در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود. بیماری 45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسی های انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی، یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود.

این امر باعث نگرانی بیمار که مریم نام دارد شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع، سوال ها و جواب هایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست های کلیه

کیست کورتیکال، معمولاً کیسه گرد کوچکی هست که با مایع پر شده است. اکثر افرادی که به این کیست ها مبتلا هستند، از وجود آنها بی خبر هستند. در صورتی که این کیست ها بترکند، خونریزی کنند و یا به حدی رشد کنند که به دیگر اعضای بدن فشار وارد کنند، باید تحت درمان قرار بگیرند.

کیست های کلیه چه چیزی هستند؟

یک کیست کلیه، یک کیسه بسته است که با هوا یا مایع پر شده است. کلیه ها اندام های لوبیا شکلی هستند که در پایین کمر قرار گرفته اند و به کنترل مقدار نمک و آب بدن کمک می کنند. آنها همچنین با تصفیه ی خون و تولید ادرار، مواد زائد را از بدن خارج می کنند. درون کلیه، واحد های سازنده ای به نام نفرونها قرار دارند. هر نفرون از یک فیلتر و یک لوله تشکیل شده است.

زمانی که خون برای تصفیه سازی وارد کلیه ها می شود، نفرون ها آب اضافی و مواد زائد را خارج می کنند که به صورت ادرار از بدن دفع می شوند. کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک، که راه خروجی ندارد گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.(کیست های ساده کلیه، معمولاً دیواره نازکی دارند و پر از مایع هستند.)

این کیست ها ممکن است به کوچکی یک نخود یا به بزرگی یک گریپ فروت باشند و می توانند به مرور زمان بزرگتر شوند. 

چه کسانی به کیست کورتیکال مبتلا می شوند؟

با بالا رفتن سن، کیست کورتیکال شایع تر می شود. تقریباً نیمی از افراد 50 سال به بالا، حداقل یک کیست کلیه دارند. اکثر افراد فقط در یکی از کلیه های خود کیست دارند، اما با افزایش سن، تعداد کیست ها و احتمال تشکیل کیست در کلیه دوم بیشتر می شود.

ابتلا به کیست کلیه

آیا کیست های ساده کلیه خطرناک هستند؟

کیست کورتیکال تقریباً همیشه بی خطر است. دلیل نامگذاری آنها این است که احتمال بسیار کمی وجود دارد که تبدیل به یک مسئله جدی تر شوند. گرچه، برخی از کیست ها دیواره های ضخیمی دارند و ممکن است روی اشعه ی ایکس ناهنجار به نظر برسند و می توانند مربوط به سرطان کلیه باشند.

چه چیزی موجب تشکیل کیست های ساده کلیه می شود؟

کیست های ساده کلیه زمانی تشکیل می شوند که لوله یک نفرون شروع به بزرگتر شدن کند و با مایع پر شود. محققان نمی داند چه چیزی موجب این اتفاق می شود اما می دانند که کیست های کلیه ارثی نیستند. 

در کلیه چند نوع کیست وجود دارد؟

1- کیست ساده: که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد: که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- کیستهای مخلوط: که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

علائم کیست های ساده کلیه چه چیزهایی هستند؟

درد پهلوی چپ

کیست کورتیکال، معمولاً هیچ علائمی ندارد و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود. در حقیقت، اکثر افرادی که این کیست ها را دارند از وجود آنها بی خبر هستند. در صورتی که این کیست ها پاره شوند و شروع به خونریزی کنند، عفونت کنند و یا بزرگتر شوند، می توانند مشکل ساز باشند. علائم کیست های ساده کلیه عبارتند از:

 • درد پهلو بین دنده ها و لگن، شکم یا کمر
 • تب
 • تکرر ادرار
 • وجود خون در ادرار یا ادرار تیره

کیست، بسته به محل خود می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد. همچنین در صورتی که کیست از تصفیه مواد زائد خون جلوگیری کند، می تواند منجر به نوعی فشار خون بالا شود.

کیست های ساده کلیه چگونه تشخیص داده می شوند؟

کیست های ساده کلیه معمولاً در زمانی شناسایی می شوند که بیمار به علت مشکل دیگری به پزشک مراجعه کرده است. رایج ترین آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص این کیست ها عبارتند از:

سونوگرافی: امواج صوتی و اکوهای فرکانس بالا، تصاویری از درون بدن را ایجاد می کنند.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن): اشعه های ایکس و یک کامپیوتر، تصاویری سه بُعدی از درون بدن فراهم می کنند. این اسکن ها، نیاز به تزریق یک ماده کنتراست یونیزه شده دارند تا کیست های مایع را از توده های جامد تشخیص دهند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): با استفاده از آهن ربا ها، امواج رادیویی و یک کامپیوتر، تصاویری از درون بدن تولید می شود. از این روش همچنین برای تشخیص کیست های پر از مایع، از کیست های جامد استفاده می شود. این روش نیازی به استفاده از ماده کنتراست یونیزه شده ندارد، بنابراین، برای بیمارانی استفاده می شود که به ماده کنتراست حساسیت دارند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

کیست های ساده کلیه چگونه درمان می شوند؟

در اکثر موارد، کیست های ساده کلیه نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر کیستی به اعضای دیگر بدن فشار وارد کند یا عملکرد کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد، کوچک کردن یا خارج کردن آن ممکن است ضروری باشد. 2 نوع روش برای درمان کیست های کلیه وجود دارد:

 • آسپیراسیون و اسکلروتراپی: پزشک یک سوزن بلند را وارد پوست می کند تا کیست را سوراخ و مایع درون آن را تخلیه کند. سپس برای کوچکتر کردن کیست، یک محلول قوی به آن تزریق می کند. در صورت لزوم، این روش باید تکرار شود.
 • جراحی: جراحی خارج کردن کیست معمولاً با روش لاپاروسکوپی انجام می شود. در این روش، وسیله ی نازکی به نام لاپاروسکوپ از طریق حفره هایی کوچک وارد شکم می شود. پزشک در طول جراحی، ابتدا کیست را تخلیه می کند، سپس آن را برش می دهد و یا می سوزاند.

آیا کیست های ساده کلیه قابل پیشگیری هستند؟

برخی از کیست های ساده قابل پیشگیری نیستند. شما می توانید با نوشیدن مایعات فراوان و مصرف نمک کمتر از 2300 میلی گرم در روز احتمال تشکیل آنها را کاهش دهید.

 آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

کالیکتازی کلیه معمولاً به دلیل درمان ویتامین  D، پرکاری غده تیروئید، سارکوئیدوز و موارد دیگر اتفاق می افتد. درمان این شرایط بستگی به علت وقوع بیماری دارد. در صورتی که بیمار به خوبی درمان نشود، برخی از علل نفروکلسیوز می توانند منجر به بیماری کلیوی مزمن شوند.ش

سینوس کلیوی یک حفره ی پر از چربی است که در فضای داخلی کلیه قرار گرفته است. این حفره با فضای پری نفریک در ارتباط است. سینوس کلیوی حاوی هلیوم کلیوی است و از طرفین با پارانیشم کلیوی هم مرز است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران، عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا

3.2/5 - (11 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خواهرم 19 ساله تو سونو گرافی کیست کورتیکال 30م م در کلیه راست
  دکتر کلیه به ما گفتن سی تی شکمی فرستادن خیلی استرس داریم الان عکس می‌فرستم توروخدا جواب بدید لطفاً باید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 5 ماه پیش)
   نیاز به پیگیری و جراحی هست
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  من ۶۱ساله دیروزسونوگرافی کردم درکلیه راست دوکیست ۳۰ و۳۵ میلیمترودرچپ یک کیست ۲۰میلیمتر مشخص شد.آیا خطری داردویا درمان خاصی باید انجام دهم؟وزن ۸۶وقد۱۷۷
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   هر 3 ماه سونوگرافی تکرار کنید
 • تصویر کاربر km.a شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  در پل تحتانی کلیه راست یک کیست کورتیکال به قطر 11mm،که در جدار آن کلسفیکاسیون مشهود است
  ودر پل فوقانی کلیه چپ یک کیست کورتیکال به قطر 10mmرویت شده آیا این کیست ها نیاز به پیگیری و درمان دارد ویانه ؟
  ومن چکاری باید انجام بدم ضمنا کمر درد وپهلوها هم درد خفیف دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   سنگ داخل کلیه نیاز به جراحی نداره
 • تصویر کاربر یگانه شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام مادرم74 ساله هستن سونوگرافی انجام دادن،کلیه چپ کیست ساده کورتیکال20 میلی متر در پل فوقانی-میانی و11 میلی متر در پل تحتانی کلیه چپ رویت شد. کلیه راست کیست ساده کورتیکال12 میلی متر در پل تحتانی-میانی کلیه راست رویت شد،برای درمان باید چکار کرد؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   سنگ داخل کلیه نیاز به جراحی نداره
  2. تصویر کاربر یگانه شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   کیست بوده سنگ نیست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   کیست ساده نیاز به اقدامی نداره و خطری هم نداره
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 6 ماه پیش)
   فقط سالانه باید سونوگرافی انجام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  مادرم ۶۸ سالشه کیست پاراپلوییک ۴۱ م م و کیست پل فوقانی ۴۴ م م تشخیص سونوگرافی هست. خواستم چگونه است وضعیتش؟
  1. تصویر کاربر بهار یکشنبه ۲۶ دی ۰( 7 ماه پیش)
   دکتر جواب سوال مرا ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 7 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میر شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  پدرم در سن ۶۳هستند . مدتی درد در پهلو داشتند اکنون سونوگرافی انجام داده که در سونوگرافی کیست کورتیکال به قطر ۱۱/۵mmدر کلیه راست و یک کیست کورتیکال به قطر ۱۳mm در کلیه چپ دیده شده و حجم پروستات هم بزرگتر از نرمال هست، میخواستم بپرسم راه حل درمانی چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   این سنگ ها و پروستات نیاز به جراحی نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ آذر ۰( 8 ماه پیش)
   فقط ۶ ماه دیگه مجدد سونوگرافی انجام بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام ۵۴ سالم در سونوگرافی سنگ به قطر ۴ میلیمتر در کالیس فوقانی کلیه راست و کیست کورتیکال به قطر ۲۶ میلیمتر در قیمت میانی کلیه چپ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   سنگ نیاز به جراحی نداره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   کیست هم هر ۶ ماه با سونوگرافی پیگیری کنید که سایزش بزرگ نشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادر بنده 56 ساله هستند و 4ماه قبل سونو نشون داد کلیه چپ حاوی سنگ می‌باشد دیروز سونو تکرار شده که نشون میده کلیه راست دارای کیست کورتیکال 11میل هست.آبا خطرناکه؟نیاز به بررسی و اسکن داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 10 ماه پیش)
   خیر خطرناک نیست و فقط هر ۶ ماه سونوگرافی انجام بدید که تغییر سایزش بررسی بشه
 • تصویر کاربر Arezoee یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر همسرم دوماهه پیش عمل نفرکتومی پارشیال کردن، سمتی که جراحی شده کمی ورم داره سونو دادن میخام جوابش و ببینید، در ضمن جواب پاتولوژی نوع یک بوده دکترشون گفتن مشکلی نیست ۶ماا بعد برای چکاپ برن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   بفرستید
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیددر سونوگرافی سیست پاراپلویک 18 میلیمتری در قسمت میانی فوقانیکلیه راست رویت شده وسنم 62 سال است لطفا راهنمایی کنید ونظر خود را اعلام کنید تشکر از راهنمایی تون ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر کیست ساده نوشته ، مشکلی نیست در غیر این صورت باید سی تی اسکن شکم و لگن با تزریق انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدروسل تجمع مایعات درون کیسه ی بیضه است که اکثر این مایعات بدون دلیل ظاهری رشد می…
همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00