پاسخهای علمی دکتر کرمی درباره خود ارضایی

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
 امروزه جوانان زیادی در داخل کشور و خارج از کشور که از بینندگان سایت من بوده و گهگاهی جهت ویزیت به مطب تشریف می آورند، سوالاتی درباره خودارضائی و عوارض و عواقب آن می پرسند و درباره آن نگرانند.با توجه به اهمیت این موضوع بنده بر آن شدم که اطلاعات کاملی درباره ی عوارض خودارضایی و درمان خودارضایی تهیه و در اختیار شما خوانندگان این مفاله قرار دهم.

در ابتدا نمونه سوالاتی که از اینجانب انجام شده را عنوان و سپس درباره تک تک آنها توضیحات لازم را ارائه می نمایم.

خودارضایی در دختران و عدم لذت در رابطه جنسی بعد از ازدواج

خانم جوانی که قبل از ازدواج عادت به خودارضائی داشتند بعد از ازدواج از مقاربت با همسر لذت نمی برند و به اوج لذت جنسی یا ارگاسم نمی رسند.

پاسخ

یکی از عوارض خودارضائی مکرر، شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت، در هنگام مقاربت طبیعی و رسیدن به ارگاسم مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند. این امر در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند.

آيا خود ارضايي باعث نازایی میشود؟

ايا خود ارضايي زن باعث نازايي ميشود؟ نه خودارضایی به هیچ وجه روی باروری شما تأثیر نمی گذارد. افسانه های زیادی در مورد ناباروری وجود دارد. برخی افراد معتقدند که خودارضایی می تواند باعث ناباروری شود. اما از لحاظ علمی هنوز چیزی ثابت نشده است.

آيا خود ارضايي باعث عقيم شدن ميشود؟

مرد جوانی مبتلا به خودارضائی می باشد از عوارض و عواقب آن مخصوصاً ناباروری نگران است و از من پرسیده است که آيا خودارضايي باعث ناباروري مردان ميشود؟

پاسخ

در مطالعات انجام شده ارتباطی بین عقیم شدن و  ناباروری و خودارضائی پیدا نشده است. تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی، جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود.

توجه: آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود و چه چیزی را نشان می دهد؟ برای اشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش اسپرم

آيا خود ارضايي باعث زود انزالي ميشود؟

فرد دیگر که مبتلا است اظهار می کند که بعد از ازدواج دچار زود انزالی شده است.

پاسخ

در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

ايا خود ارضايي باعث ضعيف شدن چشم و بدن ميشود؟

فرد دیگر اظهار می دارد که مبتلا به تاری دید، ضعف و بی حالی و بی حوصلگی و پرخاشگری شده است.

پاسخ

در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات، عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا ضعف و خستگی و بی حالی به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد، این ضعف شدیدتر است.

ايا خودارضايي باعث واريكوسل ميشود؟

خود ارضایی به تنهایی باعث ایجاد واریکوسل نمی شودو اما اگر شما واریکوسل دارید از خودارضایی پرهیز کنید زیرا باعث بدتر شدن بیماری می شود.

درمان خودارضايي از نظر علمی

جوانی دیگر از راه های ترک خود ارضایی پرسیده اند.

پاسخ

مثل مشهور که ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است بهترین کار اتخاذ یک تصمیم قاطع، عمل به جمله مشهور که خواستن توانستن است می باشد و لذا اولین  اقدام درمان تصمیم قاطع بر ترک خود ارضایی است.

 • تقویت اراده با تکرار اینکه من می توانم
 • اجتناب از مشاهده فیلم ها و صحنه های تحریک کننده در فیلم و یا محیط
 • دوری از تنهائی و سرگرم کردن خود به کارهای دسته جمعی
 • شروع ورزش مستمر و مداوم
 • اجتناب از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده
 • دوری از بیکاری و پر کردن فراغت با ورزش و مطالعه
 • عدم خوابیدن به رو در طول شب و روز
 • اجتناب از مصرف محرک های غذایی
 • اجتناب از دستکاری اندام تناسلی

با توجه به نمونه سوالات مطرح شده در این جا به بررسی علمی خود ارضایی و درمان خود ارضايي از نظر علمي در پسران و خانم ها پرداختیم و امیدواریم به رعایت این موارد خودارضایی را ترک نمایید.

خود ارضایی چیست؟

در این روش فرد با خیالپردازی و بدور از واقعیت و با تحریک دستگاه تناسلی و پردازش ذهنی صحنه های تحریک کننده سعی می کند که خود را به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برساند و با تکرار آن به صورت یک عادت درآمده و کسانی را می بینیم که سرانجام متأسفانه اعتیاد به خودارضائی پیدا می کنند.

خودارضائی اختصاص به مردان نداشته و زنانی را که مبتلا به این امر هستند در سطح جامعه مشاهده می کنیم. این امر می تواند مثل اعتیاد های دیگر روح و روان و جسم فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انزال زودرس

سوالی که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که چه در مقاربت طبیعی و چه در خود ارضایی ارگاسم یا اوج لذت جنسی ایجاد و در هر دو انزال اتفاق می افتد پس چه فرقی بین این دو امر وجود دارد؟

جواب

در مقاربت طبیعی فاز هیجان جنسی به همراه جنبه های مهم عاطفی و با سیر مراحل طبیعی خود پیش می رود ولی در خودارضائی این فاز به صورت short cut و میانبر بوده و بصورت سریع و فاقد جنبه های عاطفی می باشد که با تکرار و مخصوصاً درجات بالای آن عوارض خاص خودش را ایجاد می کند.

امروزه ما در سطح جامعه کسانی را می بینیم که به بدترین مواد مخدر اعتیاد داشته اند ولی با یک تصمیم قاطع و ترک آن ها مسیر درست زندگی را طی می کنند که خودارضائی در مقایسه با آنان ناچیز و قابل مقایسه نمی باشد. پس نتیجه اینکه با توکل بر خدا و اتخاذ یک تصمیم قاطع می توان به سادگی از شر این رفتار که باعث آسیب جسمی و روحی می گردد خلاص شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام وادب
  آقای دکتران شاءالله خوب وسلامت باشید،آقای دکتر من از۱۲سالگی تا۲۰سالگی به صورت ندانسته خودارضایی می کردم تقریبا ۸سال این کارراکردم الان هم ۲۰ ساله هستم و عوارض شدید در بدنم رخ داده و یک طرف بدنم درد می کندوباسن هم دردمی کند من الان با یاری خداوند کاملا ترک کردم می خواستم بگم آقای دکتر اگر من در۲۰ سالگی کاملا ترک کردم عوارض ام به حالت عادی و قبل برمی گرددیاحدودی؟؟؟
  من خیلی نگران هستم توروخدا با اطمینان جواب حاصل بدهید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   مشکلی نیست جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 426 مشاهده پرسش
  سلام من به دکتر مراجعه کردم و دکتر گفت زگیل تناسلی دارم. سوالی که دارم اینه اگر با استفاده از قرص پاورفیت خوب بشم آیا زگیل ها هم از بین می روند یا می مانند؟اگر بله که هیچی. اگر خیر از کدام پماد استفاده کنم بهتر است.
  سوال مهمتر اینکه خانوم من هم hpv 45 دارد و اینکه زگیلی ندارد و بعد از نمونه بردار هم مشخص شد فقط عفونت گردن رحم دارد. و دکتر قرص پاور فیت رو بهش داده. ما می خواستیم برای بچه دار شدن اقدام کنیم . فرزند دوم. سزارین. آیا این قرص برای زمان باردار مناسب هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   اگر زگیل دارید بهترین راهش کرایو است. برای همسرتون هم تحت نظر متخصص زنان باشن
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   ممنون. زگیل بسیار کوچیکه می باشند و برجستگی خیلی کمی دارند جوری که احساس نمیشه . اگر کرایو یا لیزر نکنم و با قرص خوب بشم آیا خودشون خود به خود از بین می‌ره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   در ۸۰ درصد افراد خود بخود خوب میشه ولی اگر ضایعه پوستی هست باید کرایو شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Saeed سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام چند وقت پیش چنتا زگیل کوچک روی کیسه بیضه داشتم که درمان شد الان حدود ۱ ماهه ضایعات جدید روی کلاهک آلتم به وجود امده لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   در عکس شما زگیلی نمیبینم
  2. تصویر کاربر Saeed سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر میدونم زگیل نیستن ولی تورم هایی وجود داره اونا از چیه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   چیز مهمی به نظر نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر A پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام من۱۹سالمه و دیابت نوع۱ دارم حدود ۴_۵ساله خود ارضایی دارم بعد دوسه بار برای یه مدتی ترک کردم و هرموقع ترک کردم بعداز دوروز حدودا وقتی میخوابیدم تو خواب ارضا میشدم الان حدود ۴ماهه به طور کامل ترک کردم ولی از اون موقع تا حالا یه بارم تو خواب به طور طبیعی ارضا نشدم تو این چندماه هفته ای یکی دوبار تحریک میشدم ولی هیچ ارضا نشدم الان دوسه روزه دیگه خیلی تحریک میشم ولی بازم خودارضایی نداشتم حدود ۸ ماه قبل هم ادرارم قطره قطره میشد سونو گرفتم گفتن تنگی مجرا دارم و گفتن باید عمل شه اما نرفتم یه ماه دیگه میخام جراحی شم علت اینکه دیگه به طور طبیعی ارضا نشدم چی میتونه باشه وایا ارتباطی با تنگی مجرا داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   برای بررسی تنگی مجرا باید RUG گرفته شود و سیستوسکوپی شوید
  2. تصویر کاربر A سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   دلیل اینکه ارضا نمیشم به طور طبیعی پس از ترک خود ارضایی چیه؟ به تنگی مجرا ربط داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   اون مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  این برجستگی زیگیل هست یا گوشت اضافه چون شاید ۱۰ سال بیشتر که هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   مشکوک است بهتر است از نزدیک معاینه شود به نظر زگیل نیست
 • تصویر کاربر حمیدی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام. مرد هستم. 30 ساله.
  یک غده بزرگ و سفت (به قطر حدودا 3 میلیمتر و داخلش کاملا صلب است) بر روی کیسه بیضه ام بیش از 10 سال است که وجود دارد و تغییر نمی کند. همچنین بیش از 10 سال است که کیسه بیضه ام در اثر عرث کردن، به شدت دچار خارش می شود و باید حتما خارانده شود.
  در چندسال اخیر متوجه شدم تعدادی جوش ریز هم بر روی کیسه بوجود آمده اند که نه تخلیه می شوند و نه بزرک می شوند. البته در حالت عادی قابل مشاهده نیستند و باید کیسه بیضه را فشار داد تا برجستگی شان مشخص شود. به رنگ پوست هم هستند. تصاویر را ضمیمه نموده ام. ممنون می شوم نتیجه معاینه تان را بدانم. بنده متاهل هستم(4سال) و میخواهم مطمئن شوم که برای همسرم خطری ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   این احتمالا لیپوم (چربی ) هست و اهمیتی ندارد ، از نظر زیبایی قابل برداشتنه
  2. تصویر کاربر حمیدی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   متشکرم. علت این خارش مزمن چی میتونه باشه و آیا براش درمانی وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   پماد کالامین هر ۸ ساعت و رعایت بهداشت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر tony چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقلی دکتر ببخشید من میخوام تو ارتش ثبت نام کنم ولی میگن دکتر اورولوژی معاینه میکنه تا ببینه خود ارضایی داره طرف یا نه میخوام بدونم چه مدت اگه خود ارضایی انجام نشه دکتر متوجه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   ازمایشی جهت این قضیه وجود نداره
 • تصویر کاربر ه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  روی آلت همسرم چند وقت پیش حالت کهیر زد و خارش و سوزش داشت که علائمش برطرف شد ولی الان چند وقتی هست موقع نزدیکی سوزش شدید داره.آیا این اگزما هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام

  بنده دنبال راهی هستم که شهوتمو به طور کامل از بین ببرم یعنی هیچ غریزه جنسی نداشته باشم (خیلی از شهوت بدم میاد دوست ندارم برای ارضای جنسی التماس و منت جنس مخالف رو بکشم دو بار ازدواج کردم برای یک بار جماع در هفته التماس نامزدم رو میکردم بخاطر همین از شهوت بیزارم ) این غریزه عذابم میده. آقای دکتر افسرده ام کرده بخدا کارم به خودکشی میرسه کمکم کن(از این غریزه بدم میاد تو رو جون هرکی دوست داری یه راه حل بده به نظرم بیضه هامو با عمل دربیارم شهوتم قطع میشه؟)....ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   باید با روانپزشک مشورت کنید
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا 1سال ونیم جوش نوک الت رو دارم که فرمودید مشکلی نیست ولی هنوز ازبین نرفته
  چندروزیه این لکه قرمز روی آلتم درآمده که باز یه چیز جدیده.
  آیا این جوش جدید به قبلی ربط داره و درمانشون چیه؟
  باتشکر گاها تکرر ادرار هم دارم که به حاشیه رفته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   .
  3. تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   ....
  4. تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   امیدوارم باز بشه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   پماد کلوتریمازول و پماد تریامسینولون هر ۸ ساعت بمالید اگر بهتر نشد با متخصص پوست مشورت کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر