021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

توسط دکترحسین کرمی ۰۴/دی/۱۳۹۲ 132,819 بازدید
کیست کلیه

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.

بیماری۴۵ ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه ۵ سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

 کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

 علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

 علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

  • کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و ۵۰درصد افراد بالای ۵۰ سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

 

  • کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

 

  • نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

 

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

  1. کیست های ساده
  2. کیست های متعدد و ارثی
  3. کیست های دیواره دار و نامنظم

 آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

 کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

  1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
  2. هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
  3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل   نمی شوند و هر ۶ ماه باید کنترل شوند.
  4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟
۳.۴ (۶۸.۵۷%) ۷ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تنگی کانال حالب

با سلام
پسر 17 ساله اینجانب دچار تنگی حالب کلیه (UPJO) شده است. پس از سونوگرافی سال گذشته متوجه این موضوع شدیم. آزمایش سی تی اسکن هسته ای کارکرد کلیه چپ حدود 13.5 و کلیه سمت راست حدود 86.5 گزارش کرده اند. یکبار خدمت دکتر آمدیم و ایشان فرمودند فعلا با همین شرایط بهتر است زندگی کند و ما بایستی به فکر کلیه سالم باشیم.
ولی گاه گاهی درد کلیه سمت چپ بنا به دلایل مشخص و نامشخص ( سرماخوردگی و آب خوردن زیاد از دلایل مشخص و گاهی هم نمیدانیم چرا؟) ایشان را اذیت می کند. آیا راه حلی وجود دارد و یا فقط بایستی با مسکن درد را تخفیف دهد؟
آیا مسکن خاصی را بخورد؟(ایشان برای تسکین درد نوافن می خورد)
در چه صورت باید عمل جراحی صورت گیرد؟
در ضمن در سونوگرافی از بیضه متوجه واریکوسل گرید یک در طرف چپ شدند. آیا این موضوع درمان و دارویی دارد؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2
کراتین

سلام دکتر در شهر ما متخصص کلیه و نفرولوژ نیست ‌خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید من نصف کلیه دارم و کراتین خونم بین یک ممیز شش تا دو متغیره در صورت رعایت رژیم یک ممیز شش هست از لحاظ تغذیه رعایت می‌کنم گوشت قرمز به هیچ وجه نمک هم به هیچ وجه پیاده روی و باغبانی مرتب انجام میدم روزانه هم مصرف مایعات زیاد استفاده می‌کنم دو سوال دارم اولین سوال چرا کراتین خونم متغیره ‌‌آیا مصرف گوشت شتر مرغ زیان داره به جای مصرف گوشت قرمز با سپاس بیکران از حضور شما دکتر خواهش می‌کنم جواب من رو بدید مشاهده پاسخ دکتر
3
نارسایی مزمن کلیه

من 26 سال دارم و از سن 18 سالگی دچار فشارخون شدم ولی هیچ وقت دارویی مصرف نکردم تا این اواخر با دادن آزمایشات متوجه دفع آلبومین رندوم و کراتین بالا و دفع پروتین در ادرار 24 ساعته شدم آلبومین 200 - کراتین 2700 و پروتیین 150 هستش در آزمایشات . اما حالا که برای سربازی رفتن اقدامکردم دکتر متوجه فشار خون بالای بنده شد (16 بروی 10) و بنده رو برای کمسیون پزشکی برای معافیت ارجاع دادن که چندروز دیگر باید مراجعه حالا میخواستم بدونم بنده دچار نارسایی مزمن کلیه هستم یا خیر چون اطلاعات زیادی درمورد این مورد ندارم ولی درخواست معافیت پزشکیم برای نارسایی مزمن کلیه هستش .البته این مسئله رو بیان کنم که بنده پرفشاری خون دارم و فشارم اغلب بالا هستش . باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
درد در ناحیه کلیه

سلام خسته نباشید اقای دکتر
من از دیروز صبح که بیدار شدم به یک باره در سمت چپ شکم ( منظورم پهلوی سمت چپ هستش ولی هم عرض ناف نیست بالاتر هستش ) احساس درد دارم
درد اکثرا خیلی کمه ، اگر روی صندلی بشینم بدون تحرک کامل از بین می ره اما بیشترین درد در حالت موقع خوابیدن روی دست راسته !
بعد من مصرف ماست و لبنیاتم به شدت بالاست بخاطر همین نگران سنگ کلیه بودم از طرفی دقیقا سه ماه هست حساسیت ریوی گرفته بودم و سرفه زیاد که نگران پاره شدن فتق ، اما نه مشکل ادرار و سوزش و خون دارم نه برامدگی روی شکم یا زیر شکم
البته درد با سرفه هام برای لحظه ای بیشتر میشه
ممنون می شم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
درد پهلو

اقای دکتر سلام عرض کردم ... از اینکه مزاحم شدم عذر خواهی میکنم... من 27 سالمه و حدود یک ماه پیش درد خفیفی در ناحیه بیضه ام وجود داشت که کم کم درد در ناحیه پهلو و کمرم شروع شد و رنگ ادرارم تغییر کرد و وقتی به دکتر مراجعه کردم دستور سونوگرافی داد که بعد از سونوگرافی مشخص شد در هردو کلیه هم یه مقدار شن های ریز وجود دارد و پس از ازمایش خون مشخص شد در ادرارم خون وجود دارد که دکتر گفت مربوط به سنگ کلیه است و قرص رواتنیکس برام تجویز کردن الان بعد از گذشت یک ماه یه مقدار درد پهلوم کم و درد بیضه هام قطع شده اما چند روزه حس میکنم دچار تکرر ادرار شدم یعنی احساس میکنم هر یک ساعت یا دو ساعت باید برم دستشویی و یکم حجم ادرارم کم شده ولی در شب و هنگام خواب مشکلی ندارم و سوزش ندارم و در سونوگرافی اندازه پروستاتم 26cc بود ... ایا به نظرتون جای نگرانی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
کلیه

وجود پروتیین به صورت trace چبست؟
چه بیماری است؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
مشکل مصرفدارو

اقای دکتر من کلیم شدید سنگ سازه دکتر بهم پودر سیترات داده وقتی مصرف میکنم دهنم زخم میشه معدم درد میکنه نمیتونم مصرف کنم جایگزینی نداره؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
تغییر اندازه کلیه های در سونوگرافی به فاصله زمانی یک ماه و ده روز

سلام آقای دکتر
حدود یک ماه قبل در پی سرماخوردگی شدید و مصرف داروهای مربوطه دچار درد شدید پهلو شدم و بعد از مراجعه به بیمارستان کراتین خونم بالا بود و بستری شدم با پایین اومدن کراتین و مصرف دارو پردنیزولون مرخص شدم و در دوره های یه هفته اول بعد از مرخص شدن کراتین 1.2 و دو هفته دوم 1.4 بود در این مدت قرص پرد نیزولون فلوکونازول امپروزول کلسیم دی مصرف میکردم که از هفته دوم به بعد فلوکونازول قطع شد و بقیه ادامه داشت تا کنون. در زمان بستری تاریخ هشتم دی ماه نتیجه سنوگرافی طبیعی و نرمال بودن و اندازه کلیه سمت راست 110 میل و سمت چپ 115 میل مثانه هم نرمال و نوشته بود هر دو کلیه افرایش خفیف افتراق کورتیکومدولاری دیده می شود.اکنون یک ماه و ده روز از زمان سونوگرافی قبلی میگذرد و برای اطمینان از وضعیت کلیه هام مجدد سونوگرافی دادم در تاریخ بیست و یکم بهمن ماه نتایج به این صورت بود ابعاد کلیه سمت راست 93 میل سمت چپ 118 میل و اکوژنسیتی طبیعی و باقی قضایا نرمال و طبیعی سنگ و چیزی هم دیده نشده. البته پزشک مربوطه آزمایشاتی هم نوشته که هنوز زمان انجام آن نرسیده. با توجه به تغییر اندازه کلیه سمت راست و کوچک شدن آن و با توجه به اینکه در حال مصرف دارو هستم وضعیتم بدتر شده؟ممنون میشم پاسخ بدین بسیار نگران هستم.
مشاهده پاسخ دکتر
9
درد کلیه وپهلو

سلام خسته نباشی آقای دکتر من چند روزه تا دراز میکشم دو تا پهلوهام درد میگیره وتا میخابم چند ساعت دردش زیاد میشه وبا نفس کشیدن درد بیشتری حس میکنم ولی بعد از اینکه بیدار میشم و میشینم بعد چند دقه دردش آروم میشه فقط موقع دراز کشیدن و خابیدن درد دارم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
10
کلیه

درود و خسته نباشید ،،پدرم 68 سال سن با 87 کیلو وزن دارد که سالهاست از دیابت رنج میبرد و انسولین استفاده می کند و قرص فشار و چربی و آسپرین هم میخورد که از تیرماه متوجه پارکینسون ایشون شدیم و قرص لودووپا و امانتادین و بعد از مدتی توهم گرفتن که قرص ترانکوپین میخورن ولی در حال حاضر آمانتادین حذف شده فقط ترانکوپین و لودووپا نصف صبح و نصف شب میخورن و اینکه پدرم بعد از مدتی فشار خونش بالا رفت که دکتر داخلی دوز لوزارتانش را بالا میبرد ولی پایین نیومد تا دکتر قلب بردیم که در این دو ماهه فشارش پایین اومد با قرص کونکور و والزامیکس و الان فشارش بین ده تا دوازده متغیر می باشد نوار قلب و اسکن هسته ای و اکو ایشون کاملا سالم هستن فقط مشکل اساسی من به علت کراتین و اوره بالای پدرم هستش دکتر قلب و داخلی میگن به خاطر دیابت می باشد و منم میدونم و میگن قندش پایین بیاد خوب میشه ولی با تنظیم قندش و انسولینش هنوز بالا می باشد و بااینکه دکتر تغذیه رژیم برای وزن بالاش داده ولی با این وجود جواب آزمایش دیروزش کراتین را بالاتر نشان داده و میگن نیازی به دکتر کلیه نیست ،،،دکتر داخلی قرص نفرویت و اسید فولیک و یکسری مکملهای برای کاهش وزن و دیابت داده است و عوارض قرص کونکور و والزامیکس هم خوندم که برای کلیه ضرر دارد ولی انها می گویند ربطی ندارد و پدرم بدنش متورم شده بود قوزک پاهایش ورم کرده قرص فروزماید هم روزی یک عدد میخورد
خواهش میکنم نظرتون رو در مورد داروهاش و کراتین بالاش بگین ،واقعا نیاز به ویزیت دکتر کلیه هست؟ و اینکه اورولوژی باید ویزیت کنه یا نفرولوژی ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید دوست ندارم کلیه هاش از بین بره و خدای نکرده به دیالیز و پیوند بخوره
با تشکر
اسامی داروهای مکمل
Bakanasan
کرومیوم پیکولینات
بیولکترا
Osteo
کلسیتریول
زیپمت
برای احتیاط به خاطر کلیه ها فرستادم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 209 بعدی »