پاسخهای علمی دکتر کرمی درباره خود ارضایی

 امروزه جوانان زیادی در داخل کشور و خارج از کشور که از بینندگان سایت من بوده و گهگاهی جهت ویزیت به مطب تشریف می آورند، سوالاتی درباره خودارضائی و عوارض و عواقب آن می پرسند و درباره آن نگرانند.

با توجه به اهمیت این موضوع بنده بر آن شدم که اطلاعاتی کامل و بر اساس موازین علمی از این موضوع تهیه و در اختیار بینندگان قرار دهم.

در ابتدا نمونه سوالاتی که از اینجانب انجام شده را عنوان و سپس درباره تک تک آنها توضیحات لازم را ارائه می نمایم.

مورد اول

خانم جوانی که قبل از ازدواج عادت به خودارضائی داشتند بعد از ازدواج از مقاربت با همسر لذت نمی برند و به اوج لذت جنسی یا ارگاسم نمی رسند.

پاسخ

یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت در هنگام مقاربت طبیعی به درجاتی در رسیدن به اوج لذت جنسی هنگام مقاربت مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند جزء در یک وضعیت خاص که به آن به مرور زمان عادت پیدا کرده اند و این امر مخصوصاً در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند.

 مورد دوم

مرد جوانی مبتلا به خودارضائی می باشد از عوارض و عواقب آن مخصوصاً ناباروری نگران است.

پاسخ

در مطالعات انجام شده ارتباطی بین ناباروری و خودارضائی ثابت نشده است تنها مورد استفاده از خودارضائی در پزشکی جهت تهیه مایع منی در مردان مبتلا به ناباروری می باشد که جهت بررسی آزمایشگاهی علت ناباروری مردان باید آزمایش منی آنها را از نظر شکل و حرکت نطفه ها و موارد دیگر بررسی شود.

 مورد سوم

فرد دیگر که مبتلا است اظهار می کند که بعد از ازدواج دچار زود انزالی شده است.

پاسخ

در صورت تکرار خودارضائی با دفعات بیشتر و به علت تحریک های مکرر اعصاب اتونوم آستانه تحریک پذیری عصبی پائین آمده و لذا افراد مبتلا و مخصوصاً با تعداد بیشتر، تحریک پذیری بیشتری نسبت به عوامل محرک بیرونی پیدا کرده و لذا می تواند باعث زودانزالی مردان شود.

 مورد چهارم

فرد دیگر اظهار می دارد که مبتلا به تاری دید، ضعف و بی حالی و بی حوصلگی و پرخاشگری شده است.

پاسخ

در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا ضعف و خستگی و بی حالی به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد این ضعف شدیدتر است.

 مورد ششم

جوانی دیگر از راه های ترک خود ارضایی پرسیده اند.

پاسخ

1- مثل مشهور که ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است بهترین کار اتخاذ یک تصمیم قاطع  عمل به جمله مشهور که خواستن توانستن است می باشد و لذا اولین  اقدام درمان تصمیم قاطع بر ترک خود ارضایی است.

2-  تقویت اراده با تکرار اینکه می می توانم و کمک خواست از خدا

3-   اجتناب از مشاهده فیلم ها و صحنه های تحریک کننده در فیلم و یا محیط

4- دوری از تنهائی و سرگرم کردن خود به کارهای دسته جمعی

5- شروع ورزش مستمر و مداوم

ورزش

6- اجتناب از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده

7- دوری از بیکاری و پر کردن فراغت با ورزش و مطالعه

8- عدم خوابیدن به رو در طول شب و روز

9- اجتناب از مصرف محرک های غذایی

10- اجتناب از دستکاری اندام تناسلی

با توجه به نمونه سوالات مطرح شده در این جا به بررسی علمی خود ارضایی از نظر جسمی و روحی می پردازیم:

تعریف خود ارضایی

در این روش فرد با خیالپردازی و بدور از واقعیت و با تحریک دستگاه تناسلی و پردازش ذهنی صحنه های تحریک کننده سعی می کند که خود را به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برساند و با تکرار آن به صورت یک عادت درآمده و کسانی را می بینیم که سرانجام متأسفانه اعتیاد به خودارضائی پیدا می کنند.

خودارضائی اختصاص به مردان نداشته و زنانی را که مبتلا به این امر هستند در سطح جامعه مشاهده می کنیم. این امر می تواند مثل اعتیاد های دیگر روح و روان و جسم فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انزال زودرس

سوالی که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که چه در مقاربت طبیعی و چه در خود ارضایی ارگاسم یا اوج لذت جنسی ایجاد و در هر دو انزال اتفاق می افتد پس چه فرقی بین این دو امر وجود دارد؟

جواب

در مقاربت طبیعی فاز هیجان جنسی به همراه جنبه های مهم عاطفی و با سیر مراحل طبیعی خود پیش می رود ولی در خودارضائی این فاز به صورت short cut و میانبر بوده و بصورت سریع و فاقد جنبه های عاطفی می باشد که با تکرار و مخصوصاً درجات بالای آن عوارض خاص خودش را ایجاد می کند.

امروزه ما در سطح جامعه کسانی را می بینیم که به بدترین مواد مخدر اعتیاد داشته اند ولی با یک تصمیم قاطع و ترک آن ها مسیر درست زندگی را طی می کنند که خودارضائی در مقایسه با آنان ناچیز و قابل مقایسه نمی باشد. پس نتیجه اینکه با توکل بر خدا و اتخاذ یک تصمیم قاطع می توان به سادگی از شر این رفتار که باعث آسیب جسمی و روحی می گردد خلاص شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هیراد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مشکل زود انزالی و عدم نعوظ کافی دارم و قرص های پاروکستین و اسنترا رو مصرف کردم متاسفانه نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من در حال حاضر 17 سال دارم حدود 5 ساله یا بیشتره که خود ارضایی انجام میدم. دچار مشکلاتی مانند خستگی بیش از اندازه هستم و چون که میخوام برای کنکور بخونم احساس میکنم که یادگیریم مثله گذشته نیست و مطالب رو نیز فراموش میکنم حتی اسم های خیلی ساده که در روز باهاشون سرو کار داریم هم گاهی پیش میاد که فراموش میکنم و وقتی که یهو از سر جام پا میشم یه احساس سنگینی در سر و گیجی بهم دست میده و برای چند ثانیه جلوی چشمام کاملا سیاهی میره و برخی اوقات با این حالت گوشام هم سوت میکشن. بیشتر وقتی این حالت دست میده که در تاریکی با گوشی یا کامپیوتر کار کنم و بعد بلند شم. قبلا برام سوال بوده بچه ها میگن فلان ساعت میخونیم و بعد من با نیم ساعت خوندن نتیجه ی بهتری میگیرم اما الان خودم بد تر شدم. مشکلات دیگه ای هم مثله عصبانیت تنبلی چشم و ضعیف شدن سیستم ایمنی(زود مریض میشم) و غیره برام پیش اومده اما من بیشتر از همه نگران ضعف حافظه و کندی یادگیری و در مرحله ی بعد خستگی و نیاز به ساعت خواب بالام. میشه بگید اگه تغذیه ی نسبتا خوبی داشته باشم به صورت خیلی تقریبی از چقد تا چه زمانی طول میکشه که عملکرد مغزم به حالت اول برگرده اخه وقت زیادی ندارم تا کنکور راه کاری هم اگه برای رفع سریع تر دارید بم بگید چه دارویی مصرف کنم؟
  و ایا تلقیین هم تائثیری در زیاد تر شدن این حالات داشته؟  خواهش مندم پاسخ بدید نمیتونم حضوری برم پیش کسی، دکتر
  تشکر از سایت خوبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .اقای من تا سن23سالگی خود ارضایی میکردم الان این عادت بد رو ترک کرد آلتم الان کوچیک تر شده و زود انزالی هم گرفتم از یک دقیقه هم کمتر .ممنون میشم کمکم کنید حالا چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   به ان اصلا ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر رسول جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ی دو ماهه یه بدنم میخواره وروالت تم سه تا زخم قرمزی زد و پوستش خوشک واب انداخت کرمه قارچ گرفتم زدم خوب شد دیگه جاش نموند ولی الان سره التم یا همان لیواره اش قرمز شد و از داخل پوست کبود شده وه دست میمالی ی کوچلو زبر شده حالت ه جوش سفید دو قرمز شده خدای دکتر ی کاری واسم بکن بگو ماله چیه ؟ سلام ی دو ماهه یه بدنم میخواره وروالت تم سه تا زخم قرمزی زد و پوستش خوشک و اب انداخت کرمه قارچ گرفتم زدم خوب شد دیگه جاش نموند ولی الان سره التم یا همان لیواره اش قرمز شد و از داخل پوست کبود شده وه دست میمالی ی کوچلو زبر شده حالت ه جوش سفید دو قرمز شده خدای دکتر ی کاری واسم بکن بگو ماله چیه ؟ سلام ی دو ماهه یه بدنم میخواره وروالت تم سه تا زخم قرمزی زد و پوستش خوشک شد کرمه قارچ گرفتم زدم خوب شد دیگه جاش نموند ولی الان سره التم یا همان لیواره اش قرمز شد و از داخل پوست کبود شده وه دست میمالی ی کوچلو زبر شده حالت ه جوش سفید دو قرمز شده خدای دکتر ی کاری واسم بکن بگو ماله چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام اینها رگیل نیستند
 • تصویر کاربر Msaberi پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده حدود سه ماهی میشه مشکل نعوظ پیدا کردم. ماه اول بعضی وقتها میتونستم به طور کامل و بدون مشکل نزدیکی کنم ولی بعضی وقتها اصلا تمایلی به برقراری رابطه نداشتم اگر هم طرف مقابلم میخواست آلت تحریک نمیشد.همین مسئله باعث شد پیش پزشک برم و به من 6عدد آمپول تستسترون و قرص سیلدنافیل داد بدون هیچ گونه آزمایشی آمپول تستسترون رو طبق دستور پزشک به فاصله هر 3روز تزریق میکردم و اصلا از قرص سیلدنافیل استفاده نمیکردم .شرایط خوب بود تا دو هفته بهد از پایان آمپول دوباره عدم شق شدن اتفاق افتاد و مجبور شدم به پزشک مراجعه کنم که مجدد برای من آمپول تستسترون 250 نوشت گفت هفته ای یکبار تزریق بشه.همچنین یک دونه آمپول پاپاورین نوشت گفت باید تو یه روز به فاصله هر نیم ساعت به آلت تزریق بشه.در حال حاضر من نعوظ صبحگاهی دارم .در طول روز گاها آلتم شق میشه اما اون سفتی کامل رو نداره.الان نمیدونم باید چیکار کنم.اصلا نیاز به درمان دارم؟ آمپول پاپاورین و تزریق کنم؟ میترسم با عوارضی که آمپول پاپاورین داره نعوضم بدتر نشه.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Rokhsana پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  با اقایی 30 ساله اشنا شدم که ایشون به من گفتن حدود 1ماه پیش چند زائده در ناحیه کشاله ران ها داشتن که وقتی به متخصص پوست مراجعه کردند با نمونه برداری مشخص شد دچار بیماریhpv از تیپ 6 , 11 هستند.
  البته تمام زائده ها دکتر لیزر کرد و از اون زائده ها اثری باقی نمانده. و خود آلت هم دکتر با دارو ازمایش کردند گویا آلت درگیر بیماری نشده و زائده ای روی آلت وجود نداشته.
  اقای دکتر سوال بنده از شما این‌است آیا بیماری برای جسم‌ ایشون خطری نداره چون به شدت نگران حالت جسمی و روحی ایشون هستم و کامل روحیشون باختن؟
  و سوال دوم من تا الان با ایشون رابطه جنسی نداشتم اگر بخوام رابطه داشتم باشم با توجه به این که زائده ها و زگیل ها از بین رفته ایا من هم‌درگیر بیماری می شوم؟ من 3 روز پیش این سوال از طریق پیج از شما پرسیدم اما متاسفانه تا به الان جوابی از جانب شما دریافت نکردم.
  تو رو خداااااااااااااااااا اقای دکتر ممنون میشم اگر به صورت کامل توضیح بدید چون واقعا اطلاعات ما ناچیز هست و دوست دارم با اطلاعاتی که شما به من میدید بتونم برای ایشون دلگرمی بشم که انقدر استرس نداشته باشن و روحیشون بدست بیارن. نمی تونم ببینم عذاب روحی میکشه😔🙏🏻
  چون دکتر پوست به ایشون گفتن شما تا اخر عمر درگیر این بیماری هستید و حق نزدیکی و سکس به کسی ندارید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Younes.H دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام‌خدمت پزشک عزیز و حاذق کشور
  بنده در سنین نوجوانی متاسفانه خودارضایی میکردم تا اینکه حدودا 17سالگی بصورت جدی ترک کردم اما بعد از ترک و همچنین ازون زمان تا الان که حدود 8 سال میشه متوجه متاسفانه آستانه ی تحریک پذیریم خیلی پایینه بطوری نه تنها با یه عکس بلکه هر چندروز یکبار التم در تماس با شورت هم تحریک میشه و اونقدر ادامه پیدا میکنه تا یه حالت ارگاسم بهم دست میده انزال صورت میگیره با آگاهی ازین که از عوارض خودارضاییه 1 سال بعد ترک به اورولوژ متخصص مراجعه کردم و پس از ازمایش اسپرم و سونو از بیضه ها دکتر گف طبیعیه وقتی کیسه منی پر میشه این اتفاقا میفته حتی تو بیداری گفتم زودانزالی نیس گفت که اون مال هنگام برقراری رابطس نه تو که مجردی و سکس هم نداری. متاسفانه این روند ادامه پیدا کرد ولی مشکلاتی زیادی برام درست کرده بطورمثال شب موقع خواب حتی بدون فکرای تحریک آمیز نعوظ بوجود میاد و حدودا 1 الی 2 ساعت گاهی کمتر از 1ساعت حتی چند دقیقه و گاهی از 2 ساعت هم بیشتر طول میکشه و این واقعا رو کیفیت روحی و جسمی زندگیم اثر گذاشته.یکبار بعد هم بدکتر رفتم و اونم جواب قانع کننده ای نداد. این اواخر برای اولین بار خواستم رابطه ای برقرار کنم در همون مقدمه هم آغوشی و عشق بازی متاسفانه انزال بهم دست داد خواهشمند راهنمایی کنید بخاطر طولانی شدن سوالات ببخشید.
  1. تصویر کاربر Younes.H جمعه ۶ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   اقای دکتر لطفا جواب بدید چند روزه پیام دادم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عادل سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دلیل وجود یه جسم سفت و خیلی ریز که با لمس کردن هم مشخصه تو نوک و قسمت پایینی و داخل آلت تناسلی چیه؟؟؟
  که با لمس کردنشم یه خورده احساس درد و سوزش هم داره
  بعضی مواقع بعد از انزال هم یه خورده احساس سوزش میکنم تو همون قسمت...
  1. تصویر کاربر عادل یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   ممنون میشم جواب سوالمو بدید
   تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دوهفته است که متوجه دونه های قرمز رنگی اطراف واژن ومجاری ادارم شدم یک ماه پیش تست پاپ اسمیر هم دادم ومنفی بوده میخوام بدونم ممکنه این دونه ها زگیل تناسلی باشن ؟ واینکه چطور میتونم بفهمم این دونه چی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اینها بیماری نیستند بیخیال شوید
 • تصویر کاربر Iman دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 28 سالمه و یک هفته هست که ازدواج کردم، تا الان مشکلی در نعوظ هنگام تحریک و یا نعوظ صبحگاهی نداشتم، توی این مدت که متاهل شدم یه شب که میخواستیم اولین رابطه مون رو داشته باشیم اولش مشکل نعوظ نداشتم ولی همین که عشق بازیمون تموم شد حدودا نیم ساعت چهل دقیقه ای طول کشید و میخواستیم شروع به رابطه کنیم در نعوظم مشکل ایجاد شد و با اینکه خیلی دلم میخواست رابطه داشته باشیم هرچی سعی کردم نتونستم نعوظ داشته باشم البته از نظر ذهنی هم یکم آشفته بودم فک کنم چون اولین رابطمون بود، صبح همون شب دوباره سعی کردیم رابطه داشته باشیم که باز هم مثل شب قبل نتونستم نعوظ کافی داشته باشم، این اختلال نعوظ هست؟ چطور باید درمانش کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید