021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

توسط دکترحسین کرمی ۰۴/دی/۱۳۹۲ 121,575 بازدید
کیست کلیه

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.

بیماری۴۵ ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه ۵ سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

 کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

 علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

 علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

  • کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و ۵۰درصد افراد بالای ۵۰ سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

 

  • کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

 

  • نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

 

بخوانید  جواب سوالهای شما در باره کیست کلیه

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

  1. کیست های ساده
  2. کیست های متعدد و ارثی
  3. کیست های دیواره دار و نامنظم

 آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

 کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

بخوانید  بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

  1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
  2. هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
  3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل   نمی شوند و هر ۶ ماه باید کنترل شوند.
  4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟
۲.۷ (۵۳.۳۳%) ۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
آمادن خون از ادرار

سلام خدمت شما داکتر صاحب من 37 سال سند دارم دوسال میشه که کلیه هام التهابی هست دو روز میشه سرما خوردام تب زاد داشتم ادرام خیلی تیره ینی زرد بود بعدز تشناب یک چند قتره خون را دیدام آیا برم دوباره دوکتر یاکه خوب میشم لطفا رانمایم نماید تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
کیست کورتیکال در کلیه چپ

زنی 61 ساله هستم. به فاصله شش ماه دو سونوگرافی دادم. در سونوگرافی اول کیست کورتیکال در کلیه چپ 13 میلی بود اما در سونوگرافی دوم کیست کورتیکال در کلیه چپ 18 میلی بود. گاهی درد در پهلو دارم و علامت دیگری ندارم. داروی اعصاب و ویتامین و قرص کلیسیم مصرف میکنم. اما دارویی برای کلیه مصرف نمیکنم. سوالم این هست که چیکار کنم که کیستم بزرگ نشه ؟ آیا وضعیتم خطرناکه؟ ممنونم از شما مشاهده پاسخ دکتر
3
خودارضایی و مشکلات آن

سلام بزرگوار..من پسر 27 ساله ای هستم که از حدود 12 سالگی خودارضایی میکنم. من این کار رو تا 24 سالگی به شکل کنترل شده و هفته ای یک یا دو بار انجام میدادم ولی از اون به بعد به مرور تعداد دفعات به سه بار در هفته رسید. عادت بسیار بدی که دارم اینه که هر بار خودارضایی من حدود 2 ساعت طول میکشه. فیلم پورن میبینم و در سایت ها میگردم و در همین حین خودم رو تحریک میکنم. عوارض این عمل رو در زندگی خودم میبینم ولی به دلیل عادت شدن و اینکه خیلی افسرده هستم نمیتونم ترکش کنم. حدود یکسال هست که بعد از خودارضایی کمرم و زیر شکمم درد میگیره و حتی در طول روز این درد ادامه داره. سمت راست کنار شکمم پر از برآمدگی (مانند غده چربی) شده. البته وزنم 100 کیلو هست. بعضی اوقات در محل این غده ها و در قسمت هایی از دست و پام و روی کمرم (فک میکنم کلیه راست) مثل نبض شروع میکنه میزنه. فک میکنم این اتفاقات به کلیم مربوط بشه. احساس خواب آلودگی و خستگی دایم در طول روز دارم. آیا به نظرتون این اتفاقات میتونن به خودراضایی و کلیه مربوط بشن؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
بالا بودن کراتینین خون

با سلام خدمت دکتر گرامی
احتراما کراتینین خون اینجانب در آذر سال 95 در آزمایشات دوره ای 1.5 گزارش شد و بنا به توصیه دکتر رژیم کم پروتیین و روزی یک قرص نفروویت بمدت دو ماه تجویز گردید
در فروردین 96 کراتینین خون به 1.2 کاهش پیدا کرد و فقط رژیم کم پروتیین را ادامه دادم و قرص نفروویت را دیگر نخوردم
شهریور ماه جاری کراتینین به 1.5 رسیده ولی اوره خون 23 میباشد
در ضمن پروتیین در ادرار 24 ساعته اینجانب هم در شهریور ماه جاری 48.5 میلی گرم میباشد
و مقدار ادرار 24 ساعته هم 2 لیتر شد
آیا خوردن قرص نفروویت را مجددا شروع کنم
و اگر پاسخ اری میباشد بطور پیوسته هر روز یک قرص بخورم
فشار خون و قند و کلسترول و سایر پارامترهای ازمایشگاهی اینجانب در رنج نرمال میباشد
با تشکر و احترام
مشاهده پاسخ دکتر
5
راهنمایی در مورد سنگ کلیه

سلام
دکتر بنده 10 روزی هست که متوجه شدم سنگ کلیه دارم و بعد از مراجعه به دکتر یک قرار برای عمل سنگ شکن من گذاشتن که عمل 4 روز پیش انجام شد ولی بعد از عمل هم هموز درد کلیه رو داشتم تا اینکه با مصرف مایعات احساس کردم قسمتی از سنگ بعد از عمل وارد مثانه من شد و واقعا به مدت 2 روز اذیت و درد رو به من تحمیل کرد تا اینکه تونستم بندازمش ولی قسمتی از سنگ هنوز توی کلیه من وجود داره دکترم هم این سری یک قرار عمل لیزر گذاشته به نظر شما باید چیکار کنم دکتر ...
در توضیحات سونوگرافی که بعد از عمل سنگ شکن انجام دادم موارد زیر ذکر شده :
طول کلیه راست برابر 93mm ضخامت پارانیشم حدود 14mm
طول کلیه چپ حدود 103mm ضخامت پارانیشم حدود 14mm
در دسته کالیسیل تحتانی کلیه چپ یک stone=4mm مشهود است
در سیستم پیلوکالیسیل کلیه چپ هیدرونفروز دیده میشود که به همراه اتساع حالب پروگزیمال بوده و مطرح کننده اوروپاتی انسدادی میباشد. بررسی بیشتر با k.u.b و در صورت لزوم با i.v.p توصیه میگردد.
مشاهده پاسخ دکتر
6
فولنس کلیه

من هفته 33 بارداری هستم رفتم واسا سونوگرافی دکتر گفته کلیه چپ جنین فولنس لنگچه داره و قطرap لنگچه 5 میلیمتر هستش .بهم گفتن بعد زایمان سونو follow up از سیستم ادراری نوزاد توصیه کرده.حالا خیلی نگرانم یعنی کلیه دخترم مشکل داره لطفا راهنماییم کنیم چکار کنم.ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
7
برگشت ادرار

برگشت ادرار گرید 3 مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه

پدر من 62 سال دارد، بعلت مشکل ریوی به پزشک مراجعه کرده بعد از انجام رادیولوژی و سی تی اسکن بیماری ریوی برونشیت تشخیص داده شد که تحت درمان است. در سی تی اسکن ایشان در کلیه راست توده ای مشاهده شده. گزارش سی تی اسکن را ارسال میکنم لطفا در اسرع وقت نظر خود را بفرمایید.
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
9
نوع مشکلی که کلیه پدرم دارد؟

سلام وقت بخیر
اندازه وفرم واکوی کلیه ها طبیعی
طول ساژیتال کلیه راست 99mm
وکلیه چپ94mm
تغییرات لیپوماتوزیس درکلیه چپ نمایان است
درکلیه راست تصویر سنگریزه دراندازه 3 میلی متربدون هیدرونفروز مشاهده میشود.
تصویرسنگریزه به اندازه 4 میلی متر دریک سون تحتانی حالب سمت چپ دیده می شود.
ضخامت جدارمثانه عادی
ابعاد پروستات بزرگترازحدنرمال 31ml
بیمار مرد 59 ساله
ازمایش خون نرمال
مشاهده پاسخ دکتر
10
کم کاری کلیه

با وجور خوردن مایعات زیاد دفع ادرار کم و بدبو مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 182 بعدی »