فتق بیضه چیست و آیا عمل فتق باعث ناباروری می شود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

فتق بیضه چیست؟

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

فتق چیست و کجا قرار دارد؟

انواع فتق

1- فتق اینگوینال: فتق که در کانال اینگوینال اتفاق می افتد (شایع ترین)

2- فتق فمورال: فتق که در کانال استخوان ران ایجاد می شود

3- Velpeau Hernia:  فتقی که در جلوی رگهای خونی ران اتفاق می افتد (نادر)

4- فتق نافی.

5- فتق برشی.

6- فتق اپی گاستریک.

7- فتق هیاتال.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند.

در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

 • فتق دور ناف
 • فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود
 • فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق بیضه کدامند؟

✔️ اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.


✔️ دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد. از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود.

یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود. شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن ممکن است باعث ایجاد فتق اینگوینال و ناباروری بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

عوارض فتق بیضه

عوارض  شامل موارد زیر است:

 • فشار بر بافت های اطراف. بیشتر فتق های مغبنی اگر با جراحی ترمیم نشوند با گذشت زمان بزرگ می شوند. در مردان ، فتق های بزرگ می توانند به کیسه بیضه گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.
 • فتق حبس شده. اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، محتویات آن می تواند روده را مسدود کند و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در اجابت مزاج یا دفع گاز شود.
 • غرق شدن فتق حبس شده می تواند جریان خون در بخشی از روده شما را قطع کند. استرانگولاسیون می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق خفه شده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

✔️ در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.


✔️ از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.


✔️ از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.


✔️ چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود. روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود.

برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

درمان گیاهی باد فتق بیضه

اگر کسی مبتلا به فتق باش ، پیروی از روش های درمانی طبیعی زیر می تواند در تسکین علائم فتق کمک کند:

# ریشه زنجبیل

برای تسکین درد و ناراحتی در معده خود آب زنجبیل غلیظ یا زنجبیل خام مصرف کنید. این کار به طور همزمان سیستم سلامتی شما را تقویت می کند و به درمان فتق کمک می کند.

# کمپرس یخ

هنگامی که از فتق رنج می برید ، ممکن است التهاب و درد در شکم شما وجود داشته باشد. کیسه های یخ در صورت استفاده در ناحیه آسیب دیده باعث انقباض شده و التهاب داخل بدن را کاهش می دهد.

کمپرس یخ

# رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاهای پرادوی ، غذای اسیدی و هضم غذا سخت باید خودداری شود. دلیل اصلی آن این است که این ماده غذایی می تواند پوشش داخلی معده را بیشتر ملتهب کرده و بهبود فتق را دشوارتر کند.

#ورزش

فتق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که عضلات به اندازه کافی قدرت نگه داشتن اندام را ندارند و برخی تمرینات وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا عضلات خود را تقویت کند و از فتق جلوگیری کند. برخی از این ورزش ها عبارتند از: دوچرخه سواری، یوگا، پیاده روی، شنا و …

عوارض بعد از عمل فتق

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

 • به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.
 • درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

نزديكي بعد از عمل فتق

داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است 4 تا 6 هفته پس از عمل رابطه جنسی نداشته باشید.  ممکن است در کمتر از یک هفته بتوانید فعالیت عادی خود را از جمله رابطه جنسی از سر بگیرید، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

آیا فتق بیضه خطرناک است؟

فتق وقتی اتفاق می افتد که بافتی مانند بخشی از روده از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشد. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین. با این حال، بسیاری از فتق ها درد ایجاد نمی کنند.

فتق لزوماً خطرناک نیست. به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. پزشک شما احتمالاً جراحی را برای رفع فتقی که دردناک یا بزرگ شده است، توصیه می کند.

درمتن مثانه بیش فعال

برای فتق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پروفسور حسین کرمی در زمینه ی درمان و بهبود فتق تجربه ی فراوانی داد. اما لازم به ذکر است که این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ی بیماری فتق

1- آیا عمل فتق بیضه باعث ناباروری میشود؟

این موضوع به ماهیت فتق و ماهیت جراحی بستگی دارد. در بعضی موارد، وازدفرنس ممکن است توسط خود فتق یا با روش جراحی آسیب ببیند و بر جریان اسپرم در هنگام انزال تأثیر بگذارد که می تواند بارداری را برای مردان از طریق مقاربت بسیار دشوارتر کند.

2- آیا فتق در زنان باعث نازایی میشود؟

زنان کمتر از مردان دچار بیماری فتق می شوند و این بیماری به ندرت می تواند باعث نازایی در زنان شود.

3- تاثیر فتق بر نعوظ

در صورت عدم درمان صحیح فتق، احتمال اینکه مردان در سلامت جنسی خود دچار مشکل شوند بسیار بیشتر است. فتق ها می توانند نعوظ و ارگاسم را کاملاً دردناک کنند. هرچه این فتق ها بیشتر پیشرفت کرده و شدیدتر شوند، احتمال بروز مشکلات اختلال عملکرد جنسی در بیمار بیشتر می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (50 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید , یه سوال داشتم من چند روزی بود که احساس تیر کشیدن در پهلوی چپ و پشت داشتم اولش فکر میکردم شاید سنگ دارم چون ازمایش که دادم اسید اوریکم بالا بود ولی بعد از انجام سونوگرافی متوجه شدم سنگ ندارم ولی داخل برگه نوشته شده که
  بدنبال مانور والسالوا در ابتدای کانال اینگویینال چپ , تصویر preperitoneal fat herniation ظریف دیده میشود , اما بداخل ساک اسکروتال گسترش نمی یابد
  ایا من فتق دارم و این نیاز به جراحی داره ؟ از استرس زیاد توو ۳۶ ساعت گذشته ۶ ساعت هم نخوابیدم ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهر جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام . اقای دکتر بنده یکهفته پیش عمل هیدروسل بیضه انجام داده ام توسط شما.لطفا بفرمایید چند روز طول خواهد کشید تا درد و تورم بیضه عمل شده به حالت قبل عمل برسد؟ در ضمن طبق سونو گرافی قبل عمل هیچ مشگل دیگری وجود نداشته . ابعاد بیضه قبل عمل 55*30*27 بوده در صورتی که الان سه برابر است همراه با درد فراوان به طوری که از شدت درد نمیتوان با دست لمسش کرد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
   با زمان درد کمتر میشود
 • تصویر کاربر Ariya.gh دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 468 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..
  من فتق کشاله ران سمت راست دارم فایل سنو گرافی هم براتون فرستادم.
  دکتر متخصص هم رفتم معاینه هم کرد گفت باید عمل بشم..
  من فقط بعضی وقت ها با فاصله زمانی دور درد دارم..
  والان هیچ دردی در ناحیه فتق ندارم.
  میخواستم بپرسم میشه عمل نکنم؟؟
  خطری نداره؟
  یادرمان دارویی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   این باید عمل شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   تا زمانی که بیرون نزدا هیچ محدودیتی ندارید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر...وقتتون بخیر...من مدتی هست درد بیضه‌ی راست دارم...و چند ساعت بعد از تمرین بدنسازی شروع به درد میکنه...رفتم یکی از دکترای شهرمون؛ گفت یه فتق کوچکی داری. و اگه عمل کنی تا اخر عمرت نه حتی میتونی از جای کم ارتفاعی بپری ؛ نه باشگاه بری...باید مدارا کنی واسه همیشه...و بدون سونوگرافی و با معاینه دست این نظر رو داد... توصیه شما چیه دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بهمن 95 عمل واریکوسل بیضه انجام دادم قبل از عمل بیضه راست17×37 و بیضه چپ 16×36بود که واریکوسل شدید سمت چپ و خفیف راست بود بعد از عمل راست سریع خوب شد ولی سمت چپ ورم شدیدی پیدا کرد حدود دوماه طول کشید تا
  ورم خوابید پنج ماه بعد عمل سونو انجام دادم که اندازه راست20×40 بود و سمت چپ 11×22 بود سونو را پیش دکتر جراح بردم گفت واریکوسل شدید بوده رگ های خراب زیاد بوده همین باعث کوچکی شده و هیچ مشکلی نداری و سالمی چند روز پیش که دوسال و نیم از عمل گذشته سونو انجام دادم که راست 20×40بود و گفت که بیضه چپ کلا تحلیل رفته و وجود نداره سونوگرافی را شیراز بردم دکتر گفت که بیضه چپ از بین رفته و عمل بدی انجام داده مثل اینکه رگ خونرسان من را قطع کرده ولی به نظر خودم اندازه بیضه چپ با موقعی که سونوگرافی کردم و 11×22 بود فرقی نکرده ؟ احتمال داره رگ خونرسان را قطع کرده باشه ؟اگر قطع کرده باشه آیا قابل درمان هست ؟ باید چه نوع سونوگرافی انجام بدم که بفهمم آیا واقعا رگ خون رسان قطع شده یا نه؟ احتمال داره که حرف دکتر درست باشه ؟ و واریکوسل شدید بوده که باعث شده بیضه چپ اینجوری شده باشه ؟ چه نوع سونوگرافی انجام بدم تا بفهمم آیا رگ قطع شده یا نه؟تورا خدا به همه ی سوالام جواب بدین حالم خیلی بده داغونم تورا خدا کمکم کنید اگر قطع شده باشه امکان درمان هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   بهترین کار انجام سونوگرافی کالر دا‌پلر است
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 938 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من 23 اسفند با کد رهگیری x07cc3154627 ازتون سوال پرسیدم و فرمودید که سونوی بیضه انجام بدم و براتون بفرستم، نتیجه ی سونو هیدروسل مدریت بود که تو ضمیمه براتون میفرستم و اینکه از زمان سونو تا الان بزرگتر هم شده و سنگینی اذیت کننده ای داره ،آیا جراحیش فوریت داره یا میشه صبر کرد تا یکی دوماه آینده؟ در صورت جراحی تا چند وقت باید استراحت کرد و امکان فعالیت هایی مثل رانندگی و پله بالا پایین رفتن نیست؟ببخشید طولانی شد
  1. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   ضمنا سایز بیضی گون هم ۹*۶*۵ سانتی متره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سر فرصت باید عمل کنید با دارو خوب نمیشود
  3. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنونم بعد از عمل چه مدت استراحت نیاز است و اینکه چند وقت بعد از عمل سایز بیضه ها نرمال میشن ؟چون تو یکی از پرسش ها خوندم که فرموده بودین بعد از عمل یک سفتی و بزرگی داخل کیسه ی بیضه باقی می مونه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   بله ولی با زمان بهتر میشود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Mas شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم من که الان یک بیضه دارم و 5.6سال قبل به علت پیچ خوردگی بیضه یکی از بیضه هامو از دست دادم میتونم برم بدنسازی یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام
  پسر ۲۳ ساله هستم،بیضه چپ نزول نکرده.
  بعضی از پزشکان میگن خیلی بالا نیست، کوچیک هم نیس زیاد، پس برش میگردونیم تو کیسه و خیلی عادی ادامه میدی.
  عده ای میگن خطرناکه و بعدا امکان سرطان وجود داره چه ببریم تو کیسه چه خارج از اون،‌ پس کلا خارجش کن مخصوصا که کم کار شده و فایده ای هم نداره بود و نبودش...
  به نظرتون چکار کنم آقای دکتر؟؟ میزان باروری که خیلی کم نمیشه اگر نظرتون به کلا خارج کردنه...؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر کسری شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 443 مشاهده پرسش
  با سلام و دروود خدمت دکتر گرانقدر. مدتیه که بیضه هام خیلی تیر میکشن. وقتی بهشون دست میزنم هیچ دردی نمیگیرن. انگار دردش داخلیه. اینم بگم من تقریبا" 3 ماه پیش سوزاک گرفته بودم ک بعد از کلی مداوا, طبق گفته ی پزشک درمان شد. ولی هرازگاهی سوزشی درون آلت خودم حس میکنم و با فشار دادن مجاری ادرار با انگشتام, در یه سری نقاط خاص, درد هایی رو میتونم حس کنم. از اون طرف هم دیسک کمر نزدیک دنبالچه دارم. میخواستم ببینم این درد بیضه هام, به دیسک مربوطه یا بیماری اپیدیدیم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر