فتق بیضه چیست و آیا عمل فتق باعث ناباروری می شود؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

قطعی ترین روش درمان فتق  هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود.

فتق بیضه چیست؟

جدار شکم و کف لگن از نظر آناتومی از لایه های مختلف شامل عضلات و بافت نگه دارنده یا فاسیا تشکیل شده است. در صورتی که این عضلات و فاسیا به علل ژنتیکی و یا فشار بیش از حد شل شود باعث برجسته گی در ناحیه پوست محل می شود که به آن فتق یا هرنی گفته می شود.

فتق چیست و کجا قرار دارد؟

انواع فتق

1- فتق اینگوینال: فتق که در کانال اینگوینال اتفاق می افتد (شایع ترین)

2- فتق فمورال: فتق که در کانال استخوان ران ایجاد می شود

3- Velpeau Hernia:  فتقی که در جلوی رگهای خونی ران اتفاق می افتد (نادر)

4- فتق نافی.

5- فتق برشی.

6- فتق اپی گاستریک.

7- فتق هیاتال.

علل ایجاد کننده فتق کدامند؟

هرنی ممکن است مادرزادی باشد که اغلب پسربچه ها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ها ایجاد می شود که ممکن است همراه با آب در بیضه یا هیدروسل نیز باشد.

علل اکتسابی

به هر علتی فشار داخل شکم بیش از حد بالا رود ممکن است باعث پارگی پریتوان و فاسیا و عضلات و باعث ایجاد هرنی شود. مثلاً بیماری مزمن ریه، سرفه های مزمن، کشیدن سیگار، بزرگی پروستات که برداشتن ناگهانی وسایل تشکیل از مواردی هستند که باعث هرنی می شوند.

در مواردی نیز هرنی به دنبال عمل های جراحی باز شکمی ایجاد می شود که به علت آسیب دیدن عصب عضلات حین جراحی باعث شل شدن عضله و ایجاد هرنی می شود.

محل های شایع فتق

هرنی

محل هرنی همیشه در شکم است که شایعترین محل آنها عبارتند از:

 • فتق دور ناف
 • فتق بیضه و یا بالای آن که فتق اینگوینال نامیده می شود
 • فتق انسزیونال که در محل عمل جراحی قبلی دیده می شود.

علائم فتق بیضه کدامند؟

✔️ اولین علامت برجستگی پوستی محل می باشد که بسته به شدت آن از یک گردو کوچک تا توپ فوتبال متغیر است.


✔️ دومین علامت هرنی درد می باشد: هر درد مزمن در ناحیه کانال اینگوینال ممکن است نشانه از یک هرنی و یا شروع آن باشد. از مشخصات هرنی این است که در حالت ایستاده و با زور زدن برجسته و بزرگتر می شود و در حالت خوابیده از بین می رود که به این حالت sliding می گویند. در مواقعی ممکن است اجزاء روده در داخل کیسه فتق گیر افتاده و بسبب قطع خونرسانی و درد شدیدی در محل فتق ایجاد می کند که با حالت خوابیدن نیز از بین نمی رود.

یادتان باشد این حالت جزء اورژانس های عالم پزشکی است و بیمار هر چه سریعتر باید تحت جراحی قرار بگیرد چرا که در صورت تأخیر باعث سیاه شدن روده ها و عفونت و مرگ بیمار می شود. شایعترین علت هرنی در قسمت تحتانی شکم در سنین بالا: به علت بزرگی پروستات می باشد. به علت بزرگی پروستات بیمار مجبور می شود که از زور زدن جهت خارج کردن ادرار استفاده کند که این زور زدن مزمن ممکن است باعث ایجاد فتق اینگوینال و ناباروری بالای بیضه ها می گردد.

علت پرکاری کلیه

عوارض فتق بیضه

عوارض  شامل موارد زیر است:

 • فشار بر بافت های اطراف. بیشتر فتق های مغبنی اگر با جراحی ترمیم نشوند با گذشت زمان بزرگ می شوند. در مردان ، فتق های بزرگ می توانند به کیسه بیضه گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.
 • فتق حبس شده. اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، محتویات آن می تواند روده را مسدود کند و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در اجابت مزاج یا دفع گاز شود.
 • غرق شدن فتق حبس شده می تواند جریان خون در بخشی از روده شما را قطع کند. استرانگولاسیون می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق خفه شده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد فتق وجود دارد؟

در موارد مادرزادی که در بچه ها دیده می شود جلوگیری معنی ندارد و باید هر چه سریعتر درمان جراحی شوند.
در موارد بزرگسالان باید زمینه ایجاد کننده هرنی را درمان کرد که عبارتند از:

✔️ در صورت بیماری مزمن ریوی و سرفه های مزمن باید هر چه سریعتر درمان شوند.


✔️ از مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات اجتناب شود.


✔️ از برداشتن وسایل سنگین و ناگهانی باید اجتناب کرد.


✔️ چاقی مفرط شکمی می تواند از علل زمینه ساز هرنی باشد که باید درمان گردد.

آیا با بستن فتق بند می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

خیر، قطعی ترین روش درمان فتق عمل جراحی است و استفاده از فتق بند در درمان و جلوگیری تأثیر ندارند.

روش درمان فتق یا هرنی

همانطور که ذکر کردم قطعی ترین روش درمان هرنی جراحی است که به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان و با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی انجام می شود. روش جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپی امروزه انجام می شود.

برای هرنی های بزرگ که همراه شل شدگی عضلات هستند بهترین روش درمانی عمل جراحی باز است که با برش کوچکی روی محل هرنی پوست و فاسیا باز و ساک هرنی که همان محتوی روده ها می باشد را آزاد و به داخل شکم انتقال داده و کف فتق را با نخ نایلون کاملاً ترمیم می کنیم.

درمان گیاهی باد فتق بیضه

اگر کسی مبتلا به فتق باش ، پیروی از روش های درمانی طبیعی زیر می تواند در تسکین علائم فتق کمک کند:

# ریشه زنجبیل

برای تسکین درد و ناراحتی در معده خود آب زنجبیل غلیظ یا زنجبیل خام مصرف کنید. این کار به طور همزمان سیستم سلامتی شما را تقویت می کند و به درمان فتق کمک می کند.

# کمپرس یخ

هنگامی که از فتق رنج می برید ، ممکن است التهاب و درد در شکم شما وجود داشته باشد. کیسه های یخ در صورت استفاده در ناحیه آسیب دیده باعث انقباض شده و التهاب داخل بدن را کاهش می دهد.

کمپرس یخ

# رژیم غذایی مناسب

از مصرف غذاهای پرادوی ، غذای اسیدی و هضم غذا سخت باید خودداری شود. دلیل اصلی آن این است که این ماده غذایی می تواند پوشش داخلی معده را بیشتر ملتهب کرده و بهبود فتق را دشوارتر کند.

#ورزش

فتق معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که عضلات به اندازه کافی قدرت نگه داشتن اندام را ندارند و برخی تمرینات وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا عضلات خود را تقویت کند و از فتق جلوگیری کند. برخی از این ورزش ها عبارتند از: دوچرخه سواری، یوگا، پیاده روی، شنا و …

عوارض بعد از عمل فتق

شایعترین عارضه پس از عمل معمولا درد می باشد که ممکن است چند ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد و تدریجاً از بین می رود. عوارض نادر آن آسیب به عروق بیضه ها هنگام جدا کردن هرنی می باشد که نادر است. سوزش و خارش محل نیز از عوارض بعد از عمل بوده که تدریجاً از بین می روند.

توصیه های مهم بعد از عمل چیست؟

 • به مدت 2 ماه از انجام کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی و سنگین باید اجتناب کرد.
 • درد بعد از عمل طبیعی بوده و با مصرف مسکن و گرم نگاه داشتن محل عمل تدریجاً از بین خواهد رفت.

نزديكي بعد از عمل فتق

داشتن مقاربت بعد از عمل هیچ مانعی ندارد. اما بهتر است 4 تا 6 هفته پس از عمل رابطه جنسی نداشته باشید.  ممکن است در کمتر از یک هفته بتوانید فعالیت عادی خود را از جمله رابطه جنسی از سر بگیرید، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

آیا فتق بیضه خطرناک است؟

فتق وقتی اتفاق می افتد که بافتی مانند بخشی از روده از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشد. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین. با این حال، بسیاری از فتق ها درد ایجاد نمی کنند.

فتق لزوماً خطرناک نیست. به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. پزشک شما احتمالاً جراحی را برای رفع فتقی که دردناک یا بزرگ شده است، توصیه می کند.

درمتن مثانه بیش فعال

برای فتق به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پروفسور حسین کرمی در زمینه ی درمان و بهبود فتق تجربه ی فراوانی داد. اما لازم به ذکر است که این بیماری درمان دارویی ندارد. در صورت داشتن فتق باید اقدام به جراحی نمایید.
جهت نوبت دهی با شماره تلفن 22642744 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره ی بیماری فتق

1- آیا عمل فتق بیضه باعث ناباروری میشود؟

این موضوع به ماهیت فتق و ماهیت جراحی بستگی دارد. در بعضی موارد، وازدفرنس ممکن است توسط خود فتق یا با روش جراحی آسیب ببیند و بر جریان اسپرم در هنگام انزال تأثیر بگذارد که می تواند بارداری را برای مردان از طریق مقاربت بسیار دشوارتر کند.

2- آیا فتق در زنان باعث نازایی میشود؟

زنان کمتر از مردان دچار بیماری فتق می شوند و این بیماری به ندرت می تواند باعث نازایی در زنان شود.

3- تاثیر فتق بر نعوظ

در صورت عدم درمان صحیح فتق، احتمال اینکه مردان در سلامت جنسی خود دچار مشکل شوند بسیار بیشتر است. فتق ها می توانند نعوظ و ارگاسم را کاملاً دردناک کنند. هرچه این فتق ها بیشتر پیشرفت کرده و شدیدتر شوند، احتمال بروز مشکلات اختلال عملکرد جنسی در بیمار بیشتر می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.8/5 - (62 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

 • تصویر کاربر مجاهدی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 4سال ازدواج کردم بچه دار نشدیم و دکتر گفته که واریکوسل 1 دارید وتعداد اسپرم 2 هستش حال باید آی وی اف کنم خواستم بدونم هزینش چقدره وبعد اینکه اول عمل واریکوسل انجام بدم بعداسپرم فریز کنم یا اول فریز کنم بعد عمل واریکوسل انجام بدم یا اینکه بدون جراهی میتونم آی وی اف کنم یا آی وی اف کنم بعد جراحی نمیدونم چکار کنم جراحی واریکوسل وفریز وآیوی اف بین این سه مورد کدامو اول انجام بدم قاطی کردم لطفا جوابمو بدید متچکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم و سونوگرافی را بفرستید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر ۸ ماه پیش اقدام به بارداری کردیم ولی نتیجه ای نداشت به دکتر که مراجعه کردم. گفت واریکوسل دو طرفه دارم. الان سه ماهه عمل کردم. ولی تعداد اسپرم بعد از عمل همون ۶ میلیون قبل از عمله ولی تحرک اسپرم بهتر شده.ایا تا چند ماه اینده احتمال داره وضعیت اسپرم بهتر بشه؟؟ عکس ازمایش رو براتون میفرستم. ایا به روش طبیعی میشه بچه دار شیم؟ و اینکه داروی خاصی استفاده کنیم. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   تا یک سال فرصت دهید احتمال بارداری هست. اگر نشد از روش های کمک باروری استفاده شود
  2. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر بخواهیم زودتر با روش ivf عمل کنیم. احتمال موفقیت امیز بودن هست. نیاز به استفاده از دارو نیس؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   احتمال موفقیت در ivf بالاست ، ولی به نظرم فعلا فرصت دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آزمایش اسپرم ارسال میکنم لطفا تحلیل کنید اگر ضعیفه چه داروهایی استفاده کنم امکان مراجعه حضوری ندارم کمکم کنید دو دوره دارو استفاده کردم از قبیل ویتامین ای کارنیتین کیوتن پنتوکسی فیلین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   دوباره عکس فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس ازمایش ناقص است. قسمت مربوط به حرکت اسپرم فرستاده نشده. پودر آندروفرتی استفاده شود
  4. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   دوباره فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   از پودر آندروفرتی استفاده کنین. اگر پیدا نشد از ترکیب ویتامین e و ال کارنیتین و اسید فولیک و سلنیوم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آقایی ۳۵ ساله ازغرب کشور هستم ۱۳ساله ازدواج کردیم چند ماه بعد اقدام به بچه دارشدن کردیم که آزمایش اسپرم دادم گفتن واریکوسل سمت چپ دارم عمل جراحی انجام دادم ولی متاسفانه خوب نشدم بعداز عمل جراحی اسپرمم تا۱۲میلیون رفت ولی کم کم روند کاهشی گرفت الان بعداز گذشت ۱۳سال هنوز متاسفانه بچه دار نشدیم از شما عاجزانه تقاضا دارم که راهی پیش پای ما بگذارید تا دعای گویی شما پزشک دلسوز باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   از iui استفاده شود
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر. تست اسپرم و سنوگرافی انجام دادم . براتون میفرستم. لطفا نظرتون رو بفرمائید. آیا قابلیت باروری وجود داره؟ ضمنا من 36 سال سن دارم و مجرد هستم. ممنونم اگر امکانش هست در مورد بند های آزمایش اسپرم توضیح مختصر بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 12ساله ازدواج کردم ولی هرکاری انجام دادیم بچه دار نشدیم حتی عمل ivf انجام دادیم بازم نشد الآنم دارم رویال ژلی مصرف میکنم با کلومیفن آزمایش اسپرم دادم دکتر گفته حرکت اسپرم ضعیفه به نظر شما چه کاری انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید واقعا دیگه خسته و ناامید شدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان، من 9 سال پیش تعداد اسپرمم خیلی کم بود با مصرف دارو و تقویت کمی بهتر شد و از طریق میکروانجکشن صاحب فرزند پسر شدیم، الان میخوایم صاحب فرزند دوم بشیم، امروز تخمک گیری از همسرم انجام شد ولی متاسفانه اسپرم منو صفر نشون داد (آزواسپرمی) و گفتند فعلا تخمک های همسرت را فریز میکنیم و دکتر 2 ماهه برام پودر تقویتی فرتیویتال نوشت البته گفت دو روز بعد از مصرف فرتیویتال علی الحساب بیا مجددا آزمایش اسپرم، خواستم بدونم تو این 9 سال چی شده که اسپرمم صفر شده؟ آیا مصرف قرص های مونته لوکاست، سیتیریزین، زولپیدم بر روی آزو اسپرمی تاثیر گذار هست؟ آیا مصرف الکل تاثیر گذار هست؟ آیا امیدی هست به درمان با مصرف داروی تجویزی فرتیویتال؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   آزمایش اسپرم با یک بار قابل قضاوت نیست ، تکرار شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشی.پارسال تعداداسپرمم وحرکتشون بسیارکم بوده واسپرم سالم نداشتم.وهمان پارسال توسط دکترپیمان صالحی دراصفهان عمل واریکوسل میکروسکوپیک شدم..اکنون بعدازیکسال اسپرمهام ازنظر تعدادی و سالم بودن خوب شده ولی مشکلی که حل نشده هنوز کم تحرک هستند.برای بالارفتن حرکت اسپرم بایدچه دارویی بگیرم؟داروی گیاهی یا دارویی که خودتون میدونین بهم معرفی کنین.(لازم به ذکراست ‌که طبق نظردکترصالحی واریکوسل ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   از پودر آندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر رمضانی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  نشان دادن آزمایش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ؟؟
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  باسلام. آیا با توجه نتایج آزمایش بنده مشکل ناباروری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   فایل اینجا دوباره قابلیت ارسال ندارد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایش طبیعی است ، مشکلی نیست
  4. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   آیا تعداد اسپرم ها کم است و باید IVF شود؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   عرض کردم ، مشکلی نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 474 مشاهده پرسش
  با سلام.من پسری 28 ساله هستم ومتاهل.حدود دو سال پیش در بیضه های خودم چند برجستگی احساس کردم.به متخصص مراجعه کردم .ایشون بعد از معاینه سونوگرافی برای من تجویز کردن.جواب سونو به این شرح:یک کیست در هد اپیدیدیم سمت راست به اندازه 5 میلی متر که احتمالا از منشا تونیکا باشد ویک کیست در هد اپیدیدیم سمت چپ به اندازه 3 میلی متر.با ذکر این اوصاف چند سوال داشتم.1)میشه درباره ماهیت این کیستها یکم توضیح بدین و اینکه ایا احتمال داره این کیست ها در اینده سرطانی بشه؟2)ایا لازم هر شش ماه یکبار ازمایش و سونو انجام بدم واینکه لازم تحت نظر پزشک باشم؟3)ایا لازمه به پزشک متخصص دیگه ای مراجعه کنم؟اقای دکتر ایا لازم نگران وجود این کیست ها باشم یا خیر؟ایا لازمه دارویی مصرف کنم؟خواهش میکنم یکم توضیح بدین. خیلی میترسم.ممنون اقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۳( 1 دهه پیش)
   این کیست نیاز به درمان ندارد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب