مثانه پرکار یا تکرر ادرار مزاحم زندگی روزمره

اختلال در مثانه یا مثانه بیش‌ فعال باعث می‌شود فرد ناگهان نیاز شدیدی به دفع ادرار پیدا کند. همچنین ممکن است منجر به ادرار غیرارادی در فرد شود که به آن بی‌اختیار ادراری می گویند. معمولاً خانم‌ها بیشتر از مردان به این عارضه دچار می‌شوند.

کنترل علائم این بیماری کمی دشوار است زیرا نمی‌توان پیش ‌بینی کرد چه زمان اتفاق می افتد. این عارضه گاهی برای شخص شرم‌آور است و در فعالیت‌های اجتماعی و کیفیت کلی زندگی او مشکل ایجاد می‌کند. این بیماری حتی می‌تواند باعث گوشه‌گیری و تنش احساسی در فرد مبتلا شود.

با این حال، راه‌های زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که به فرد کمک می‌کند علائم آن را کنترل کند. درمان اختلال مثانه وجهه فرد را بهتر می‌کند و ادرار غیرارادی را در او کاهش می‌دهد.

علائم مثانه پرکار

اینکه گاه‌به‌گاه دچار ادرار غیرارادی شوید به این معنا نیست که مثانه بیش‌فعال دارید. به این اتفاق ریزش ادراری می گویند که می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. برای مثال خندیدن بیش از حد یا نگه‌داشتن ادرار بعض اوقات منجر به این اتفاق می‌شود.

زمانی می گوییم فرد مثانه بیش‌فعال دارد که ریزش به صورت مداوم اتفاق بیفتد و حالتی کاملاً اضطراری داشته باشد.  از جمله علائم اختلال مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیاز ضروری و غیرقابل کنترل به دفع ادرار
  • تکرار ادرار غیر ارادی به دفعات
  • دستشویی رفتن بیش از حد (مثلاً بیش از هشت بار در شبانه روز)
  • بیش از یک بار بیدار شدن در شب برای دفع ادرار

علائم مثانه بیش‌فعال ممکن است تغییر کند یا اینکه در هر فردی متفاوت باشد. به همین خاطر به سختی می‌توان این بیماری را بدون مراجعه به پزشک تشخیص داد.

درمان مثانه پرکار

برای کنترل علائم این بیماری روش‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان مثانه بیش فعال با ورزش کف لگن

بعضی از درمانگران فیزیکی متخصص ماهیچه‌های لگن هستند. آن‌ها می‌توانند با ارائه تمرین‌های فیزیکی و تقویت ماهیچه‌های لگن بعضی از مشکلات ادراری، از جمله تکرر ادرار، اضطرار ادرار و علائم شب‌ادراری را در فرد کاهش دهند.

درمان مثانه بیش فعال با دارو

داروهایی که به درمان اختلال مثانه کمک می‌کند، بر دو مورد تمرکز دارند:  اول کاهش علائم و دوم کاهش دفعات ادرار (چه به صورت ارادی و چه غیرارادی). از جمله این داروهامی توان به تولترودین (دترول، دترول ،LA)، تروسپیوم (Sanctura) و میرابگرون (Myrbetriq) اشاره کرد. این داروها گاهی در فرد باعث بروز عوارضی همچون خشک شدن چشم‌ها، خشک شدن دهان و یبوست می‌شود.

درمان با بوتاکس

بعضی اوقات تزریق دوز کمی از بوتاکس باعث از کار افتادن یا ضعیف شدن ماهیچه‌های مثانه می‌شود. در نتیجه انقباض بیش از حد در ماهیچه‌ها صورت نمی‌گیرد و علائم اختلال مثانه کاهش می‌یابند. تأثیر این دارو معمولاً بین شش تا هشت ماه باقی می‌ماند. بنابراین بعد از مدت باید درمان را تکرار کنید.

درمان مثانه ی پرکار با استفاده از تحریک عصب

این فرایند سیگنال‌های الکتریکی عصب‌های مثانه را تغییر می‌دهد. در نتیجه سلول‌های عصبی نمی‌توانند پیامی را به مثانه انتقال دهند. برای این کار سوزنی کوچک را به سیمی کوچک وصل می‌کنند و آن را از طریق پا وارد پوست فرد می‌کنند.

با اینکه این راه درمانی هنوز کاملاً تثبیت نشده است، بعضی از تحقیقات researchTrusted Source نشان داده‌اند که این روش می‌تواند شدت و حالت اضطرار اختلال مثانه را در فرد کاهش دهد.

درمان با استفاده از عمل جراحی

اگر علائم فرد با کمک دارو، تحریک عصب و روش‌های دیگر بهبود پیدا نکند، پزشک با کمک عمل جراحی سعی می کند تا این مشکل را برطرف کند.

علت بیش فعالی مثانه

ادرار ابتدا توسط کلیه تولید و سپس وارد مثانه می‌شود. بعد از آن، مغز سیگنال‌هایی می‌فرستد که به شما نشان می هد مثانه‌تان پر شده و باید آن را دفع کنید. وقتی به دستشویی می‌روید، ماهیچه‌های کف لگن منبسط می‌شوند و به ادرار اجازه می‌دهند از بدن خارج شود.

حال وقتی مثانه بیش‌فعال داشته باشید، ماهیچه‌های لگن به صورت غیرارادی فشرده می‌شوند. در نتیجه حتی وقتی مثانه‌تان هنوز پر نشده، مرتب احساس می‌کنید باید به دستشویی بروید. عارضه‌ها و عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند منجر به اختلال در مثانه شوند، از جمله:

  • نوشیدن بیش از حد مایعات
  • خوردن داروهایی که باعث افزایش تولید ادرار می‌شوند
  • عفونت مجاری ادرار
  • استفاده از کافئین، نوشیدنی‌های الکلی یا محرک‌های ادراری
  • عدم تخلیه کامل مثانه
  • اختلالات مثانه مانند سنگ مثانه

علت اصلی مثانه بی‌فعال دقیقاً مشخص نیست. هرچه افراد مسن‌تر می‌شوند احتمال ابتلا به این عارضه در آن‌ها بیشتر می‌شود اما نمی‌توان گفت این مسئله یکی از اتفاقات رایج کهولت سن است. بنابراین نباید علائم این بیماری را نادیده بگیرید.

اگر هرگونه از علائم گفته شده را در خودتان مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در تشخیص بیماری به شما کمک کند. عملکرد مثانه به سلامت مجاری ادرار بستگی دارد. علت بیش‌فعالی مثانه هم اغلب به مشکلات مجاری ادرار بر می‌گردد.

تشخیص پرکاری مثانه

پزشکان برای تشخیص علت بیش‌فعالی مثانه آزمایش‌های متعددی انجام می‌دهند و حتی ممکن است شما را به متخصص درمان مشکلات مجاری ادرار ارجاع دهند. به این افراد اورولوژیست یا متخصص مجاری ادراری گفته می‌شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص اختلال مثانه استفاده می‌شوند به شرح زیر اند:

آزمایش ادرار

در این روش نمونه‌ای از ادرار فرد می‌گیرند و آن را آزمایش می‌کنند تا هرگونه مورد غیرعادی (مانند وجود خون در ادرار) را تشخیص دهند. این آزمایش در تشخیص عفونت مجاری ادرار یا مشکلات دیگر مجاری ادرار به پزشک کمک می‌کند.

معاینه فیزیکی

در این روش، پزشک با دست التهاب اطراف شکم و کلیه‌ها را بررسی می‌کند تا در صورت بزرگ شدن پروستات متوجه آن بشود.

عکسبرداری از مثانه

در این تست با استفاده از یک اشعه فراصوت، بعد از دستشویی رفتن میزان ادرار باقی‌مانده در مثانه بیمار را اندازه می‌گیرند.

نوار مثانه یا تست اوروداینمیک

با این آزمایش توانایی مثانه برای ذخیره و نگه‌داشتن ادرار را بررسی می‌کنند.

سیستوسکوپی

در این فرایند، پزشک مثانه بیمار را بیحس کرده و لوله‌ای را به همراه یک لنز وارد آن می‌کند تا داخل مثانه را ببیند. اگر علائم موجود به دلیل موارد غیرطبیعی از جمله سنگ مثانه یا تومور اتفاق افتاده باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از این روش به آن پی ببرد. بافت‌برداری یکی دیگر از روش‌هایی است که دکتر می‌تواند به کمک آن این فرایند را انجام دهد.

مثانه بیش فعال در مردان

بیش‌فعالی مثانه در زنان رایج‌تر است اما طبق تحقیقات سی درصد از مردان هم علائم بیش‌فعالی مثانه را به صورت متداوم تجربه می‌کنند. این تعداد حتی ممکن است از آن هم بیشتر باشد زیرا احتمال دارد بعضی از مردان علائم بیش‌فعالی مثانه را به پزشکشان گزارش نداده باشند. علائم بیش‌فعالی مثانه در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

  • نیاز ضروری به دفع ادرار
  • بیش از هشت بار دستشویی رفتن در روز
  • ریزش ادراری
  • شدت‌ گرفتن ادرار و عدم توانایی کنترل آن

خیلی از موارد بیش‌فعالی مثانه در مردان به دلیل بزرگ شدن پروستات اتفاق می افتد. وقتی غدد پروستات التهاب پیدا می‌کند، این مسئله ممکن است باعث مسدود کردن جریان ادرار و در نتیجه ادرار غیرارادی در مردان شود.

بزرگی پروستات در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین بیش‌فعالی مثانه هم در افراد مسن رایج‌تر است. در این موارد، با درمان بزرگی پروستات علائم بیش‌فعالی مثانه هم از بین خواهد رفت.

بیش‌فعالی مثانه در زنان

احتمال ابتلا به این عارضه در زنان بیشتر است. طبق بررسی‌ها، حداقل چهل درصد از زنان چنین علائمی را به پزشکشان گزارش داده‌اند. این تعداد  ممکن است حتی از آن هم بیشتر باشد زیرا به احتمال زیاد بیمارانی هم هستند که هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌اند یا در این مورد به دکتر اطلاعی نداده‌اند. اختلال مثانه علائمی دارد که باعث می‌شود فرد بیشتر احساس نیاز به دفع ادرار کند. از جمله این علائم موارد زیر هستند:

  • احساس ناگهانی برای دفع ادرار
  • عدم توانایی کنترل ادرار
  • دستشویی رفتن بیش از دو بار در شب (هنگام خواب)
  • دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز

دقیقاً مشخص نیست چه موضوعی باعث بیش‌فعالی مثانه می‌شود ولی معمولاً بعد از سن یائسگی این مسئله در زنان رایج است. شاید کاهش استروژن یکی از دلایل این عارضه باشد اما بیش‎فعالی مثانه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بیش‌فعالی مثانه در زنان را می‌تواند با دارو، جراحی و ورزش‌های فیزیکی درمان کرد.

بیش‌فعالی مثانه در کودکان

اختلال مثانه در کودکان عارضه رایجی است اما نمی‌توان گفت هر کودکی که گاه دچار شب‌ادراری می‌شود یا کنترل ادرارش را از دست می‌دهد بیش‌فعالی مثانه دارد. علائم بیش‌فعالی مثانه در کودکان زیاد دیده می‌شود ولی می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی از تکرر ادرار یا مشکلات دیگر در آن‌ها جلوگیری کرد. علائم اختلال مثانه در کودکان:

  • احساس ناگهانی و اضطراری برای دفع ادرار
  • ریزش ادراری یا از دست دادن کنترل ادرار
  • دستشویی رفتن بیش از هشت بار در روز
  • احساس تخلیه نشدن مثانه بعد از دستشویی رفتن

هرچه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند علائم بیش‌فعالی مثانه در آن‌ها کاهش می‌یابد. با بالاتر رفتن سن، کودکان یاد می‌گیرند که به درستی ادرارشان را کنترل کنند و سیگنال‌های عصبی بدنشان را (که نشان می‌دهد موقع دستشویی رفتن است) بهتر دریافت می‌کنند. اگر علائم بیش‌فعالی مثانه با افزایش سن رفع نشود یا وخیم‌تر شود، باید مسئله را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. دلایل بیش‌فعالی مثانه در کودکان:

  • عفونت مجاری ادرار
  • آلرژی
  • مصرف کافئین
  • استرس و اضطراب
  • غیرطبیعی بودن ساختار مثانه
  • یبوست

درست مانند بزرگسالان، درمان اختلال مثانه در کودکان هم به منظور جلوگیری و درمان علائم موجود صورت می‌گیرد. در ادامه به برخی روش‌های درمانی برای کودکان اشاره می‌کنیم.

تحریک عصبی استخوان خاجی (ساکروم)

اختلال در مثانه گاهی بر اثر کارکرد اشتباه تکانه‌های عصبی اتفاق می افتد. این مسئله باعث می‌شود حتی وقتی مثانه بیمار پر نیست، مغز پیامی بفرستد که نشان می‌دهد مثانه پر است و باید تخلیه شود. در نتیجه فرد دچار تکرر ادرار می‌شود یا وقتی ادرارش را دفع می‌کند، احساس می‌کند هنوز دستشویی دارد.

در این فرایند درمانی، پزشک الکترود کوچکی را زیر پوست باسن یا شکم فرد قرار می‌دهد. این الکترود سیگنال‌هایی می‌فرستد که به فرد نشان می‌دهد چه موقع زمان ادرار کردن است.

 

انحراف ادراری

تغییر مسیر میزنای (لوله‌هایی که ادرار را از کلیه به مثانه می‌فرستند) گاهی می‌تواند احساس تکرار ادرار را در فرد کاهش دهد. در این فرایند، پزشک مسیر جدیدی را (به غیر از مثانه) برای عبور ادرار ایجاد می‌کند و سوراخی در دیواره شکم به وجود می‌آورد تا ادرار از آن در کیسه کلستومی تخلیه شود.

ترمیم پلاستیک مثانه

اگر پزشک تشخیص دهد علائم بیش‌فعالی مثانه به دلیل کوچک بودن آن اتفاق افتاده است، می‌تواند با این فرایند آن را بزرگ‌تر کند. البته این روش فقط برای بیمارانی استفاده می‌شود که گزینه‌های درمانی دیگر برایشان جواب ندهد.

برداشتن مثانه

به صورت نادر ممکن است پزشک تشخیص دهد که برداشتن مثانه تنها راه درمان این عارضه است. در این مورد، پزشک مثانه فرد را طی یک عمل جراحی درمی‌آورد و مسیر ادراری جدیدی برای او ایجاد می‌کند که ادرار را از داخل کلیه، به کیسه کلستومی خارج از بدن فرد می‌ریزد.

این جراحی معمولاً خیلی خوب نتیجه می‌دهد اما احتمال دارد یک سری خطرات و مشکلات دائمی هم برای فرد ایجاد کند.

درمان طبیعی بیش‌فعالی مثانه

از جمله درمان‌های طبیعی می‌توان به ورزش، درمان فیزی و رفتاری، خوردن داروهای گیاهی و مکمل و غیره اشاره کرد.

خوردن ویتامین و مکمل

بعضی گیاهان دارویی، مکمل‌ها و ویتامین‌ها به عنوان گزینه‌ای برای درمان اختلال مثانه عمل می‌کنند. بعضی  ترکیبات گیاهی چینی، از جمله گوشا جینکی گان، عصاره‌های قارچ (مثل گانودرما) و عصاره‌های گیاهی (مثل کلاله ذرت یا کپسایسین) از جمله مکمل‌های گیاهی هستند که به درمان بیش‌فعالی ادراری کمک می‌کنند.

مکمل‌هایی از جمله منیزیم هیدروکسید و آرژینین، بیشتر مورد مطالعه محققان قرار گرفته‌اند و اثربخشی‌شان برای درمان اختلال مثانه ثابت شده است.

البته قبل از اینکه هریک از این مکمل‌ها را مصرف کنید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. بعضی از این مکمل‌ها با داروهایی که پزشک تجویز می‌کند تداخل دارویی دارند.

طب سوزنی

در طب سوزنی سوزن‌های نازکی را وارد قسمت‌های از بدن می‌کنند. افرادی که طب سوزنی انجام می‌دهند بر این باورند که فعال کردن این نقاط باعث بازیابی جریان انرژی (qi) و درنتیجه از بین رفتن علائم بیش‌فعالی مثانه می‌شود. بعضی از تحقیقات researchTrusted Source  ثابت کرده احتمال درمان اختلال مثانه با این روش وجود دارد اما در حال حاضر شواهد کمی برای اثبات آن وجود دارد.

روغن‌های حیاتی

بیش‌فعالی مثانه گاهی بر اثر سوختن عصب‌ها  درنتیجه فشرده شدن ناگهانی ماهیچه‌ها اتفاق می افتد. در این موارد، روغن‌های حیاتی عصب‌ها و ماهیچه‌های بدن را آرام می‌کنند و باعث می‌شوند علائم اختلال مثانه در فرد کاهش یابد.

در زیر چند نمونه از این روغن‌ها را نام برده‌ایم:

  • روغن کانانگا ادوراتا
  • روغن اسطوخودوس
  • روغن مریم‌گلی مرموک
  • روغن هسته کدو تنبل

روش‌های همسان‌درمانی (هوموپاتیک)

پزشک در این روش جستجو می‌کند تا راهی برای سلامت کلی بدن پیدا کند، نه اینکه فقط علائم اختلال مثانه را از بین ببرد. از رایج‌ترین روش‌های همسان‌درمانی حذف غذاهایی است که باعث تکرر ادرار می‌شوند.

به علاوه، تمرین نگهداری ادرار و ورزش ماهیچه‌ها هم جزو روش‌های هوموپاتیک به حساب می‌آیند. این روش‌ها باعث می‌شود فرد فاصله بین زمانی که احساس ادرار دارد تا زمانی که به دستشویی می‌رود را افزایش دهد.

روش‌های طبیعی و خانگی به کاهش علائم بیش‌فعالی مثانه کمک زیادی می‌کنند و باعث می‌شوند فرد بهتر بر دفع ادرار خود کنترل داشته باشد.

بیش‌فعالی مثانه در شب

اگر در طول شب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، ممکن است دچار عارضه‌های به نام «نوکتوریا» یا «بیش‌فعالی مثانه در شب» شده باشید. نوکتوریا با بیش‌فعالی مثانه فرق می‌کند. درواقع ممکن است برخی افراد هیچ‌یک از علائم بیش‌فعالی مثانه را در طول روز نداشته باشند اما شب‌ها دچار تکرر ادرار شوند.

نوکتوریا بیشتر در افراد بالای شصت سال دیده می‌شود اما از هر سه میان‌سال بالای سی سال، یک نفر به این عارضه دچار است و شب‌ها دو تا سه بار برای دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود. بیشتر افراد بدون اینکه نیازی به دستشویی رفتن داشته باشند حدود 6 تا 8 ساعت می‌خوابند و بعضی هم یک بار در شب برای دفع ادرار بیدار می‌شوند.

بنابراین اگر بین خواب بیش از یک بار برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید، احتمالاً دچار بیش‌فعالی مثانه در شب هستید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
    سلام اقای دکتر.18 سالمه بدو تولد میلومننگوسل بودم و روز سوم عمل شدم.الان فقط و فقط مشکل بی اختیاری ادرار و مدفوع دارم.تست یورودینامیک انجام دادم نتیجه رو ارسال کردم لطفا نظرتون رو بگید.خودتون بهتر میدونید وضع من چجوریه پس هرچی میدونید بگید.
    درضمن برای درمان میشه کاری کرد؟(باتوجه به اینکه کلید طلایی درمان بی اختیاری رو یورودینامیک میدونید)
    و اینم پاسخ بدید که این دستگاه که زیر بیضه میذارن بدرد من میخوره یا نه؟به نظرم بی اختیاری رو هم رفع کنه ولی بی اختیاری مدفوع رو که رفع نمیکنه.لینک:https://goo.gl/opp9JR باتشکر از دکتر عزیزم
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
      اروديناميك فقط تشخيصي است نه درماني بيماران مننگوسلي مشكلات عمده دارند كه درمان انها نسبي است وبي اختياري مدفوع كار من نيست
    2. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۹ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
      ممنون اقای دکتر.لطف میکنید ارودینامیک رو تفسیر بفرمایید.نظر شما بزرگوار رو در مورد خود نتایج تست میخواستم ولی در مورد نتایج چیزی نگفتید.و اینکه درمان دارویی است یا جراحی؟
      ای کاش با صدا پاسخ میدادید.
      من عکس ها رودر خود سایت فرستادم تا دیده نشه ولی دیده میشن چرا.
    3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
    4. نمایش سایر 2 پاسخ
  • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
    با عرض سلام وخسته نباشید پسر 5ساله دارم که در خواب تا صبح اگر به دستتشویی نبریم دو یا سه بار خودش را خیس میکند علاوه بر آن از کوچک بودن آلتش نیز نگران هستم این کوچکی البته در خودم نیز مشاهده میشود آیا راه درمان وجود داردلطفا راهنمایی کنید
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
      تا ٦ سالگي طبيعي است
  • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
    سلام .بنده بعداز توالت رفتن مقدار چند قطره ای ادرار ازمن خارج میگردد که موجب خیس شدن لباس زیرم میگردد ممنون میشم راهنماییم کنید
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
      بايد نوار عَصّب مثانه بگيريد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
    با سلام و خسته نباشید راهی برای خلاص شدن از تکرر ادرار هست صبح ها من حداقل چهار بار نیاز به تخلیه دارم چرا؟
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
      09351142080 اول نوار عصب مثانه
  • تصویر کاربر ناهید جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
    با عرض سلام واحترام با توجه به مطالب ارزنده شما من متوجه شدم دارای مثانه بیش فعال هستم دارویی که دکتر اعصاب به من دادند اصلا به حالم سازگار نبود دچار دل درد وسرگیجه شدم اسم دارو سیتالوپرام و بایو پیپیرازول بود من بیست ساله که این بیماری دارم لطفا جواب را برایم پیامک کنیم خواهش میکنم متشکرم
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
      سلام 09351142080 نوار عصب مثانه
  • تصویر کاربر hossein سه شنبه ۲۰ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
    با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کرمی
    آزمایش اسپرم من که در تاریخ 4 مرداد انجام دادم به شرح زیر است، خواهشمند است آن را تفسیر کنید و اینکه 1- آیا با این آزمایش من برای بچه داری مشکل دارم یا نه؟ 2- در کدام آیتم مشکل وجود دارد؟چون خیلی نگران هستم

    collection: 20 min
    volume: 3 ml
    appearance: noemal
    liquefaction: normal
    viscosity:normal
    ph: 7.9
    wbc: normal
    alive sperm concentration count: 73
    49 :(motility (a+b
    51 :(motility (c+d
    morphology: 33
    motile sperm concentration MSC: 35
    functional sperm concentration FSC: 18
    sperm motility SMI: 194
    all sperm :219
    all motile sperm: 107
    all functional sperm:56
    لازم به ذکر است که تمام اعداد و ارقام وارد شده صحیح و طبق آزمایش می باشد.
    با تشکر از سایت خوبتون
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
      شما سالمید
  • تصویر کاربر فرشاد سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
    سلام و خسته نباشید خدمت دکتر حسین کرمی ..عیدتون مبارک..اقای دکتر من تقریبا 4 ماهه تکرار ادارار گرفتم 26 سالمه روزی 20 الی 40 بار در روز چند بارم دکترم رفتم هنوزم خوب نشدم دارم رنج میکشم نمیدونم چیکار کنم حتی از داروهای گیاهی هم استفاده کردم تاثیری نداشت اگه میشه راهنماییم کنین که چیکار کنم ..با تشکر
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
      09351142080 نوار مثانه بگیرید
  • تصویر کاربر لیلا جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
    من دختری بیست ساله هستم که دارای تکررادراری هستم مخصوصا در مواقعی که استرس میگیرم باید چندین بار به صورت متوالی به دستشویی مراجعه کنم یادر مواقعی که کلاس دارم یا امتحان دارم ممنون میشم اگه دراین باره به من کمک کنید با تشکر از سایت خوبتون
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش)
      بگر مزمن است نوار بگیرید09351142080
  • تصویر کاربر شهاب جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
    سلام
    خسته نباشید
    من 23سال دارم و در حین سکس آلتم شل میشه
    یعنی در اول کار به یک دقیقه نرسیده شل میشه
    چیکار باید بکنم؟
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
      بررسی حضوری
  • تصویر کاربر روح سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
    با سلام و خسته نباشید
    دکتر بنده 12 روز قبل عمل جراحی pf داشتم. علیرغم مصرف آنتی بیوتیک و مسکن چند روز است که در ناحیه زیر شکم و نزدیک به مثانه احساس درد خفیفی دارم. خواستم بدونم آیا مربوط به عوارض سوند گذاری و عمل جراحی است یا اینکه بهتر است با پزشک مشورت کنم و اینکه تا چه مدتی باید به مصرف کپسول ادامه داد.
    متشکرم
    1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
      حتما مشاوره بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید