پاسخهای علمی دکتر کرمی درباره خود ارضایی

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
 امروزه جوانان زیادی در داخل کشور و خارج از کشور که از بینندگان سایت من بوده و گهگاهی جهت ویزیت به مطب تشریف می آورند، سوالاتی درباره خودارضائی و عوارض و عواقب آن می پرسند و درباره آن نگرانند.با توجه به اهمیت این موضوع بنده بر آن شدم که اطلاعات کاملی درباره ی عوارض خودارضایی و درمان خودارضایی تهیه و در اختیار شما خوانندگان این مفاله قرار دهم.

در ابتدا نمونه سوالاتی که از اینجانب انجام شده را عنوان و سپس درباره تک تک آنها توضیحات لازم را ارائه می نمایم.

خودارضایی در دختران و عدم لذت در رابطه جنسی بعد از ازدواج

خانم جوانی که قبل از ازدواج عادت به خودارضائی داشتند بعد از ازدواج از مقاربت با همسر لذت نمی برند و به اوج لذت جنسی یا ارگاسم نمی رسند.

پاسخ

یکی از عوارض خودارضائی مکرر، شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت، در هنگام مقاربت طبیعی و رسیدن به ارگاسم مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند. این امر در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند.

آيا خود ارضايي باعث نازایی میشود؟

ايا خود ارضايي زن باعث نازايي ميشود؟ نه خودارضایی به هیچ وجه روی باروری شما تأثیر نمی گذارد. افسانه های زیادی در مورد ناباروری وجود دارد. برخی افراد معتقدند که خودارضایی می تواند باعث ناباروری شود. اما از لحاظ علمی هنوز چیزی ثابت نشده است.

آيا خود ارضايي باعث عقيم شدن ميشود؟

مرد جوانی مبتلا به خودارضائی می باشد از عوارض و عواقب آن مخصوصاً ناباروری نگران است و از من پرسیده است که آيا خودارضايي باعث ناباروري مردان ميشود؟

پاسخ

در مطالعات انجام شده ارتباطی بین عقیم شدن و  ناباروری و خودارضائی پیدا نشده است. تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی، جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود.

توجه: آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود و چه چیزی را نشان می دهد؟ برای اشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش اسپرم

آيا خود ارضايي باعث زود انزالي ميشود؟

فرد دیگر که مبتلا است اظهار می کند که بعد از ازدواج دچار زود انزالی شده است.

پاسخ

در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

ايا خود ارضايي باعث ضعيف شدن چشم و بدن ميشود؟

فرد دیگر اظهار می دارد که مبتلا به تاری دید، ضعف و بی حالی و بی حوصلگی و پرخاشگری شده است.

پاسخ

در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات، عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا ضعف و خستگی و بی حالی به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد، این ضعف شدیدتر است.

ايا خودارضايي باعث واريكوسل ميشود؟

خود ارضایی به تنهایی باعث ایجاد واریکوسل نمی شودو اما اگر شما واریکوسل دارید از خودارضایی پرهیز کنید زیرا باعث بدتر شدن بیماری می شود.

درمان خودارضايي از نظر علمی

جوانی دیگر از راه های ترک خود ارضایی پرسیده اند.

پاسخ

مثل مشهور که ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است بهترین کار اتخاذ یک تصمیم قاطع، عمل به جمله مشهور که خواستن توانستن است می باشد و لذا اولین  اقدام درمان تصمیم قاطع بر ترک خود ارضایی است.

 • تقویت اراده با تکرار اینکه من می توانم
 • اجتناب از مشاهده فیلم ها و صحنه های تحریک کننده در فیلم و یا محیط
 • دوری از تنهائی و سرگرم کردن خود به کارهای دسته جمعی
 • شروع ورزش مستمر و مداوم
 • اجتناب از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده
 • دوری از بیکاری و پر کردن فراغت با ورزش و مطالعه
 • عدم خوابیدن به رو در طول شب و روز
 • اجتناب از مصرف محرک های غذایی
 • اجتناب از دستکاری اندام تناسلی

با توجه به نمونه سوالات مطرح شده در این جا به بررسی علمی خود ارضایی و درمان خود ارضايي از نظر علمي در پسران و خانم ها پرداختیم و امیدواریم به رعایت این موارد خودارضایی را ترک نمایید.

خود ارضایی چیست؟

در این روش فرد با خیالپردازی و بدور از واقعیت و با تحریک دستگاه تناسلی و پردازش ذهنی صحنه های تحریک کننده سعی می کند که خود را به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برساند و با تکرار آن به صورت یک عادت درآمده و کسانی را می بینیم که سرانجام متأسفانه اعتیاد به خودارضائی پیدا می کنند.

خودارضائی اختصاص به مردان نداشته و زنانی را که مبتلا به این امر هستند در سطح جامعه مشاهده می کنیم. این امر می تواند مثل اعتیاد های دیگر روح و روان و جسم فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انزال زودرس

سوالی که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که چه در مقاربت طبیعی و چه در خود ارضایی ارگاسم یا اوج لذت جنسی ایجاد و در هر دو انزال اتفاق می افتد پس چه فرقی بین این دو امر وجود دارد؟

جواب

در مقاربت طبیعی فاز هیجان جنسی به همراه جنبه های مهم عاطفی و با سیر مراحل طبیعی خود پیش می رود ولی در خودارضائی این فاز به صورت short cut و میانبر بوده و بصورت سریع و فاقد جنبه های عاطفی می باشد که با تکرار و مخصوصاً درجات بالای آن عوارض خاص خودش را ایجاد می کند.

امروزه ما در سطح جامعه کسانی را می بینیم که به بدترین مواد مخدر اعتیاد داشته اند ولی با یک تصمیم قاطع و ترک آن ها مسیر درست زندگی را طی می کنند که خودارضائی در مقایسه با آنان ناچیز و قابل مقایسه نمی باشد. پس نتیجه اینکه با توکل بر خدا و اتخاذ یک تصمیم قاطع می توان به سادگی از شر این رفتار که باعث آسیب جسمی و روحی می گردد خلاص شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (151 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من احساس حرارت عجیبی توی ناحیه پروستات دارم و علاوه بر اون تکرر ادراردارم که شبا معمولا این علائم بیشتر میشه توی طول روز وجود داره اما در شب بیشتر میشه
  آیا علت بوجود اومدن این علائم خودارضایی میتونه باشه و راه درمان این علائمی که گفتم چیه ؟ فقط داروییه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ شب ها چند بار جهت ادرار کردن از خواب بیدار میشوید ؟ ارتباطی با خود ارضایی ندارد
  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   من 25 سال سن دارم و شب ها معمولا سه تا پنج بار از خواب بیدار میشم این علائم رو از زمانی داشتم که به علت عدم آگاهی جلوی انزالم رو میگرفتم و سالهاست درگیرشم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   دارو چی خوردین تا حالا ؟
  4. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   مدتی پروستاتان خوردم و مدتی هم سیپروفلوکساسین مصرف کردم که به دلیل حساسیتی که بهش داشتم پزشک گفت باید قطعش کنی ولی هیچ داروی جایگزینی نداشت و بهم چیزی معرفی نکرد و از همان وقت تا به الان داروی دیگری مصرف نکردم
   این اواخر داروی پروستافیت شروع کردم به مصرف کردن نمیدونم تاثییری داشته باشه یا نه
   ولی بشدت این تکرر ادرار و این علائم روی روحیم تاثییر منفی و بدی گذاشته و من به سرکار میروم و شبا به علت تکرر ادرار به سختی میخوابم و در طول روز اذیتم
   آیا راه درمانی یا راهکار حداقلی برای کاهش علائم و کنترل این مسئله وجود داره ؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   یک ماه ویسول ۵ روزی یک عدد بخورید بهبود نیافتید باید سیستوسکوپی کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Rahim شنبه ۱۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  پدرشوهرمن 57سالشونه سه ساله تکرر ادرار شدید دارن.چندماه پیش رفتن سونو پروستاتشون207میلی بود بعدش رفتن آزمایش free psaشون 392بود دکتر لووفلوکساسین و تامسولوسین داد تا بیست روز بعد مجدد آزمایشfree psaشده بود190 دکتر نهایتا نمونه برداری انجام داد که گفتش مشکلی نیست با تامسولوسین و فینوپروست خوب میشه اما الان دو ماهی میگذره و پدرشوهرم همچنان تکرر ادرار رو دارن.قبلا عمل فتق انجام دادن.وچندسال پیش هم وازکتومی انجام دادن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس سونوگرافی و نمونه برداری را بفرستید ببینم اگر علایم علیرغم مصرف دارو کنترل نشده باید عمل شوند
  2. تصویر کاربر Rahim شنبه ۱۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   جواب نمونه برداری رو دیشب فرستادم براتون توش نوشته هایپرپلازی.سونو رو گم کردم فقط یادمه نوشته بود اندازه پروستات۲۰۷.ددکترش گفت خوش خیمه با دارو رفع میشه.اما نشدچرا؟وچرا وقتی خوش خیمه باید عمل بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   زمانی که فرد مشکل ادراری علیرغم مصرف دارو داره و با دارو علایم ادراری کنترل نیست برای اینکه کیفیت زندگی افت نکنه و تداخل ایجاد نکنه عمل میکنن .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mj67k یکشنبه ۷ اسفند ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام و درود آقای دکتر پسر هستم ۲۶ ساله بنده مشکل دیر انزالی دارم و تا حدودی میتونم بگم که پارتنر سکسم اصلا قادر به ارضا کردن من نیست و خودم تنها میتونم خودمو ارضا کنم من در گذشته زیاد خود ارضایی میکردم و اکثرا سعی میکردم جلوی انزال زود رس خودمو بگیرم آیا مشکل از این هست؟ البته به بیماری واریکوسل گرید دو سه هم مبتلا هستم

  ممنون از شما دکتر منتظر پاسختون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   سلام ارتباطی به واریکوسل ندارد جنبه روانی دارد اگر با پارتنر رابطه عاطفی مناسبی نداشته باشید این مشکل ایجاد میشه
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  درود بیکران بر شما دکتر کرمی عزیز.آقای دکتر پوست آلت بنده ما بین کلاهک و تنه بسیار حساس و حالت چروکیدگی و تیره شده راه درمان جهت رفع این موضوع چی هست.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   ممنونم از شما بزرگوار
  3. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   ممنونم از شما بزرگوار
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر خارش ندارد اهمیت خاصی ندارد . اون حالت چروکیدگی طبیعی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر
  یک ماه پیش متوجه تعدادی غده سفید روی بیضه چپم شدم و به اورولوژیست مراجعه کردم و بران کرایو کرد و تست پی سی آر انجام دادم و منفی شد و تشخیص فولیکولیت داد و پماد سیلور سوافادیازین استفاده کردم اما نتیجه ای نداشت.دکتر های متعدد رفتم اما نتیجه ای نگرفتم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام پماد تاثیری نداره و باید فولیکول خارج بشه یا به روش جراحی یا اگر کوچک هست با کرایو
  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۸ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   ممنون. آیا این زگیل تناسلی است؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   یکی از ضایعات مشکوک است
  4. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   تست پی سی آر انجام دادم و نمونه برداری انجام شد.اما منفی بود
   ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 9 ماه پیش)
   بهترین کار این هست که کرایو کنید . هم ضایعه از بین میره هم خیالتون راحت میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر .. دوشنبه ۱۰ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیست و یک سال دارم در بیضه سمت راستم واریکوسل خفیف دارم میخواستم بدونم چه تعداد خودارضایی در ماه برای واریکوسل بی خطر هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ بهمن ۱( 10 ماه پیش)
   سلام خود ارضایی ربطی به واریکوسل نداره
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۶ آذر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با سلام. چند وقت پیش رابطه ای در حد تماس داشتم که طرف مقابل مشکوک بود. دو هفته میشه که جاهای مختلف آلت و بیضه هام گزگز میشه و زائده های کوچکی درآوردم که به همراه عکس فرستادم. خواستم بپرسم زگیل هستش یا خیر. ممنونم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ آذر ۱( 11 ماه پیش)
   سلام خیر زگیل نیست اسکین تگ است اگر تمایل دارید از بین برود کرایو کنید . جهت دریافت نوبت کرایو شماره خود را اینجا بگذارید یا با شماره ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ هماهنگ کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  یک دفعه میل جنسیم کاملا رفته و اصلا نعوذ ندارم ومنی هم تخلیه نمیشه
  کلیه آزمایشاتم سالمه فقط قند و چربی یکم بالا بود دارم درمان میکنم ولی اصلا نعوظ ندارم خیلی نگرانم چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۰ آبان ۱( 1 سال پیش)
   با سلام و احترام چند سالتونه ؟ از کی اتفاق افتاده ؟ متاهل هستید یا مجرد ؟ نعوظ صبحگاهی دارید ؟ ایا اخیرا استرس یا فشار کاری در زندگی داشته اید ؟
 • تصویر کاربر . سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من حدود دو ماه پیش بعداز افت وزنی ک داشتم یه دونه های ریزی کل واژنم پیدا شد که زرد رنگ بود با سوزش بسیار زیاد
  ورزشمو قطع کردم و دونه ها ناپدید شدن هنوز هم مشکلی ندارم
  میخواستم ببینم راه درمان کلیش چی هست؟چون میگن توی بدن موجود هست و به شریک جنسیمم انتقال پیدا میکنه و یا حتی بچه ای هم بدنیا بیاد اونم دچار تبخال میشه
  باید چیکارکنم؟ و اینکه من بعداز اون رابطه داشته باشم طرف مقابلمم گرفته؟درمان قطعی داره ایا؟طول درمانش چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   سلام عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر مراد سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر من الان ۵ ماهه عروسی کردم همسرم در مجردی نزدیک ۴ سال خود ارضایی میکرد الان در رابطه جنسی هیچ لذتی نمیبره ایا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ٥- سلام ،راهكارهاي إنزال زود رس را با توضيحات كامل در وب سايت من بخوانيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر