فتق بیضه چیست و آیا عمل فتق باعث ناباروری می شود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

فتق بیضه چیست؟

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

فتق چیست و کجا قرار دارد؟

انواع فتق

1- فتق اینگوینال: فتق که در کانال اینگوینال اتفاق می افتد (شایع ترین)

2- فتق فمورال: فتق که در کانال استخوان ران ایجاد می شود

3- Velpeau Hernia:  فتقی که در جلوی رگهای خونی ران اتفاق می افتد (نادر)

4- فتق نافی.

5- فتق برشی.

6- فتق اپی گاستریک.

7- فتق هیاتال.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند.

در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

 • فتق دور ناف
 • فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود
 • فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق بیضه کدامند؟

✔️ اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.


✔️ دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد. از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود.

یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود. شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن ممکن است باعث ایجاد فتق اینگوینال و ناباروری بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

عوارض فتق بیضه

عوارض  شامل موارد زیر است:

 • فشار بر بافت های اطراف. بیشتر فتق های مغبنی اگر با جراحی ترمیم نشوند با گذشت زمان بزرگ می شوند. در مردان ، فتق های بزرگ می توانند به کیسه بیضه گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.
 • فتق حبس شده. اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، محتویات آن می تواند روده را مسدود کند و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در اجابت مزاج یا دفع گاز شود.
 • غرق شدن فتق حبس شده می تواند جریان خون در بخشی از روده شما را قطع کند. استرانگولاسیون می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق خفه شده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

✔️ در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.


✔️ از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.


✔️ از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.


✔️ چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود. روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود.

برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

درمان گیاهی باد فتق بیضه

اگر کسی مبتلا به فتق باش ، پیروی از روش های درمانی طبیعی زیر می تواند در تسکین علائم فتق کمک کند:

# ریشه زنجبیل

برای تسکین درد و ناراحتی در معده خود آب زنجبیل غلیظ یا زنجبیل خام مصرف کنید. این کار به طور همزمان سیستم سلامتی شما را تقویت می کند و به درمان فتق کمک می کند.

# کمپرس یخ

هنگامی که از فتق رنج می برید ، ممکن است التهاب و درد در شکم شما وجود داشته باشد. کیسه های یخ در صورت استفاده در ناحیه آسیب دیده باعث انقباض شده و التهاب داخل بدن را کاهش می دهد.

کمپرس یخ

# رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاهای پرادوی ، غذای اسیدی و هضم غذا سخت باید خودداری شود. دلیل اصلی آن این است که این ماده غذایی می تواند پوشش داخلی معده را بیشتر ملتهب کرده و بهبود فتق را دشوارتر کند.

#ورزش

فتق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که عضلات به اندازه کافی قدرت نگه داشتن اندام را ندارند و برخی تمرینات وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا عضلات خود را تقویت کند و از فتق جلوگیری کند. برخی از این ورزش ها عبارتند از: دوچرخه سواری، یوگا، پیاده روی، شنا و …

عوارض بعد از عمل فتق

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

 • به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.
 • درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

نزديكي بعد از عمل فتق

داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است 4 تا 6 هفته پس از عمل رابطه جنسی نداشته باشید.  ممکن است در کمتر از یک هفته بتوانید فعالیت عادی خود را از جمله رابطه جنسی از سر بگیرید، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

آیا فتق بیضه خطرناک است؟

فتق وقتی اتفاق می افتد که بافتی مانند بخشی از روده از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشد. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین. با این حال، بسیاری از فتق ها درد ایجاد نمی کنند.

فتق لزوماً خطرناک نیست. به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. پزشک شما احتمالاً جراحی را برای رفع فتقی که دردناک یا بزرگ شده است، توصیه می کند.

درمتن مثانه بیش فعال

برای فتق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پروفسور حسین کرمی در زمینه ی درمان و بهبود فتق تجربه ی فراوانی داد. اما لازم به ذکر است که این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ی بیماری فتق

1- آیا عمل فتق بیضه باعث ناباروری میشود؟

این موضوع به ماهیت فتق و ماهیت جراحی بستگی دارد. در بعضی موارد، وازدفرنس ممکن است توسط خود فتق یا با روش جراحی آسیب ببیند و بر جریان اسپرم در هنگام انزال تأثیر بگذارد که می تواند بارداری را برای مردان از طریق مقاربت بسیار دشوارتر کند.

2- آیا فتق در زنان باعث نازایی میشود؟

زنان کمتر از مردان دچار بیماری فتق می شوند و این بیماری به ندرت می تواند باعث نازایی در زنان شود.

3- تاثیر فتق بر نعوظ

در صورت عدم درمان صحیح فتق، احتمال اینکه مردان در سلامت جنسی خود دچار مشکل شوند بسیار بیشتر است. فتق ها می توانند نعوظ و ارگاسم را کاملاً دردناک کنند. هرچه این فتق ها بیشتر پیشرفت کرده و شدیدتر شوند، احتمال بروز مشکلات اختلال عملکرد جنسی در بیمار بیشتر می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (50 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  یه روز هنگام رانندگی طولانی احساس کردم تو دلم هی خالی میشه. انگار زهره ادم بترکه اونجوری شدم. بعد از چند روز تو بیضه راستم درد شدیدی احساس کردم که تا پشت ران راستم و ساق پام کشیده میشد. رفتم دکتر گفت شاید فتق کاذب باشه. اما الان ی مدته میل جنسیمو از دست دادم. منی که هفته ای سه چهار بار سکس داشتم الان بطور کل سکس نمیخوام و زورکی هفته ای یک بار سکس میکنم که لذتیم دیگه نمیبرم و همسرم بشدت ناراحته. اقای دکتر کمک کنید و راهنماییم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سونوگرافی از بیضه و اسکروتوم انجام دهید و بفرستید
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۸ ماه پیش عمل نفرکتومی پارشیال در کلیه راست را انجام دادم که به علت حجم زیاد ترشحات حدود ۴۵ روز بعد مجدد عمل شدم در حال حاضر ترشحات بطور کامل جذب شده و در سونوکرافی تنها ۱۰ سی سی در اطراف کلیه رویت شده است اما متاسفانه هرنی با اندازه ۵۰ میلی متر در نزدیکی محل جراحی بوجود آمده آیا جراحی فتق ضروری است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، لطفا جهت معاینه به جراحتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 387 مشاهده پرسش
  سلام . یه مدت نسبتا طولانی که رنگ اسپرمم زرد شده زرد کم رنگ ولی دلیلش رو نمیدونم همراه با بوی بد هم نیست ن سوزشی نه هیچی. لطفا راهنماییم میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، غیر عادی نیست
 • تصویر کاربر کیمیا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  نامزد بنده ۳۲سالشه و در سن۱۸سالگی عمل بادفتق (سمت راست)انجام داده ایا ممکنه با این عمل ناباروری اتفاق بیافته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر Rezaadineh یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  پسری 14 ماهه دارم که تا هشت اسفند ماه بیضه هاش توی کیسه ی بیضه بودن بدون هیچ بالاروندگی، اما دیروز بیضه ی راستش بالا میره، البته وقتی میخوابه یا شبا توی کیسه میاد ولی با حرکت بالا میره، خیلی هم بالا نمیره تقریبا نزدیک محل رویش الته،بیضه ی سمت چپش هم توی کیسه بیضه قرار داره، پسرم هیچ درد و مشکلی نداره ولی زیاد جنب و جوش داره و از همه جا بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   در این سن طبیعی است اگر پایین نیاید باید عمل کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وققتون بخیر
  من 27 سالمه و تقریبا 4 روزه بیضه هام بعد یه رابطه که داشتم درد گرفتن دکتر عمومی رفتم( شهرمون متخصص مجاری ادراری نداره) سونو گرافی برام نوشت
  تو جواب سونویی که گرفتم نوشته؛
  سه کانون ظریف کلسیفه ی 15 و 5. و 3. م م در سطح خلفی بیضه راست رویت شد

  سه کانون ظریف کلسیفه ی 13 و 6. و 2. م م در سطح خلفی بیضه چپ رویت شد
  در اخر هم بگم کە از دیشب دردش بیشتر شدە و حالت تهوع و سرگیجە داشتم و هنوزم دارم
  خواستم ببینم نظرتون چیه درموردش و باید چکار کنم؟
  تصویر سونو و جوابشم پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   کلسیفە 1.5 در راست و 1.3 در چپ کە اشتباە تایپ کردم
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   چرا جواب نمیدید دکتر من ۳ روزە منتظر جواب ۲۴ ساعتەی شمام
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی چند روزی هست بیضه سمت راست مثانم تورم داره(بزرگ شده) ولی هیچ درد فجیحی احساس نمیکنم انگار فقط شبا ست، مثل گرفتگی عضله، درد خفیف میگیره و رد میشه یادمه ی رو ی بار سنگینی بلند کردم و شبش متوجه تورم بیضه سمت راست شدم ولی بیضه سمت چپ اوکیه، چ کار کنم میفرمایید؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر خسرو سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  ایا ازواسپرمی درمان دارد؟؟ و چه ازمایشهایی باید انجام بگیره چون توی سونو من همه چی نرماله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   باید نمونه برداری کنید از بیضهباید نمونه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   از بیضه نمونه برداری کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباسی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب احترام
  مدت 20 روز است که درد دربیضه ها دارم.ابتدا سمت راست بود بعد مدتی هردو بیضه و الان سمت چپ ک دو روزی هست ب لمس حساس شده و دردناک میشه.تورم و تغییر رنگی نداره سونوگرافی نرمال بود.آزمایشات ua وucعفونتی نشون ندادن. چهار روز سر خود آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مصرف کردم ک تغییر چندانی نداشت.دیروز ب پزشک مراجعه کردم که آمپول اسپکترومایسین و دگزا و قرص لووفلوکساسین دادن.متاهل هستم اقای دکتر و حدود یکماه پیش رابطه انال داشتم.ترشح و تب و تهوع ندارم.فقط درد که اوایل حالتی داشت ک احساس میکردم بیضم بالا رفته.نیاز هست دوباره سونو بدم یعنی احتمال واریکوسل یا هیدروسل یا پروستات هست؟شما رو بخدا کمکم کنید خیلی اذیت میشم.اگه احتمال عفونت هست همین قرصا رو استفاده کنم؟ ممنون از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر امید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده از حدود 10 سال قبل هرنی اینگوئینال چپ داشتم.یک ماه و نیم قبل، عمل کردم. بعد از گذشت یک ماه از عمل به دلیل تورم قابل توجه در ناحیه پایین خط بخیه عمل و در بخش بالایی کیسه بیضه، سونوگرافی انجام و به دکتر جراحم مراجعه نمودم. ایشان دستور مراجعه به بخش اورژانس بیمارستان و تخلیه مایع (آب زرد مایل به نارنجی) را دادند که هفته گذشته مراجعه و بیش از 70 سی سی مایع تخلیه شد. متاسفانه بعد از گذشت دو سه روز بعد از این تخلیه مایع، مجددا با دست زدن به بالای کیسه بیضه، مشاهده نمودم که تقریبا به همان حجم قبل مایع وجود دارد ضمن آنکه بالای کیسه بیضه و پایین خط بخیه عمل حالت توده مانند سفتی به ابعاد یک گردو هنوز حس می کنم و هنوز وجود دارد. آیا محتمل است که فتق و یا بیرون زدگی روده هنوز وجود داشته باشد؟ آیا بنابر توصیه جراحم، بایستی برای تخلیه مجدد مایع و گذاشتن درن مراجعه کنم و با این کار مشکل مایع و توده بالای آن حل خواهد شد؟ توصیه جنابعالی چیست و آیا نیاز به انجام عمل مجدد دارم یا خیر؟ ___ سونوگرافی پیوست، مربوط به 10 روز قبل ( و قبل از تخلیه 70 سی سی مایع می باشد) تقدیم می گردد. با احترام
  1. تصویر کاربر امید شنبه ۲۸ دی ۹۸( 3 سال پیش)
   آقای دکتر سلام. با وجود اعلام جنابعالی مبنی بر پاسخ حداکثر 48 ساعته به سوالات، بیش 11 روز از ارسال سوال بنده می گذرد و هنوز از طرف جنابعالی مفتخر به دریافت جواب نشده ام. خواهشمندم تسریع فرمایید. با احترام
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر