بیماری فتق چیست؟

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

تعریف فتق

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند. در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

1- فتق دور ناف

2- فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود

3- فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق کدامند؟

1- اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.

2- دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد.

از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود. یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود.

شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن باعث ایجاد فتق اینگوینال بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

1- در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.

2- از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.

3- از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.

4- چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

 

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.
روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود. برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

عوارض جراحی فتق کدامند؟

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

1- به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.

2- درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

3- داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد.

توصیه پایانی 

این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صابر یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر، من در مورد برادرم خواستم بگم، ٣٢ ساله كه اركيكتومي راست شده كه seminoma classic type جواب پاتولوژي بوده،
  ازمايشات: BHCG9,7 و AFP نرمال و LDH 560
  هول بادي اسكن نرمال بوده، سي تي ريه و لگن نرمال بوده ولي سي تي شكم: هيدرونفروز كليه راست ناشي از توده هايپواكو به ابعاد ٣5.4٠.6٠ مجاور UPG راست با اثر فشاري به پروگزيمال حالب راست بوده.
  در حال حاضر يك هفته از جراحيش ميگذره، فقط انجام اسپرم بانكينگ مونده قبل از كموتراپي، خواستم ازتون بپرسم لازمه قبل از كموتراپي براي هيدرونفروزش كاري كرد مثل wj ؟ يا بعد از كمو؟و اينكه عمل RPLND لازمه ؟و اينكه به نظر شما چند جلسه كموتراپي لازمه واسه درمان؟ انجام كموتراپي در تهران به شهرستان (بابل) ترجيح داره؟اقاي دكتر واقعا درماندم براي اينكه ازتون وقت ويزيت بگيريم به همين دليل سوالم زياد بود😞🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر سی تی ایکن در گیری رتروپریتوان باشد باید به دکتر انکولوگ مراجعه نمایند
 • تصویر کاربر حسینی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده از 3 روز پیش به صورت ناگهانی دچار پرش و احساس نبض در ناحیه بالای بیضه سمت چپ ناحیه اسپرماتیک کورد شده ام که با لمس کاملا حس میشود علت این مشکل از نظر شما چیست سایر علائم همراه از قبیل درد وتورم و .. وجود ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز.ابتدا تشکر بابت وقتی که میزارید و به سوالات بیماران جواب میدید.سوال من اینه که پدرم فتق داره.شکمش باد میکنه وقتی استراحت میکنه بهتر میشه.رفتیم برا عمل فتق ولی بنا به دلایلی نشدودوباره اقدام کردیم که تو بیمارستان تهران کلینیک عمل بشه.وقتی به دکتر گفتیم پدرم پروستات هم داره گفت تا اونو جراحی نکنه عمل فتق فایده نداره.پیش دکتر پروستات رفتیم آزمایش و سنو دادن که psa پدرم 16 بودو تو اسکن و معاینه هم پروستات پدرم بزگ بوده.حالا سوال من اینه که میشه عمل فتق رو انجام داد اول چون پدر من نمیدونیم چرا از عمل پروستات میترسه.ممنون میشم دکتر جواب بدید.البته ما از مطب شما وقت هم گرفتیم تا خدمت برسیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر دکتر قلب اجتزه دهد میتوان همرمان انجام داد
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   آقای دکتر نباید قبلش چک بشه که پدرم آیا پروستاتش خوش خیم هست یا نه؟؟و چون سنش 83 هست و ضعیفه فکر میکنم تحمل عمل هم زمان رو نداشته باشه.اگه میشه اول فتق رو عمل کرد لطفا بفرمایید که ما از بیمارستانی که شما داخلش عمل میکینید وقت بگیریم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   در تین سن بهترین کار مدارا وعدم دستکاری بیشتر است
  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر که پاسخگو هستید.ان شاالله همون قرآنی که شما قاریش هستید محافظ شما و خانوادتون باشه.برای پدر منم دعا کنید.فقط اگه ممکنه این سوال منم جواب بدید که عمل فتق رو انجام بدیم یا نه چون اذیتش میکنه و اگر نه اشکالی نداره همینطوری بمونه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر س شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  باسلام
  من از کودکی تا جایی که یادم میاد دچار این مشکل بودم. مشکل حجم بیش از اندازه یا شاید بهتر هست بگم بیرون زدگی بخش آلت تناسلی هست که حتی وقتی شلوار میپوشم باز اون بخش به چشم میزنه و باعث شده از رفتارهای اجتماعی و معاشرت راحت با دیگران در عذاب باشم. حتی از گن استفاده میکنم برای اینکه اون بخش زیاد بیرون نزنه ولی باز به چشم میاد. آیا هیچ راه حلی برای این درد من وجود نداره؟ تو رو خدا آقای دکتر منو راهنمایی بکنید. از طرفی کم رویی هم باعث میشه نتونم دنبال حل این مشکل به صورت حضوری برم. اگه دقیق تر بخوام این موضوع رو توضیح بدم باید بگم مثل این هست که آلت تناسلی کسی در حالت نعوظ باشه و دیگران از روی شلوار بیرون هم متوجه برآمدگی آلت تناسلی طرف باشند ولی نعوظ نیست. ولی تقریبا مثل اون حالت دیده میشه و به چشم میزنه. آیا این ممکنه فتق باشه؟ لطفا منو راهنمایی بکنید دقیقا چیکار بکنم؟. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد عكسش را بفرستيد يا بياييد ببينم
  2. تصویر کاربر س جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   عکسی که با دستگاه های ویژه ی پزشکی گرفته میشه منظورتون هست؟ یا همین عکس معمولی با گوشی؟
  3. تصویر کاربر س جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   منظورتون عکس خاصی هست مثل آندوسکوپی و .... یا همین عکس معمولی با گوشی؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   با گوشی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده در سن ۸ سالگی جراحی فتق انجام دادم الان ۳۸ سالم هست مدتیه در حالت نعوذ یکی از بیضه هام بسمت بالا میره و در حالت عادی در کیسه قرار میگیره مشکل چیه ممنون میشم راهنمای بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   مهم نييت
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام . من تقریبا هر دو الی سه هفته ای یکبار بیضه هام و کمر درد می گیرد به شدت و این درد ادامه می یابد تا خود ارضایی کنم و درد آن پس از خود ارضایی خوب میشود. میخاستم بدونم دلیل این درد چی میتونه باشد که با خود ارضایی خوب میشود؟ ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر نورالدین سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  فتق بالای بیضه را دو روزقبل عمل کرده ام چون به پزشک معالج برای پاسخ اطمینان ندارم و ممکنه توجیحاتی غیر تخصصی بکنه لذا جنابعالی خواستم بپرسم
  که
  چرا درست بعد از عمل محل واطراف جراحی ورم کرده است دلیلش چیه و چه راه حلی داره آیا عود کرده ؟
  آیا جراحی خوب انجام نشده ؟
  در هر حال
  آیا با عمل مجدد قابل درمان هست؟
  ویا چه خطراتی بنده را تهدید میکنه ؟
  ممنون
  قلاوند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر نیما شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر.
  من یک سال و نیم پیش عمل جراحی باز هیدروسل انجام دادم که سمت راست شدید و سمت چپ خفیف بود و پیش جراح عمومی انجام دادم.بعد عمل دکتر گفت که حوله گرم بزارم و بالا نگه دارم بیضه رو منم همه چی رو رعایت کردم.بعد هر ماه و چند وقت یه بار پیش دکتر واس معاینه میرفتم و بعد چند مدت حدود شیش ماه بعد به دکتر گفتم که بیضه راستم هنوز بزرگه و اپیدیدیمش متورمه دکتر معاینه کرد که گفت طبیعیه و حوله گرم بزار و حتی سونوگرافی نوشت و اونجا نوشته بود که مشکل هیدروسل یا واریکوسل مشاهده نشد ولی باز اون مشکل خوب نشد و من هر از چند گاهی خودارزایی میکردم و درست بعد عمل به این طرف دچار دیرانزالی شدید و بی میلی و اختلال در نعوظ شدم طوری که دیگه نه نعوظ صبحگاهی و نه احساس شهوت و هیچی نداشتم و راحت انزالم هم نیم ساعت طول میکشید و التم دیر سفت میشد .باز به دوتا متخصص کلیه مراجعه کردم گفتن اونا هم طبیعیه و برو روانشناس من روانشناس هم مراجعه کردم گفتن مشکلی ندارم از اون نظر روان و استرس .همیشه اپیدیدیم سمت راست تورم داره و قسمت بالاییش یه جسم سفت گردی احساس میشه و بعضی وقتا بیضم سفت میشه و وزنش اذیت میکنه موقعی که بخوام لباس زیر گشاد بپوشم و پایین تر وا میسه.دیگه به غیر شما اقای دکتر امیدی واسم نمونده.خواستم بدونم راه چاره چیه؟ممکنه مشکل کمبود تستوسترون باشه؟و اینکه امکان داره به طور انلاین داخل تلگرام درمان بشم چون شرایط مراجعه به مطب رو ندارم میتونم ازمایش و سونوگرافی ها رو ارسال کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   بفرستيد ببينم
  2. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام مجدد خدمت آقای دکتر.فقط یادم رفت بگم که از اون موقع ترشح التم هم از بین رفته و اینکه سه تا سونوگرافی یکیش مال قبل عمله یکی مال دوماه بعدش و یکی یه سال بعدش که من نتونستم بفرستم چون چندتایی خواستم بفرستم با خطا روبه رو شد سایت لطفا راهنمایی کنید که فرمت عکس باید چی باشه چون ارسال نمیشه .تو سونوگرافی ها گفته اپیدیدیم راست نرمال ولی یه تورم زائده گرد مانند سفتی داخلشه و اگه دارو و یا آزمایشی داره امر کنید به دکتر عمومی شهرمون میگم که داخل دفترچه وارد کنن.با تشکر
  3. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام مجدد خدمت آقای دکتر.فقط یادم رفت بگم که از اون موقع ترشح التم هم از بین رفته و اینکه سه تا سونوگرافی یکیش مال قبل عمله یکی مال دوماه بعدش و یکی یه سال بعدش که من نتونستم بفرستم چون چندتایی خواستم بفرستم با خطا روبه رو شد سایت لطفا راهنمایی کنید که فرمت عکس باید چی باشه چون ارسال نمیشه .تو سونوگرافی ها گفته اپیدیدیم راست نرمال ولی یه تورم زائده گرد مانند سفتی داخلشه و اگه دارو و یا آزمایشی داره امر کنید به دکتر عمومی شهرمون میگم که داخل دفترچه وارد کنن.با تشکر.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر ترشح ندارید درمان نمیخواهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام یک ماه قبل عمل هیدروسل بیضه راست انجام دادم با وجود اینکه ورم از قبل کوچکتر شده ولی احساس میکنم روند بهبودی متوقف شده والان ۲یا۳برابر حالت عادی هست آیا طبیعه؟ یا میتونه علتش استفاده نکردن از شورت تنگ در روز های اول باشه؟ آیا اگر ورزش سنگینی را شروع کنم امکان داره عود کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   نه ورزش میتوانید ورم طبیعی است
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  بنده می خواستم بدونم پس از دفع ادرار چگونه باید باقی مانده ادرار را از آلت خارج کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   بسته به سن فرق دارد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر