بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از 50 سالگی بروز می کندو 55-50 درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن 80-75 سالگی است.

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

علت بزرگی خوش خیم پروستات نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای بزرگی خوش خیم پروستات وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار ، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

۱- تا 24 ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

۲- بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

۳- جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (15 تا 30 درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت 20 دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

۴- ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۵- به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

۶- معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

۷- هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

 آموزش مراقبت از خود در منزل

۱- در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از 2 ساعت ) خودداری کنید.

۲- هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

۳- مایعات زیاد بنوشید (8 تا 10 لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

۴- مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (10 بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

۵- هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

۶- تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

۷- 8 هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

۹- تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

۱۰- داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

11- اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

12- در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت 4 ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

13- 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

۱۴- از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر 2 ساعت می باشد.

۱۵- جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از 14-10 روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

16- به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.4/5 - (18 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر کرمی بنده 55 ساله از اردبیل هستم که قبلا هم مزاحم شدم ، من 45 روز پیش سونو گرافی شدم که اندازه پروستات 50 بود و در آزمایش psa هم 4 شد . پس از مصرف یک دوره 10 روزه سیپرو فلوکساسین و بمدت 45 روز تامسولسین ، پروستاتان و ویتامین e مجددا آزمایش psa انجام و این بار عدد 174 نشان داده شد . پزشک معالج فرمودند همین داروها را تا چهار ماه استفاده کن تا سونوگرافی انجام بگیره و از کوچکتر شدن پروستات مطمئن شویم اما آزمایش و کنترل psaهر سال یکبار کافی است . لذا ضمن تشکر از شما میخواستم ضمن راهنمائی نظر خودتان را بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام فقط پيگيري ساليانع ٢-اگر مشكل ادراري نداريد دارو لازم نيست
 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 49 ساله هستم موقع ادرار کمی درد دارم و اخر ادارم هم قطره قطره میشه. حجم اردارم کم شده و باریک می باشد. سونو دادم که جوابش اینه حجم پرستات 33 میلی لیتر کانون کلسیفیه امورف 4 میلیمتر در قسمت میانی پرستات. لطفا بفرمایید که چه دارویی مصرف کنم و به چه مدت ؟ آیا داروها روی میل جنسی اثر دارند؟ و آیا حجم پرستاتم با مصرف دارو کم میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام بايد ازنظر تنگي مجرا بررسي شويد فيلم سيستوسكوپي من را ببينيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام و دعای خیر
  از سال گذشته با علائم تکرر ادرار و عدم تخلیه کامل به پزشک مراجعه کردم و ضمن آزمایش پروستات عدد آزمایش توتال 4 بود مجدد آزمایش انجام شد و عدد به 4.3 افزایش پیدا کرد دوره چند ماهه آنتی بیوتیک مصرف کردم و ضمن بررسی مجدد پی اس آ به 3.5 تقلیل پیدا کرد مجدد پس از یک هفته آزمایش تکرار شد و عدد 3.6 افزایش پیدا نمود ضمن مشورت با شما که گفتید ادامه دارویی نداشته باشم و 6 ماه دیگه آزمایش رو تکرار کنم بهد از 8 ماه آزمایش مجدد عدد پی اس آ به 2.23رسید پس از یک هفته مجدد آزمایش رو تکرار کردم که عدد به 2.98 افزایش پیدا کرد لطفا بنده رو راهنمایی کنید باید چکار کنم این کاهش و افزایش چه معنی داره و گاها بعضی از روزها تکرر ندارم و بعضی روزها تکرر و احساس عدم تخلیه ادرار دارم ممنون از راهنماییتون ضمنا نتایج آزمایش یکساله تقدیم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام فعلا جاينگراني نيست فقط پي گيري ٦ماه بعد
 • تصویر کاربر سلام جمعه ۲ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 433 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی طاعت قبول خسته نباشید انشاالله.بنده مدت چند سال است که با کندی جریان ادار واخیرا شروع ادار باید کلی منتظر بمانم تا ادار راه بفتد .مشکل واریوکوسل دارم یعنی به محض اندکی تحریک جنسی رگها دوطرف بیضه بصورت گره میشوند که حتما باید منی تخلیه شده تا درد آرام بگیرد .ایا این بیماری ربطی به جریان ادرار هم دارد .چو من تمام کارهای لازم در مورد پروستات را انجام داده ام و طبق نظر پزشک هیچ مشکلی مشاهده نشده .تمام مدارک را نیز برای شما ارسال نمودم.فرمودید باید نوار عصب بگیرم که آن هم موردی نداشت. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   تاخير شروع ادرار ارتباطي به واريكوسل ندارد٢-بايد از نظر تنگي مجرا بررسي شويد با سيستوسكوپي ازمايشات طبيعي هستند
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  A. Atashgir: با سلام و احترام خدمت آقای دکتر...تشکر از زحمات همیشگیتون اقای دکتر بنده دچار ورم پروستات هستم. تقریبا دوسال میشود. دراین مدت داروهای مختلفی رو امتحان کردم چه شیمیایی و چه گیاهی. ولی متاسفانه چندان تاثیرگذار نبوده است. با عرض پوزش حالت و جریان ادرارم قطع و وصل داره و دچار تکرر ادرار هستم. ممنون خواهم شد بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام اگر زير ٥٠ سال هستيد درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام من اقای ۴۷ساله ۵روز پیش فقط جهت چکاپ ازمایش total psaدادم برای او لین بار که ۳/۹۵بود و دوباره ۵روز بعد ازمایش دادم که اینبار total psa عدد ۳/۳ شده بود و fpsaعدد 0.26حالا با توجه به سن و نسبت این دوتا به نظر سما چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام پيكيري هر ٣ ماه با PSA
 • تصویر کاربر شعبانی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پسری 27 ساله هستم.چند مدتی است که احساس می کنم وقتی ادار می کنم بعدش دوباره باید وایسم تا قطره قطره در بیاد . رفتم سونو انجام دادم که برا پروستات این جمله رو نوشت(جمله رو انگلیسی نوشتم.- آقای دکتر دکتر سونو گفت که پروستاتت بزرگتر از حد معموله 36cc شما چه راهنمایی می فرمایید؟ لطفا کمک کنید.
  Prostate has bigger than normal siza (volume=36cc) and show no mass in transabdominal sonography
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   اگر ادرار تخليه ميكند مشكلي نيست
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  Molavi 666666: Molavi 666666: سلام اقای دکتر خسته نباشید.بنده 5روز است که بین مقعد و بیضه تقریبا روی پروستات تاول بزرگ حدودا اندازه یک گردو زده است .حدودا 7تا 8 سانت وسعت پیدا کرده و به سمت راست باسن متمایل شده وبسیار میسوزد مثل این میماند که یک زغال داغ در انجا گذاشته باشند.دردی احساس نمیکنم.فقط سوزش بسیار شدید.مثل عقرب گزیدگی.تو این 5روز زندگیم مختل شده.هنگام راه رفتن سوزش آن چند برابر میشود.دقیقا یکی دو شب قبل از آن نزدیکی مقعد کردم.فکرکنم از اون باشه.ضمنا وقتی به این تاول دست میزنم احساس میکنم مثل سوختگی توش آب جمع شده.ممنون میشم راهنماییم کنید و راه درمانو بهم بفرمایید.بازم تشکر.
  1. تصویر کاربر هادی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   شاید ناشی از گزیدگی یا چیزی تو این مایه ها باشه.
  2. تصویر کاربر هادی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ولی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام،یکی از نزدیکان من نزدیک 62سال سن داردبه پیوست نتیجه سونوگرافی،بیوپسی،آزمایش پاتوبیولوژی ونتیجه آزمایشpsa ایشان رابه پیوست ارسال می کنم لطفا راهنمائی بفرمائید 1-آیا باید عمل جراحی نماید؟چه نوع عمل مناسبتر است؟ 2-تاخیر درعمل تاچه زمانی مجاز است؟ 3-هزینه در بیمارسرلتان خصوصی خوب درتهران حدودا چقدر میشود؟وکدام بیمارستان را معرفی می فرمایید؟ چه توصیه دیگری می فرمایید؟ سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام خوشبختانه سرطاني نيست
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  SADRA TOOLS:
  جناب دکتر سلام
  بنده با ۴٣ سال سن ومتاهل نزدیک به یکهفته میباشد که مشکلاتی در ناحیه تناسلی بوجود آمده که حقیقتا هم بعلت کمرویی شدید و دوم اینکه در یکی از شهرستانهای محروم خوزستان زندگی میکنم و همچین تخصصی در شهرمان نیست و به همین خاطر عاجزانه تقاظای راهنمایی در درمان را از شما خواستارم و در عوض جز دعا و سلامتی برای شما و خانواده محترمتان کاری نمیتوانم بکنم.
  بنده با عرض معذرت عکسی از ناحیه ضایعه پیوست میکنم و جهت اطلاع تکمیلی هیچ ارتباط ناسالمی در زمان تاهل نداشته ام و نیز این ناحیه همکنون بعد از یکهفته درد و یا سوزش ندارد
  باتشکر و دعای خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام دكتر پوست برويد دارو بنويسد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….
HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00