در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود

بیماری45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

1- کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

 1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
 2. هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
 3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل  نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
 4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

در مورد کیست کلیه چه می دانید؟
3.7 (73.33%) 9 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
شن ریزه کلیه نوزاد

با سلام
در ماه اخر بارداری خانومم در سونوگرافی که انجام شد مقداری ادرار تخلیه نشده در کلیه جنین دیده شد که توصیه شد هفته اول بعد از تولد سونو انجام شود و پس از ان توصیه شد سه ماه بعد تکرار شود. در حال حاضر که پسرم 35 ماهه است سونو انجام شده شن ریزه حدود 2 میلیمتر در کلیه راست مشاهده شد و ازمایش خون نرمال و کشت باکتری منفی بود. فوق تخصص نوزادان یک داروی محلول ساختنی دادن. با مراجعه به فوق تخصص مجاری ادراری نوزادان ایشون vcug نوشتن که هنوز انجام نشده. ولی بعد از یه هفته که داروی محلول رو دادیم یک سونوی مجدد انجام شد که هیچ شن و سنگی در کلیه و مثانه مشاهده نشد و کلیه و مجاری ادراری نرمال اعلام شد. شما چه توصیه ای دارید؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2
کلیه

با سلام پسرم از شکایت درد شکم بردم سونوگرافی با کوچکی یکی از کلیه ها شدیم پسرم ۸ ساله هست ودر اون یکی کلیه سنگ ریزه دارد آیا درمان دارد ممنون مشاهده پاسخ دکتر
3
کلیه مادر زادی

سلام... دیشب برادرم دل درد شدید داشتن که مشکوک به آپاندیس بود اما تو آزمایش و سونوگرافی چیزی نشون داده نشد حتی صفرا و کبد هم سونو کردن... اما متاسفانه در سونوگرافی مشخص شد که یکی از کلیه ها به صورت مادر زادی کوچیکتر و پایینتر از جای اصلی میباشد... این موضوع خیلی نگرانمون کرده ممنون میشم توضیحات لازم رو ارائه بدین. با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
سنگ شکن با دستگاه لیزری

با سلام میخواستم بدونم که آیا در مطب سنگ شکن با دستگاه لیزری انجام میشود و مراحل و هزینه آن چقدر است مشاهده پاسخ دکتر
5
هزینه عمل کلیهpcnl

یک سنگ شاخ گوزنی 32میلی دارم تو کلیه چپ هزینه عملpcnlچقدره و کی میتونم مراجعه کنم البته با دفترجه تامین اجتماعی مشاهده پاسخ دکتر
6
التهاب کلیه

بنده از 2ساله قبل چندین بار دچار سنگ کلیه شدم ولی در حال حاضر حدود یکسال مشکل سنگ ندارم ولی بعضی وقتا درد خفیف کلیه راست دارم که امروز رفتم سونو گرفتم و گفتند کلیه راست هنوز التهاب داره و نوشته فلونس متوسط تا شدید بهمراه دیلاتاسیون خفیف پلویس کلیه، واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
سنگ کلیه

با سلام.من سونوگرافی انجام دادم و توی جواب سونو گرافی نوشته تصویر یک سنگ به دیامتر 3 میلیمتر در کالیسهای وسطی کلیه چپ دیده میشود.
لطفا راهنمایی کنید ممنون و با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
8
سنگ کلیه

سلام آقای دکتر-همسرم با انجان سی تی اسکن مشخص شده سه سنگ به ابعاد 12-7/5-3- در سیستم جمع کننده کلیه راست وجود دارد -خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی نگران حال همسرم هستم چیکار باید بکنم بدون عمل جراحی میشه دفع بشه یا باید جراحی بشه -چه جراحی باید انجام بشه ممنون میشم جواب بدید مشاهده پاسخ دکتر
9
تغییر اندازه کلیه و تکرر ادرار

سلام آقای دکتر
من حدودا در شهریور سال 95 سونوگرافی کلیه انجام دادم به دلیل تکرر ادرار، یک سنگ کوچک در کلیه مشاهده شد. حدود یک یا دو ماه بعد مجدد سونوگرافی انجام دادم و سنگ رفع شده بود. اندازه کلیه راست 105 و کلیه چپ 105 مشاهده شد. امسال در فروردین 97 دوباره دچار تکرر ادرار شدم بعد آزمایش ادرار انجام دادم آزمایش مشکلی نداشت فقط مقدار زیادی خون در ادرار وجود داشت. من دیگ پیگیری نکردم. الان بعد از حدود سه ماه دوباره مشکل تکرر پیدا کردم. گفتن به خاطر استرس هست. دوباره سونوگرافی انجام دادم همه چی رو گفتن نرمال هست. اندازه کلیه راست 114 و کلیه چپ 103 مشاهده شد. باتوجه به اینکه سایز کلیه ها بخصوص کلیه راست تغییر کرده آیا مشکلی وجود داره. آقای دکتر مشکل تکرر ادرار هم هنوز رفع نشده. گاهی اوقات هم احساس درد دارم. سه ماه پیش هم که خون در ادرار وجود داشت فک نمی کنم پریود بودم. یادم نمیاد. لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم.
خیلی ممنون از شما
متشکرم 🙏
مشاهده پاسخ دکتر
10
پروتئین در ادرار

سلام ۳۶ سال سن دارم از سال ۸۹ هر وقت تست ادرار میدم بیشتر موارد پروتئین ادرار منو تریس گزارش میکنه
یه بار هم به متخصص داخلی مراجعه کردم گفت اهمیتی نداره ولی یک تست ۲۴ ساعته بده که منفی بود دلیلش چی میتونه باشه
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 228 بعدی »
2 نظرات
 1. سفارش دسته گل آنلاین می گوید

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
  وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 2. تیشرت فست فود می گوید

  سلام.وبسایت زیبایی دارید.واقعا ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.