همه چیز درباره آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری به پزشک مراجعه می نمایند که در مردان، اولین آزمایش بعد از معاینه بیضه ها، آزمایش اسپرم می باشد. در این مقاله به بررسی زمان آزمایش اسپرم، نحوه ی انجام آن و هر آنچه که باید درباره ی این آزمایش بدانید پرداخته ایم.

آزمایش اسپرم سه عامل اصلی در سلامت اسپرم ها را سنجش می کند که عبارتند از:

 • شمار اسپرم ها
 • شکل اسپرم ها
 • جا به جایی اسپرم ها که به تحرک اسپرم ها نیز شناخته می شود.

با توجه به اهمیت و نتیجه آزمایش اسپرم و تفسیر آن، لازم می دانیم نکاتی مهم را در این مورد بیان کنیم.

تحرک اسپرم چقدر باید باشد؟

بر طبق شیوه شنا کردن اسپرم، دو نوع حرکت وجود دارند. حرکت پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که اغلب در خطی مستقیم یا دایره هایی بزرگ در حال شنا هستند. حرکت غیر پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که در خطوطی مستقیم حرکت نکرده و یا در دایره هایی بسیار کوچک شنا می کنند. اسپرم ها برای حرکت از میان مایع واژنی (موکوس) و بارور سازی یک تخمک باید حرکتی پیش رونده به میزان ۲۵ میکرومتر در ثانیه داشته باشند.

هنگامی که کم تر از ۳۲ درصد از اسپرم ها قابلیت حرکت موثر داشته باشند، تحرک کم اسپرم ها یا آستنو آزوسپرمی (آستنوسپرمی نیز نامیده می شود) تشخیص داده می شود.

با آزمایش اسپرم چه مواردی مشخص می‌شود؟
با آزمایش اسپرم چه مواردی مشخص می‌شود؟

نکاتی لازم در هنگام انجام آزمایش اسپرم

1. بهترین زمان برای آزمایش اسپرم

اولین نکته مهم در انجام آزمایش اسپرم زمان دادن آزمایش است و حتماً توصیه می شود مدت ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد چه در خواب و یا هنگام مقاربت جنسی. اگر آزمایش زود از ۳ روز انجام شود باعث اختلال در نتیجه اسپرم از جمله کاهش حجم اسپرم و افت نمونه آزمایش خواهد شد و برعکس اگر بیش از سه روز از انجام آخرین مقاربت جنسی آزمایش دهید مثلاً ۵-۶ روز بعد، باعث افت در حرکت اسپرم و گزارش نادرست خواهد شد.

2. آزمایش اسپرم چگونه انجام می‌شود؟

دومین نکته مهم کیفیت دادن آزمایش اسپرم است. امروزه دو روش جهت دادن آزمایش منی وجود داد:

روش استمنا: که فرد با تحریک خود تارسیدن به ارگاسم باعث خروج مایع منی می شود که شایعترین روش دادن آزمایش اسپرم می باشد.

روش مقاربت: بعضی افراد انجام استمنا جهت آزمایش اسپرم برایشان بسیار سخت است و تنها راهشان استفاده از کاندوم و مقاربت و خروج مایع منی می باشد که در اینجا لازم است از کاندوم های معمولی مطلقاً استفاده نشود چرا که به علت اثرات ضد اسپرمی کاندومها باعث خراب شدن اسپرم و آزمایش غلط می شود.

کاندوم های مخصوصی جهت این آزمایش در مراکز ناباروری وجود دارد که توصیه می شود تنها از این کاندوم ها استفاده گردد.

3. زمان تحویل آزمایش اسپرم

سومین نکته مهم زمان تحویل دادن آزمایش به آزمایشگاه است. حتماً نمونه اسپرم خارج شده باید کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود. توصیه می کنم از مقاربت بدون کاندوم جهت دادن آزمایش منی اجتناب نمایید چون PH واژن خانم ها باعث افت کیفیت اسپرم می شود و از طرفی باعث آلودگی اسپرم به باکتری های واژن نیز می شود. لذا حتماً از کاندوم های مخصوص آزمایش استفاده نمایید.

آیا روش ارزیابی اسپرم در خانه توصیه می شود؟

آزمایش های خانگی منی در بازار وجود دارند اما آن ها تنها برای شمار اسپرم ها کاربرد دارند. این آزمایش ها تحرک و شکل اسپرم ها را ارزیابی نمی کنند. نتایج این آزمایش ها معمولا ظرف ۱۰ دقیقه نمایان می شود. از آن جایی که این آزمایش ها تمامی عوامل نازایی در مردان را در نظر نمی گیرند، عادی بودن شمار اسپرم های یک مرد (بالای ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی متر مکعب منی) در نتیجه یک آزمایش خانگی الزاما به معنای توانایی باروری او نمی باشد.

در صورتی که فرد در ارتباط با باروری خود نگران می باشد، بهترین کار انجام یک آزمایش اسپرم در آزمایشگاه است که توسط یک متخصص در زمینه پزشکی انجام می شود. این آزمایش یک ارزیابی جامع تر از باروری فرد به او ارائه می دهد.

تفسير پارامترهای آزمايش اسپرموگرام

تفسیر آزمایش اسپرم چگونه است؟ در هر آزمایش اسپرم نرمال که با رعایت موارد ذکر شده انجام شود باید از لحاظ حجم مایع منی، حرکت، شکل، تعداد اسپرم بررسی شود.

 •  مایع منی نرمال باید cc2-3 حجم داشته باشد.
 •  ۴۰-۶۰ میلیون سلول ها باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند.
 •  بیش از ۵ درصد شکل اسپرم ها باید در آزمایش منی طبیعی گزارش شود.
 •  نوع آزمایشگاه و دقت آنها در گزارش آزمایش فاکتور بسیار مهمی می باشد.

اینجانب به بیماران خودم توصیه می کنم که آزمایش اسپرمشان را فقط در مراکز ناباروری انجام دهند.

جواب آزمایش اسپرم چند روز طول میکشد؟

در رابطه با جواب آزمایش اسپرم، نتیجه آزمایش ساده اسپرموگرام ظرف یک ساعت آماده می شود. سپس رنگ آمیزی اسپرم برای ارزیابی مورفولوژیک (از نظر شکل) اسپرم ها صورت می گیرد. پس از این که اسپرم ها با روشی خاص رنگ آمیزی شدند حداقل ۱۰۰ سلول در زیر یک میکروسکوپ از نظر جنبه های ساختاری و ناهنجاری های شکلی ارزیابی شده و نسبت اسپرم هایی که از نظر شکلی سالم هستند محاسبه می شود.

با انجام این ارزیابی، نتیجه آزمایش اسپرم روز بعد حاضر خواهد شد.

چگونه جواب آزمایش اسپرم را بخوانیم؟

اعداد زیر نتایج طبیعی یا سالم آزمایش منی هستند. این اعداد توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعیین شده اند. از آنجایی که نتایج می توانند نسبت به هر فرد متفاوت باشند نتایج به صورت بازه تعریف می شوند.

شمارش کامل اسپرم ها در یک انزال:  39 تا 928 میلیون

حجم انزال:  1.5 تا 7.6 میلی لیتر

غلظت اسپرم:  15 تا 259 میلیون بر میلی لیتر

تحرک کامل (پیش رونده یا غیر پیش رونده):  40 تا 81 درصد

تحرک پیش رونده:  32 تا 75 درصد

ریخت شناسی اسپرم (مورفولوژی):  4 تا 48 درصد

جواب آزمایش اسپرم نرمال

آزمایش اسپرم نرمال

عکس جواب آزمایش اسپرم نرمال چه مدت آماده می شود؟ پس از جمع آوری نمونه مایع منی، نتایج آزمایش بسته به آزمایشگاه ظرف 24 ساعت تا یک هفته آماده می شوند. پزشک در هنگام ارزیابی نتایج آزمایش، عوامل بسیاری را در نظر می گیرد. برای مثال، در حالی که پزشک در ارزیابی احتمال تشخیص وازکتومی به دنبال حضور اسپرم ها است، ارزیابی احتمال بروز مشکلات باروری بسیار عمیق تر انجام می شود. پزشک هر کدام از نتایج زیر را به شمار خواهد آورد:

1- شکل اسپرم

طبیعی بودن شکل اسپرم ها در نتایج آزمایش بدین معناست که بیش از 50 درصد اسپرم ها شکل و ظاهر طبیعی داشته اند. در صورتی که بیش از 50 درصد اسپرم ها فرد دارای شکل غیر طبیعی باشند، باروری او کاهش می یابد. در حین انجام این آزمایش، آزمایشگاه، سر، ناحیه میانی و دم اسپرم ها را بررسی می کند. همچنین، امکان دارد اسپرم ها نارس بوده و توانایی موثر در بارور کردن تخمک را نداشته باشند.

2- حرکت

مثبت بودن نتیجه آزمایش بدین معناست که یک ساعت پس از انزال بیش از 50 درصد اسپرم ها دارای حرکت طبیعی هستند. تحرک یا جا به جا شدن اسپرم ها برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید جهت بارور کردن تخمک جا به جا شود.

در آزمایشگاه ها، یک سیستم اتوماتیک تحرک و میزان جا به جا شدن اسپرم ها را از 0 تا 4 نمره می دهد. نمره صفر به معنای عدم حرکت و نمره 3 یا 4 به معنای حرکت مناسب اسپرم هاست.

3- PH یا اسیدیته

برای طبیعی بودن نتیجه آزمایش، سطح اسیدیته باید بین 7.2 تا 7.8 باشد. اسیدیته بالا تر از 8 می تواند بیانگر ابتلای فرد به عفونت باشد. نتایج کمتر از 7 می توانند بیانگر آلودگی نمونه یا انسداد مجاری انزالی مرد باشند.

4- حجم

حجم مایع منی در نتایج طبیعی بیش از 2 میلی لیتر است. کاهش حجم منی بیانگر تعداد اندک اسپرم هایی است که می توانند تخمک را بارور کنند. افزایش حجم مایع منی به معنای رقیق شدن این مایع و اسپرم هاست.

5- مایع شدن

منی ظرف 15 تا 30 دقیقه به مایع تبدیل می شود. منی در ابتدا سفت بوده و با گذشت زمان جهت کمک به تحرک اسپرم ها به حالت مایع و آبکی تبدیل می شود. در صورتی که مایع منی ظرف 15 تا 30 دقیقه مایع نشود، باروری تحت تاثیر قرار می گیرد.

6- تعداد اسپرم ها

تعداد اسپرم ها در یک آزمایش منی طبیعی باید بین 20 تا بیش از 200 میلیون باشد. این مورد تحت عنوان تراکم اسپرم ها نیز شناخته می شود. در صورتی که تعداد اسپرم ها پایین باشد، بارداری دشوار تر می شود.

7- ظاهر اسپرم ها

اسپرم ها ظاهری به رنگ سفید مایل به خاکستری و کدر دارد. مایع منی حاوی رنگ های قرمز تا قهوه ای، دارای مقادیری خون است. رنگ زرد منی می تواند در اثر ابتلا به یرقان یا عارضه جانبی مصرف یک دارو باشد.

جواب آزمایش اسپرم چهع مدت طول می کشد؟

تاثیر شرایط کاری فرد در نتیجه ی آزمایش

اسپرم ها می توانند تحت تاثیر محیط کار فرد قرار گیرند. در افرادی که تعامل نزدیکی با سموم و آفت کش های کشاورزی دارند، امکان دارد کیفیت اسپرم ها کاهش یافته و مشکلات باروری پدیدار شوند. به عنوان یک احتیاط، این افراد می توانند با پوشاندن دهان خود به وسیله یک ماسک در حین کارکردن از مضرات سموم از طریق راه تنفسی جلوگیری کنند.

این گروه از افراد عموما شامل کشاورزان می شوند. همچنین، افرادی که به عنوان بخشی از شغلشان در معرض تشعشعات قرار گرفته یا در محیط های بسیار گرم فعالیت می کنند (مانند کارکنان نانوایی ها و صنایع ذوب آهن یا ریخته گری) باید مراقبت باشند.

چند روز قبل از آزمایش اسپرم نباید نزدیکی کرد؟

پزشک از فرد درخواست می کند که تا مدت ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد چه در خواب و یا هنگام مقاربت جنسی تا تعداد اسپرم ها به بیشترین حد امکان برسد. با این حال، باید از دو هفته قبل از آزمایش از انزال منی جلوگیری نکرد. عدم انزال در این مدت می تواند به نمونه ای با تحرک کمتر منجر شود.

بهتر است قبل از انجام آزمایش الکل مصرف نشود. افراد باید هر گونه دارو یا مکمل مصرفی خود را به اطلاع پزشک برسانند. در هنگام جمع آوری نمونه نباید از مواد روان کننده استفاده کرد زیرا این موارد می توانند حرکت اسپرم ها به اطراف را آسان تر کنند.

راه‌های تقویت اسپرم در مردان

 در مطالعات متعدد ثابت شده است که موارد زیر روی اسپرم اثر دارد:

 • سیگار کشیدن و انواع دود باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود.
 • گرم نگه داشتن بیضه ها و استفاده زیاد از جکوزی، دوش آب گرم، گذاشتن لب تاب روی پاها و اثر حرارتی آن روی بیضه ها و نشستن های طولانی باعث افت کیفیت اسپرم می شود.
 • بیماری واریکوسل امروزه شایعترین علت خرابی اسپرم ها از نظر تعداد، شکل و حرکت، بیماری واریکوسل بیضه ها میباشد و لذا حتماً باید با تشخیص به موقع درمان شود.
 • استفاده از داروهای مکمل های بدنسازی که در باشگاه ها استفاده می شود. تزریق هورمون های ناندرولوژ و تستوسترن باعث خرابی اسپرم و کم کاری بیضه می گردد.
 • هر گونه تورم درمان نشده بیضه: علت عفونت ممکن است باعث آسیب به سلول های نطفه ساز و یا باعث انسداد در قسمت خروجی منی شود و تعداد و حرکت اسپرم ها را کاهش دهد.
 • سابقه پرتودرمانی و شیمی درمانی که باعث از بین رفتن سلول های نطفه ساز مرد می شود.
 • مصرف آنتی اکسیدان ها از قبیل سلنیوم و ویتامین E و C و B باعث بهتر شدن کیفیت اسپرم های مرد می شوند.
 • پزشکان اغلب دو یا سه آزمایش اسپرم جداگانه درخواست می کنند تا نتیجه ای مناسب از سلامت اسپرم ها بدست آورند.
 • آزمایش ها باید حداقل هفت روز فاصله داشته و در طول ۲ تا ۳ ماه انجام شوند. شمار اسپرم ها می تواند به صورت روزانه تغییر کند. در نظر گرفتن میانگین نمونه های اسپرم می تواند سبب بدست آوردن بهترین نتیجه شود.

آزمایش آنالیز اسپرم

نقش عفونت های باکتریایی در ناباروری مردان

یافتن باکتری در منی نسبتا شایع بوده و برای تشخیص عفونت کافی نیست. زیرا باکتری می تواند در اثر آلوده شدن نمونه منی در حین جمع آوری پدیدار شده باشد. باکتری های موجود بر روی پوست مانند استافیلوکوکوس و استرپتوکوکوس منابع شایع در آلودگی هستند.

در صورتی که فرد به عفونت مجاری ادرار مبتلا باشد، منی می تواند به باکتری آلوده شود. باکتری اشریشیا کولای که در مجرای معده ای روده ای قرار دارد نیز می تواند سبب آلوده شدن منی در هنگام انزال شود. سازمان بهداشت جهانی، عفونت منی را حضور بیش از ۱۰۰۰ باکتری در هر میلی لیتر (یک قاشق چای خوری) آن می داند.

حضور مقادیر بالای گلبول های سفید خون در منی (بیش از یک میلیون در هر میلی لیتر) نیز می تواند نشانه حضور عفونت باشد. برای تشیخص عفونت، نمونه ای از منی در آزمایشگاه کشت داده می شود تا نوع باکتری که به صورت کلونی در صفحات کشت رشد می کند مشخص شود.

در صورت داشتن مشکل ناباروری جهت اخذ نوبت با شماره تلفن ۲۲۶۴۲۷۴۴  تماس بگیرید. دوستدار شما دکتر حسین کرمی

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (121 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاشار سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام. من در تست اسپرمم این اعداد بالا و پایین بود.میخواستم قبل از رفتن به دکتر خودم بدونم جریان چی هستش
  PROGRESSIVE MOLITITY(PR):28(L)
  NORMAL MORPHOLOGY: 2 (L)
  ABNORMAL MORPHOLOGY:98 (H)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 سال پیش)
   با سلام و احترام چند سالتونه ؟ مجردید یا متاهل ؟ سابقه واریکوسل ؟ سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم ؟ شایعترین علت ناباروری قابل جبران مردان واریکوسل است عکس ازمایش را بفرستید
 • تصویر کاربر الماس سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.تصویر آزمایشم را براتون میفرستم بفرمایید امکان باروری طبیعی هست؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکترمن وهمسرم اقدام به بارداری به صورت طبیعی کردیم امابعدازتاخیرعادت همسرم دردشدیدی زیرشکم همسرم شکل گرفت باآزمایشات وسنوگرافی فهمیدم که همسرم باردارهستش اماقلب جنین تشکیل نشده وهمه دکترهامیگفتن پوچه ومجبوربه سقت جنین شدیم آیاامکان داره مشکل ازاسپرم مردباشه همسرم طی عمل سقت جنین آزمایشاتی داده بودکه پزشک گفته بودتخمک هات مشکلی نداره ممنون میشم ازنگرانی منودربیارید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   مشکل در هر مرحله ای از بارداری میتونه این‌موارد رو ایجاد کنه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 366 مشاهده پرسش
  تفسیر آزمایش برای آقای ۳۱ ساله ممنون میشم مشکلش رو بفرمایید و اینکه دارو چی مصرف کنه برای بارداری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   مشکلشون چی هستی احتمال بارداری طبیعی هست؟
   نیاز به بررسی بیشتر نیست؟
  3. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   چند ماه دارو مصرف کنیم ؟
   ممنون از پاسخگویی شما
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   بعد از نصرف دارو احتمالش هست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام من واریکسول خفیف گرید 2 دارم برای فرزند اولم تحت درمان بودم و با IUI به ثمر نشست برای فرزند بعدی اقدام کرده ام که این آزمایشم هست خواستم نظرتان را داشته باشم ضمنا این آزمایش روز 5 از اجتناب اعمال جنسی بوده است.
  با تشکر از بذل عنایت شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   تا ۳ ماه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  لطفا میشه این آزمایش رو تفسیر کنید بگید مشکل چیه و چه دارویی مناسب هست آزمایش اول قبل از انجام عمل واریکوسل بوده و بعد از عمل ویتامین سی و کلومیفن دکتر تجویز کرد اما الان حدود 7 ماه بعد از عمل هنوز بارداری صورت نگرفته مجدد آزمایش دوم هم انجام دادم(عکس دوم که براتون ارسال کردم) دکتر برام ویتامین سی و کلومیفن و پروسیال تجویز کرد و هنوزم بارداری اتفاق نیفتاده

  هرچی هم از دکترم میپرسم مشکل چیه میگه چیز خاصی نیست یعنی من نباید مشکل خودمو بدونم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دانیال پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخی پس چرا جواب بنده را نمیدید؟
  2. تصویر کاربر دانیال شنبه ۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفاً جواب سوال بنده را بدهید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   باید IUI انجام بدید
  4. تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۸ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سلام تشکر از پاسختون
   مشکل از چیه
   شکل اسپرم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   ظاهر اسپرم ها غیر طبیعی هست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر طبسی دوشنبه ۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر

  من۲۶ سالمه و مجرد هستم سه‌سال پيش تو خدمت واریکوسل سمت چپ گرفتم و عمل کردم و داداشم هم واریکوسل داشته و چون‌ دیر متوجه شد و دیر عمل کرد الان واسه‌ی بچه دار شدن به مشکل خوردن و طبیعی بچه دار نمیشن ومن به اصرار داداشم رفتم آزمایش دادم


  حالا بی زحمت جواب آزمایش من رو نگاه بکنید ببینید من مشکلی‌ دارم و نیاز به مصرف دارویی دارم یا نه

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت تا ۳ ماه
  2. تصویر کاربر طبسی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   سلام من در حال حاضر مجرد هستم


   آیا مشکلی‌ دارم

   لطفا در مورد مشکلم یه توضيح مختصر بدین
  3. تصویر کاربر طبسی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   يعني الان باتوجه به جواب آزمایشم مشکلی‌ برای بچه دار شدن دارم و برای بارداری طبیعی مشکل دارم؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید حتما داروی تقویتی بخورید
  5. تصویر کاربر طبسی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   خب الان مشکلم چیه
   تعداد کمه
   حرکتش کمه
   یا شکلش خوب نیس،؟

   لطفا توضیح بیشتری بدین
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   تحرک مختصر ضعیفه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر طبسی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون به‌ خیر

  من۲۶ سالمه و مجرد هستم و سه سال پیش تو خدمت واریکوسل چپ داشتم و عمل کردم
  داداشم هم واریکوسل داشت و چون دیر متوجه شد و دیر عمل کرد الان واسه‌ی بچه دار شدن به مشکل خوردن و طبيعي بچه دار نمیشن و به اسرار داداشم رفتم آزمایش دادم که ببینم اگه مشکلی دارم از الآن دارو مصرف کنم

  بی زحمت آزمایش من رو نگاه کنید و ببینید وضعیتم چجوریه

  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من واریکوسل گرید3 دوطرفه دارم،خانمم دوبار حامله شد سال 98که دکترا گفتن جنین مشکل کروموزومی داره، سقط کردیم،وباردوم هم امسال جنین در4ماهی تو شکم مرد،بنظر شما واریکوسل من تاثیر روی جنین داره که این مشکلات پیش میاد، آزمایش اسپرم هم براتون فرستادم خواستم نظرتون رو بدونم که مشکل چیه،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   تحرک کم هست ولی احتمال باروری طبیعی هست
 • تصویر کاربر داوود شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام.ازمایش اسپرم دادم و فاصله بین رابطه و آزمایش که دادم حدود 40 تا 48 ساعت بود. و نتیجه آزمایش از نظر دکتر بد بود تعداد اسپرم 15 میلیون بود و مورفولوژی 2 زده بود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت تا ۳ ماه مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر