پاسخهای علمی دکتر کرمی درباره خود ارضایی

 امروزه جوانان زیادی در داخل کشور و خارج از کشور که از بینندگان سایت من بوده و گهگاهی جهت ویزیت به مطب تشریف می آورند، سوالاتی درباره خودارضائی و عوارض و عواقب آن می پرسند و درباره آن نگرانند.با توجه به اهمیت این موضوع بنده بر آن شدم که اطلاعاتی کامل و بر اساس موازین علمی از این موضوع تهیه و در اختیار شما خوانندگان این مفاله قرار دهم.

در ابتدا نمونه سوالاتی که از اینجانب انجام شده را عنوان و سپس درباره تک تک آنها توضیحات لازم را ارائه می نمایم.

مورد اول: خودارضایی در دختران و عدم لذت در رابطه جنسی بعد از ازدواج

خانم جوانی که قبل از ازدواج عادت به خودارضائی داشتند بعد از ازدواج از مقاربت با همسر لذت نمی برند و به اوج لذت جنسی یا ارگاسم نمی رسند.

پاسخ

یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر، شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت، در هنگام مقاربت طبیعی و رسیدن به ارگاسم مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند. این امر در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند.

 مورد دوم: آیا خودارضایی باعث ناباروری مردان میشود؟

مرد جوانی مبتلا به خودارضائی می باشد از عوارض و عواقب آن مخصوصاً ناباروری نگران است.

پاسخ

در مطالعات انجام شده ارتباطی بین ناباروری و خودارضائی پیدا نشده است. تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی، جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود.

توجه: آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود و چه چیزی را نشان می دهد؟ برای اشنایی بیشتر برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش اسپرم

 مورد سوم: آیا خود ارضایی باعث زود انزالی میشود؟

فرد دیگر که مبتلا است اظهار می کند که بعد از ازدواج دچار زود انزالی شده است.

پاسخ

در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

 مورد چهارم: ایا خود ارضایی باعث ضعیف شدن چشم و بدن میشود؟

فرد دیگر اظهار می دارد که مبتلا به تاری دید، ضعف و بی حالی و بی حوصلگی و پرخاشگری شده است.

پاسخ

در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات، عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا ضعف و خستگی و بی حالی به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد، این ضعف شدیدتر است.

 مورد ششم: راه های ترک خودارضایی

جوانی دیگر از راه های ترک خود ارضایی پرسیده اند.

پاسخ

 • مثل مشهور که ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است بهترین کار اتخاذ یک تصمیم قاطع، عمل به جمله مشهور که خواستن توانستن است می باشد و لذا اولین  اقدام درمان تصمیم قاطع بر ترک خود ارضایی است.
 • تقویت اراده با تکرار اینکه من می توانم
 • اجتناب از مشاهده فیلم ها و صحنه های تحریک کننده در فیلم و یا محیط
 • دوری از تنهائی و سرگرم کردن خود به کارهای دسته جمعی
 • شروع ورزش مستمر و مداوم
 • اجتناب از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده
 • دوری از بیکاری و پر کردن فراغت با ورزش و مطالعه
 • عدم خوابیدن به رو در طول شب و روز
 • اجتناب از مصرف محرک های غذایی
 • اجتناب از دستکاری اندام تناسلی
 • با توجه به نمونه سوالات مطرح شده در این جا به بررسی علمی خود ارضایی از نظر جسمی و روحی می پردازیم:

تعریف خود ارضایی

در این روش فرد با خیالپردازی و بدور از واقعیت و با تحریک دستگاه تناسلی و پردازش ذهنی صحنه های تحریک کننده سعی می کند که خود را به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برساند و با تکرار آن به صورت یک عادت درآمده و کسانی را می بینیم که سرانجام متأسفانه اعتیاد به خودارضائی پیدا می کنند.

خودارضائی اختصاص به مردان نداشته و زنانی را که مبتلا به این امر هستند در سطح جامعه مشاهده می کنیم. این امر می تواند مثل اعتیاد های دیگر روح و روان و جسم فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انزال زودرس

سوالی که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که چه در مقاربت طبیعی و چه در خود ارضایی ارگاسم یا اوج لذت جنسی ایجاد و در هر دو انزال اتفاق می افتد پس چه فرقی بین این دو امر وجود دارد؟

جواب

در مقاربت طبیعی فاز هیجان جنسی به همراه جنبه های مهم عاطفی و با سیر مراحل طبیعی خود پیش می رود ولی در خودارضائی این فاز به صورت short cut و میانبر بوده و بصورت سریع و فاقد جنبه های عاطفی می باشد که با تکرار و مخصوصاً درجات بالای آن عوارض خاص خودش را ایجاد می کند.

امروزه ما در سطح جامعه کسانی را می بینیم که به بدترین مواد مخدر اعتیاد داشته اند ولی با یک تصمیم قاطع و ترک آن ها مسیر درست زندگی را طی می کنند که خودارضائی در مقایسه با آنان ناچیز و قابل مقایسه نمی باشد. پس نتیجه اینکه با توکل بر خدا و اتخاذ یک تصمیم قاطع می توان به سادگی از شر این رفتار که باعث آسیب جسمی و روحی می گردد خلاص شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  از آقای دکتر خیلی ممنونم، واقعا پزشک حاذقی هستند و عموی بنده از بیمارانشون بودن.
  من، مرد، 25 ساله و مجرد هستم و تا الان هیچ نوع تماس جنسی نداشتم. درست در هنگام بلوغ( حوالی 14 سالگی) خیلی ناگهانی یه تعداد ضایعه نقطه مانند تیره روی آلت( صرفا روی ختنه گاه) ایجاد شد و بعد، خیلی سریع در عرض دو سه روز رفع شد. بعد از این، به پزشک متخصص اورو مراجعه کردم و گفت اصلا موضوع مهمی نیست.
  دیگه هیچ عارضه ای نداشتم تا چند روز قبل که درگیر مراسم ازدواج بودم، مجدد یک ضایعه روی آلتم و در همون محل ختنه گاه ایجاد شد. الان نمیدونم چه کار کنم؟
  این ضایعه نه درد داره و نه خارش.
  اول قرمز بود و الان به تیرگی تمایل داره و داره کوچک تر میشه.
  تقریبا هم مسطحه.
  من متاسفانه دچار وسواس هم شدم و کلاً بعد از انجام ادرار، عمل استبراء ( یک عمل مستحبی) رو خیلی با تکرار و با شدت انجام میدم.
  خواهش میکنم راهنمایی ام کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام عکس مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر طبسی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. ببخشید من در نواحی کشاله ران و بالای الت تناسلی لکه های بزرگ قرمز دارم دکتر رفتم شهرستان گفتن قارچ پوستی هست و کرم دادن ولی استفاده کردم بجای بهتر شدن هرروز بدتر میشه و حتی روی شکم و دستم هم تکثیر شده. راه حل چیه به نظرتون؟ چرا اینجوری شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر الهه سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من الان ۱۶ سالمه بچه ک بودم چند سال پیش ها خودارضایی میکردم مثلا با هرچی ک درد دسترسم بود اونجامو فشار میدادم یه جور که بدنم از ارضا شدن میلرزید ولی الان خیلی وقته ترک کردم اما خیلی میترسم ک تو بچگی نکنه پردمو از دست دادم باشم بنظرتون ممکنه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، بله ممکنه
 • تصویر کاربر شیاری سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من یه سری دونه هایی ابتدای آلتم زده شده که به نظر میاد زگیل تناسلی باشه. میخاستم ببینم که ایا واقعا زگیل تناسلی هست و ایا خطرناکه و درمان داره؟
  1. تصویر کاربر شیاری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   اینم تصاویر
  2. تصویر کاربر شیاری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون میشم جواب بدید جناب آقای دکتر 😍😍
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، عکس بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 20 سالمه و 6 سال بشت سرهم هروز خود ارظایی میکردم الانم مفاصل هام ب ویزه مفصل لگنم از 3 جا صدا میده بمدت یم ساله ایا با ترک خود ارظایی درست میشه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام، بله حتما این عمل رو ترک کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۱۸ سال دارم و حدود ۴ سال هست که خودارضایی میکنم و در روز بعضی موقع شاید بالای ۲ بار این کار میکنم و یه جورایی هروز میزنم و اصلا نمیتونم ترک کنم خیلی وقت که به فکر ترک کردنشم با این که هروز تمرین میکنم و باشگاه میرم و بیرون میرم با این حال نمیتونم اصلا ترک کنم تو این چند سالی که ورزش میکنم هیچ تغییری نکردم و فک کنم علتش همین باشه چون تمریناتمم سنگین ولی هیچ تغییری نکردم و روز به روز درد مفاصل و بدنم بیشتر میشه ولی موضوع اینه که من زیاد فیلم پورن نمیبینم و مشکلم اینه با هرچیزی زود فکرم میره سمت خود ارضایی اگه مشکل فیلم بود که کنار میزاشتم مشکل من فیلم نیس شما اگه دارویی میشناسید که باعث بشه حسم کمتر بشه به این کار یا اگه کسی بگید که من برم پیشش واس این مشکل ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام، به روان پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  19 سالم هستش و چند سالی هست که خودارضايي دارم، و یک ماه اخیر احساس بی حس شدن دستگاه تناسلی بهم دست داده و تحریکات بسیار کم شده ولی عادت این اعتیاد زیاد شده است.
  دیشب از خواب بلند شدم و متوجه شدم که ازم ادرار زیادی رفته. قبلا هم فکر کنم به مقدار خیلی کم هم اتفاق بود طوری که فکر نمیکردم ادراره و و میگفتم عرق کردم! ولی این سری حجم ادرار خیلی بود.
  میخواستم بدونم امکان داره اعصاب و گیرنده دستگاه تناسلی و یا الت ضعیف شده باشه و ارتباطی با خودارضايي و شب ادراری باشه و ادامه پیدا کنه؟
  با ترک خودارضايي عوارض این چنینی از بین میره؟ (به شدت هم استرسی هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   نه اصلا نگران نباش واهمیت ندهید مهم نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  جناب دکتر من در خارج از کشور زندگی میکنم بیش از یک سال میشه که بر روی پوست بالای الت تناسلی چندین برامدگی شبیه به زگیل بوجود امده زمان دقیقش رو مطمئن نیستم ولی متاهل هستم حدود 5 سال و فقط با خانمم رابطه داشتم و علت بوجود امدن این برامدگی ها رو نمیدونم با توجه به شرایط زندگی و ویروس کرونا در حال حاضر نمیتونم به پزشک مراجعه کنم میخواستم بدونم کرم یا درمان خانگی برای این موضوع وجود داره لازم به ذکر هستش اوایل زگیل ها فکر میکنم 3 یا 4 تا بود ولی الان یکم بیشتر شده
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام این زگیل تناسلی است ودرمانش کرایو است فین من در اینستاگراممdrkarami را ببینید
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا یه هفته پیش بود که روی بدنه آلتم یه چیزی مثل جوش یا پیاز مو پیدا شد
  بعد از مدتی اندازه دونه برنج شده و تقریبا سفت شده
  می خواستم مراجعه کنم ولی بخاطر رونا ترجیح دادم بمونم خونه
  درد و خارش نداره
  روی پوست هست و با پوست حرکت می کنه
  نمی دونم چی هست؟ خطرناکه؟ نیست؟
  بیشتر ذهنمو درگیر کرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   من مورد مرضی ندیدم
 • تصویر کاربر یاشار یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سر آلتم پوست پوست شده و همش میخاره مثل آفتاب سوختگی باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   پماد تریامسینولون ان ان ج هر ۸ساعت بزنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر