشه و به چشم میزنه. آیا این ممکنه فتق باشه؟ لطفا منو راهنمایی بکنید دقیقا چیکار بکنم؟. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   بايد عكسش را بفرستيد يا بياييد ببينم
  2. تصویر کاربر س جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   عکسی که با دستگاه های ویژه ی پزشکی گرفته میشه منظورتون هست؟ یا همین عکس معمولی با گوشی؟
  3. تصویر کاربر س جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   منظورتون عکس خاصی هست مثل آندوسکوپی و .... یا همین عکس معمولی با گوشی؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   با گوشی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده در سن ۸ سالگی جراحی فتق انجام دادم الان ۳۸ سالم هست مدتیه در حالت نعوذ یکی از بیضه هام بسمت بالا میره و در حالت عادی در کیسه قرار میگیره مشکل چیه ممنون میشم راهنمای بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   مهم نييت
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام . من تقریبا هر دو الی سه هفته ای یکبار بیضه هام و کمر درد می گیرد به شدت و این درد ادامه می یابد تا خود ارضایی کنم و درد آن پس از خود ارضایی خوب میشود. میخاستم بدونم دلیل این درد چی میتونه باشد که با خود ارضایی خوب میشود؟ ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر