در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود. بیماری 45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسی های انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی، یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود.

این امر باعث نگرانی بیمار که مریم نام دارد شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع، سوال ها و جواب هایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست های کلیه

کیست کورتیکال، معمولاً کیسه گرد کوچکی هست که با مایع پر شده است. اکثر افرادی که به این کیست ها مبتلا هستند، از وجود آنها بی خبر هستند. در صورتی که این کیست ها بترکند، خونریزی کنند و یا به حدی رشد کنند که به دیگر اعضای بدن فشار وارد کنند، باید تحت درمان قرار بگیرند.

کیست های کلیه چه چیزی هستند؟

یک کیست کلیه، یک کیسه بسته است که با هوا یا مایع پر شده است. کلیه ها اندام های لوبیا شکلی هستند که در پایین کمر قرار گرفته اند و به کنترل مقدار نمک و آب بدن کمک می کنند. آنها همچنین با تصفیه ی خون و تولید ادرار، مواد زائد را از بدن خارج می کنند. درون کلیه، واحد های سازنده ای به نام نفرونها قرار دارند. هر نفرون از یک فیلتر و یک لوله تشکیل شده است.

زمانی که خون برای تصفیه سازی وارد کلیه ها می شود، نفرون ها آب اضافی و مواد زائد را خارج می کنند که به صورت ادرار از بدن دفع می شوند. کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک، که راه خروجی ندارد گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.(کیست های ساده کلیه، معمولاً دیواره نازکی دارند و پر از مایع هستند.)

این کیست ها ممکن است به کوچکی یک نخود یا به بزرگی یک گریپ فروت باشند و می توانند به مرور زمان بزرگتر شوند. 

چه کسانی به کیست کورتیکال مبتلا می شوند؟

با بالا رفتن سن، کیست کورتیکال شایع تر می شود. تقریباً نیمی از افراد 50 سال به بالا، حداقل یک کیست کلیه دارند. اکثر افراد فقط در یکی از کلیه های خود کیست دارند، اما با افزایش سن، تعداد کیست ها و احتمال تشکیل کیست در کلیه دوم بیشتر می شود.

ابتلا به کیست کلیه

آیا کیست های ساده کلیه خطرناک هستند؟

کیست کورتیکال تقریباً همیشه بی خطر است. دلیل نامگذاری آنها این است که احتمال بسیار کمی وجود دارد که تبدیل به یک مسئله جدی تر شوند. گرچه، برخی از کیست ها دیواره های ضخیمی دارند و ممکن است روی اشعه ی ایکس ناهنجار به نظر برسند و می توانند مربوط به سرطان کلیه باشند.

چه چیزی موجب تشکیل کیست های ساده کلیه می شود؟

کیست های ساده کلیه زمانی تشکیل می شوند که لوله یک نفرون شروع به بزرگتر شدن کند و با مایع پر شود. محققان نمی داند چه چیزی موجب این اتفاق می شود اما می دانند که کیست های کلیه ارثی نیستند. 

در کلیه چند نوع کیست وجود دارد؟

1- کیست ساده: که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد: که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- کیستهای مخلوط: که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

علائم کیست های ساده کلیه چه چیزهایی هستند؟

درد پهلوی چپ

کیست کورتیکال، معمولاً هیچ علائمی ندارد و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود. در حقیقت، اکثر افرادی که این کیست ها را دارند از وجود آنها بی خبر هستند. در صورتی که این کیست ها پاره شوند و شروع به خونریزی کنند، عفونت کنند و یا بزرگتر شوند، می توانند مشکل ساز باشند. علائم کیست های ساده کلیه عبارتند از:

 • درد پهلو بین دنده ها و لگن، شکم یا کمر
 • تب
 • تکرر ادرار
 • وجود خون در ادرار یا ادرار تیره

کیست، بسته به محل خود می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد. همچنین در صورتی که کیست از تصفیه مواد زائد خون جلوگیری کند، می تواند منجر به نوعی فشار خون بالا شود.

کیست های ساده کلیه چگونه تشخیص داده می شوند؟

کیست های ساده کلیه معمولاً در زمانی شناسایی می شوند که بیمار به علت مشکل دیگری به پزشک مراجعه کرده است. رایج ترین آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص این کیست ها عبارتند از:

سونوگرافی: امواج صوتی و اکوهای فرکانس بالا، تصاویری از درون بدن را ایجاد می کنند.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن): اشعه های ایکس و یک کامپیوتر، تصاویری سه بُعدی از درون بدن فراهم می کنند. این اسکن ها، نیاز به تزریق یک ماده کنتراست یونیزه شده دارند تا کیست های مایع را از توده های جامد تشخیص دهند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): با استفاده از آهن ربا ها، امواج رادیویی و یک کامپیوتر، تصاویری از درون بدن تولید می شود. از این روش همچنین برای تشخیص کیست های پر از مایع، از کیست های جامد استفاده می شود. این روش نیازی به استفاده از ماده کنتراست یونیزه شده ندارد، بنابراین، برای بیمارانی استفاده می شود که به ماده کنتراست حساسیت دارند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

کیست های ساده کلیه چگونه درمان می شوند؟

در اکثر موارد، کیست های ساده کلیه نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر کیستی به اعضای دیگر بدن فشار وارد کند یا عملکرد کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد، کوچک کردن یا خارج کردن آن ممکن است ضروری باشد. 2 نوع روش برای درمان کیست های کلیه وجود دارد:

 • آسپیراسیون و اسکلروتراپی: پزشک یک سوزن بلند را وارد پوست می کند تا کیست را سوراخ و مایع درون آن را تخلیه کند. سپس برای کوچکتر کردن کیست، یک محلول قوی به آن تزریق می کند. در صورت لزوم، این روش باید تکرار شود.
 • جراحی: جراحی خارج کردن کیست معمولاً با روش لاپاروسکوپی انجام می شود. در این روش، وسیله ی نازکی به نام لاپاروسکوپ از طریق حفره هایی کوچک وارد شکم می شود. پزشک در طول جراحی، ابتدا کیست را تخلیه می کند، سپس آن را برش می دهد و یا می سوزاند.

آیا کیست های ساده کلیه قابل پیشگیری هستند؟

برخی از کیست های ساده قابل پیشگیری نیستند. شما می توانید با نوشیدن مایعات فراوان و مصرف نمک کمتر از 2300 میلی گرم در روز احتمال تشکیل آنها را کاهش دهید.

 آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

کالیکتازی کلیه معمولاً به دلیل درمان ویتامین  D، پرکاری غده تیروئید، سارکوئیدوز و موارد دیگر اتفاق می افتد. درمان این شرایط بستگی به علت وقوع بیماری دارد. در صورتی که بیمار به خوبی درمان نشود، برخی از علل نفروکلسیوز می توانند منجر به بیماری کلیوی مزمن شوند.ش

سینوس کلیوی یک حفره ی پر از چربی است که در فضای داخلی کلیه قرار گرفته است. این حفره با فضای پری نفریک در ارتباط است. سینوس کلیوی حاوی هلیوم کلیوی است و از طرفین با پارانیشم کلیوی هم مرز است.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران، عضو انجمن ارولوژی اروپا، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادر بنده 56 ساله هستند و 4ماه قبل سونو نشون داد کلیه چپ حاوی سنگ می‌باشد دیروز سونو تکرار شده که نشون میده کلیه راست دارای کیست کورتیکال 11میل هست.آبا خطرناکه؟نیاز به بررسی و اسکن داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش)
   خیر خطرناک نیست و فقط هر ۶ ماه سونوگرافی انجام بدید که تغییر سایزش بررسی بشه
 • تصویر کاربر Arezoee یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر همسرم دوماهه پیش عمل نفرکتومی پارشیال کردن، سمتی که جراحی شده کمی ورم داره سونو دادن میخام جوابش و ببینید، در ضمن جواب پاتولوژی نوع یک بوده دکترشون گفتن مشکلی نیست ۶ماا بعد برای چکاپ برن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   بفرستید
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیددر سونوگرافی سیست پاراپلویک 18 میلیمتری در قسمت میانی فوقانیکلیه راست رویت شده وسنم 62 سال است لطفا راهنمایی کنید ونظر خود را اعلام کنید تشکر از راهنمایی تون ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر کیست ساده نوشته ، مشکلی نیست در غیر این صورت باید سی تی اسکن شکم و لگن با تزریق انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  یک توده ۱۰ سانتی ۱۵ سال باهام ۳۳سالم ودو هفته پیش درد شدید گرفت هفته پیش عمل لیزری کردم چربی در نیاوردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   گزارش سونوگرافی ببینم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مردی ۵۹ ساله هستم که بیش از سی سال است کلیه‌هایم سنگ ساز هستند و هر چند وقت سنگ دفع می‌کنم، اخیراً با توجه به نتیجه آزمایش و به علت بالا بودن کراتینین ۱.۷ به متخصص نفرولوژی مراجعه که انجام سونوگرافی و متعاقب آن، سی تی اسپریال شکم و لگن بدون تزریق را تجویز نمودند که نتیجه آن به شرح زیر می‌باشد: کیست کوریکتال به ابعاد 13mm*16.5 در بخش میانی کلیه چپ مشاهده شد، تصویر سنگ به ریامتر 2mm در کالیس تحتانی کلیه راست مشاهده می‌شود. تصویر mass هترودنس با حدود مشخص به ابعاد تقریبی 50mm*54*55 با گسترش اگروفیتیک در بخش میانی کلیه راست مشاهده شد، در ضمن سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست تزریقی نیز انجام دادم که هنوز نتیجه آن را دریافت نکرده‌ام، لطفاً در خصوص نحوه درمان و میزان خطر و آسیب ناشی از کیست و توده مشاهده شده نظر عالی را اعلام فرمایید،،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام جواب سی تیبا کنتراست سلام و بفرستید
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من به علت عمل tull دوبار دریک هفته سیستیک مایع ۲۵۰cc درقسمت مدیال وخلفی گرفتم درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   باید تخلیه شود با گاید سیتی
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  خسته نباشید اقای دکتر بنده از اهواز هستم و پیش دکتر احمد درویشی رفتم واسه تکرر ادرار.بنده هنگام استرس نمیتونم خودمو کنترل کنم و باید هر 10 دقیقه یا ربع ساعت به دستشویی بروم و حجم ادراری که تخلیه میکنم تقریبا اندازه حجم ادرا معمولی هست در حالت عادی نرمال هستم و زیاد ادرار نمیکنم دکتر قرص ترولین 1 میی گرم تجویز کرد بعد از یک ماه مصرف متاسفانه بهبود نیافتم و دکتر برام 2 میلی گرم ترولین تجویز کرد که با توجه به وزنم که 57 هست و لاغر هستم و سنم هم 20 سال گفت مناسب نیست ولی چاره ای نیس و گفت باید استرس رو کنترل کنی بنده هم گفتم اگه میتونستم کنترل کنم که پیش شما نمیامدم.و الان همینطوری موندم و متسافانه هنگام استرس نمیتونم خودموم کنترل کنم خواهشا اقای دکتر راهنمایی کنید دارم دیوونه میشم میخام برم خدمت بروم و نمیتونم و میدونم معافیت هم نمیدن چون این حالت فقط در استرس نمیان میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤بايد نوار عصب مثانه بگيريد
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   اقای دکتر با توجه به اینکه این حالت تکرر ادرار فقط در موقع استرس نمایان میشود ومن خودم شخصا به دکتر گفتم که نمیشود با نوار مثانه تشخیص داد گفت نه در حالت عادی نوار مثانه تشخیص نمیدهد و چون شما فقط در هنگام استرس تکرر ادرا دارید نوار مثانه به درد شما نمیخورد و گفت باید استرس خود را کنترل کنید و برام همان قرص ترولین را تجویز کرد اما این دفعه دو میل گرمش را تجویز کزد خواهشا راهنمایی کنید اقای دکتر.بنده هم موقع بچکی دکتر ها اقدام به گرفتن اب کمر شدن و به دکتر گفتم گفت که تاثیر ندارد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   دارو را ادامه دهید
  4. تصویر کاربر رضا شنبه ۸ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   خوب من لاغر و اگه دارو را دامه میدم خیلی لاغر تر میشوم و دکتر گفت این دارو خیلی ضرر داره 2 میلی گرمش ولی چاره ای نیست.راه دیگه ای نیست اصلا چرا موقع استرس اینطوری میشه مشکل از کلیه هست یا نه مشکل جای دیگه هست؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   استرس را كم كنيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امنه سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سونوگرافی کیست کورتیکال 14میلی متری در پل میانی کلیه چپ رویت کرده من 40 سال دارم میخوام بدونم دارویی هست که این کیست از بین برود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  باسلام
  هفته پیش درد در ناحیه کلیه راست و زیر شکم و ادار زرد مایل به قرمز بعد دردش خوب شد
  امروز از درد قسمت چپ کلیه و حالت تهوع و رنگ ادرار زرد پررنگ
  بعد آزمایش تشخیص عفونت اداری و مثانه
  و در سونو این نوشته شده .
  چند فوکوس اکوژن کوچک در کلیه چپ مشهوداست که میتواند مطرح کننده میکرولیتیازس و یا چربی سینوس کلیوی باشد.
  سن 33 سال متاهل و یک فرزند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   اب زياد بخوريد نمك كم
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ایا سنگ در حالبم گیر کرده یا دفع شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در سال های وجود کرونا، همه ی ما از دلایل خلاقانه ای برای عدم حضور در رویداد…
افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر