خواندن جواب نمونه برداری از پروستات و فیلم نمونه برداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود.

وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است.

زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3. دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند.

همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

1- در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.

2- آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.

3- همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد.

نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود. این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند.

از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید.

برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید. همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید.

نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر. اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.4/5 - (12 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Alireza جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  [12:29 AM, 3/12/2020] A.khorsand: سلام و عرض ادب دارم خدمت شما دکتر گرامی. خسته نباشید. آقای دکتر بنده 33 سال سن دارم ومتاهل هستم. یکماه پیش هنگام انزال کمی درد و سوزش در سر آلت حس کردم و همینطور مدتی بود ادرار کامل تخلیه نمیشد و همیشه انتها ادرار قطره قطره خارج میشد و مورد دیگری هم که مشکل ساز بود و بصورت گاهی اوقات و مخصوصا بعد از توالت هنگامیکه از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت میدادم کل آلت یک درد خطی میگرفت و البته لحظه ای بر طرف میشد. در مشهد به دکتر مراجعه کردم و در همین راستا با توجه به موارد و نشانه هایی که خدمتتان عرض کردم ، تشخیص التهاب مزمن پروستات برای بنده داشتند و داروهای سلکوکسیب ۱۰۰ (۳۰ عدد) بعد صبحانه - تاوانکس ۵۰۰ (۱۵ عدد بعد از نهار) - پروترال ۴/. (۳۰ عدد بعد از شام) و همچنین روزی دو مرتبه نشستن در آب گرم را تجویز کردند که طبق دستور انجام شده است و فقط یک عدد از دو قرص سلکوکسیب و پروترال تا انتهای دوره باقی مانده است. اما حالا با توجه به اینکه داروها تمام شده و مشکلات دیگری برایم بوجود آمده خواستم با حضرتعالی مشورت کنم که آیا این مشکلاتی که در زیر خدمتتان عرض میکنم عوارض داروها ست و یا مشکلی دیگری دارم و نهایتا نیاز به انجام آزمایش و یا داروی خاصی هست؟ ممنون میشم اگر محبت بفرمایید بنده را راهنمایی کنید.... آقای دکتر اندک دردی که بعد از انزال در ناحیه آلت و مجرای ادراری داشتم برطرف شده ولی اکنون :
  ۱- سوزش کم در سر آلت وجود دارد ..
  ۲- گاهی و خیلی به ندرت یک حالت تیر کشیدن در کل آلت شکل می‌گیرد که مقطعی و خفیف است..
  ۳- احساس میکنم فشار ادرار کم شده وگاهی همراه با سوزش خفیف است و همچنان انتهای ادرار باقی میماند که با چند بار فشار آوردن سعی میکنم خارج کنم..
  ۴- مقدار منی کم شده است ..
  ۵- از یکی دوبار اخیر هنگام انزال بیضه هایم درد می‌گیرد و چند ساعتی زمان میبرد تا بهتر شوم.
  ۶- با این دید که دیسک کمر هم دارم ولی احساس کمی درد در کشاله ران و کمرم هم گاهی رخ می‌دهد.. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر Alireza یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام مجدد دارم خدمت شما جناب دکتر کریمی.
   ممنون میشم پاسخ بنده را هم بفرمایید..... فقط با توجه به موارد اعلام شده در پرسش بالا، اکنون داروها تمام شده و
   زیر شکمم هم کمی درد میکند و احساس میکنم بیضه سمت چپم هم کمی متورم شده است.... با تشکر
  2. تصویر کاربر Alireza یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام مجدد دارم خدمت شما جناب دکتر کریمی.
   ممنون میشم پاسخ بنده را هم بفرمایید..... فقط با توجه به موارد اعلام شده در پرسش بالا، اکنون داروها تمام شده و
   زیر شکمم هم کمی درد میکند و احساس میکنم بیضه سمت چپم هم کمی متورم شده است.... با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بعد تز تعطیلات باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام.جناب دکتر پدر بنده ۶۵ سالشه و دکترش تشخیص دادن که باید نمونه برداری پروستات بشه و خوشبختانه جواب نمونه برداری هم منفی بود ولی الان هنگام خواب اختیار ادرار نداره لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   باید بیایید بررسی02122642744
 • تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با سلام
  ٣٩ سالمه.توى سونوگرافى آبان ماه ، حجم پروستات 46cc با اكوپترن كورس و در سونوى بهمن ماه 40cc گزارش شده.
  توى چند سال اخير بالا پايين رفتن حجم پروستات رو به دفعات داشتم و كليه هام هم سنگ سازه.
  علايم بالينى خاصى ندارم.
  سؤال:
  _آيا اين افزايش حجم نياز به بررسى و پيگيرى و جاى نگرانى داره؟
  _آيا به تعويق انداختن انزال حين رابطه زناشويى ميتونه عامل اين افزايش حجم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   این خطای سونو وجدای نگرانی مدارد
  2. تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   ببخشيد آقاى دكتر
   در چند مركز سونوگرافى توسط راديولوژيست هاى متعدد سونو رو تكرار كردم و همه ، سايز پروستات رو بزرگ و 40 سى سى گزارش كردند.
  3. تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   ببخشيد آقاى دكتر
   در مراكز سونوگرافى متعدد سونو رو تكرار كردم.
   همه راديولوژيست ها ، سايز پروستات رو ٤٠ سى سى و بزرگ گزارش كردند.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نداریم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. ۲ ماه پیش هنگام خودارضایی دچار درد در ناحیه پیرینه و بیضه راست و زیرشکم شدم. با مراجعه به اورولوژیست تشخیص پروستاتیت دادند و ۲ ماه کامل افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت و مقداری سلکسیب و باکلوفن خوردم. Psa. من حدود۳ بود. درد بهتر شده ولی کامل خوب نشده. شدت و ضعف دارد. ضمنا مشکلات اضطرابی و استرسهای شدیدی کشیدم.تحت درمان اضطراب هم هستم. با مطالعه پاسخهای شما به بیماران متوجه شدم این مشکل بیشتر جنبه عصبی دارد. آیا با مراجعه به روانپزشک برای کنترل بهتر اضطراب امکان بهبود هست؟ و اصولاً چقدر زمان میبرد تا بهبودی حاصل شود؟. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   همه تین مشکلات استرس است ودرمانش ورزش وعدم اهمیت به موضوع با دارو بهتر نمیشوید
 • تصویر کاربر عسل جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر ،پدر من چند ساله مشکل پروستات داره ولی خوش خیمه ،الان خیلی اذیتش می‌کنه اما چون قبلا دوبار سکته کرده می‌ترسیم بیهوش بشه وعمل کنه
  76سال هم سنشه
  میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   در تین سال عمل نمیتوان کرد
  2. تصویر کاربر عسل پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)
   دکتر الان راهکار چی هست؟؟؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سوند بگذارید هر هفته عوض کنید
  4. تصویر کاربر عسل جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   میشه عفونت بدتر...آخه من شنیدم بدون بیهوشی هم میشه کاری کرد
   یکی از کلیپهای شما رو دیدم که با دستگاه انجام می دادید
   از اینا گذشته چند دکتر متخصص پیشنهاد عمل دادن و پدرم ب شدت اصرار ب عمل داره
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   چاره ای نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر hamed پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۲ سال سن دارم و آزمایش psa در جند سال اخیر حدود ۱ بوده حتی ۷ ماه قبل هم گرفتم ۱.۰۵ بود ولی از حدود ۱ هفته قبل سوزش ادرار خصوصا در ابتدای ادرار داشتم که سونو گرافی رفتم سایز پروستات۲۸ سی سی بود و محجم مثانه قبل ادرار ۴۰۰ و بعد از آن ۶۰ سی سی بود
  ولی آزمایش psa جدید دادم که شده ۹ که به نظر خیلی بالاست
  یکی از همکارانتون قرص امنیک و افلوکیم تجویز کردن برای ۱ ماه
  لطفا نظرتون را در مورد علت احتمالی و همچنین توصیه ای اگر دارید بفرمایید
  با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام پدرمن ۸ماه پیش ازمایش psaانجام دادکه جوابش۱۵بودحالاهشت ماه گذشته کهpsaشده۲۴پیش متخصص رفته معاینه مقعدی انجام دادن گفتن بایدنمونه برداری انجام بده ایانمونه برداری لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت به خیر 47 ساله هستم و به دلیل مشکل همزمان مثانه عصبی و بزرگی پروستات به اورولوژیست مراجعه کرده ام. حجم پروستات 38 سی سی و اندازه آن 45-42-40 است. پزشک تامسولوسین (0.4)و وزیکار (یوریناسین 10) تجویز کرده است. از طرف دیگر خودم قبلا به دلیل افت سریع نعوظ فقط در زمانهی قبل از نزدیکی از تادالافیل 10 استفاده می کرده ام. اکنون که باید تامسولوسین مصرف کنم به چه نحو همزمان از این دو دارو (تادالافیل و تامسولوسین) استفاده کنم تا مشکلی پیش نیاید؟ سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر dariush شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما ، طب اسلامی سنتی برای پرستات دوسین (سیاه دانه با عسل ) را تجویز میکند و همچنین استفاده از داروی موبر (واجبی زرنیخ طلایی) آیا طب مدرن هم این دو روش را تایید میکند
  سوال بعدی اینکه من هفته ای دوبار یک تک کوچک زنجبیل و دارچین و هل میخورم و هر روز چای سبز آیا ضرری ندارد
  ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام
  قسمتی از زیر کلاهک الت من حالت باد کرده پیدا کرده، درد هم نداره
  خودش درست میشه یا نیاز به درمان داره
  اولین باره این اتفاق افتاده 23 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   تحریم نکنید خوب میشود
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…
چه تفاوتی بین سرطان مثانه و عفونت مثانه وجود دارد؟ عفونت مثانه یا همان التهاب مثانه، به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00