جواب نمونه برداری از پروستات من خوب است یا بد؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. روش انجام نمونه برداری از پروستات و رعایت نکات لازم قبل از انجام این آزمایش در این مقاله آورده شده است.

چه مردانی باید نمونه برداری از پروستات انجام بدهند؟

با وجود اینکه 25 درصد از سرطان پروستات، PSA طبیعی دارند ولی با این وجود در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد. پروستات غده ای است که به صورت طبیعی در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته و به اندازه یک گردو می باشد. نقش آن در رابطه با باروری مرد بوده و با ترشح ماده مخصوص باعث توانمند شدن اسپرم های مرد جهت لقاح با تخمک زن و در نتیجه باروری می گردد.

التهاب حاد پروستات

یکی از بیماریهای مهم و شایع پروستات سرطان پروستات می باشد. از غده پروستات مردان ماده ای از سلولهای پروستات به نام PSA ترشح و وارد خون می شود که اصولاً اندازه آن کمتر از 4 می باشد و هر چه اندازه آن به صفر نزدیک تر باشد بهتر است.

رنج نرمال Free Psa و مقدار Psa در سرطان پروستات چقدر است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

مقدار نرمال آنتیژن پروستات

در سرطان پروستات اندازه PSA در خون رو به افزایش می گذارد و تدریجاً روند صعودی پیدا می کند و از مرز نرمال آن که 4 نانوگرم در میلی لیتر می باشد، روز به روز و هفته به هفته و ماه به ماه بالا می رود. هر چه مقدار اندازه آن در خون بیشتر باشد احتمال سرطان پروستات بالا است. پس نتیجه اینکه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA در خون را باید جدی بگیرید.

کسانی که پدر و عمو و برادرشان به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا بودند 4-5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات قرار دارند و اندازه PSA خون این افراد باید از 40 سالگی اندازه گیری شود.

بیوبسی پروستات

آیا عوامل دیگری غیر از سرطان پروستات می تواند PSA خون را بالا ببرد؟

بلی، دستکاری مجرای پروستات و معاینه انگشتی پروستات و تحریک های جنسی و احتباس ادراری و عفونت می تواند باعث افزایش PSA خون شوندکه اغلب در این موارد افزایش به صورت گذرا می باشد و با درمان، پائین می آید. نکته مهم این است که PSA در سرم به صورت آزاد یا Free PSA و ترکیب با پروتئین وجود دارد که در سرطان مقدار PSA آزاد در خون کمتر از نوع ترکیبی ان در خون می باشد.

آیا اندازه گیری PSA خون تنها روش قطعی احتمال سرطان پروستات می باشد؟

در 75درصد موارد در سرطان پروستات سطح PSA بالا می رود و در 25 درصد موارد علیرغم سرطان پروستات PSA طبیعی است. در مردان مشکوک به سرطان پروستات باید معاینه مقعدی توسط انگشتان و توسط متخصص جراحی کلیه انجام شود. در سرطان پروستات در معاینه قوام پروستات به صورت سفت و مثل سنگ می باشد.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در هر بیمار با شک به سرطان پروستات قطعی ترین روش تشخیص، نمونه برداری از پروستات می باشد.

توصیه های پیش از نمونه برداری از پروستات

قبل از نمونه برداری رعایت موارد زیر ضروری است.

 • داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس باید حداقل یک هفته قبل با نظر دکتر مربوطه قطع شود.
 • عفونت های ادراری باید درمان شود.
 • حداقل سه روز قبل از نمونه برداری از پروستات از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • از شب قبل فقط از مایعات استفاده شود.
 • جهت تمیز شدن روده ها از شیاف بیزاکودیل روز نمونه برداری استفاده نمائید.

آیا بیوپسی پروستات نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی دارد؟

خیر، عموماً بیوپسی یا نمونه برداری به صورت سرپائی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد.

نمونه برداری از پروستات چقدر طول میکشد؟

مدت زمان نمونه برداری از پروستات حدود 15 دقیقه است.

بیوپسی پروستات

بیمار در روی تخت به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و ابتدا مثل کشیدن دندان با استفاده از آمپول بی حس کننده اطراف پروستات را کاملاً با تزریق، بی حس می کنیم و سپس پروب مخصوص سونوگرافی را آرام وارد مقعد بیمار کرده و محل و اندازه پروستات را با سونوگرافی مشخص می کنیم و سپس با استفاده سوزن مخصوص نمونه برداری تعداد 12-15 قطعه از تمام قسمتهای پروستات برداشته شده و داخل یک ظرف مخصوص ریخته و برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

جراحی زیبایی آلت

آزمایش خونی PSA

آزمایش خونی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به صورت عمده برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علامت (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) استفاده میشود. این همچنین یکی از اولین آزمایش هایی است که در مردانی که علائمی دارند که ممکن است به دلیل سرطان پروستات ایجاد شده باشند انجام میشود.

بیشتر مردانی که سرطان پروستات ندارند مقدار PSA خونی آن ها کمتر از 4 نانوگرم بر میلی لیتر میباشد. شانس مبتلا بودن به سرطان پروستات با افزایش مقدار PSA بالاتر می رود. وقتی سرطان پروستات ایجاد شود، معمولا مقدار PSA بالاتر از 4 می رود. همچنین اگر مقدار PSA کمتر از 4 باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که مرد به سرطان پروستات مبتلا نیست. حدود 15 درصد مردان با مقدار PSA کمتر از 4 در نمونه برداری سرطان پروستات خواهند داشت.

در مردانی با PSA بین 4 و 10 شانس ابتلا ابتلا به سرطان پروستات 1 در هر 4 نفر است. اگر مقدار PSA بالاتر از 10 باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از 50 درصد است. زمانی که انجام نمونه برداری پروستات برای یافتن سرطان درنظر گرفته میشود، تمام پزشکان از یک معیار PSA یکسان استفاده نمی کنند. بعضی از پزشکان ممکن است با PSA 4 یا بالاتر نمونه برداری را توصیه کنند، درحالی که ممکن است دیگر پزشکان توصیه کنند که این کار در مقدار پایین تر از 4 شروع شود، مانند 2.5 یا 3.

دیگر عوامل مانند سن شما، نژاد و پیشینه خانوادگی شما، ممکن است در این تصمیم گیری موثر باشند. همچنین آزمایش PSA میتواند درصورتی که سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده باشد مفید باشد.

 • در مردانی که فقط با سرطان پروستات تشخیص داده شده اند، آزمایش PSA میتواند به همراه نتایج معاینه بالینی و درجه بندی تومور (براساس نمونه برداری مشخص شده، توضیح داده شده) برای کمک به تشخیص این که آیا آزمایش دیگری نیاز است (مانند سی تی اسکن یا اسکن استخوان) استفاده شود.
 • آزمایش PSA قسمتی از مرحله بندی است (مشخص کردن مرحله ی سرطان شما) و میتواند مشخص کند که آیا سرطان شما به غده پروستات محدود است یا خیر. اگر مقدار PSA شما خیلی بالا باشد، احتمال بیتشری دارد که سرطان شما فراتر از غده پروستات گسترش یافته باشد. این موضوع ممکن است روی گزینه های درمانی شما تاثیر بگذارد، زیرا بعضی از انواع درمان ها (مانند جراحی و پرتودرمانی) احتمالا اگر سرطان به گره های لنفاوی، استخوان یا دیگر اندام ها گسترش یافته باشد دیگر مفید نیستد.
 • همچنین آزمایش PSA یک بخش مهم از پایش سرطان پروستات درهنگام و بعد از درمان است.

آزمایش psa

سونوگرافی از طریق مقعد (TRUS)

برای این آزمایش، یک پروب کوچک تقریبا به پهنای انگشت چرب شده و وارد مقعد میشود. این پروب پژواک امواج صوتی که به پروستات تابیده شده را می گیرد. پروب انعکاس امواج را می گیرد، و رایانه آن ها را به یک تصویر سیاه و سفید از پروستات تبدیل میکند.

این فرآیند اغلب کمتر از 10 دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک یا یک کیلینیک سرپایی انجام میشود. ممکن است هنگامی که پروب وارد مقعدتان میشود کمی احساس فشار کنید، اما معمولا دردناک نخواهد بود. ممکن است ان ناحیه قبل از انجام فرآیند بیحس شود.

TRUS اغلب زمانی که مرد مقدار بالای PSA دارد یا هنگامی که نتایج آزمایش DRE غیرطبیعی باشد انجام میشود. این آزمایش همچنین هنگام نمونه برداری از پروستات برای راهنمایی کردن سوزن جهت ورود به ناحیه صحیحی از پروستات انجام میشود.

TRUS همچنین در موقعیت های دیگری نیز مفید است. این آزمایش میتواند برای اندازه گیری اندازه پروستات استفاده شود، چیزی که میتواند به تعیین چگالی PSA کمک کند (به پیشگیری از سرطان پروستات و تشخیص زودرس مراجعه کنید) و همچنین ممکن است روی این که مرد چه درمانی بگیرد موثر باشد. همچنین TRUS ممکن است برای راهنمایی هنگام بعضی از درمان ها مانند براکیتراپی (درمان پرتودرمانی درونی) یا کرایوتراپی انجام شود.

روش انجام نمونه برداری پروستات

اگر علائم خاص یا نتایج آزمایش هایی مانند میزان PSA خونی یا DRE احتمال وجود سرطان پروستات در شما را مشخص کردند، پزشکتان نمونه برداری از پروستات را انجام خواهد داد. نمونه برداری فرآیندی است که در آن نمونه های کوچکی از پروستات خارج شده و بعد از آن زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد. نمونه برداری سوزنی استوانه ای روش اصلی است که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده میشود.

این روش معمولا توسط یک اورولوژ انجام میشود، جراحی که سرطان های تناسلی و ادراری را درمانی میکند. از TRUS برای مشاهده غده پروستات استفاده میشود، پزشک یک لوله را به سرعت وارد میکند، یک سوزن توخالی وارد دیواره مقعد شده و از آن جا به پروستات می رسد. زمانی که سوزن خارج میشود اسوانه ی کوچکی از بافت پروستات را همراه خود بیرون می آورد. این کار چند بار تکرار میشود. بیشتر اورولوژیست ها حدود 12 نمونه استوانه ای از بخش های مختلف پروستات خواهند گرفت.

گرچه این فرآیند دردناک به نظر می رسد، هر نمونه برداری معمولا فقط کمی احساس ناراحتی ایجاد میکند زیرا با وسلیه نمونه برداری خاص spring-loaded انجام میشود. دستگاه سوزن را در کسری از ثانه وارد و خارج خواهد کرد. بیشتر پزشکانی که نمونه برداری را انجام می دهند ابتدا ناحیه را با تزریق بیحس کننده موضعی در کنار پروستات بیحس میکنند. ممکن است از پزشکتان بپرسید آیا میخواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

نمونه برداری از پروستات

نمونه بردای حدود 10 دقیقه زمان می برد و معمولا در مطب پزشک انجام میشود. احتمالا به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد که قبل از نمونه برداری و درصورت لزوم یک تا دو روز بعد برای کاهش خطر عفونت آن را مصرف کنید. برای چند روز کوتاه بعد از این فرآیند، ممکن است کمی احساس سوزش در آن ناحیه داشته باشید و احتمالا متوجه وجود خون در ادرارتان شوید.

همچنین ممکن است مقداری خون ریزی خفیف از مقعدتان داشته باشید، به خصوص اگر هموروئید داشته باشید. بسیاری از مردان متوجه وجود خون در منی خود میشود یا منی زرد رنگ خواهند داشت، چیزی که میتواند تا چند هفته بعد از نمونه برداری ادامه داشته باشد، بستگی به این دارد که چند وقت یک بار ارضا میشوید. نمونه های نمونه برداری شما به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد، جایی که آن ها زیر میکروسکوپ مشاهده خواهند شد تا مشخص شود آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر.

اگر سرطان مشاهده شود، یک درجه به آن اختصاص داده میشود (بخش بعدی را ببینید). جواب نمونه برداری پروستات چقدر طول میکشد؟ دریافت نتایج معمولا حدود 1 تا 3 روز زمان می برد، اما بعضی اوقات ممکن است زمان بیشتری ببرد.

حتی زمانی که تعداد زیادی نمونه گرفته شود، همچنان نمونه ها بعضی اوقات میتوانند سرطان را نشان ندهد، اگر هیچ کدام از سوزن های نمونه برداری به درون سرطان وارد نشود. این نتیجه به عنوان منفی کاذب شناخته میشود. اگر پزشک شما همچنان شک قوی داشت که شما سرطان پروستات دارید (مثلا به دلیل اینکه مقدار PSA شما خیلی بالا است) ممکن است تکرار نمونه برای برای کمک به ایجاد اطمینان نیاز باشد.

نتیجه آزمایش نمونه برداری پروستات

به همراه درجه سرطان (درصورت وجود سرطان)، گزارش پاتولوژی اغلب حاوی اطلاعات دیگری درمورد سرطان است، مانند:

 • تعداد نمونه های نمونه برداری استوانه ای که حاوی سرطان بوده اند (برای مثال 7 مورد از 12 مورد)
 • درصد سرطان در هر نمونه استوانه ای
 • این که آیا سرطان در یکم سمت (راست یا چپ) پروستات است یا در هر دو طرف

تفسیر نمونه برداری پروستات

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

بیوپسی پروستات

توصیه ها و اطلاعات پس از نمونه برداری از پروستات

 • خون در ادرار و خون در مدفوع و درد در ناحیه مقعد و سوزش ادراری به صورت طبیعی و کوتاه مدت ساعاتی پس از نمونه بردرای وجود دارد که تدریجاً با مصرف مسکن خوب خواهد شد.
 • احتباس ادراری که خیلی کم دیده می شود و باید به صورت موقت با سوند تخلیه شود.
 • عفونت ادراری: احساس تب و ضعف و لرز و بی حالی نشان دهنده عفونت شدید است و بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه فرمائید.
 • نمونه برداشته شده را به آزمایشگاه معتبر تحویل دهید و جواب آن را که عموماً 4-5 روز بعد مشخص می شود به دکتر خود نشان دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.2/5 - (32 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mansoor سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام من پنجاه و یکساله هستم سال گذشته آزمایش پی اس آ یک و دو دهم بود مهر ماه امسال پی اس آ 5.65 و پی اس آ آزاد 0.54 و نسبت آنها 0.1 بود در سونوی شکمی حجم پروستات پنجاه و چهار سی سی و سی تی اس کن لگن با کنتراست نرمال و آزمایش کشت و کامل ادرار هم نرمال بود دو هفته افلوکساسین دویست روزی دو بار مصرف کردم و بعد از سه ماه مجدد دیروز آزمایش دادم که پی اس آ 5.72 و پی اس آ آزاد 0.69 و نسبت آنها 0.12 بود ضمنا سال گذشته به دلیل آدنو کارسینوم آمپول واتر مرحله تی یک و ان صفر جراحی ویپل شدم که متاسفانه لیک کرد 2 ماه تی پی ان شدم پس از ترخیص دوازده جلسه کموتراپی با جمزار و اکسالی پلاتین شدم آخرین جلسه تیر ماه گذشته بود
  لطف بفرمائید من را در خصوص آزمایشات راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   یک ماه روزی یک عدد تاوانکس ۵۰۰ میلیگرم استفاده کنید ، بعدش مجدد psa چک کنین ، اگر بالای ۴ بود باید نمونه برداری از پروستات انجام شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر و عرض خسته نباشید

  بیمار : مذکر و متولد سال 1348  نتایج آزمایش در آبان 95
  P.S.A ICMA. 3.27


  آبان 96
  P.S.A (total) 2.6
  P.S.A (free) 0.1


  آذر 99
  P.S.A (total) 2.8
  P.S.A (free) 0.572
  freetotal {f82df4e68f72e36e5c27bcc99a5638baf56aa0e646a8eff1c3a3b24c780528dc} 20.4


  دی 99
  P.S.A (total) 2.6
  P.S.A (free) 0.492
  freetotal {f82df4e68f72e36e5c27bcc99a5638baf56aa0e646a8eff1c3a3b24c780528dc} 18.9


  ...........................................


  اندازه پروستات در سال 95 ، 34 سی سی بوده
  که در سال 99 ، 64 سی سی را نشان میدهد


  ...........................................

  آیا این نتایج خطرناک است؟
  روند درمانی باید چگونه باشد؟

  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   لطفا عکس از جواب ازمایش و سونوگرافی بفرستید
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام
   عکسارو ک انتخاب میکنم میگه مشکلی پیش امد و ارسال نمیکنه
   ربطی به حجم عکسا نداره
   راه دیگه ای هست برای ارسال عکسها؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   حجم عکس کم باشه ، فرمت عکس jpg باشه ، میاد
  4. تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   بفرمایین
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   عدد psa خوبه ، سالانه تکرار شه ، شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود
  6. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سپاسگزارم
   فقط آخرین سوال: دکتری ک توی شهرمون رفتیم همین قرص رو تجویز کردن فقققققط گفتن به جای شب، بعد از صبحانه بخوره!

   با این توضیح صب بخوریم یا شب؟


   سپاس فراوان .. خدا خیرتون بده
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   شب مصرف شود
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی
  من سه ماه پیش آزمایش پروستات انجام دادم psa 4.60 بود چن روز پیش هم که انجام دادم ۶.۶. بود دکتر سونوگرافی برام نوشت که کلیه و مثانه سالم بود و حجم پروستات ۳۵ سی سی نوشته لطفا راهنمایی لازم را بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقتی psa بین عدد ۴ تا ۱۰ باشد بهتر است یک ماه داروی تاوانکس ۵۰۰ میلیگرم روزانه مصرف شود. بعد از یک ماه مجدد psa چک شود. اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود. اگر بالای ۴ بود باز هم جهت نمونه برداری با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سللم جناب دکتر کرمی
  بنده از پارسال هرچند ماه آزمایش پروستات را انجام دادم که مقدار psa بار اول ۷ دفعات بعد ۵ ، ۴.۶۰ ، ۶.۵۰ و چن روز قبل هم که انجام دادم ۷.۱۳ بود . آیا نمونه برداری لازم هست اگه لازم هست در شهرستان هم میتونم انجام بدم ؟ خواهشمندم راهنمایی لازم را مبذول فرمایید
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقتی psa بین عدد ۴ تا ۱۰ باشد بهتر است یک ماه داروی تاوانکس ۵۰۰ میلیگرم روزانه مصرف شود. بعد از یک ماه مجدد psa چک شود. اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود. اگر بالای ۴ بود باز هم جهت نمونه برداری با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان طبق نسخه و‌دستور شما به بیمارستان تریتا مراجعه کردیم جهت انجام نمونه برداری پدرم که psa 12 داشتند ، اما پزشک رادیالوژی اصرار داشتند که میبایستی mrt لگن با تزریق هم داشته باشند و مجبپر شدم همونجا پیش پزشک ارولوژ بیمارستان برم تا نسخنه mri بنویسند امروز برای mri مراجعه کردیم ، در ابتدا امپول هیوسین وریدی به ایشان تزریق شد که واکنش نشان داد و حساسیت اعمال کرد ( افت فشار ناگهانی شدید ) که مجبور به داروی هیدرکورتیزون شدند ، همچنین چندین بار بنا به اینکه گفتند مثانه پر است مجبور به تخلیه زوری شدند و مجدد به mri برگشتند ، چون احساس ادرار نداشتند جناب دکتر با توجه به سابقه حساسیت های تزریقی که پدرم من نشون داده همچنین در سال 94 به واکسن آنفولانزا حساسبت نشان دادن و دچار بیماری میلیت عرضی شدند ، من نسخه آمپول هایی که فردا میبایستی تزریق بشه رو براتون میفرستم ممنون میشم بفرمایید که آیا تزریق این امپول ها و بی حسی های لیدوکایین برای پدر من حساسیت ایجاد میکند یا خیر و نظرتون رو بفرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   نمونه برداری پروستات نیازی به این کارها ندارد
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر جان اما بیمارستان تریتا حتما از ما mri لگن با تزریق و بدون تزریق خواستن حتی امپول هیوسین تزریق کردند و حساسیت نشون دادند حالا هم کلی دارو و انتی بیوتیک دادند که از ۳ روز قبل تزریق کنن ، لیستشو فرستادم براتون ، فردا هم گفتن بریم برای نمونه برداری
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   مشکلی نیست ، کارها رو انجام بدین و نمونه برداری هم انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تحسین شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده هر دوماه آزمایش psa انجام دادم مقدار آن متفاوت بوده بین ۴.۶۰ الی ۷ بوده لطفا راهنمایی لازم را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقتی psa بین عدد ۴ تا ۱۰ باشد بهتر است یک ماه داروی تاوانکس ۵۰۰ میلیگرم روزانه مصرف شود. بعد از یک ماه مجدد psa چک شود. اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود. اگر بالای ۴ بود باز هم جهت نمونه برداری با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
 • تصویر کاربر اروین یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پدرم چند سال قبل تراش مختصر پروستات داشتن و تا حالا مشکلی نداشتن و طی ازمایش انجام شده نه هیچ تغییری نداشته و دردی هم نداشتن ولی چند وقتی هستش که احساس باکردن کلیه دارن و بعدش لکه خون یا با ادرار خون دفع میکنن چند دفعه ایی اینجوری شدن سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر در ادرار خون دفع میکنه باید سیستوسکوپی شود مراجعه کنید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر مهرخ شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  از پاسخگویی شما در خصوص سوال قبل بسیار سپاسگزارم. با جایگزین شدن omnit به جای پروترال مشکل سرگیجه تا حدودی برطرف شد. پزشک مربوطه آمپول دیفرلین را برای سرطان پروستات ایشان تجویز کردند. پدرم ۸۴ ساله هستند و مشکلات روماتیسم، افت قند خون، فشارخون متغیر و سر گیجه و کراتین کلیه دارند. آیا این آمپول با توجه به عوارض زیادی که دارد موجب بروز مشکلاتی در ایشان خواهد شد؟ چرا که از ترس بروز عوارض فعلا این آمپول تزریق نشده. 46/36=PSA. از راهنمایی شما پیشاپیش سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   امپول تزریق شود مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر بنده ۳۹ سالشون پدرشون تو سن ۵۸ سالگس سرطان پروستات داشتند وما خودمون به همین که مدرشون داشتند گفتیم تست psa دهیم ...psa ایشون ۵/۹ بود و بالا بود .....رفتیم دکتر گفت تو این سن خیلی نادره و انتیبیوتیک داد . من نگران ایا احتمال سرطان هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقتی psa بین عدد ۴ تا ۱۰ باشد بهتر است یک ماه داروی تاوانکس ۵۰۰ میلیگرم روزانه مصرف شود. بعد از یک ماه مجدد psa چک شود. اگر باز هم بالای ۴ بود باید نمونه برداری شود. اگر بالای ۴ بود باز هم جهت نمونه برداری با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرید جهت نوبت
 • تصویر کاربر داود جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  بادرود بر جناب دکتر،51 سالمه،تقریبا 3هفته است که درد شدیدی در ناحیه انتهای دنبالچه به سمت راست لگن و باسن احساس میکنم ،توامان در هنگامه تا شدن و خصوصا رفع حاجت،در ناحیه مقعد و انتهای روده دردی بسیار شدیدی حس میکنم که ادامه پیدا میکنه تا پروستات و بیضه بیشتر راست.متخصص ستون فقرات،ام آر آی نوشت و نتیجه این شد که مهرهL5,L6مختصر بیرون زدگی دیسک داره که دو قرص تیلمیکس وگاباکین تجویز کردن درضمن ببخشید یبوست هم دارن،که ایشان گفتن احتمالا میتونه بغلت درد باشه.حضرت آقای دکتر لطفا ارائه طریق بفرمایید،اگر بشه وقت بگیرم و خدمت برسم.بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   در این زمینه بهتر است با جراح مغز و اعضاب مشورت کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر