پاسخهای علمی دکتر کرمی درباره خود ارضایی

 امروزه جوانان زیادی در داخل کشور و خارج از کشور که از بینندگان سایت من بوده و گهگاهی جهت ویزیت به مطب تشریف می آورند، سوالاتی درباره خودارضائی و عوارض و عواقب آن می پرسند و درباره آن نگرانند.

با توجه به اهمیت این موضوع بنده بر آن شدم که اطلاعاتی کامل و بر اساس موازین علمی از این موضوع تهیه و در اختیار بینندگان قرار دهم.

در ابتدا نمونه سوالاتی که از اینجانب انجام شده را عنوان و سپس درباره تک تک آنها توضیحات لازم را ارائه می نمایم.

مورد اول

خانم جوانی که قبل از ازدواج عادت به خودارضائی داشتند بعد از ازدواج از مقاربت با همسر لذت نمی برند و به اوج لذت جنسی یا ارگاسم نمی رسند.

پاسخ

یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت در هنگام مقاربت طبیعی به درجاتی در رسیدن به اوج لذت جنسی هنگام مقاربت مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند جزء در یک وضعیت خاص که به آن به مرور زمان عادت پیدا کرده اند و این امر مخصوصاً در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند.

 مورد دوم

مرد جوانی مبتلا به خودارضائی می باشد از عوارض و عواقب آن مخصوصاً ناباروری نگران است.

پاسخ

در مطالعات انجام شده ارتباطی بین ناباروری و خودارضائی ثابت نشده است تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود.

 مورد سوم

فرد دیگر که مبتلا است اظهار می کند که بعد از ازدواج دچار زود انزالی شده است.

پاسخ

در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

 مورد چهارم

فرد دیگر اظهار می دارد که مبتلا به تاری دید، ضعف و بی حالی و بی حوصلگی و پرخاشگری شده است.

پاسخ

در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا ضعف و خستگی و بی حالی به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد این ضعف شدیدتر است.

 مورد ششم

جوانی دیگر از راه های ترک خود ارضایی پرسیده اند.

پاسخ

1- مثل مشهور که ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است بهترین کار اتخاذ یک تصمیم قاطع  عمل به جمله مشهور که خواستن توانستن است می باشد و لذا اولین  اقدام درمان تصمیم قاطع بر ترک خود ارضایی است.

2-  تقویت اراده با تکرار اینکه می می توانم و کمک خواست از خدا

3-   اجتناب از مشاهده فیلم ها و صحنه های تحریک کننده در فیلم و یا محیط

4- دوری از تنهائی و سرگرم کردن خود به کارهای دسته جمعی

5- شروع ورزش مستمر و مداوم

ورزش

6- اجتناب از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده

7- دوری از بیکاری و پر کردن فراغت با ورزش و مطالعه

8- عدم خوابیدن به رو در طول شب و روز

9- اجتناب از مصرف محرک های غذایی

10- اجتناب از دستکاری اندام تناسلی

با توجه به نمونه سوالات مطرح شده در این جا به بررسی علمی خود ارضایی از نظر جسمی و روحی می پردازیم:

تعریف خود ارضایی

در این روش فرد با خیالپردازی و بدور از واقعیت و با تحریک دستگاه تناسلی و پردازش ذهنی صحنه های تحریک کننده سعی می کند که خود را به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برساند و با تکرار آن به صورت یک عادت درآمده و کسانی را می بینیم که سرانجام متأسفانه اعتیاد به خودارضائی پیدا می کنند.

خودارضائی اختصاص به مردان نداشته و زنانی را که مبتلا به این امر هستند در سطح جامعه مشاهده می کنیم. این امر می تواند مثل اعتیاد های دیگر روح و روان و جسم فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انزال زودرس

سوالی که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که چه در مقاربت طبیعی و چه در خود ارضایی ارگاسم یا اوج لذت جنسی ایجاد و در هر دو انزال اتفاق می افتد پس چه فرقی بین این دو امر وجود دارد؟

جواب

در مقاربت طبیعی فاز هیجان جنسی به همراه جنبه های مهم عاطفی و با سیر مراحل طبیعی خود پیش می رود ولی در خودارضائی این فاز به صورت short cut و میانبر بوده و بصورت سریع و فاقد جنبه های عاطفی می باشد که با تکرار و مخصوصاً درجات بالای آن عوارض خاص خودش را ایجاد می کند.

امروزه ما در سطح جامعه کسانی را می بینیم که به بدترین مواد مخدر اعتیاد داشته اند ولی با یک تصمیم قاطع و ترک آن ها مسیر درست زندگی را طی می کنند که خودارضائی در مقایسه با آنان ناچیز و قابل مقایسه نمی باشد. پس نتیجه اینکه با توکل بر خدا و اتخاذ یک تصمیم قاطع می توان به سادگی از شر این رفتار که باعث آسیب جسمی و روحی می گردد خلاص شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.4 (88.29%) 41 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسینی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار خسته نباشید
  بنده نمیدونم کجا و کی و از چه کسی مبتلا به hpvشدم اولین بار با دیدن برآمدگیایی روی پشت دستم متوجه شدم اما نمیدونستم چیه و با بی ملاحظه گی و استفاده از تیغ باعث شدم پشت گردنم هم بگیره من ابتدا موهای پشت دستم و بعد پشت گردم و در اخر با اون تیغ موهای اندام تناسلیم رو میزدم و بعد اون روی آلتم زگیل زدم پشت گردنم هم دیدم خلاصه همه جای بدنم زگیل من آلتم رو و پشت گردنم و پشت دستم رو درمان کردم و بعد اون متوجه شدم من رابطه دهانی با خانمم داشتم باعث شدم خانومم دهانش بگیره و بعدش منم خودم مبتلا ب زگیل دهان شده ام
  گاهی اونقد سرفه میکنم ک میخات سینه ام بترکه نمیدونم ایا ربط ب عفونت ویروسی داره ،با نور توی حلقم نگاه کردم متوجه این دانه های ریز روی حلقم شدم دوتا دانه بزرگتر هم روی زبان کوچکم وجود داره که حس میکنم دارن بزرگ میشن اما رشد خیلی کند دارن
  توی مجرای ادرارم احساس سوزش و گاهی خارش دارم اما هیچ خونی تا حالا ندیدم توی لباس زیرم.گاهی توی مثانه ام هم احساس تیر کشیدن میکنم تو مقعدم احساس خارش دارم گاهی هم هنگام دفع احساس درد میکنم گاهی هم تیر میکشه توی مقعدم
  سوال من اینه
  1.با توجه به عکسای ارسالی من مبتلا ب زگیل دهانی شده ام؟
  اگه مبتلا هستم باید به کدام دکتر مراجعه کنم؟
  2.برای اطمینان از وجود ضایعه در مقعد و مجرای ادرار و مثانه و دهان و حلق و مری و معده باید به چ دکتری مراجعه کنم ؟ همشون یه دکتر انجام میده یا باید واس هر کدام ب دکتری خاص رفت ؟
  3.حالا ک مبتلا شده ام چه دارویی استفاده کنم؟

  3.آیا حالا ک مبتلا هستم واکسن گارداسیل کارساز هست یا نه؟
  من 30 ساله ام
  3.من آزمایش هپاتیت و ایدز دادم و جوابم منفی بود و مشکلی نداشتم.پس چرا اینقد سیستم ایمنی بدنم ضعیف هست ک با یه سرما خوردگی از پا میوفتم و روزهای طولانی گرفتار این بیماریهای پیش پا افتاده میشم؟ برای تقویت سیستم ایمنی زینک مصرف کردم غیر زینک چ مصرف کنم.
  3.و در کل آیا من خوب میشم؟ خیلی حالم گرفته😔
  4.من برای درمان ب کدوم درمانگاه مراجعه کنم آدرس شیراز جایی هست؟
  چون ما بوشهریم و من شغلم کارگریه توانایی پرداخت هزینه های قابل توجه تهران ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ashkan سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خوبین؟تقریبا 1 هفته هست یک برآمدگی دوی لبم هست.بعضش موقع ها ورم میکنه و بعضی وقت ها خیلی کوچیک میشه.به یک متخصص عفونی مراجعه کردم که گفت زگیل هست ولی اچ پی وی نیست و ناف داره که نفهمیدم چه معنی داره.میشه راهنمایی کنید که چی هست و چه کاری بکنم؟2 سال پیش واکسن اچ پی وی هم تزریق کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید اقای دکتر.
  ۲۷ ساله هستم و حدودا از ۴.۵ سال پیش که اولین رابطه جنسی رو تجربه کردم متوجه دیرانزالی شدم. خیلی از موارد هم اصلا انزال نداشتم. پزشک اورولوژی با توجه به ازمایش های اسپرم و سونوگرافی دستور عمل پروستات دادن، پزشک دیگری گفتن که مشکل از راه روان درمانی قابل حله. روان درمان و روان پزشک هم مراجعه کردم چندین جلسه، یه مدت بوسپیرون مصرف کردم ، الان هم آلپرازولام(زاناکس) ولی همچنان مشکل باقیه.
  واقعا خسته شدم از این وضعیت ، آیا باید راه عمل جراحی رو پیش بگیرم برای درمان؟ اصلا این مشکل قابل درمان هستش یا باید باهاش کنار بیام؟ شدیدا فکر و روحیه و اعتماد بنفسم افت کرده. ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود۱۳روزپیش رابطه داشتم ازفردای اون خارش وترشح داشتم الان ۳روزه که چندتا زخمی که دردداره آب که میخوره والانم توش فرورفتگی داره خیلی نگرانم اقای دکتراین ها تبخاله ؟واینک اون اقاهم یه علایمی داشتن ورفتارشون جوری که انگارمیدونسته کمکم کنین عکس میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   تب خال است وپماد وکپسول اسیکلو ویر استفاده کنید
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مدتی هست که گویا پاپول مروارید گرفتم و نقاط قرمزی زیر التم بوجود اومده و قسمتی از سر الت لکه ی کمرنگ کوچیکی تشکیل شده میخواستم ببینم مشکلی ایجاد داره و نیاز به درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اینها را با سرکه سیر بشویید درست میشود
 • تصویر کاربر امير شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ي مردجوان مجرد و ٣٠سالمه و تازگيا دچار زگيل تناسلي شدم اين واكسن دكتر تجويز كرد ولي برطرف نشد و اونو سوزندن ولي گفتن ك نميتونم اصلا رابطه جنسي داشته باشم خيلي اين موضوع ناراحتم كرده لطفا ميتونيد كمك كنيد براي اين مشكل
  1. تصویر کاربر امير سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سوزندم زيگيلو و فريزكردن
  2. تصویر کاربر امير چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   جاشو سوزوندم و چيزي نيست ك عكس بفرستم
  3. تصویر کاربر امير چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا جواب سوال منو بديد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر نمونه ندارید قضاوت سخت است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض پوزش، متأسفانه شهوت من خیلی قوی است و نه با اراده و نه قرص سیپروترون استات نمی تونم جلوی خود ارضایی رو بگیرم. تکلیف من چیست ؟ ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ارسلان دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  همسرم مردادماه ۱۳۹۷ تست داده بود و زگیل تناسلی نداشته است اما در تیرماه سال ۱۳۹۸ به علت خارش و خونریزی و... میره آزمایش میده و جوابش اینه که زگیل تناسلی hpv دارد و میگه تو به من منتقل کردی ولی من به غیر از با همسرم با هیچکس رابطه نداشته ام و همین هفته اخیر ما باهم رابطه جنسی داشتیم و حتی حدود یک ماه قبل رابطه جنسی دهانی هم داشته ایم .الان سوال من اینه من با هیچکس نبودن و ایشونم نبوده چه جوری گرفته؟ دوم اینکه منم با این شرایط به احتمال زیاد دارم و ایشون هم‌میگه مقصر تویی و راه تشخیص برای من چه جوریه؟ و ایا منجر به سرطان در طرفین میشه؟؟
  ممنونم
  جواب آزمایش همسرم ضمیمه میکنم براتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   از نظر من مشکلی نیست
 • تصویر کاربر خسرو دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 28سال سن دارم و روزی بالای 8بار خودارضایی میکنم رابطه جنسی هم دارم و بعد از رابطه جنسی دوباره همون تصاویر یادم میاد و تصویر سازی میکنم
  به قدری که تمام زندگیم اشفته شده لطفا دارویی برام تجویز کنید البته انجمن معتادان جنسی هم شرکت کردم ولی بیشتر از چند روز پاکی جنسی نداشتم پرهیز اینترنت و حتی گوشی هم داشتم ولی نتونستم دوباره این رفتار تکرار شده لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   تنها راه درمان ترک موضوع است
 • تصویر کاربر سید جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب و احترام خدمت آقای دکتر بنده پارسال یه خال گوشتی بسیار ریز روی بدنه آلتم دیدم و از این خال گوشتی ها البته ریز بغلم و پشت پلک چشمام هم حدود 10 ساله که هست با نوک ناخن اون خال گوشتی کوچک رو آلت رو کندم یه خورده خون اومد و خوب شد حدود یکی دو ماه بعد دوباره همونجا و یک سانت کنارش یکی دیگه زد بزرگتر الانم سر آلتم یکی خیلی ریز زده میخواستم ببینم آیا اینا زگیل تناسلی هست ؟ چون من رابطه نامشروع نداشتم و اگر هست باید چکار کنم خیلی نگرانم هفته آینده هم سفر در پیش دارم ممنون از راهنمایی تون اگر بشه عکسشو هم میفرستم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این زگیل واضح است درمان ان کرایو است ولیزر باعث پخش ان میشود ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ بفرمایید برای کرایو خارج از نوبت
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر