درمان دارویی و خانگی برگشت ادرار در کودکان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار در کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

برگشت ادرار از مثانه به حالب (ریفلاکس ادراری)

در شرایط طبیعی به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی داخل مثانه مصون هستند. بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت نماید.

برگشت ادراری

علایم برگشت ادرار در کودکان

-عفونت ادراری

در نیمی از کودکان مبتلا به عفونت ادراری و به ویژه دختر ها (پس از 6 ماهگی) برگشت ادرار دیده می شود. (در سن کمتر از شش ماهگی در صورت برگشت ادرار عفونی، شواهد عفونت منتشر در بدن و آسیب به عملکرد کلیه ها شایع تر است و این وضعیت به ویژه در پسر بچه های با دریچه مجرای خلفی ادراری بیشتر دیده می شود) عفونت ادراری ممکن است با یا بدون تب و شاید در همراهی با تهوع واستفراغ، اسهال یا یبوست و درد مبهم شکمی باشد.

-اختلال در ادرار کردن

که به صورت زور زدن حین ادرار کردن، قطع و وصل شدن جریان ادرار، قیچی کردن پاها، بیقراری حین ادرار کردن، شب ادراری (پس از آموزش کنترل ادرار) و … می باشد.

تشخیص برگشت ادرار 

در تشخیص علت برگشت ادرار در کودکان و یا مسیر و عوارض بیماری یاد شده ممکن است از روش های تشخیصی متنوعی بر اساس شرح حال اخذ شده و معاینه بالینی در هر مورد و روش های تصویربرداری یا آزمایشگاهی قبلی آن مورد، کمک گرفته شود. برخی از این روش ها عبارتند از: آزمایش کشت و کامل ادرار، عکس رنگی مثانه، عکس رنگی کلیه ها، سونوگرافی، اسکن هسته ای مثانه، اسکن هسته ای کلیه ها، بررسی داخل مثانه و مجرا با دوربین، نوار مثانه و ….

درمان برگشت ادرار در کودکان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادراری در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده و کلیه های آنها در اثر برگشت ادراری آسیب ندیده باشند).

در پسر بچه هایی که برگشت ادراری آنها به دلیل دریچه خلفی مجرا باشد، با انجام جراحی برای از بین بردن دریچه، مشکل آنها برطرف می شود. در مواردی که شدت برگشت ادرار در کودکان بالاست یا با گذشت زمان بیشتر می شود و نیز در مواردی که آسیب کلیه ها در اثر برگشت ادراری بیشتر می شود یا در مواردی که استریل نگه داشتن ادرار مقدور نیست و علی رغم مصرف آنتی بیوتیک، عفونت ادراری عود می کند و به ویژه در دختر هایی که بعد از سن پنج سالگی برگشت ادراری آنها باقیست، درمان جراحی پیشنهاد می شود.

درمان برگشت ادرار در کودکان

آشنایی با علت و دوره ی بی اختیاری ادراری، به کاهش تأثیرات روانی منفی حوادث ادراری کمک می کند. پزشکان از والدین سؤال می پرسند که کودک تا چه حد تحت تأثیر بی اختیاری ادراری قرار گرفته است، زیرا این موضوع می تواند بر تصمیم گیری در مورد درمان تأثیر بگذارد. درمان بی اختیاری ادراری بستگی به علت آن دارد. برای مثال، عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود.

کودکانی با مشکلات مادرزادی یا ناهنجاری های جسمی، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. برای درمان مشکل بی اختیاری ادراری، بسته به این که در شب اتفاق می افتد یا در روز، اقدامات خاصی می توان انجام داد.

بی اختیاری اداری شبانه (شب ادراری)

مؤترین راهکار طولانی مدت، استفاده از هشدار خیس شدن رختخواب یا آلارم شب ادراری است. با وجود اینکه این روش زمان بر است، اما وقتی که کودکان برای پایان دادن به شب ادراری تشویق شوند و خانواده ها با جدیت برنامه را دنبال کنند، میزان موفقیت آن 70% خواهد بود. برطرف شدن کامل علائم، پس از 4 ماه استفاده ی شبانه از این آلارم اتفاق می افتد. تنبیه کودکان برای خیس کردن رختخواب واقعاً کارساز نیست. این روش فقط عزت نفس کودک را پایین می آورد. قرص های خوراکی مانند دسموپرسین  و ایمی پر امین می توانند تعداد دفعات خیس کردن رختخواب را کاهش دهند.

گرچه با قطع دارو ها در اکثر کودکان، دوباره خیس کردن رختخواب اتفاق می افتد. والدین و کودکان باید از این احتمال آگاه باشند و اگر دوباره شب ادراری شروع شد، کودکان را تخریب شخصیتی نکنند. در حال حاضر، داروی ایمی پر امین به ندرت تجویز می شود، زیرا در موارد بسیار اندک می تواند موجب مرگ ناگهانی شود.

بی اختیاری ادرار در روز

اقدامات کلی ممکن است شامل تمرینات مهار ادرار فوری (تقویت اسفنکتر مجرای ادرار) باشد.

✔️ به تدریج طولانی کردن فاصله زمانی های رفتن به دستشویی (اگر فکر می کنید که کودک عضله مثانه ی ضعیفی دارد یا تخلیه ناکارآمد دارد)

✔️ تغییر رفتار (برای مثال، به تأخیر انداختن ادرار) از طریق تقویت مثبت رفتار و برنامه ریزی برای ادرار کردن

✔️ یادآوری زمان ادرار کردن به کودکان با ساعت زنگ دار یا آلارم تلفن همراه

✔️ انجام روش هایی که مانع از نگه داشتن ادرار در واژن می شوند (برای مثال، نشستن رو به عقب در توالت یا با زانو های با فاصله)

✔️ به کودکان نحوه تمرینات کنترل عضلات کف لگن (پیشابراه، واژن، مثانه و مقعد) و عضلات شکم را برای هماهنگی عضلات دستگاه ادراری آموزش دهید.

بی اختیاری ادرار در روز

برای آموزش تمرینات مهار ادرار فوری، به کودکان بگویید به محض اینکه احساس نیاز فوری به ادرار کردن پیدا می کنند، به دستشویی بروند و زمانی که در دستشویی هستند، از آنها بخواهید که تا جایی که می توانند ادرار خود را نگه دارند. وقتی که دیگر قادر به نگه داشتن ادرار خود نباشند، آنها باید شروع به ادرار کردن کنند اما هر چند ثانیه یک بار ادرار کردن را متوقف کنند و سپس دوباره آن را شروع کنند. این تمرین، عضله اسفنکتر مجرای  ادراری را تقویت می کند و به کودکان این اعتماد به نفس را می دهد که پیش از بروز حادثه ادراری ناخواسته، به دستشویی بروند.

این تمرین پس از معاینه کودک توسط پزشک، باید به او آموزش داده شود. دختربچه هایی که به چسبندگی لابیا دچار هستند، باید از کرم های حاوی استروژن استفاده کنند. اگر مشکل مربوط به اسپاسم مثانه باشد، دارو هایی مانند اُکسی بوتینین و تولترودین می توانند به درمان کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  درخصوص سوال۲۳۱۶۸۰ ارسال سونو
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   از قرص بتانکول هر ۱۲ ساعت استفاده شود اگر بهتر نشد نوار مثانه انجام شود
 • تصویر کاربر محمدعلاپور سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر،آقای دکتر حدود یکماه هست احساس میکنم مثانه ام کامل تخلیه نمیشه،حدود 7 سالی هست که شبانه جهت تخلیه ادرار بیدارمیشم ،تو این یکماه بعداز دفع ادرار سوزش هم دارم ،هیچگونه درد ویا خون داخل ادرارم نیست،امروز سونو دادم جوابش رو خدمتتون ارسال میکنم ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   جواب سونو رو بفرستید ، سنتون هم بگین
  2. تصویر کاربر محمدعلاپور دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   درخصوص سوال ۲۳۱۶۸۰
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   از قرص بتانکول هر ۱۲ ساعت استفاده کنید ، اگر بهتر نشد نوار مثانه انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام موقع ادرار ادرار میاد در اخر ی سوزش خفیف حس میشه بیشتر در حالت عادی یهو سوزش نوک الت ک جایی ک ادرار میاد گاهیم باعث درد خفیف بیضه ها بیشتر بیضه چپ میشه خیلی حساس شده رگای زیر پوستیم احتمال خیلی قوی از نظر من ورم داره خود الت در حالت خاب منقبض شده ی خورده سفت شده کاملا مشخصه احتمالا روی کشاله ها و لگن هم تاثیر کمی گذاشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  اقای دکتر یکسالی هست که سوزش ادرار دارم ولی بعضی وقتا ادرارم خوبه و هیچ سوزشی ندارم
  الانم که دارم تایپ میکنم براتون
  وضعیتم این شکلی
  اقای دکتر من ادرارم خیلی باریک شده و وقتی که میخواد ادرار رو شروع کنم معمولا یک یا دو ثانیه طول میکشه
  و در نوک درد احساس میکنم
  دو سال پیش خون در ادرارم دیدم و با مصرف داروی رواتینکس بهتر شدم
  الان داروی نمیخورم
  ولی زیر شکمم و پهلو هام درد میکنه
  رفتم دکتر بدون هیچ سونو و چیزی
  فقط با معاینه گفت تنگی مجاری ادرار داری باید عمل یا سیستوسکپی بشی
  البته سال پیش به همین دکتر گفته بودم گفت برو شاید بهتر شدی نشدی ، تنگی مجاری ادرار داری
  بعد از یکسال که رفتم پیش ایشون یعنی همین الان با معاینه گفت باید عمل بشی
  ضمنا یکسالی هستش که خودارضایی میکنم
  و وقتی قطع میکنم حس میکنم سوزش ادرارم بهتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام شود. عکس رنگی مجرا جهت بررسی تنگی مجرا انجام شود
 • تصویر کاربر محمدمحمدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام
  من علاوه بر اینکه زیر التم حالت غضروفی پیدا کرده . قبل و بعد از خروج منی انتهای زیر التم (یعنی محل اتصال الت به مثانه ) میسوزه وبعداز چند دقیقه خوب میشه .
  همچنین هنگام خروج منی هم زیر التم بعضی وقت ها درد میگیره.
  درضمن مایع سفید روشن هنگام خودارضایی زیاد از التم خارج میشه . این علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   مشکل خاصی نیست
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر در بنده تشخیص تنگی مجرا داده شد در بولبار به قطر 11م و چند روز پیش سیستوسکوپی و عمل به روش لیزر انجام دادم و الان کاملا فشار ادرارم عالی است فقط استرس دارم که میگویند این بیماری عود کننده است، یعنی 100% recurrency دارد؟ و ممکن نیست من برای همیشه خوب باشم؟و بیمار داشتین که با یکبار خوب شده باشد؟ وچه پیشنهاداتی برایم دارید که مجدد عود نکند؟ و دکتر گفت دو هفته دیگه برای سونداژ بروم و همونجا هم خارج میکنند آیا موافقین؟
  ممنون از شما دکتر مهربان و عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   ماهیت تنگی های مجرا ، عود کننده است. مصرف مایعاتتون بیشتر باشه. نمیشه گفت که همیشه عود میکنه ولی احتمال عودش زیاده
  2. تصویر کاربر سینا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   ممنونم و آیا الان که عمل کردم نیاز هست دو هفته دیگه بروم برای سونداژ ؟
  3. تصویر کاربر سینا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   ممنون و آیا نیاز هست الان که عمل کردم دو هفته دیگه برم برای سونداژ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   فعلا نه نیاز نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیروان جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر من قبلا تنگی مجرا داشتم عمل کردم 7Cosd229615 با کد زیر از شما سوال کردم آقای دکتر بعد از 14 روز دکتر سوند ادراری من رو خارج کردند فشار ادرارم خیلی خوب هست فقط بعد ادرار مقداری خون ریزی دارم البته فکر کنم از سر آلت تناسلی می باشد می خواستم بدون آیا این خون ریزی طبیعی هست با وجود خروج سوند. از کمکی که می کنید نهایت تشکر و سپاس رو دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   مصرف مایعاتتون رو بیشتر کنین ، خوب میشه ، نگران نباشید
 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر محترم پسر 5ساله ایی دارم که بدو تولد گفتن کلیه سمت چپش ورم داره ما پیگیری کردیم ازمایش و سونو وعکسرنگی و اسکن همه رو انجام دادیم گفتن که گریدش 4 ولی هیچ آسیبی به کلیه ش وارد نشده طبق روالی که دکتراگفتن تا پارسال ما پیگیر بودیم دکترا میگفتن کمتر شده تا سری اخر که دکتر گفت وضعش خیلی خوبه که دیگه از موقع به خاطر کرونا مراجعه نکردیم فقط کشت رو که سه ما یه بار انجام میدم خیلی خوبه ناگفته نمونهدر طول این دوران هیچ وقت عفونت ادراری نگرفته قطر ادارا و پرش و همه چیش خوبه شب ادراری هم نداره ولی بازم خودم یه خورده دل نگرانم آیا باز هم نیاز به مراجعه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بهتر است سالانه بررسی شوند. حداقل سالی یک بار سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر Serwan یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما آقای دکتر من قبلا از شما در سایتیتون سوال کردم با کد رهگیری JKFO4228365 که با مراجعه به دکتر و سوابق قبلی پزشکیم که تنگی مجرای ادراری دارم مدت 1 هفته است عمل تنگی مجرا رو برام انجام دادند که با توجه به گفته ی دکترم بصورت سیستوسکوپی و با لیزر بود که بعد عمل برایم سوند گذاشتن مشکلی که دارم دچار یبوست شدم حتی با وجود اینکه در دسشویی زور زیادی نمی زنم دچار درد مثانه می شوم و سوزش دارم و مقداری خون و کمی لخته وارد کیسه سوند می شود البته جسارت نباشد آقای دکتربا توجه به مقداری مطالعه اسپاسم مثانه دارم دکتر بنده داروهای فنازومکس - مدالوسین 04 - تروتودین 2 - برام تجویز کردند ولی بازم افاقه نم کنه ممنونم می شم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   تا یه مدت خون در ادرار طبیعیه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای یبوست شربت لاکتولوز مصرف کنید
  3. تصویر کاربر Serwan یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر از اطفی که کردین ممنونم بخاطر دردو سورش مثانه و تناسلی گاهی اوقات هنگام دفع اصلا نه جرات غذا خوردن دارم نه دسشویی رفتن آیا در صورت تداوم مسکلی نداره روز ۵ شنبه قرار است سوند بعد ۱۴ روز توسط دکتر خارج شود از ایفی که در حق بند کردید نهایت تشکر رو دارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   مشکلی ندارد ، سوند که خارج شود اوضاع بهتر می شود. مصرف مایعاتتون رو بیشتر کنین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر آران شنبه ۱۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من تقریباً دو ماه میشه که مشکل دفع ادرار پیدا کردم. به دکتر هم مراجعه کردم و پس از آندوسکوپی مشخص شد که تنگی مجرا دارم. برام قرص نوشتن و گفتن بعد دو ماه برگردم و احتمالاً نیاز به عمل با سیستوسکوپ باشه. الان احساس میکنم تنگی بیشتر شده و احساس درد هم دارم. میشه راهنمایی کنید بهترین راه حل برای وضعیت من چیه.
  27 سال سن دارم و مجردم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس رنگی مجرا RUG گرفته شود و مجدد سیستوسکوپی شوید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر